Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

35 λεπτά πριν, koshnaranek είπε

οκ ευχαριστώ πολύ, έχω καταλήξει απλά ήθελα και μια επιβεβαίωση από πιο ειδικούς για την επιλογή μου.

Ειδικοι δεν ειμαστε σιγουρα,αλλα καλα κανεις και παιρνεις γνωμες αρκει να μη σε μπερδευουν. 

Και μιας και ειπα για μπερδεμα,για το i30 τι λες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το i30 ήταν η δεύτερη επιλογή μου. Νομίζω ότι είναι αρκετά χαμηλό και ότι θα βρίσκει, δεν ξέρω ίσως να λέω χαζομάρα αλλά αυτή η εντύπωση μου έχει δημιουργηθεί.

To Scala μου αρέσει περισσότερο όμως σαν εμφάνιση.

Αναφορικά με την έκδοση του Scala με το φυσικό αέριο να σας πω τη φοβάμαι. Δεν είναι λίγο νωρίς? Εκτός Αττικής υπάρχει κάλυψη σε όλη την Ελλάδα σε πρατήρια? π.χ. Λακωνία και Ήπειρος?

Από αξιοπιστία αυτός ο συνδυασμός με το φυσικό αέριο έχει κάποιο ιστορικό από προβλήματα τεχνικής φύσεως?

Επεξ/σία από koshnaranek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, koshnaranek είπε

Το i30 ήταν η δεύτερη επιλογή μου. Νομίζω ότι είναι αρκετά χαμηλό και ότι θα βρίσκει, δεν ξέρω ίσως να λέω χαζομάρα αλλά αυτή η εντύπωση μου έχει δημιουργηθεί.

To Scala μου αρέσει περισσότερο όμως σαν εμφάνιση.

Αναφορικά με την έκδοση του Scala με το φυσικό αέριο να σας πω τη φοβάμαι. Δεν είναι λίγο νωρίς? Εκτός Αττικής υπάρχει κάλυψη σε όλη την Ελλάδα σε πρατήρια? π.χ. Λακωνία και Ήπειρος?

Από αξιοπιστία αυτός ο συνδυασμός με το φυσικό αέριο έχει κάποιο ιστορικό από προβλήματα τεχνικής φύσεως?

Δεν ξερω ποσο ειναι το ρεζερβουαρ βενζινης του.

Παντως ενα octavia cng που ειχα νοικιασει πριν λιγο καιρο ειχε κανονικο ρεζερβουαρ βενζινης (ωστε να μη ψαχνεις καθε τρεις και λιγο) με ειχε εντυπωσιασει. Συνολικη αυτονομια ταξιδιου πανω απο 900χλμ (300+ ηταν το αεριο) ,κοστος αεριου Αθηνα Θεσσαλονικη με φουλ φορτιο κατω απο 20€,καμια διαφορα σε τραβηγμα ειτε με αεριο ειτε με βενζινη,δεν ξερω τι αλλο να ζητησει κανεις απο ενα τετοιο αυτοκινητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, georgekz750 είπε

Δεν ξερω ποσο ειναι το ρεζερβουαρ βενζινης του.

Παντως ενα octavia cng που ειχα νοικιασει πριν λιγο καιρο ειχε κανονικο ρεζερβουαρ βενζινης (ωστε να μη ψαχνεις καθε τρεις και λιγο) με ειχε εντυπωσιασει. Συνολικη αυτονομια ταξιδιου πανω απο 900χλμ (300+ ηταν το αεριο) ,κοστος αεριου Αθηνα Θεσσαλονικη με φουλ φορτιο κατω απο 20€,καμια διαφορα σε τραβηγμα ειτε με αεριο ειτε με βενζινη,δεν ξερω τι αλλο να ζητησει κανεις απο ενα τετοιο αυτοκινητο.

Το παλιότερο μοντέλο ήταν αυτο, το νεότερο με τον 1500 και τα 130 άλογα είναι ακόμα πιο οικονομικό σύμφωνα με τους κατόχους του (και του leon με τον ίδιο κινητήρα ) 

 

35 λεπτά πριν, koshnaranek είπε

Αναφορικά με την έκδοση του Scala με το φυσικό αέριο να σας πω τη φοβάμαι. Δεν είναι λίγο νωρίς? Εκτός Αττικής υπάρχει κάλυψη σε όλη την Ελλάδα σε πρατήρια? π.χ. Λακωνία και Ήπειρος?

Από αξιοπιστία αυτός ο συνδυασμός με το φυσικό αέριο έχει κάποιο ιστορικό από προβλήματα τεχνικής φύσεως?

Εάν ήταν να πάρω τώρα φ. α. θα έπαιρνα το Scala ή τo kamiq, έχω το ibiza 2018 με το 5 σασμάν 77.000χλμ, δε γυρνάω σε άλλο καύσιμο 

Πρατήρια δεν υπάρχουν σε όλη την Ελλάδα  και είναι το μοναδικό μειονέκτημα 

Προβλήματα δεν έχουν αναφερθεί, όχημα έχει φτάσει 450.000χλμ (octavia) 

Facebook pages: cng group Greece & CNG GROUP GREECE, η μία είναι δημόσια και η άλλη ιδιωτική 

Αν το αποφασίσεις για φ. α. δες το leon καλύτερα 

Επεξ/σία από terry308
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, koshnaranek είπε

Παιδιά θέλω τη γνώμη σας για αγορά αυτοκινήτου για οικογένεια με δυο παιδιά. Το χρησιμοποιώ για σύντομες καθημερινές μετακινήσεις αλλά όχι κάτι πολύ φοβερό και το καλοκαίρι για ταξίδια.

Με ενδιαφέρει κυρίως το θέμα της αξιοπιστίας και φυσικά της ασφάλειας.

Έχω καταλήξει στο νέο Scala της Skoda. Ποια είναι η γνώμη σας. Αν έχετε να προτείνετε κάτι αντίστοιχο θα προτιμούσα στα ίδια χρήματα.

Είμαι ο άνθρωπος σου 😁

 

To χα 5 μέρες για Test Drive γιατί ήθελα να δοκιμάσω τον κινητήρα του μιας και με ενδιαφέρε το kamiq με τον 1000αρι και τα 116 άλογα το οποίο και πήρα. 

 

Λοιπόν αφήνοντας στην άκρη την εμφάνιση που είναι καθαρά υποκειμενικό - εγώ το λάτρεψα καθότι φαν του κλασσικού - ο κινητήρας του είναι μια χαρά για το σκαρί του. Οδηγικα άψογο, πολύ όμορφη κύλιση και αρκετά ήσυχη καμπίνα. Χώροι για μια τετραμελή οικογένεια υπεραρκετοι και του πάει απίστευτα και η μπαγκαζιερα που είδα στη skoda αν θες έξτρα χώρους. Από κατανάλωση σε αστικό έγραψα 6,1 lt/100  μια ημέρα που έκανα περι τις 2 ώρες να πάω από τα δυτικά στα νότια. Το δοκίμασα και σε κατσικοδρομο. ΠΕΟΑΚ δηλαδή μέχρι Κόρινθο όπου έδινε πόνο το τουρμπάκι για τα δεδομένα του και έκανα προσπεράσεις χαλαρά. Πλαστικά ποιοτικά, άνετα καθίσματα πίσω, ικανοποιητικά φώτα, γενικά πολύ δυνατή πρόταση. Είχα την έκδοση ambition και μου φάνηκε πολύ καλή αν κ ξεχνάς hill assist και Navi - τουλάχιστον εργοστασιακό - στον βασικό. 

Με το kamiq μοιράζονται την ίδια πλατφόρμα. Ουσιαστικά το kamiq είναι ένα crossover Scala. 

Το χα σε μαύρο το οποίο του πάει πολύ αν και μαύρο αμάξι δεν θα έπαιρνα πάλι. Και το κόκκινο που είδα στην έκθεση του πήγαινε αρκετά. 

Έπαιζε πολύ δυνατό χρηματοδοτικο  πακέτο από skoda μέχρι τέλη Ιούνη - ενας πρόσθετος λόγος που πήγα σε skoda και έκλεισα αμέσως παρόλο που έψαχνα περισσότερο από χρόνο αυτοκίνητο 😁 - και τώρα βλέπω ότι κάτι κάνει το skoda one. 

Βάλε και το kamiq στο κάδρο που ναι πολύ οικονομικό για αυτά που σου προσφέρει, πήγαινε με τη γυναίκα σου σε μια εκθέσηκαι αστην να διαλέξει 😁😁😁

Επεξ/σία από chill
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που η skoda επιμένει να μη δινει hill assist με τρελαίνει. Ακόμα και στην Octavia στην ανώτερη εξοπλιστικά έκδοση, δεν έχει, παρα συνδυάζεται μονο με αυτόματο κιβώτιο. Μα τι βλακεία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Αυτο που η skoda επιμένει να μη δινει hill assist με τρελαίνει. Ακόμα και στην Octavia στην ανώτερη εξοπλιστικά έκδοση, δεν έχει, παρα συνδυάζεται μονο με αυτόματο κιβώτιο. Μα τι βλακεία. 

Δεν μπορεί ρε συ,τα Karoq/Kodiaq δεν έχουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tutuyo είπε

Δεν μπορεί ρε συ,τα Karoq/Kodiaq δεν έχουν;

Σε octavia μπορούσε να συνδυαστεί ως έξτρα εξοπλισμός μονο με αυτόματο κιβώτιο.

το scala όπως αναφέρει ο chill δεν έχει.

το kamiq που κοίταξα τωρα, δεν έχει.

Τα karoq/kodiaq βλέπω οτι έχουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Αυτο που η skoda επιμένει να μη δινει hill assist με τρελαίνει. Ακόμα και στην Octavia στην ανώτερη εξοπλιστικά έκδοση, δεν έχει, παρα συνδυάζεται μονο με αυτόματο κιβώτιο. Μα τι βλακεία. 

Στη scala απ οτι βλεπω στο διαμορφωτη το εχουν εξτρα στη βασικη εκδοση με 65 ευρω. Αρα υποθετω οτι θα υπαρχει και σε ολα τα οκταβια ειτε στανταρ ειτε σαν εξτρα.

 

https://cc.skoda-auto.com/grc/el-GR/extras-scenic?activePage=extraequipments&color=8X8X&configurationId=&extraEquipments=GYO1YO1&id=GRC%3Bskoda%3B2020%3BNW12M4%3B1%3B%3Bmda20200702070109%3Bel-GR%3B%3B63000%3B63000&interior=BH&modifiedPages=trimlines&snapshotVersion=0ddc0b72-8258-4cdb-958f-2e17f78dcbaa&trimline=NW2|Active6300063000&visitedPages=trimlines

Επεξ/σία από georgekz750
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, chill είπε

Βάλε και το kamiq στο κάδρο που ναι πολύ οικονομικό για αυτά που σου προσφέρει, πήγαινε με τη γυναίκα σου σε μια εκθέσηκαι αστην να διαλέξει 😁😁😁

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, θα δω και το camiq, συμφωνώ σε όλα εκτός από το παραπάνω που είπες να διαλέξει η γυναίκα μου. 🙃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 10 μερες πηρα προσφορα για το scala  1.0 115 style με μεταλλικο χρωμα στις 16900 τελικη, απο την αντιπροσωπεια τους στο Μοσχατο. Μηπως σου φανει χρησιμη για να συγκρινεις την τιμη που θα σου δωσουν σε καποια αλλη που ισως επισκεφτεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, koshnaranek είπε

Το i30 ήταν η δεύτερη επιλογή μου. Νομίζω ότι είναι αρκετά χαμηλό και ότι θα βρίσκει, δεν ξέρω ίσως να λέω χαζομάρα αλλά αυτή η εντύπωση μου έχει δημιουργηθεί.

To Scala μου αρέσει περισσότερο όμως σαν εμφάνιση.

Αναφορικά με την έκδοση του Scala με το φυσικό αέριο να σας πω τη φοβάμαι. Δεν είναι λίγο νωρίς? Εκτός Αττικής υπάρχει κάλυψη σε όλη την Ελλάδα σε πρατήρια? π.χ. Λακωνία και Ήπειρος?

Από αξιοπιστία αυτός ο συνδυασμός με το φυσικό αέριο έχει κάποιο ιστορικό από προβλήματα τεχνικής φύσεως?

Εκτος αττικης η καλυψη ειναι πολυ μικρη. Πχ πελοπονησο δεν υπαρχει ουτε ενα πρατηριο και με δεδομενο οτι εχει 9 λιτρα βενζινης θα πρεπει καθε 100 χιλιομετρα να βαζεις βενζινη. Δυστυχως το φυσικο δεν ειναι για Ελλαδα

Επεξ/σία από c-max
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...