Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Kapws

Δεν νομίζω να σταματήσει η παραγωγή του Civic sedan, απλά απ' ότι φαίνεται στην Ιαπωνία δεν πουλάει, στις άλλες χώρες θεωρώ τα πάει καλύτερα.

Ίσως εκεί στην Ιαπωνία να προτιμούν το Accord για sedan αντί για το Civic, δεν τους κατηγορώ μια χαρά αυτοκίνητο είναι και το Accord, ούτε ένα διλιτρο αμάξι δεν μπορείς να έχεις εδώ πέρα να πούμε...

@tsofras

Τελικά μόνο το Leon σε ενδιαφέρει, ε;  Άντε να το δεις και από κοντά μήπως ηρεμήσεις επιτέλους. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, Grim Ripper είπε

@Kapws

Δεν νομίζω να σταματήσει η παραγωγή του Civic sedan, απλά απ' ότι φαίνεται στην Ιαπωνία δεν πουλάει, στις άλλες χώρες θεωρώ τα πάει καλύτερα.

Ίσως εκεί στην Ιαπωνία να προτιμούν το Accord για sedan αντί για το Civic, δεν τους κατηγορώ μια χαρά αυτοκίνητο είναι και το Accord, ούτε ένα διλιτρο αμάξι δεν μπορείς να έχεις εδώ πέρα να πούμε...

@tsofras

Τελικά μόνο το Leon σε ενδιαφέρει, ε;  Άντε να το δεις και από κοντά μήπως ηρεμήσεις επιτέλους. 😛

Ε ναι , περιμένω να δω πως θα είναι και τιμές . Ελπίζω να μην με χαλάσει κάτι 

Ευχαριστω 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, xgol είπε

Ειναι το καλυτερο απο τα hatch, τσεκαρε carwow, autogehühl, whatcar κ.α.

Το καλυτερο ειναι σχετικο παντα. A3 (νεο), Aclass επισης πολυ κοντα. Θεωρω το καθε premium hatchback εχει θετικα/αρνητικα. 

Επεξ/σία από Shyn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.seat.gr/content/dam/countries/gr/seat-website/car-shopping-tools/brochure-download/brochures-%26-specs/brochures-and-specs-06-20/cars-models-brochure-KL1-NA-june-2020.pdf
Καλημέρα, βλέπετε ότι βλέπω. Ο 1.5 TSI 150hp πάει πακέτο μόνο με το mHEV, αλλιώς πας αναγκαστικά 130hp. Τι φάση, αφού στο Golf έχει διαθέσιμα τα 150hp και χωρίς το mHEV. 

EDIT: άκυρο είδα ότι το γράφει 1.5lt TSI 150hp ACT | mHEV, οπότε αφορά δυο εκδόσεις, μια χωρίς και μια με το mHEV

Επεξ/σία από giorgos_di
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια προσθήκη για το xc40 που συζητούσαμε μερικές σελίδες πριν. Το βενζινοκίνητο που μου πρότειναν Έχει πολύ υψηλούς ρύπους. Συνεπώς Πολλά τέλη Και Δε μπαίνει πράσινο δακτύλιο. Προσοχή σε αυτό. Το ίδιο ισχυε κ για τα ετοιμοπαράδοτα Tiguan MY19-20 που ήταν στα 143 γραμμάρια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 hours ago, tsofras said:

Βλέπω έχουν περάσει οι μισοί 4troxoi από εδώ 😎 ( ή το ανάποδο)

τραγικό φόρουμ

ύφος ενός ρέκτη εκεί μέσα που «ενημερώνει» νέο μέλος για αυτό που ...δε γνωρίζει κι ο ίδιος

Quote

Το νεο honda jazz e:Hev, το οποιο ξεκονησε να πωλειται στην Ευρωπη, αλλα εδω δεν γνωριζουμε ακομα. 
...Χωροι ισοι με το leon και καλυτεροι

προσπερνάς γρήγορα τα segment και τα form factor, ή το ότι η κουβέντα όλη γίνεται για «αυτοκίνητο πόλης» :
υπ'όψιν το (νέο) jazz έχει από το πορτμπαγκάζ περίπου 76 l μείον , μέχρι το ρεζερβουάρ 5 l κάτω,
και το εσωτερικό πλάτος του leon είναι σχεδόν όσο το μετατρόχιο ολόκληρο του jazz
για το μεταξόνιο μην πούμε καν

ΟΚ καλό χρυσό το jazz για αυτό που είναι, και για όχημα πόλης είναι πιο ταιριαστό από C-segment
μπορεί να έχει και τα magic seats ψιλοπολυμορφικό, έχει και ύψος, για το μήκος του σχετικά ευρύχωρο κλπ

αλλά το ενδεικτικό της υπόθεσης είναι η κουβέντα θέσφατο που γίνεται εκεί μέσα κ κάνω quote «Χωροι ισοι με το leon και καλυτεροι»
ο δε ατυχής που ρώτησε σε υποτίθεται εξειδικευμένο φόρoυμ μένει με την απόκριση :
«μου φαίνεται από αδιάφορο έως άσχημο αλλά είναι τόσο καλό σε όλα τα άλλα που ίσως αξίζει η θυσία» :D

περισσότερο μοιάζει με λέσχη στην οποία κάνουν κουμάντο οι παλιοί κι οι φίλοι
κι οι από κάτω πιάνουν τη θέση να... μην ενοχλούν τους από πάνω και τους διπλανούς :lol:

μην ασχολείστε κοινώς

Επεξ/σία από KoreanW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, KoreanW είπε

τραγικό φόρουμ

ύφος ενός ρέκτη εκεί μέσα που «ενημερώνει» νέο μέλος για αυτό που ...δε γνωρίζει κι ο ίδιος

προσπερνάς γρήγορα τα segment και τα form factor, ή το ότι η κουβέντα όλη γίνεται για «αυτοκίνητο πόλης» :
υπ'όψιν το (νέο) jazz έχει από το πορτμπαγκάζ περίπου 76 l μείον , μέχρι το ρεζερβουάρ 5 l κάτω,
και το εσωτερικό πλάτος του leon είναι σχεδόν όσο το μεταξόνιο ολόκληρο του jazz

ΟΚ καλό χρυσό το jazz για αυτό που είναι, και για όχημα πόλης είναι πιο ταιριαστό από C-segment
μπορεί να έχει και τα magic seats ψιλοπολυμορφικό, έχει και ύψος, για το μήκος του σχετικά ευρύχωρο κλπ

αλλά το ενδεικτικό της υπόθεσης είναι η κουβέντα θέσφατο που γίνεται εκεί μέσα κ κάνω quote «Χωροι ισοι με το leon και καλυτεροι»
ο δε ατυχής που ρώτησε σε υποτίθεται εξειδικευμένο φόρoυμ μένει με την απόκριση :
«μου φαίνεται από αδιάφορο έως άσχημο αλλά είναι τόσο καλό σε όλα τα άλλα που ίσως αξίζει η θυσία» :D

περισσότερο μοιάζει με λέσχη στην οποία κάνουν κουμάντο οι παλιοί κι οι φίλοι
κι οι από κάτω πιάνουν τη θέση να... μην ενοχλούν τους από πάνω και τους διπλανούς :lol:

μην ασχολείστε κοινώς

Καλά έπεσες και στο συγκεκριμένο άτομο όμως που αν του αρέσει κάτι είναι το καλύτερο που έχει δημιουργηθεί ποτέ.

και για αυτό,

Αναφορά σε κείμενο

περισσότερο μοιάζει με λέσχη στην οποία κάνουν κουμάντο οι παλιοί κι οι φίλοι
κι οι από κάτω πιάνουν τη θέση να... μην ενοχλούν τους από πάνω και τους διπλανούς

σίγουρα συμβαίνει σε πολλά μέρη του διαδικτύου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, NT1G said:

Καλά έπεσες και στο συγκεκριμένο άτομο όμως που αν του αρέσει κάτι είναι το καλύτερο που έχει δημιουργηθεί ποτέ.

και για αυτό,

σίγουρα συμβαίνει σε πολλά μέρη του διαδικτύου...

εντάξει αλλά εκεί μέσα βλέπεις πολλές γραφικότητες που δε βλέπεις αλλού,
ο άλλος συμμετέχων έχει και τόπικ της Ferrari αφιερωμένο (από τους mods) στο όνομά του
και παρομοίως κι αυτού τα γούστα που του αρέσουν είναι to αξίωμα της φυσικής...

δεν τα βρίσκεις τέτοια φρούτα γενικώς στο διαδίκτυο... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θέλω τη γνώμη σας για αγορά αυτοκινήτου για οικογένεια με δυο παιδιά. Το χρησιμοποιώ για σύντομες καθημερινές μετακινήσεις αλλά όχι κάτι πολύ φοβερό και το καλοκαίρι για ταξίδια.

Με ενδιαφέρει κυρίως το θέμα της αξιοπιστίας και φυσικά της ασφάλειας.

Έχω καταλήξει στο νέο Scala της Skoda. Ποια είναι η γνώμη σας. Αν έχετε να προτείνετε κάτι αντίστοιχο θα προτιμούσα στα ίδια χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, koshnaranek είπε

Παιδιά θέλω τη γνώμη σας για αγορά αυτοκινήτου για οικογένεια με δυο παιδιά. Το χρησιμοποιώ για σύντομες καθημερινές μετακινήσεις αλλά όχι κάτι πολύ φοβερό και το καλοκαίρι για ταξίδια.

Με ενδιαφέρει κυρίως το θέμα της αξιοπιστίας και φυσικά της ασφάλειας.

Έχω καταλήξει στο νέο Scala της Skoda. Ποια είναι η γνώμη σας. Αν έχετε να προτείνετε κάτι αντίστοιχο θα προτιμούσα στα ίδια χρήματα.

Αν σου αρεσει εμφανισιακα και δεν εχεις θεματα γενικα με το vag μαλλον θα ειναι ok.

Ποσο βγαινει σε τιμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η εμφάνιση μου αρέσει. Δεν έχω πάει ακόμα στην Skoda για προσφορά.

Από ότι βλέπω αυτό που θέλω είναι 1000cc , βενζίνη και 115 hp (το προηγούμενό μου ήταν fabia 14000 με 95hp  😮)

αα, και τιμή κάπου 17-18.000 €

Επεξ/σία από koshnaranek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, koshnaranek είπε

Η εμφάνιση μου αρέσει. Δεν έχω πάει ακόμα στην Skoda για προσφορά.

Από ότι βλέπω αυτό που θέλω είναι 1000cc , βενζίνη και 115 hp (το προηγούμενό μου ήταν fabia 14000 με 95hp  😮)

αα, και τιμή κάπου 17-18.000 €

Τοτε με το καλο και περιμενουμε εντυπωσεις. Σε αυτα τα λεφτα δεν μου ερχεται στο μυαλο καποια περιπτωση καινουριου που να αγοραζεις "περισσοτερο" αυτοκινητο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, koshnaranek είπε

οκ ευχαριστώ πολύ, έχω καταλήξει απλά ήθελα και μια επιβεβαίωση από πιο ειδικούς για την επιλογή μου.

Δες την Ιουλιετα έχει κάτι καλές προσφορές αυτήν την περίοδο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, koshnaranek είπε

οκ ευχαριστώ πολύ, έχω καταλήξει απλά ήθελα και μια επιβεβαίωση από πιο ειδικούς για την επιλογή μου.

Επιβεβαίωση ήθελες ακριβώς, το θέμα είναι ότι δεν υπάρχουν ειδικοί και δε μπορεί να σου εγγυηθεί κανείς περί αξιοπιστίας του συγκεκριμένου μοντέλου καθότι είναι καινούριο, ο κινητήρας είναι γνωστός, μπαίνει στα περισσότερα του ομίλου, δοκιμασμένος και χωρίς προβλήματα μέχρι στιγμής, οι κάτοχοι του μοντέλου με φυσικό αέριο και 90 άλογα είναι πολύ ευχαριστημένοι και είναι ένα τίμιο αυτοκίνητο γι Αυτα που ζητάει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...