Προς το περιεχόμενο

Κοινότητα Budget Drones Insomnia


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια χαζο κοιτάω για drone καιρο και ότι έβρισκα στο ίντερνετ ηταβ κάτω του μετρίου. Σκέφτομαι για mavic mini. Το προτείνετε;

Θέλω να έχει ενα τίμιο βίντεο και φωτογραφία και αξιόπιστο. Κάτι άλλο με ταβάνι τα 400;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 331
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Mavic Mini, Hubsan Zino. 

Το πρώτο το έχω, απόλυτα ικανοποιημένος. Θα σου πρότεινα να το πάρεις μεταχειρισμένο εντός εγγύησης fly more combo με DJI Care γύρω στο 380-400 που βγαίνει. Όπως είχα πει και πιο πριν πάρα πολύς κόσμος δίνει τα δικά του για να αναβαθμιστεί στο Air 2 οπότε βγαίνουν αρκετές ευκαιρίες αν εισαι διατεθιμένος να ψάξεις!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Errik είπε

Ωραία τα φωτογραφικά Drones, αλλά αν θέλεις πραγματική διασκέδαση τα racing δεν παίζονται. 

Ορίστε ένα βιντεάκι απο πριν καμια βδομάδα. 

https://photos.google.com/share/AF1QipMxvX6oVnO_kwp2exvJNynAnsRH0ngiBk7A9y0RL_EvPVTZ_ScGCpUcjqH3tsnTIQ/photo/AF1QipPMwxx7lufZ5eWMUaLEsWaEVxpt0zt0aeJpQC-L?key=b3JhQmR5MzhFRnlJYzhObHV5TF82Z0ZKc1dEal9R

Σε πιάνει ζαλάδα :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Errik είπε

Mavic Mini, Hubsan Zino. 

Το πρώτο το έχω, απόλυτα ικανοποιημένος. Θα σου πρότεινα να το πάρεις μεταχειρισμένο εντός εγγύησης fly more combo με DJI Care γύρω στο 380-400 που βγαίνει. Όπως είχα πει και πιο πριν πάρα πολύς κόσμος δίνει τα δικά του για να αναβαθμιστεί στο Air 2 οπότε βγαίνουν αρκετές ευκαιρίες αν εισαι διατεθιμένος να ψάξεις!

Με ταβάνι τα 400, κοιτάς και για Fimi X8 SE 2020 τώρα που θα αρχίσουν σιγά σιγά να στοκάρουν τα καταστήματα (και ελπίζω οι ευρωπαϊκές αποθήκες). Το απλό Zino είναι για αρκετά χαμηλότερο budget, στα 230-240 που παίζει τώρα, αν κοιτάς για 400 πάνω κάτω κοιτάς και για Zino 2 που αρχίζει να πέφτει η τιμή του (φρέσκο hubsan = παιδικές αρρώστιες βέβαια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοώ πχ. Ποστ πριν απο λίγο στην ομάδα του μίνι. (Ξεκαθαριζω οτι δεν τον ξέρω ουτε έχω καμια ιδέα πέρα απο αυτό που φαίνεται στη φωτο) 

 

 

 

Spoiler

 

 

Screenshot_20200617-214136_Facebook.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/5/2020 στις 8:12 ΜΜ, Zerg13 είπε

Καλησπέρα στην παρέα!

Θα κάνω λίγο "hijack" το θέμα όντας αρχάριος.

Σκέφτομαι την αγορά ενός Mavic Mini (ή κάτι σε παρόμοιο μέγεθος) για καθαρά ερασιτεχνική χρήση.

Η νομοθεσία τι προβλέπει ακριβώς για αυτή την περίπτωση? Τι κινήσεις χρειάζεται να κάνω?

Γιατί διαβάζω στο link που παραθέτω αλλά η αλήθεια είναι ότι έχω κάπου μπερδευτεί!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά δεν γνωρίζω τα της νομοθεσίας σε βαθμό που να μπορώ να γράψω κάτι υπεύθυνα. Καθώς το Thread είναι πιο πολύ για χαμηλού κόστους drones ( που συνήθως σημαίνει χαμηλό βάρος και μικρή εμβέλεια) και επειδή είναι ένα θέμα που αφορά γενικά το χόμπι ίσως να είχε νόημα να ανοίξεις καινούριο thread ώστε να φανεί περισσότερο και σε ανθρώπους που έχουν περισσότερες γνώσεις επι του θέματος. Είμαι σίγουρος οτι αυτοί που έχουν DJI Mavic Pro κτλ που τα στέλνουν και 5-6 χιλιόμετρα μακρυά το έχουν ψάξει περισσότερο!

Επεξ/σία από Errik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε @Errik 

Αυτό θα κάνω - πιο πολύ έχω μπερδευτεί καθώς από όσο καταλαβαίνω μέχρι τώρα για μικρού βάρους και μικρής εμβέλειας drone δε χρειαζόσουν κάτι για ερασιτεχνική χρήση αλλά εξ'όσων διάβασα αλλάζει η ευρωπαική νομοθεσία για αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 minutes ago, zaccki said:

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε @Errik 

Αυτό θα κάνω - πιο πολύ έχω μπερδευτεί καθώς από όσο καταλαβαίνω μέχρι τώρα για μικρού βάρους και μικρής εμβέλειας drone δε χρειαζόσουν κάτι για ερασιτεχνική χρήση αλλά εξ'όσων διάβασα αλλάζει η ευρωπαική νομοθεσία για αυτό.

Αυτό που έχω καταλάβει γενικά είναι οτι η ελληνική νομοθεσία δεν διαφοροποιεί τα Drones με βάση το βάρος όταν είναι κάτω απο 1 κιλό (για να μη πω 25 κιλά!). Όλα όσα είναι κάτω απο 1 κιλό είναι Α0. Και υποκεινται στους ίδιους περιορισμόυς. 

Το πιο σαφές που έχω βρει είναι το ακόλουθο

https://uas.hcaa.gr/Faq#anchor9

αλλά και πάλι όπως είπα δεν είμαι απόλυτα σίγουρος για το πως το ερμηνεύει ο καθένας. 

Επεξ/σία από Errik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Errik είπε

Τι εννοώ πχ. Ποστ πριν απο λίγο στην ομάδα του μίνι. (Ξεκαθαριζω οτι δεν τον ξέρω ουτε έχω καμια ιδέα πέρα απο αυτό που φαίνεται στη φωτο) 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

Screenshot_20200617-214136_Facebook.png

Πάντως, όταν το banggood με το καλό στοκάρει (γιατί το καθυστερεί, από 12 Ιούνη το πήγε 22), το Fimi X8 παίζει τώρα στα 372 (με κουπόνι BGX8SE20419) + 14 μεταφορικά eu priority που για καινούριο είναι πολύ καλή τιμή.

Εγώ προσωπικά περιμένω να δω μην βρω φτηνό zino, αλλιώς θα κάνω την υπέρβαση και θα πάω σε αυτό που γενικά στα reviews λένε πως είναι τρελό vfm και πολύ περισσότερο drone από το mavic mini (και ίσως καλύτερο κι από το zino 2).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/6/2020 στις 1:29 ΠΜ, zaccki είπε

Καλησπέρα στην παρέα!

Θα κάνω λίγο "hijack" το θέμα όντας αρχάριος.

Σκέφτομαι την αγορά ενός Mavic Mini (ή κάτι σε παρόμοιο μέγεθος) για καθαρά ερασιτεχνική χρήση.

Η νομοθεσία τι προβλέπει ακριβώς για αυτή την περίπτωση? Τι κινήσεις χρειάζεται να κάνω?

Γιατί διαβάζω στο link που παραθέτω αλλά η αλήθεια είναι ότι έχω κάπου μπερδευτεί!

ότι και να πάρεις όσο είναι σε ακτίνα ματιού ,πες 100 150 μέτρα όλα καλα

εννοείτε ότι δε πετάς πάνω σε κόσμο και ξένα σπίτια γιατί εκεί μπαίνουν τα προσωπικά δεδομενα

όσο τραβάς τοπία σε ταξίδια κανένας δε πρόκειται να ασχοληθεί μαζί σου

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kostasbm είπε

ότι και να πάρεις όσο είναι σε ακτίνα ματιού ,πες 100 150 μέτρα όλα καλα

εννοείτε ότι δε πετάς πάνω σε κόσμο και ξένα σπίτια γιατί εκεί μπαίνουν τα προσωπικά δεδομενα

όσο τραβάς τοπία σε ταξίδια κανένας δε πρόκειται να ασχοληθεί μαζί σου

Φίλε Κώστα σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Η χρήση που θέλω να κάνω είναι ακριβώς αυτή, κοντινή απόσταση, σε μη κατοικημένη περιοχή (τοπία κτλ σε μια εκδορμή) και φυσικά σε περιοχή που δεν υπάρχει κόσμος.

Το θέμα όμως είναι ότι ακόμα και για αυτή την περίπτωση που κ εγώ πιστεύω ότι δε θα ασχοληθεί κάποιος, ποια είναι η διαδικασία για να είσαι νόμιμος για χρήση ενός τέτοιου μικρού drone (Mavic Mini)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πετάς σε αποσταση 50 μέτρων μόνο αφού έχεις δεί στο dagr αν επιτρέπονται οι πτήσεις. Αυτό έχω καταλάβει προσωπικά, δικηγόρος δεν είμαι . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...