Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@paylidis Καλορίζικο!! Καλά χλμ και να το χαρείς όσο δεν πάει.

Διαβάζω σιωπηλά το topic και ψάχνω εδώ και περίπου 2 μήνες αυτοκίνητο με περίπου το ίδιο -αρχικό- budget με τον @tsofras έχοντας πάει σχεδόν σε όλες τα brands (δεν πήγα Audi/BMW/Merc/Volvo)
Έκανα TD:

  • Focus ST-Line: πανέμορφο εξωτερικά/εσωτερικά. εντόπισα κι εγω κάποιους τριγμούς κυρίως στην κονσόλα και το όχημα είχε ~8κ χλμ.
  • Kamiq (style 1.0): Εσωτερικά ούτε κρύο/ούτε ζέστη, αρκετά ποιοτικό όμως. Τα πίσω καθίσματα μου φανηκαν περιέργως λίγο πιο άνετα, αλλά οδηγικά μου ήταν τελείως αδιάφορο
  • i30 fastback (distinctive 1.4): Οδηγικά ήταν ένα κλικ κάτω από το focus, με πιο δυνατό γκάζι... γενικά άφησε πολύ καλή αίσθηση (φταίνε και τα -2κ στην τιμή από το focus? μπορεί χαχαχα). Ίσως να περίμενα την facelift που φέρνει αλλαγές στα φωτιστικά σώματα και εσωτερικά έρχεται με digital όργανα που του "λείπουν". Κατά τα άλλα μου φάνηκε καλή επιλογή + 5 χρόνια εγγύηση χωρίς όριο χλμ (το κοιτάζω κι αυτό γιατί κάνω ~25κ/έτος)
  • Honda Civic (elegance 1.0): Το είχα τελευταίο στη λίστα για κάποιο λόγο. Μου άρεσε απίστευτα η χαμηλή θέση οδήγησης και ήταν σφιχτό σαν αίσθηση χωρίς όμως να χάνει ιδιαίτερα από άνεση ή να κοπανάει. Νομίζω ερωτεύτηκα... θα πάω να το δω άλλη μια φορά την ερχόμενη εβδομάδα και λογικά θα πάω να το κλείσω. Μελανό σημείο τα service του που ειναι ακριβά (μ.ο. ~250ε/έτος/20κ χλμ)
Επεξ/σία από Kapws
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, paylidis είπε

και πολυ καλα θα κανεις, ειδικα εφόσον εχεις παιδια οι αναγκες ειναι άλλες, ανεξαρτήτως εισοδηματος κλπ...

και εγω ανεβηκα ως εκει γιατι δεν εχω άλλες υποχρεωσεις (και στο φιναλε μια ζωη την εχουμε), εαν ειχα μάλλον θα επαιρνα κανενα t-roc χιλιαρι που επαιζε με καλο εξοπλισμο στα 18,5-19χιλ
 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 


Έλα κ εσωτερική με τα led φώτα απέξω να φωτίζουν στο σούρουπο 

 

 

 

F7CBDFC0-8B71-4137-949C-ECE0B9AFB151.jpeg
 

 

 

Καλορίζικο! Να το χαρέις και να είναι  καλοτάξιδο.

Και εγώ ειμαι ένας απο αυτούς που διαβάζουν το post του Τσοφρα από την πρώτη εβδομάδα που άνοιξε. Μετά από έρευνα αγοράς με χαλαρούς ρυθμούς κατέληξα σε δύο αυτοκίνητα που θα πάω να τα ξανα δω και σήμερα. 

Οι τελικές επιλογές λοιπόν στην κατηγορία των B-SUV είναι οι εξής:

  • Volkswagen  T-ROC 115hp 1000 κυβικά.
  •  Peugeot 2008 100hp 1200.

Μου αρέσουν και τα δύο. Θα παω να τα ξανα δω σήημερα με την κοπέλα μου και απο την άλλη εβδομάδα θα τα κανω και test drive.

Εσείς πιο θα προτειμούσατε?

 

 

Επεξ/σία από Masma
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ kapws!

 

BMW Μην πας καν ...

Mercedes Ομοιως, εκτος εαν δεν εχεις προβλημα να παρεις βασικο εξοπλισμό (ο οποίος δεν ειναι κακός αλλα δεν αξιζει και 23-25 χιλιάρικα για το a hatch & sedan αντιστοιχα μιλάω)

Audi να πας παιζει σε καλη τιμή το Q2 (ειδικά καποια ετοιμοπαραδοτα)

Volvo Ουτε καν οπως προείπα

VW γιατι δε πηγες;

 

Απο group το kamiq δε μου αρεσε, το karoq με διαφορα καλύτερο αλλα εχοντας μπει στο Q3 νομιζω ότι ήταν λίγο δυσκολο να πεσω σε ποιοτητα (και χώρους) πλεον...

Ενδιαφέρουσα επιλογή και σε πολυ καλή τιμη κ καλο εξοπλισμο αποτελει και το tiguan εαν δε σε πειραζει ότι το 21 θα παρει facelift...

1 λεπτό πριν, Masma είπε

Καλορίζικο! Να το χαρέις και να είναι  καλοτάξιδο.

Και εγώ ειμαι ένας απο αυτούς που διαβάζουν το post του Τσοφρα από την πρώτη εβδομάδα που άνοιξε. Μετά από έρευνα αγοράς με χαλαρούς ρυθμούς κατέληξα σε δύο αυτοκίνητα που θα πάω να τα ξανα δω και σήμερα. 

Οι τελικές επιλογές λοιπόν στην κατηγορία των B-SUV είναι οι εξής:

  • Volkswagen  T-ROC 115hp 1000 κυβικά.
  •  Peugeot 2008 100hp 1200.

Μου αρέσουν και τα δύο. Θα παω να τα ξανα δω σήημερα με την κοπλεά μου και απο την άλλη εβδομάδα θα τα κανω και test drive.

Εσείς πιο θα προτειμούσατε?

Προσωπικά ψηφίζω t-roc....

γυρνα αρκετες αντιπροσωπείες παιζουν σημαντικές διαφορες σε τιμές...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, paylidis είπε

Σε ευχαριστώ πολύ kapws!

BMW Μην πας καν ...

Mercedes Ομοιως, εκτος εαν δεν εχεις προβλημα να παρεις βασικο εξοπλισμό (ο οποίος δεν ειναι κακός αλλα δεν αξιζει και 23-25 χιλιάρικα για το a hatch & sedan αντιστοιχα μιλάω)

Audi να πας παιζει σε καλη τιμή το Q2 (ειδικά καποια ετοιμοπαραδοτα)

Volvo Ουτε καν οπως προείπα

VW γιατι δε πηγες;

Απο group το kamiq δε μου αρεσε, το karoq με διαφορα καλύτερο αλλα εχοντας μπει στο Q3 νομιζω ότι ήταν λίγο δυσκολο να πεσω σε ποιοτητα (και χώρους) πλεον...

Ενδιαφέρουσα επιλογή και σε πολυ καλή τιμη κ καλο εξοπλισμο αποτελει και το tiguan εαν δε σε πειραζει ότι το 21 θα παρει facelift...

Προσωπικά ψηφίζω t-roc....

γυρνα αρκετες αντιπροσωπείες παιζουν σημαντικές διαφορες σε τιμές...

Όντως?  σε 2 έχω πάει και είχαν μικρές διαφορές.... έχεις καποια συγκεκριμλενη που έχεις πα΄ρει καλή προσφορά???

Επεξ/σία από Masma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, paylidis είπε

Σε ευχαριστώ πολύ kapws!

VW γιατι δε πηγες;

 

Γιατί δίνουν by default 2 έτη εγγύηση (60κ χλμ όριο) και για επέκταση στα 4 μου είπαν (τηλεφωνικά) ότι ζητάνε +1.200 (for me, it's a no).

Ίσως να πάω να δω το Q2 που προτείνεις τότε, αλλά φαντάζομαι ότι στα service θα πονέσω πολύ (+να φανταστώ ότι δίνουν και εκείνοι 2 χρόνια εγγύηση όπως VW/Skoda?)

@Masma Εγώ προτείνω 2008, αν κοιτάς την allure γιατί η active δεν αξίζει κατ'εμέ. Αλλιώς T-ROC.

Επίσης όπως είπε και ο Paylidis φάε 30-50ε βενζίνη και πάρε όλες τις αντιπροσωπείες σβάρνα. Σίγουρα θα κερδίσεις κάποια έξτρα.

Επεξ/σία από Kapws
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, paylidis είπε

 

 

Πανεμορφο το Q3! Καλοταξιδο ευχομαι! 

 

Μια ερωτηση σχετικα με τις μαρκες που αναφερεις. BMW να αποφυγει λογω χρηματων ?

Επεξ/σία από Shyn
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Masma είπε

Όντως?  σε 2 έχω πάει και είχαν μικρές διαφορές.... έχεις καποια συγκεκριμλενη που έχεις πα΄ρει καλή προσφορά???

Ελα πμ να σου πω αν ενδιαφερεσαι (πες μου κ που πηγες) για να μη φανει διαφημιση

15 λεπτά πριν, Kapws είπε

Γιατί δίνουν by default 2 έτη εγγύηση (60κ χλμ όριο) και για επέκταση στα 4 μου είπαν (τηλεφωνικά) ότι ζητάνε +1.200 (for me, it's a no).

Ίσως να πάω να δω το Q2 που προτείνεις τότε, αλλά φαντάζομαι ότι στα service θα πονέσω πολύ (+να φανταστώ ότι δίνουν και εκείνοι 2 χρόνια εγγύηση όπως VW/Skoda?)

@Masma Εγώ προτείνω 2008, αν κοιτάς την allure γιατί η active δεν αξίζει κατ'εμέ. Αλλιώς T-ROC.

Επίσης όπως είπε και ο Paylidis φάε 30-50ε βενζίνη και πάρε όλες τις αντιπροσωπείες σβάρνα. Σίγουρα θα κερδίσεις κάποια έξτρα.

+600 ειναι για 2 χρονια επιπλεον στο tiguan...

H audi αυτη την περιοδο δίνει 4 χρονια δωρο. Τα σερβις στα ιδια με τις υπολοιπες ειναι (140-150 λαδια-φιλτρο, 200 με το καμπινας)

14 λεπτά πριν, Shyn είπε

Πανεμορφο το Q3! Καλοταξιδο ευχομαι! 

Μια ερωτηση σχετικα με τις μαρκες που αναφερεις. BMW να αποφυγει λογω χρηματων ?

ευχαριστώ θερμα.

Και λόγω χρημάτων και επειδη δεν ειναι στην πραγματικότητα VFM... πολυ ακριβα ανευ λόγου (και στο λεει μανιακος πρωην κατοχος και fan)... μπροστινοκίνητα τρικυλινδρα με ψησταριες στη μουρη (και ευφλεκτα τα πετρελαια ε... 😄), χιλιες φορες ενα φορντακι με 8 χρονια εγγυηση και 7-10000 φθηνότερο...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@paylidis με έβαλες σε σκέψεις για το q3 ενώ δεν το είχα σκεφτεί ιδιαίτερα. Όμορφο σίγουρα! Καλοτάξιδο να είναι φίλε μου!

Μας έβαλε ο @tsofras στο τριπάκι να πάρουμε αυτοκίνητο μια ώρα αρχύτερα. Εγώ για φθινόπωρο έλεγα κι άρχισα τις βόλτες στις αντιπροσωπείες από τώρα 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, paylidis είπε

 

 

Ενδιαφερον αυτο για τους Diesel κινητηρες, δεν το γνωριζα. Απο την στιγμη που κανω αρκετα χιλιομετρα και ειμαι επαρχια, σκεφτομουν για Diesel. Και μενα μου κακοφαινεται το νεο grill της BMW, αλλα οσο την κοιταω τοσο μ'αρεσει περισσοτερο, σε εκδοση Sport Line ειναι αρκετα ομορφη η 118. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Shyn είπε

Ενδιαφερον αυτο για τους Diesel κινητηρες, δεν το γνωριζα. Απο την στιγμη που κανω αρκετα χιλιομετρα και ειμαι επαρχια, σκεφτομουν για Diesel. Και μενα μου κακοφαινεται το νεο grill της BMW, αλλα οσο την κοιταω τοσο μ'αρεσει περισσοτερο, σε εκδοση Sport Line ειναι αρκετα ομορφη η 118. 

δεν αξιζει ο νεος ασσος-ψησταρία powered by weber... (κυριολεκτικα και μεταφορικά).

 

καθε 20 μερες κατα μ.ο. αρπαζει φωτια ενα πετρελαιο με αυτον τον ντιζελοκινηρα, μακρυα...

 

δες και το Q2 diesel παιζει κατω απο 22000 με πολύ τιμιο εξοπλισμό ετοιμοπαραδοτο

6 λεπτά πριν, Burgos είπε

@paylidis με έβαλες σε σκέψεις για το q3 ενώ δεν το είχα σκεφτεί ιδιαίτερα. Όμορφο σίγουρα! Καλοτάξιδο να είναι φίλε μου!

Μας έβαλε ο @tsofras στο τριπάκι να πάρουμε αυτοκίνητο μια ώρα αρχύτερα. Εγώ για φθινόπωρο έλεγα κι άρχισα τις βόλτες στις αντιπροσωπείες από τώρα 

εαν βρεις ετοιμοπαραδοτο θα το παρεις σε φοβερη τιμή (οριακά κατω απο 30) με πολυ καλο εξοπλισμό. Όταν εκλεισα το δικο μου επαιζε στα 30200 και με ηλεκτρική πανοραμική οροφή αλλα τη φοβήθηκα γιατι θα το κρατησω 10+ χρόνια, οπως επισης στην ιδια τιμή ενα mild hybrid αυτοματο......

εαν εισαι αθηνα ελα να πμ να σε στειλω σε αντιπροσωπεία/πωλητή (ή και εαν εισαι θεσσαλια εχω εξαιρετική προταση)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουκλί είναι @paylidis, επιβλητικό αμάξι! Να το χαρείς!

Τι σημαίνει το 35 δίπλα στο tfsi;

Πάντως επειδή διαβάζω κι εγώ το θέμα από την αρχή πολύ θα ήθελα να μπορώ τώρα να πάρω αμάξι και να γυρίζω αντιπροσωπείες κτλ, από το 2008 έχω να το κάνω! 

(Τη χρονιά όχι το πεζό! :lol: )

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, zio10 είπε

Κουκλί είναι @paylidis, επιβλητικό αμάξι! Να το χαρείς!

Τι σημαίνει το 35 δίπλα στο tfsi;

Πάντως επειδή διαβάζω κι εγώ το θέμα από την αρχή πολύ θα ήθελα να μπορώ τώρα να πάρω αμάξι και να γυρίζω αντιπροσωπείες κτλ, από το 2008 έχω να το κάνω! 

(Τη χρονιά όχι το πεζό! :lol: )

αναλογα με τα αλογα του αυτοκινήτου τα χαρακτηριζουν 25/30/35/40 κοκ

ευχαριστω πολυ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, paylidis είπε

δεν αξιζει ο νεος ασσος-ψησταρία powered by weber... (κυριολεκτικα και μεταφορικά).

καθε 20 μερες κατα μ.ο. αρπαζει φωτια ενα πετρελαιο με αυτον τον ντιζελοκινηρα, μακρυα...

δες και το Q2 diesel παιζει κατω απο 22000 με πολύ τιμιο εξοπλισμό ετοιμοπαραδοτο

εαν βρεις ετοιμοπαραδοτο θα το παρεις σε φοβερη τιμή (οριακά κατω απο 30) με πολυ καλο εξοπλισμό. Όταν εκλεισα το δικο μου επαιζε στα 30200 και με ηλεκτρική πανοραμική οροφή αλλα τη φοβήθηκα γιατι θα το κρατησω 10+ χρόνια, οπως επισης στην ιδια τιμή ενα mild hybrid αυτοματο......

εαν εισαι αθηνα ελα να πμ να σε στειλω σε αντιπροσωπεία/πωλητή (ή και εαν εισαι θεσσαλια εχω εξαιρετική προταση)

 

Q2 ειναι SUV σωστα? Θα προτιμουσα Hatchback 118, Focus, A3 κτλ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Shyn είπε

Q2 ειναι SUV σωστα? Θα προτιμουσα Hatchback 118, Focus, A3 κτλ 

Ναι ειναι μικρο SUV. Το Α3 αλλαξει μοντελο, καταργηθηκε το υπαρχον...

1 ώρα πριν, Kapws είπε

Γιατί δίνουν by default 2 έτη εγγύηση (60κ χλμ όριο) και για επέκταση στα 4 μου είπαν (τηλεφωνικά) ότι ζητάνε +1.200 (for me, it's a no).

τωρα μου ήρθε... τα 1200 που σου ειπαν κατα πασα πιθανότητα είναι και επεκταση εγγυησης και τα σερβις μεσα για 4 χρόνια... 

το αντιστοιχο ποσό στο tiguan ηταν 1400

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, zio10 είπε

Κουκλί είναι @paylidis, επιβλητικό αμάξι! Να το χαρείς!

Τι σημαίνει το 35 δίπλα στο tfsi;

Πάντως επειδή διαβάζω κι εγώ το θέμα από την αρχή πολύ θα ήθελα να μπορώ τώρα να πάρω αμάξι και να γυρίζω αντιπροσωπείες κτλ, από το 2008 έχω να το κάνω! 

(Τη χρονιά όχι το πεζό! :lol: )

Μια χαρά μπορείς να γυρίσεις όλες τις αντιπροσωπείες και χωρίς να πάρεις αμάξι όσες φορές θές όπως έκανα και εγώ :D

Όσο για τους κωδικούς της Audi αν ισχύουν απο όταν τα κοίταγα σε ένα site

30 = 109-128 hp (81-96 kW)
35 = 147-160 hp (110-120 kW)
40 = 167-201 hp (125-150 kW)
45 = 226-248 hp (169-185 kW)
50 = 281-308 hp (210-230 kW)
55 = 328-368 hp (245-275 kW)
60 = 429-455 hp (320-340 kW)
70 = 536+ hp (400+ kW)

Επεξ/σία από tsofras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...