Προς το περιεχόμενο

Κοινότητα Budget Drones Insomnia


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 29/05/2020 at 13:35, lionheart75 said:

Επιτέλους μετά από τόσες μέρες μόλις παρέλαβα με DHL. Περισσότερα όταν το δοκιμάσω!

0A77E909-7438-4ED6-8F72-E56A094200FB.jpeg

Κανα νέο;! Πρώτες εντυπώσεις; 

Εγώ με την αφορμή του οτι είμαι νέος κάτοχος Mavic Mini, να πω σε πιθανούς ενδιαφερομενους οτι είναι καλή εποχή για αγορά μεταχειρισμένου drone. Εν αναμονή της κυκλοφορίας του Mavic Air 2 πάρα πολλοί ντρονάδες βγάζουν τα παλιά τους drone σε αγγελία με αποτέλεσμα να υπάρχει πληθώρα επιλογών. Φυσικά κάθε αγορά μεταχειρισμένου θέλει προσοχή, ειδικά ευαίσθητου εξοπλισμού όπως το ντρον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 331
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα, δεν έχω καταφέρει ακόμα να το πετάξω! Είχα προγραμματίσει το ΣΚ που μας πέρασε αλλά δεν τα κατάφερα. Θα επανέλθω όταν το δοκιμάσω! :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Errik είπε

Κανα νέο;! Πρώτες εντυπώσεις; 

Εγώ με την αφορμή του οτι είμαι νέος κάτοχος Mavic Mini, να πω σε πιθανούς ενδιαφερομενους οτι είναι καλή εποχή για αγορά μεταχειρισμένου drone. Εν αναμονή της κυκλοφορίας του Mavic Air 2 πάρα πολλοί ντρονάδες βγάζουν τα παλιά τους drone σε αγγελία με αποτέλεσμα να υπάρχει πληθώρα επιλογών. Φυσικά κάθε αγορά μεταχειρισμένου θέλει προσοχή, ειδικά ευαίσθητου εξοπλισμού όπως το ντρον. 

προς το παρόν παίξε με αυτό που πήρες και άσε το 2........ήδη οι χρόνοι που λένε είναι μούφα.....απλά έχουν τους κράχτες και ανεβάζουν σχόλια θετικά και κανένα αρνητικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε vids γνωστών youtubers βέβαια (και όχι dji fanboys - αυτούς ούτε καν τους βλέπω εκτός αν βαριέμαι) φαίνεται πως τα πηγαίνει πάντως όντως πολύ καλά το 2. Και σε χρόνους είναι μια χαρά, και σε εμβέλεια επίσης. Ακριβό βέβαια και καμία σχέση με αυτό το thread :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν διαβάσατε αυτό που έγραψα η ουσία για εμάς δεν είναι το Air 2 αυτό καθαυτό όσο το οτι ώθησε στο να κινηθεί η αγορά των φθηνότερων μεταχειρισμένων. 

Το Air 2 φαίνεται καταπληκτικό drone, και καλό θα ήταν όντως να είναι καταπληκτικό τόσο που κάνει. 

Αυτό που αφορά αυτήν την budget κοινότητα είναι οτι βρισκεις αρκετά εύκολα αξιοπρεπέστατα drone μεταχειρισμένα σε τιμές που δεν τα έβρισκες παλιά. Πάντα με τον κίνδυνο του μεταχειρισμένου αλλά απλά το λεώ. Π.χ κάτι κινέζικα των 60-70Ε είναι αστεία αν τα συγκρίνεις με ένα μεταχειρισμένο tello στην ίδια τιμή περίπου. 

Επεξ/σία από Errik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολοι οι χρονοι ειναι σε gps mode και σχεδον απνοια....ακουτε που σας λεω...δεν εχω τιποτα με τη dji χρησιμοποιω υλικα της πολλα χρονια

αν γυρισεις το drone se sport mode παραδειγμα ζητημα αν εχεις 17 λεπτα...δεν ξερω για το αιρ θα μας πει ο erik οταν το παιξει λιγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την καλησπέρα μου στο thread και από μένα. 

Από πέρυσι μπήκα στο άθλημα του droning μέσα από το ψώνιο της φωτογραφίας. Αυτός ήταν κι ο λόγος που δεν ειχα κοιτάξει τπτ άλλο που να μην έχει 3axis gimbal. 

Έτσι επέλεξα το zino της hubsan (αγορά απο Bangood (δυστυχώς έκανα βλακεία και πλήρωσα τελωνείο (~60€ αν θυμάμαι καλα). 

Το μηχάνημα καλό ακομα και για αρχάριο σαν εμένα και αρκετά  safe. Δεν ειχα πτώσεις ή ατυχήματα. 

Γενικά είμαι ευχαριστημένος απο την ποιότητα του video και κάπως λιγότερο απο τη φωτογραφία.

Καλή η σταθερότητα ακομα και με αρκετό αέρα,

Καλη κατευθυντικότητα. 

Χρόνος πτήσης: 20' οριακα και χρειάζεται σαφώς 2η (3η)

Το software ειναι ικανοποιητικό με αρκετές έτοιμες λειτουργίες (panorama, return to home etc). 

Για τα χρήματα που ζητάει : τίμιο 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 02/06/2020 at 18:59, kostasbm said:

ολοι οι χρονοι ειναι σε gps mode και σχεδον απνοια....ακουτε που σας λεω...δεν εχω τιποτα με τη dji χρησιμοποιω υλικα της πολλα χρονια

αν γυρισεις το drone se sport mode παραδειγμα ζητημα αν εχεις 17 λεπτα...δεν ξερω για το αιρ θα μας πει ο erik οταν το παιξει λιγο

Παιδιά έχω πάθει την καραπλακαρα μου με το μίνι. 

Άσχετα με αυτο, σήμερα πέταξα και τις 3 μπαταρίες μέχρι το 19-20% ακριβώς. Πτήση με μέτριο αέρα με ορισμένες ριπές (επιπέδου warning γυρνά πίσω), την περισσότερη ωρα σε sport mode. 

Μέσος όρος 21 λεπτα ανα μπαταρία. 

Οποτε τα 25 η και τα 30 λεπτα που λένε δεν είναι καθόλου απίθανα σε καλύτερες συνθήκες και με λιγοτερο συντηρητική προσγείωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Errik είπε

Παιδιά έχω πάθει την καραπλακαρα μου με το μίνι. 

Άσχετα με αυτο, σήμερα πέταξα και τις 3 μπαταρίες μέχρι το 19-20% ακριβώς. Πτήση με μέτριο αέρα με ορισμένες ριπές (επιπέδου warning γυρνά πίσω), την περισσότερη ωρα σε sport mode. 

Μέσος όρος 21 λεπτα ανα μπαταρία. 

Οποτε τα 25 η και τα 30 λεπτα που λένε δεν είναι καθόλου απίθανα σε καλύτερες συνθήκες και με λιγοτερο συντηρητική προσγείωση. 

σήμερα είδα σχόλιο ότι του 2 είναι χειρότερες από το 1....

πέταγες σε sport mode και εγραφες σε 4Κ???ρωταω γιατι θελω να κανεις τεστ ενω εχεις και καταναλωση στο μαξ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω το Air 2, το Mavic Mini έχω. 2.7Κ γράφει. Δεν παίζει συγκλονιστικό ρόλο η εγγραφή στην διάρκεια της μπαταρίας. Όπως είπα, το 20λεπτο βγαίνει άνετα και με συντηρητική προσγείωση χωρις να την ξεζουμίσεις την μπαταρία. Για το Air 2 δεν ξέρω αλλά υποθέτω ακόμα καλύτερα, καθώς έχει επισημη διάρκεια μπαταρίας 34 αντι για 30 λεπτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/6/2020 στις 12:00 ΠΜ, Errik είπε

Δεν έχω το Air 2, το Mavic Mini έχω. 2.7Κ γράφει. Δεν παίζει συγκλονιστικό ρόλο η εγγραφή στην διάρκεια της μπαταρίας. Όπως είπα, το 20λεπτο βγαίνει άνετα και με συντηρητική προσγείωση χωρις να την ξεζουμίσεις την μπαταρία. Για το Air 2 δεν ξέρω αλλά υποθέτω ακόμα καλύτερα, καθώς έχει επισημη διάρκεια μπαταρίας 34 αντι για 30 λεπτά. 

ποτε δε πας στη μπαταρια στο αμην εκτος και αν το εχεις στα 20 μετρα και βλεπεις να το κατεβασεις αν υπαρξει προβλημα...

οι μπαταριες εχουν φθινουσα πορεια δυστυχως ......βασικο ειναι αν εχει ενδειξη mah στο καθε κελι της μπαταριας....γιατι πολλες φορες αν καποιο κελι ειναι χαμηλοτερα

πχ 3.4 και τα αλλα 3.7 μπορει να εχεις θεματα....αν δεν εχεις παρε εναν μετρητη τζαμπα ειναι...για καλυτερο ελεγχο μετα τη φορτιση κατι σαν αυτο https://www.alibaba.com/product-detail/LiPo-Battery-Buzzer-Alarm-8S-Lipo_1598181244.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό εδώ παίζει να είναι το καλύτερο drone μέχρι 50€. Δε ξέρω βέβαια κατά πόσο ισχύουν τα 22 λεπτά πτήσης. 

https://www.gearbest.com/rc-helicopter-parts/pp_3008279590853038.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν καταλαβαίνω γιατι είναι λιγότερο σκουπιδένιο απο άλλα brushed, μπορείς να με διαφωτίσεις; 

Το καλύτερο drone που έχω πετύχει σε αυτή τη κατηγορία τιμής είναι ενα Bugs 3 Mini που είχε βγει σε προσφορά κάπου 45Ε, αλλά δεν το τίμησα καθώς έχω το μεγάλο αδερφάκι του. 

Η γνώμη μου είναι να μη ξοδεύετε λεφτά σε τέτοια drone, χίλιες φορές καλύτερα να δώσετε κανα 20άρι - 30αρι πάνω για τέλο, μεταχειρισμένο η μη. 

Edit: Για μένα τέτοια drones δεν αξίζουν πάνω απο 20-25 Ε ίσα ίσα για να μάθεις τι κάνουν οι μοχλοί και να αποκτήσεις μια αίσθηση της δυσκολίας manual χειρισμών. 50Ε ΟΥΤΕ ΚΑΝ

Επεξ/σία από Errik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Errik είπε

Δεν καταλαβαίνω γιατι είναι λιγότερο σκουπιδένιο απο άλλα brushed, μπορείς να με διαφωτίσεις; 

Το καλύτερο drone που έχω πετύχει σε αυτή τη κατηγορία τιμής είναι ενα Bugs 3 Mini που είχε βγει σε προσφορά κάπου 45Ε, αλλά δεν το τίμησα καθώς έχω το μεγάλο αδερφάκι του. 

Η γνώμη μου είναι να μη ξοδεύετε λεφτά σε τέτοια drone, χίλιες φορές καλύτερα να δώσετε κανα 20άρι - 30αρι πάνω για τέλο, μεταχειρισμένο η μη. 

Edit: Για μένα τέτοια drones δεν αξίζουν πάνω απο 20-25 Ε ίσα ίσα για να μάθεις τι κάνουν οι μοχλοί και να αποκτήσεις μια αίσθηση της δυσκολίας manual χειρισμών. 50Ε ΟΥΤΕ ΚΑΝ

Όπως είπα και προηγουμένως, στη σελίδα του bg αναφέρει περίπου 22 λεπτά πτήσης. Άλλα drones σε αυτή τη τιμή συνήθως είναι γύρω στα 10 λεπτά. Δε ξέρω εσύ τι κριτήρια έχεις στην αγορά ενός drone, αλλά για μένα ο χρόνος πτήσης είναι από τα σημαντικότερα. Δε ξέρω βέβαια κατά πόσο ισχύει αυτός ο χρόνος, αλλά και 15 λεπτά να βγάζει, πάλι μια χαρά είναι. 

Επεξ/σία από neosstoforum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραία τα φωτογραφικά Drones, αλλά αν θέλεις πραγματική διασκέδαση τα racing δεν παίζονται. 

Ορίστε ένα βιντεάκι απο πριν καμια βδομάδα. 

https://photos.google.com/share/AF1QipMxvX6oVnO_kwp2exvJNynAnsRH0ngiBk7A9y0RL_EvPVTZ_ScGCpUcjqH3tsnTIQ/photo/AF1QipPMwxx7lufZ5eWMUaLEsWaEVxpt0zt0aeJpQC-L?key=b3JhQmR5MzhFRnlJYzhObHV5TF82Z0ZKc1dEal9R

Επεξ/σία από Errik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...