Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για το xc40 που το έχει συγγενής μου και έχω κάνει 500χλμ σε δύο ταξιδάκια...

Με την παραδοχή ότι όλα τα suv γέρνουν, αυτό έγερνε λιγότερο, ας πούμε σαν το c3 του αδερφού μου που είναι και χαμηλότερο. Με 18άρια και αρκετό προφίλ δεν καταλαβαίνει σχεδόν τίποτα από τις λακούβες της Αθήνας. Πολύ άνετο το πανέμορφο σαλόνι αν και δεν έχει και τους τεράστιους χώρους, εντάξει η οθόνη μέσα στην μέση δεν με ενθουσιάζει αλλά όλα έτσι είναι. 

Ο κινητήρας με τα 160+ σε συνδυασμό με το κιβώτιο σου δίνει την αίσθηση ότι είναι δυνατότερος και κάνεις προσπεράσεις για πλάκα και φρενάρει με τα μικρά φρενάκια του (για τις 18άρες) υποδειγματικά. Καίει σε ταξίδι περίπου 6λ/100χλμ. 

Μου άρεσε πολύ. Αλλά δεν ξέρω αν θα προτιμούσα το c5 a/c ή αυτό αν ήθελα περισσότερους χώρους και καλύτερη τιμή... Όπως κια να έχιε τα κυβικά μου είναι για το πολύ c3 a/c οπότε να είχαμε να λέγαμε...

Τα service καίνε, κάτι για 100ευρώ εργατοώρα μου είπε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, sargus είπε

Μου φαίνεται πολύ περίεργη η δήλωση αυτή. "Ακριβό ανευ λόγου". Γιατί το λες αυτό; Προκατάληψη ή είδες κάτι χειροπιαστό;

Γιατί όλος ο ειδικός τύπος, οι πωλήσεις του παγκοσμίως και μια σύντομη γνωριμία που είχα και εγώ μαζί του απέχουν πολύ από αυτή τη δήλωση σου.

Δεν είχε απολύτως το οποίο να δικαιολογήσει πχ τα +4 χιλιάρικα σε σχέση πχ με το q3. Ο ειδικός τύπος γενικά οσο παραπάνω πληρώσεις τόσο καλύτερα γράφει. Ο εξοπλισμός του ψιλοβασικος στα 34 χιλιάρικα και από χώρους μου φάνηκε ελαφρώς μικρότερο από αυτό που πηρα. 

9 ώρες πριν, Burgos είπε

Κι εγώ να σου πω την αλήθεια διάβασα καλά σχόλια. Πήρα αρκετά καλή προσφορά σε σχέση με τη mb που ούτε ασχολήθηκαν αλλά δεν έχω κάνει td. Θα φανεί με την αυτοψία βέβαια αν αξίζει αλλιώς πάμε για αλλά 

Καλά τη ΜΒ άφησε την. Έχουν καβαλήσει το καλάμι με τις άπειρες Α που πουλάνε από μόνες τους σα ζαμπονοτυροπιτες κ δεν ασχολούνται πια με τους πελάτες. Το GLA επίσης αδιάφορο στην έκδοση που φέρανε (κάτι οθονιτσες σαν smartphone) δεν άξιζε για κανένα λόγο τα 37 χιλιάρικα που ζητάνε. 

12 ώρες πριν, koeltzakoatl είπε

Μέχρι να αποφασίσει ο @tsofras μπορώ να έχω (από κατόχους κατά προτίμηση) γνώμες για τα 2 παρακάτω αυτοκίνητα (θα είναι εταιρική παροχή με σχεδόν ίδιο μηνιαίο μίσθωμα) 

- Mini Countryman Cooper 1.5 petrol, έκδοση Executive

- T-Roc, 1.5 DSG 150, έκδοση advance

μοιάζουν αρκετά, κατ’εμε, σε χώρους, κινητήρες, επιδόσεις αλλά κάθε άποψη καλοδεχούμενη (μιλάμε για οικογένεια με 1 μικρό παιδί 2 ετών σχεδόν και 2-3 «μεγάλα» ταξίδια το χρόνο που κουβαλάμε την Άρτα και τα Γιάννενα (600 χλμ απόσταση).

αδιαπραγματευτο για εμένα το αυτόματο κιβώτιο.

ευχαριστω :-) 

Ποσό σου βγαίνει αυτό το t roc?

Μου αρέσει πολύ σαν Αμαξι/σχεδιασμός αλλά έχουν κάνει φθήνιες στα υλικά κατασκευής και την ηχομόνωση. Ο κινητήρας ακούγεται ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ (αναφέρομαι στον 150αρη). 
 

το μίνι το είχα δει και οδηγήσει πριν καιρό. Δε με ενθουσίασε καθόλου. Ένα κουτί με ρόδες. 
 

μηπως σε συμφέρει να ανέβεις ένα κλικ κ να πας σε κάτι καλύτερο ποιοτικά; Σε τι χρονικο ορίζοντα βλέπεις την αγορά σου;
 


 

ζήτησε κάποιος φωτό;

2E8E8F69-F820-4C99-8C26-587D67F2880B.jpeg

0BDE3D8E-F875-4C99-BF7A-8197C2D923C8.jpeg
 

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 11
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, paylidis είπε

Ποσό σου βγαίνει αυτό το t roc?

Μου αρέσει πολύ σαν Αμαξι/σχεδιασμός αλλά έχουν κάνει φθήνιες στα υλικά κατασκευής και την ηχομόνωση. Ο κινητήρας ακούγεται ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ (αναφέρομαι στον 150αρη). 
 

το μίνι το είχα δει και οδηγήσει πριν καιρό. Δε με ενθουσίασε καθόλου. Ένα κουτί με ρόδες. 
 

μηπως σε συμφέρει να ανέβεις ένα κλικ κ να πας σε κάτι καλύτερο ποιοτικά; Σε τι χρονικο ορίζοντα βλέπεις την αγορά σου;
 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

ζήτησε κάποιος φωτό;

 

2E8E8F69-F820-4C99-8C26-587D67F2880B.jpeg

0BDE3D8E-F875-4C99-BF7A-8197C2D923C8.jpeg
 

είναι και τα 2 (mini/troc) στο άνω φράγμα του budget που δίνεται (έχω αποκλείσει το qashqai λόγω ηλικίας και πορτ-μπαγκάζ) και πάμε για συμβόλαιο μέσα στο μήνα.

Στο troc που μπήκα συνεπιβάτης, πόνεσε το χέρι μου με το που το ακούμπησα στο παράθυρο, δεν ξέρω γιατι τόσο σκληρά πλαστικά. 

Για το mini αυτά που με "ανησυχούν" είναι το κοπάνημα και ο θόρυβος στο δρόμο. Επειδή είχα Χ1 με τον ίδιο κινητήρα και κιβώτιο, είμαι εξοικιωμένος (και ευχαριστημένος αρκετά μπορώ να πω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, koeltzakoatl είπε

είναι και τα 2 (mini/troc) στο άνω φράγμα του budget που δίνεται (έχω αποκλείσει το qashqai λόγω ηλικίας και πορτ-μπαγκάζ) και πάμε για συμβόλαιο μέσα στο μήνα.

Στο troc που μπήκα συνεπιβάτης, πόνεσε το χέρι μου με το που το ακούμπησα στο παράθυρο, δεν ξέρω γιατι τόσο σκληρά πλαστικά. 

Για το mini αυτά που με "ανησυχούν" είναι το κοπάνημα και ο θόρυβος στο δρόμο. Επειδή είχα Χ1 με τον ίδιο κινητήρα και κιβώτιο, είμαι εξοικιωμένος (και ευχαριστημένος αρκετά μπορώ να πω).

εφόσον θα ειναι λιζινγκ οντως μπορει να μη σου βγαίνει κάτι άλλο. Δε μπορουσες να κρατησεις το Χ1; μακραν καλυτερο! :P 

μεταξυ των 2 θα επελεγα μάλλον το t roc παντως

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, koeltzakoatl είπε

είναι και τα 2 (mini/troc) στο άνω φράγμα του budget που δίνεται (έχω αποκλείσει το qashqai λόγω ηλικίας και πορτ-μπαγκάζ) και πάμε για συμβόλαιο μέσα στο μήνα.

Στο troc που μπήκα συνεπιβάτης, πόνεσε το χέρι μου με το που το ακούμπησα στο παράθυρο, δεν ξέρω γιατι τόσο σκληρά πλαστικά. 

Για το mini αυτά που με "ανησυχούν" είναι το κοπάνημα και ο θόρυβος στο δρόμο. Επειδή είχα Χ1 με τον ίδιο κινητήρα και κιβώτιο, είμαι εξοικιωμένος (και ευχαριστημένος αρκετά μπορώ να πω).

Δεν ξερω ποια εκδοση του T-ROC κοιτας, αλλα απο την αρχικη λειπουν νομιζω και cruise control και αισθητηρες πισω, διευκρινησε το, ειναι κριμα να μην εχεις χαρακτηριστικα που ειναι απολυτα χρηστικα

1 ώρα πριν, paylidis είπε

 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

ζήτησε κάποιος φωτό;

 

2E8E8F69-F820-4C99-8C26-587D67F2880B.jpeg

0BDE3D8E-F875-4C99-BF7A-8197C2D923C8.jpeg
 

Στιβαρο και κυριλε, καλοταξιδο και καλοριζικο

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paylidis είπε

Δεν είχε απολύτως το οποίο να δικαιολογήσει πχ τα +4 χιλιάρικα σε σχέση πχ με το q3. Ο ειδικός τύπος γενικά οσο παραπάνω πληρώσεις τόσο καλύτερα γράφει. Ο εξοπλισμός του ψιλοβασικος στα 34 χιλιάρικα και από χώρους μου φάνηκε ελαφρώς μικρότερο από αυτό που πηρα. 

Αν βγαίνει 4.000 παραπάνω από το Audi τότε δεν το συζητάμε, και εγώ το δικό σου θα προτιμούσα. Στο ίδιο επίπεδο εξοπλισμού, έτσι; 

Καλορίζικο! Πανέμορφο και πολύ κλασικό αμάξι!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paylidis είπε

Δεν είχε απολύτως το οποίο να δικαιολογήσει πχ τα +4 χιλιάρικα σε σχέση πχ με το q3. Ο ειδικός τύπος γενικά οσο παραπάνω πληρώσεις τόσο καλύτερα γράφει. Ο εξοπλισμός του ψιλοβασικος στα 34 χιλιάρικα και από χώρους μου φάνηκε ελαφρώς μικρότερο από αυτό που πηρα. 

Καλά τη ΜΒ άφησε την. Έχουν καβαλήσει το καλάμι με τις άπειρες Α που πουλάνε από μόνες τους σα ζαμπονοτυροπιτες κ δεν ασχολούνται πια με τους πελάτες. Το GLA επίσης αδιάφορο στην έκδοση που φέρανε (κάτι οθονιτσες σαν smartphone) δεν άξιζε για κανένα λόγο τα 37 χιλιάρικα που ζητάνε. 

Ποσό σου βγαίνει αυτό το t roc?

Μου αρέσει πολύ σαν Αμαξι/σχεδιασμός αλλά έχουν κάνει φθήνιες στα υλικά κατασκευής και την ηχομόνωση. Ο κινητήρας ακούγεται ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ (αναφέρομαι στον 150αρη). 
 

το μίνι το είχα δει και οδηγήσει πριν καιρό. Δε με ενθουσίασε καθόλου. Ένα κουτί με ρόδες. 
 

μηπως σε συμφέρει να ανέβεις ένα κλικ κ να πας σε κάτι καλύτερο ποιοτικά; Σε τι χρονικο ορίζοντα βλέπεις την αγορά σου;
 

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

ζήτησε κάποιος φωτό;

 

2E8E8F69-F820-4C99-8C26-587D67F2880B.jpeg

0BDE3D8E-F875-4C99-BF7A-8197C2D923C8.jpeg
 

Καλορίζικο , καλοταξιδο να είσαι καλά να το χαρείς μαν

Αλλά γιατί είσαι τσιπης? Βγάλε και μέσα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, tutuyo είπε

Δεν ξερω ποια εκδοση του T-ROC κοιτας, αλλα απο την αρχικη λειπουν νομιζω και cruise control και αισθητηρες πισω, διευκρινησε το, ειναι κριμα να μην εχεις χαρακτηριστικα που ειναι απολυτα χρηστικα

Σωστή παρατήρηση:

  • VOLKSWAGEN-T-Roc 1.5 16v TSi Advance DSG7 MY20-5d-150hp-Petrol
  • MINI-Countryman Cooper 1.5i 12v Executive Steptronic-5d-136hp-Petrol

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, sargus είπε

Αν βγαίνει 4.000 παραπάνω από το Audi τότε δεν το συζητάμε, και εγώ το δικό σου θα προτιμούσα. Στο ίδιο επίπεδο εξοπλισμού, έτσι; 

Καλορίζικο! Πανέμορφο και πολύ κλασικό αμάξι!

Με περισσοτερο εξοπλισμο το Q......!!

Ευχαριστώ πολυ ολους...

 

επανερχομαι με εσωτερικη (αν κ φοβούμαι οτι θα ερθει πλαγιασμενη παλι!!!)

46 λεπτά πριν, tutuyo είπε

Δεν ξερω ποια εκδοση του T-ROC κοιτας, αλλα απο την αρχικη λειπουν νομιζω και cruise control και αισθητηρες πισω, διευκρινησε το, ειναι κριμα να μην εχεις χαρακτηριστικα που ειναι απολυτα χρηστικα

νομιζω η advance ειναι η μεσαια και τα εχει αυτα

46 λεπτά πριν, tutuyo είπε

Στιβαρο και κυριλε, καλοταξιδο και καλοριζικο

Ευχαριστώ. Πρωτες εντυπωσεις σε κηφισο και αττικη οδο εξαιρετικε, ωραιο πατημα και παντελως αθορυβο... αφου η γυναικα οταν το εβαζα με νεκρα στην κατηφορα στο γκαραζ και ηταν απεξω να κοζαρει γωνιες καθως εμπαινα πρωτη φορα και ειναι στενο νομιζε οτι μου εσβησε...

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, paylidis είπε

Με περισσοτερο εξοπλισμο το Q......!!

Ευχαριστώ πολυ ολους...

επανερχομαι με εσωτερικη (αν κ φοβούμαι οτι θα ερθει πλαγιασμενη παλι!!!)

νομιζω η advance ειναι η μεσαια και τα εχει αυτα

Ευχαριστώ. Πρωτες εντυπωσεις σε κηφισο και αττικη οδο εξαιρετικε, ωραιο πατημα και παντελως αθορυβο... αφου η γυναικα οταν το εβαζα με νεκρα στην κατηφορα στο γκαραζ και ηταν απεξω να κοζαρει γωνιες καθως εμπαινα πρωτη φορα και ειναι στενο νομιζε οτι μου εσβησε...

Καλορίζικο και καλοτάξιδο!

Εύχομαι πολλά και ασφαλή χιλιόμετρα να έχεις!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks a lot...

 

Πλακα πλακα οταν ο τσοφρας ανοιξε το θεμα εγω ακομα δεν ειχα αποφασισει καλα καλα να το δώσω (το ειχα ήδη αγγελια εδω κ μηνες αλλα σε λιγο τσιμπημενη τιμή), το κατεβασα λιγο. εφυγε στο μπαμ μολις την πρώτη εβδομάδα μολις άνοιξαν οι μετακινησεις και αφου εφαγα 2-3 εβδομάδες να ψαχνω και να σκεφτομαι το πηρα κιολας! Χαμπαρι δε πηρα πως περασε τόσος καιρος...

Ρε συ tsofras θα ερθω να σε παρω με το ζορι να παμε σε αντιπροσωπειες να τελειωνεις!! Πιο υποχονδριος απο εμενα απο πλευρας λεπτομερειας σε αμαξι δε παιζει να υπαρχει, ακομη και το σχημα του χερουλιου της πορτας μπορει να με ενοχλησει...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, paylidis είπε

Thanks a lot...

Πλακα πλακα οταν ο τσοφρας ανοιξε το θεμα εγω ακομα δεν ειχα αποφασισει καλα καλα να το δώσω (το ειχα ήδη αγγελια εδω κ μηνες αλλα σε λιγο τσιμπημενη τιμή), το κατεβασα λιγο. εφυγε στο μπαμ μολις την πρώτη εβδομάδα μολις άνοιξαν οι μετακινησεις και αφου εφαγα 2-3 εβδομάδες να ψαχνω και να σκεφτομαι το πηρα κιολας! Χαμπαρι δε πηρα πως περασε τόσος καιρος...

Ρε συ tsofras θα ερθω να σε παρω με το ζορι να παμε σε αντιπροσωπειες να τελειωνεις!! Πιο υποχονδριος απο εμενα απο πλευρας λεπτομερειας σε αμαξι δε παιζει να υπαρχει, ακομη και το σχημα του χερουλιου της πορτας μπορει να με ενοχλησει...

Ναι αλλα μία σημαντική διαφορά είναι ότι πήγες 10κ επάνω απο εκεί που ξεκίνησα τα κοιτάω. Φαντάζομαι στα 30κ δεν θα είχα τέτοιο θέμα.

Εγώ καταστάλαξα όπως έχω πεί απλά δουλεύω και ένα back up plan γιατί το βλέπω να αργεί και μην πάθω κανα στραπάτσο στην τιμή. Γιατί το leon θέλω να το πάρω με συγκεκριμένο εξοπλισμό με παραγγελία. Αν μου πάει 27κ π.χ. έτσι όπως το θέλω αντίο ζωή

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tsofras είπε

Ναι αλλα μία σημαντική διαφορά είναι ότι πήγες 10κ επάνω απο εκεί που ξεκίνησα τα κοιτάω. Φαντάζομαι στα 30κ δεν θα είχα τέτοιο θέμα.

Εγώ καταστάλαξα όπως έχω πεί απλά δουλεύω και ένα back up plan γιατί το βλέπω να αργεί και μην πάθω κανα στραπάτσο στην τιμή. Γιατί το leon θέλω να το πάρω με συγκεκριμένο εξοπλισμό με παραγγελία. Αν μου πάει 27κ π.χ. έτσι όπως το θέλω αντίο ζωή

εχεις δικιο... ευελπιστω (απο αυτα που διαβαζω δεξια αριστερα) απο εβδομαδα να βγαλουν κατι σε τιμες και ισως να το πανε και σε καμια κεντρικη αντιπροσωπεια. 27Κ δεν αξιζει με τιποτα...

Παντως με οσους εχω μιλησει ειναι κανονας οτι βαζεις ταβανι και το ξεπερνας κατα 20-30% 😄 και εγω ελεγα εως 25 και τη τσιμπησα την 30αρα τελικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, paylidis είπε

εχεις δικιο... ευελπιστω (απο αυτα που διαβαζω δεξια αριστερα) απο εβδομαδα να βγαλουν κατι σε τιμες και ισως να το πανε και σε καμια κεντρικη αντιπροσωπεια. 27Κ δεν αξιζει με τιποτα...

Παντως με οσους εχω μιλησει ειναι κανονας οτι βαζεις ταβανι και το ξεπερνας κατα 20-30% 😄 και εγω ελεγα εως 25 και τη τσιμπησα την 30αρα τελικα

Ε και εγώ έλεγα 20 - 22 και έφτασα 25. Παραπάνω δεν ανεβαίνω όμως

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ε και εγώ έλεγα 20 - 22 και έφτασα 25. Παραπάνω δεν ανεβαίνω όμως

και πολυ καλα θα κανεις, ειδικα εφόσον εχεις παιδια οι αναγκες ειναι άλλες, ανεξαρτήτως εισοδηματος κλπ...

και εγω ανεβηκα ως εκει γιατι δεν εχω άλλες υποχρεωσεις (και στο φιναλε μια ζωη την εχουμε), εαν ειχα μάλλον θα επαιρνα κανενα t-roc χιλιαρι που επαιζε με καλο εξοπλισμο στα 18,5-19χιλ
 



Έλα κ εσωτερική με τα led φώτα απέξω να φωτίζουν στο σούρουπο 
 

F7CBDFC0-8B71-4137-949C-ECE0B9AFB151.jpeg
 

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...