Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@tsofras Έχω παρακολουθήσει το περισσότερο θέμα αλλά θέλω μια διευκρίνηση αν μπορείς. Ποιες οι διαφορές του Leon με το νέο Leon που θα βγει; Πρωτίστως τα μηχανολογικά με ενδιαφέρουν. Αξίζει να πάρει κάποιος το τρέχων μοντέλο ή να περιμένει το καινούργιο;

Επεξ/σία από aposporis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, margaritagr είπε

Σε octavia μπορούσε να συνδυαστεί ως έξτρα εξοπλισμός μονο με αυτόματο κιβώτιο.

το scala όπως αναφέρει ο chill δεν έχει.

το kamiq που κοίταξα τωρα, δεν έχει.

Τα karoq/kodiaq βλέπω οτι έχουν. 

 

Έχουν Scala και kamiq αλλά προαιρετικά... Και ήταν ο λόγος που ήθελα karoq αλλά υπέκυψα τελικά στο kamiq. 

Το πιο απαραίτητο σύγχρονο feature για μένα απουσιάζει ειδικά σε vag όχημα που έχουν χειρόφρενο για αρσιβαρίστες και έχει ξέρω γω το lane assist λες και είμαστε γέροι ή μπεκρίδες 😂😂😂

Πηγαίνω κάθε χρόνο στη Παναγία της Σμέρνας στην ορεινή Ηλεία. Πάω off-season και ανεβαίνω μέχρι την πύλη. Όταν πήγα με το Q5 ελέω hill hold δεν κατάλαβα πως πήγα.... - καλά οκ με το συγκεκριμένο έκανα Ζαχαρω Καϊάφα από παραλία 😂😂😂 - με τα κουβαδακια μας έχω νιώσει την ανηφόρα... φέτος με το kamiq λόγω και του vagοχειρόφρενου θα καταλαβω την ανάβαση και ελπίζω να μην μετανιώσω που πήρα όχημα χωρίς τέτοιο (με βλέπω να πηγαίνω με το αγροτικό για να μην τσατιζομαι στο τέλος xaxa) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντί να πέφτετε θύματα της πειρατείας της κάθε μάρκας σε κερατιάτικα εξτραδάκια που δεν ειναι τίποτε παραπάνω από λογισμικό
ψωνίστε από ένα OBD καλώδιο και ενεργοποιήστε τα έξτρα σας πολύ φτηνότερα

λέω εγώ τώρα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, KoreanW είπε

αντί να πέφτετε θύματα της πειρατείας της κάθε μάρκας σε κερατιάτικα εξτραδάκια που δεν ειναι τίποτε παραπάνω από λογισμικό
ψωνίστε από ένα OBD καλώδιο και ενεργοποιήστε τα έξτρα σας πολύ φτηνότερα

λέω εγώ τώρα...

Στα vag μπορείς να κάνεις άπειρα πράγματα με vag com αλλά πολλά έξτρα θέλουν προεγκατεστημένους αισθητήρες ή modules. Πρέπει να ξέρεις από πριν τι μπορείς να ενεργοποιήσεις και το όχι και να πράξεις αναλόγως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, aposporis είπε

@tsofras Έχω παρακολουθήσει το περισσότερο θέμα αλλά θέλω μια διευκρίνηση αν μπορείς. Ποιες οι διαφορές του Leon με το νέο Leon που θα βγει; Πρωτίστως τα μηχανολογικά με ενδιαφέρουν. Αξίζει να πάρει κάποιος το τρέχων μοντέλο ή να περιμένει το καινούργιο;

Σε κινητήρα αν εξαιρέσεις το mild hybrid που θα έρθει δεν έχει κάποια αλλαγή σε κινητήρες ότι φοράνε του vag group όποτε ίδιοι με το προηγούμενο  Leon. 
Εγώ θα έλεγα ότι αξίζει γιατί το άλλο έχει κλείσει 8 χρόνια , θα έρθει με όλους τους νέους εξοπλισμούς ασφαλείας αλλά σε εξοπλισμό για τις απλές εκδόσεις δεν ξέρω τι θα περιλαμβάνει 

Ετσι και αλλιώς από το παλιό μόνο απλές εκδόσεις έχουν μείνει 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το lane assist υπάρχει σε καινουριο εταιρικο clio που απέκτησα βασική έκδοση, και δεν απενεργοποιείται. Την πρώτη φορα που το οδήγησα Αττική οδό νομιζα ότι κάτι έπαθε το τιμόνι μέχρι να πάρω είδηση ότι έχει αυτή τη μαλακια 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, KoreanW είπε

αντί να πέφτετε θύματα της πειρατείας της κάθε μάρκας σε κερατιάτικα εξτραδάκια που δεν ειναι τίποτε παραπάνω από λογισμικό
ψωνίστε από ένα OBD καλώδιο και ενεργοποιήστε τα έξτρα σας πολύ φτηνότερα

λέω εγώ τώρα...

Είσαι όμως σίγουρος ότι δεν θα έχεις προβλήματα ή bricked στην επόμενη μεγάλη OTA έκδοση του on-board firmware;

Ακόμη, όπως λέει ο φίλος πάνω, σε μερικές υποκατηγορίες δεν τοποθετούνται οι αισθητήρες στο όχημα, αν και μοιράζεται σασί/απάρτια με τα υψηλά trimming.

Γενικά κάποια πακέτα λογισμικού δεν είναι συμβατά (aka δημιουργούν crashes) όταν δεν βρίσκουν τις ECU/αισθητήρες που περιμένουν στο bus.

Δεν ξέρω για αμάξια και την πολιτική των upgrades-service packages, αλλά σε άλλες κατηγορίες οχημάτων τέτοια "κόλπα" είναι ένας εύκολος τρόπος να πληρώσεις διπλά το όχημα και ίσως και καμία μήνυση.

Το "δεν είναι τίποτα παραπάνω από λογισμικό" είναι μάλλον επικίνδυνη λογική εάν δεν ξέρεις τι ακριβώς κάνεις, τι διασύνδεση/αποτελέσματα θα έχει και δεν ξέρεις εάν μπορείς να επαναφέρεις 100% στο default-stock. Όπως οι περισσότεροι εδώ.

Θα έλεγα ότι είναι κακή συμβουλή για τον μέσο χρήστη να πειράζει firmware, ιδίως σε περιπτώσεις που το μόνο όχημα που έχει να μάθει (και να κάνει λάθος) είναι το αμάξι του. 

9 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Το lane assist υπάρχει σε καινουριο εταιρικο clio που απέκτησα βασική έκδοση, και δεν απενεργοποιείται. Την πρώτη φορα που το οδήγησα Αττική οδό νομιζα ότι κάτι έπαθε το τιμόνι μέχρι να πάρω είδηση ότι έχει αυτή τη μαλακια 😛

Είναι εξαιρετικό όταν βέβαια...υπάρχει καλή διαγράμμιση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Το lane assist υπάρχει σε καινουριο εταιρικο clio που απέκτησα βασική έκδοση, και δεν απενεργοποιείται. Την πρώτη φορα που το οδήγησα Αττική οδό νομιζα ότι κάτι έπαθε το τιμόνι μέχρι να πάρω είδηση ότι έχει αυτή τη μαλακια 😛

Nα χρησιμοποιείς το φλάς 😛..!  Πέρα από την πλάκα, δεν έχει αριστερά από το τιμόνι κοντά στην πόρτα το κουμπί που το ενεργοποιεί/απενεργοποιεί..; Πρέπει να έχει και το πατάς έως ότου εμγφανιστει το Lane Keeping deactivated στην οθόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/7/2020 στις 12:04 ΜΜ, paylidis είπε

Μια προσθήκη για το xc40 που συζητούσαμε μερικές σελίδες πριν. Το βενζινοκίνητο που μου πρότειναν Έχει πολύ υψηλούς ρύπους. Συνεπώς Πολλά τέλη Και Δε μπαίνει πράσινο δακτύλιο. Προσοχή σε αυτό. Το ίδιο ισχυε κ για τα ετοιμοπαράδοτα Tiguan MY19-20 που ήταν στα 143 γραμμάρια

Σωστό αυτό. 'Έχω χάσει κάποια επεισόδια και δεν ξέρω τι είναι ο πράσινος δακτύλιος αλλά εννοείται η όποια φορολογική επιβάρυνση πρέπει να είναι ένα από τα κριτήρια επιλογής του αυτοκινήτου. 

Εδώ που είμαι πχ τα τέλη μεταξύ Q3 35 και XC40 T3 δεν έχουν σημαντική διαφορά. Αν ζεις στο γαλλόφωνο κομμάτι της χώρας ή στις Βρυξέλλες τα τέλη υπολογίζονται με βάση τα κυβικά (ίδια και για τα δύο αυτοκίνητα, περίπου 245 ευρώ/χρόνο) ενώ αν ζεις στη Φλάνδρα το Q3 έχει λόγω χαμηλότερων ρύπων λίγο λιγότερα τέλη (περίπου 215 και 225 αντίστοιχα). (<- η άχρηστη πληροφορία της ημέρας)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, G.bar είπε

Nα χρησιμοποιείς το φλάς 😛..!  Πέρα από την πλάκα, δεν έχει αριστερά από το τιμόνι κοντά στην πόρτα το κουμπί που το ενεργοποιεί/απενεργοποιεί..; Πρέπει να έχει και το πατάς έως ότου εμγφανιστει το Lane Keeping deactivated στην οθόνη.

Ωπ ποιο κουμπί είναι αυτο φίλος για δωσε λίγες λεπτομέρειες! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και για το Kamiq. Είναι στα 1000cc και 116 ps . 

Είναι αυτό αρκετό για ένα τέτοιο αμάξι? Δεν είναι πιο βαρύ από το Scala? Θεωρείται ότι είναι οκ αυτός ο κινητήρας?

Γιατί κατά τα άλλα μου φαίνεται ότι αξίζει τα λεφτά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, koshnaranek είπε

Να ρωτήσω και για το Kamiq. Είναι στα 1000cc και 116 ps . 

Είναι αυτό αρκετό για ένα τέτοιο αμάξι? Δεν είναι πιο βαρύ από το Scala? Θεωρείται ότι είναι οκ αυτός ο κινητήρας?

Γιατί κατά τα άλλα μου φαίνεται ότι αξίζει τα λεφτά του.

Προσωπική μου άποψη καθαρά είναι ότι θα σέρνεται.. Δεν θέλω να σε πάρω στον λαιμό μου αλλά εγώ δεν πρόκειται να αγόραζα αυτόν τον κινητήρα ειδικά σε αυτό το αμάξωμα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Liapisftw είπε

Προσωπική μου άποψη καθαρά είναι ότι θα σέρνεται.. Δεν θέλω να σε πάρω στον λαιμό μου αλλά εγώ δεν πρόκειται να αγόραζα αυτόν τον κινητήρα ειδικά σε αυτό το αμάξωμα

Αν δεν σε καλύπτει  βάζεις  ένα πρόγραμμα  στο μαμά εγκέφαλο  και πάει 135 άλογα και παίρνει  και ροπή 

Screenshot_20200706-151749_Samsung Internet.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...