Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, koeltzakoatl είπε

Ενας κανόνας πάντως λέει ότι στα εταιρικά παίρνεις αυτά που δεν θα αγοραζες σαν ιδιώτης... 

Για γυναίκα, ότι κι αν πεις θα διαλέξει αυτό που της αρέσει εμφανισιακά περισσότερο, ιδίως αν είναι πιο μικρό και πιο ρετρό. Οπότε βουρ για το Mini One. Ιδίως αν είναι φορτωμένο με καμερες αισθητήρες, ιδανικά 360 μοίρες όπως οι S class/ Volvo XC90

 

Δε μπα να είναι το πιο ασθενικό σε δύναμη, δε μπα να έχει αξιοπιστία Mini... Μπορεί διαλέγοντας Mini με τόσες αντικαταστάσεις λόγω βλαβών να οδηγήσει στο τέλος και τα τρία κι άλλα τόσα. Σάμπως η ίδια θα τα πληρώνει; 😂

Επεξ/σία από Krepalidis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, c-max είπε

Οσο ειδαμε τα πρατηρια φυσικου αεριου να κατακλυζουν την χωρα, αλλο τοσο θα δουμε σταθμους φορτησης..

Καμία σχέση η αεριοκίνηση με την ηλεκτροκίνηση! Άσε που δεν υπάρχει καμία πιθανότητα η ΕΕ να προωθήσει μια τεχνολογία που θα απέφερε τεράστια οικονομικά οφέλη στον μεγαλύτερο προμηθευτή της σε ΦΑ δλδ τη Ρωσία, έχει και βάσιμη δικαιολογία να μην το κάνει! Το φυσικό αέριο, όσο κι αν συμβάλλει στη μείωση των εκπομπών ρύπων και CO2, δεν ανήκει στις ανανεώσιμες πηγές. Αντίθετα η ηλεκτροκίνηση αποτελεί την αιχμή του δόρατος στη στρατηγική ατζέντα της ΕΕ με την Πράσινη Συμφωνία: «accelerating the transition to renewables and increasing energy efficiency». Οπότε δεν μπορεί η αεριοκίνηση να αποτελέσει μέτρο σύγκρισης και μπούσουλας για το μέλλον της αυτοκίνησης.

1 ώρα πριν, tutuyo είπε

Καλο το τρολλευ

Αλλιως εισαι εντελως εκτος πραγματικοτητας εαν πιστευεις οτι σε ενα 8μηνο θα εχεις δικτυο με σταθμους για ηλεκτρικα αυτοκινητα.

Μονο και μονο η μελετη για την επιβαρυνση του υπαρχοντος grid θελει τοσο και εσυ μιλας για υλοποιηση την στιγμη που εχεις ηδη μικροπροβληματα κατα της διαρκεια του καλοκαιριου.

Έχω τη βεβαιότητα ότι την επόμενη τουριστική σεζόν η χώρα θα διαθέτει ένα στοιχειωδώς επαρκές δίκτυο σταθμών φόρτισης, ακόμη και στα νησιά. Δεν είναι ΦΑ για να προβληματίσει η μεταφορά του, μια απλή σύνδεση χρειάζεται στο υπάρχον δίκτυο ηλεκτρισμού! Τόσο δύσκολο; Αλλά και επιχειρηματικά να το δει κανείς, όταν βρέχει λεφτά είναι ανοησία να κρατάς ομπρέλα...

Για τη μελέτη πεδίου, νομίζω πως όλο το παρεάκι της βουλής - και πολύ περισσότερο η σημερινή κυβέρνηση - έχουν πάρει πλέον χαμπάρι ότι η λογική της κωλυσιεργίας βλάπτει σοβαρά την οικονομία της χώρας και την ανάπτυξη. Και στο κάτω κάτω δεν είναι στο χέρι τους! Αποτελεί ευρωπαϊκή επιταγή και προβλέπονται κυρώσεις στους αμελείς...

Επεξ/σία από Cenio
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Cenio είπε

Δεν είναι ΦΑ για να προβληματίσει η μεταφορά του, μια απλή σύνδεση χρειάζεται στο υπάρχον δίκτυο ηλεκτρισμού! Τόσο δύσκολο;

Σε ένα ήδη υπερφορτωμένο δίκτυο ενέργειας (το οποίο θα επιβαρυνθεί περαιτέρω από τη σταδιακή απόσυρση των λιγνιτικών μονάδων που είναι μονάδες Παραγωγής «βάσης» σε όλο το κόσμο). Έχει να πέσει διακοπή ρεύματος με φορτίζομενα αμαξια και κλιματιστικά που θα θυμηθούμε το 90....

Δε γίνονται αυτά τα πράγματα, τουλάχιστον όχι τώρα, ίσως σε 10 χρόνια... κ είμαι από τους υπέρμαχους των ηλεκτρικών και ξεκάθαρα το λέω ότι θα έπαιρνα για 2ο όχημα ηλεκτρικό, αλλά όταν θα υπάρχουν οι κατάλληλες συνθήκες, όχι παπαριες (συγνώμη για την έκφραση αλλά εκεί οδεύουμε). 
 

οσο για τα νησιά απλά γελάω... τίποτα λιγότερο...

μαλλον (ελπίζω) τρολαρεις...

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά δεν είναι και τόσο φθηνό για δημιουργία πρατηρίων ηλεκτροκίνητων, παρόλαυτα θα παιξουν και εκεί επιδοτήσεις. Το κυριότερο πρόβλημα αυτή τη στιγμή είναι οι μπαταρίες διάρκεια, κόστος και χρόνος φόρτισης αυτά φαίνονται να λύνονται με γοργούς ρυθμούς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν με ένα μαγικό ραβδί αλλάζαμε τα μισά αυτοκίνητα σε ηλεκτρικά, το σύστημα δεν είναι σίγουρο οτι θα αντέξει. Επίσης ποιος σας λέει οτι αν αυξηθεί η ζήτηση για ρεύμα οι τιμές θα μείνουν ίδιες....;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, paylidis είπε

Σε ένα ήδη υπερφορτωμένο δίκτυο ενέργειας (το οποίο θα επιβαρυνθεί περαιτέρω από τη σταδιακή απόσυρση των λιγνιτικών μονάδων που είναι μονάδες Παραγωγής «βάσης» σε όλο το κόσμο). Έχει να πέσει διακοπή ρεύματος με φορτίζομενα αμαξια και κλιματιστικά που θα θυμηθούμε το 90....

Δε γίνονται αυτά τα πράγματα, τουλάχιστον όχι τώρα, ίσως σε 10 χρόνια... κ είμαι από τους υπέρμαχους των ηλεκτρικών και ξεκάθαρα το λέω ότι θα έπαιρνα για 2ο όχημα ηλεκτρικό, αλλά όταν θα υπάρχουν οι κατάλληλες συνθήκες, όχι παπαριες (συγνώμη για την έκφραση αλλά εκεί οδεύουμε). 
 

οσο για τα νησιά απλά γελάω... τίποτα λιγότερο...

μαλλον (ελπίζω) τρολαρεις...

Οι Ευρωπαίοι τουρίστες μπορεί να έρχονται με αεροπλάνα και κρουαζιερόπλοια, αλλά Ρώσοι και Βαλκάνιοι προτιμούν τα οχήματά τους... (και τους θεωρώ πιο ανοιχτόμυαλους σχετικά με την ηλεκτροκίνηση). Ξέρουμε το ενεργειακό πρόβλημα της νησιωτικής χώρας, δεν χρειάζεται μελόδραμα. Απλά όταν θα βρίσκεσαι στη Μύκονο και θες να φορτίσεις το ηλεκτρικό ή το υβριδικό σου, κλείσε το κλιματιστικό του ξενοδοχείου! 😄

3 λεπτά πριν, sb01053 είπε

Αν με ένα μαγικό ραβδί αλλάζαμε τα μισά αυτοκίνητα σε ηλεκτρικά, το σύστημα δεν είναι σίγουρο οτι θα αντέξει. Επίσης ποιος σας λέει οτι αν αυξηθεί η ζήτηση για ρεύμα οι τιμές θα μείνουν ίδιες....;

Να μια καλή ευκαιρία να διασωθεί η ΔΕΗ! Εφόσον ενεργειακό μονοπώλιο δεν υφίσταται πλέον, οι τιμές ρυθμίζονται από τον ανταγωνισμό...

Επεξ/σία από Cenio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Cenio είπε

Οι Ευρωπαίοι τουρίστες μπορεί να έρχονται με αεροπλάνα και κρουαζιερόπλοια, αλλά Ρώσοι και Βαλκάνιοι προτιμούν τα οχήματά τους... (και τους θεωρώ πιο ανοιχτόμυαλους σχετικά με την ηλεκτροκίνηση). Ξέρουμε το ενεργειακό πρόβλημα της νησιωτικής χώρας, δεν χρειάζεται μελόδραμα. Απλά όταν θα βρίσκεσαι στη Μύκονο και θες να φορτίσεις το ηλεκτρικό ή το υβριδικό σου, κλείσε το κλιματιστικό του ξενοδοχείου! 😄

Ελα Χαλκιδική να δεις τους βαλκανιους με κατι σαραβαλα, βέβαια υπαρχει κ το αλλο ακρο με τα πιο ακριβά αλλα η πλειοψηφία εχει 10 ετιας. Ημουν πριν ενα μηνα toyota και καναμε λογο για ηλεκτρικα και ο αντιπρόσωπος γελασε λεγοντας οτι για τα επόμενα 15 χρονια δεν υπάρχει μελλον για ηλεκτρικα. Μου εφερε το παράδειγμα της Toyota με τα υβριδικα που τα ξεκινησε σχετικά νωρις κ ο κόσμος μετα απο 12 χρονια ξεκινησε ενα σχετικό ενδιαφέρον. Προς το παρον οποιος μιλα για ηλεκτρικα βλεπει όραμα μου είπε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Cenio είπε

Οι Ευρωπαίοι τουρίστες μπορεί να έρχονται με αεροπλάνα και κρουαζιερόπλοια, αλλά Ρώσοι και Βαλκάνιοι προτιμούν τα οχήματά τους... (και τους θεωρώ πιο ανοιχτόμυαλους σχετικά με την ηλεκτροκίνηση). Ξέρουμε το ενεργειακό πρόβλημα της νησιωτικής χώρας, δεν χρειάζεται μελόδραμα. Απλά όταν θα βρίσκεσαι στη Μύκονο και θες να φορτίσεις το ηλεκτρικό ή το υβριδικό σου, κλείσε το κλιματιστικό του ξενοδοχείου! 😄

 

αλλαζε πλευρο θα πιαστεις...

Στη Μυκονο και τη Σαντορίνη το καλοκαίρι έρχονται στις πριζες ~185V, αμα μπουν και ηλεκτρικα αμαξια στο παιχνιδι θα πρεπει να γυρισουν σε αμερικάνικες τάσεις...

Κρατα τα λεγόμενα σου για Ιουλιο του 2030, θα εχεις ενα ποιντ τοτε... 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, stationwa είπε

Ελα Χαλκιδική να δεις τους βαλκανιους με κατι σαραβαλα, βέβαια υπαρχει κ το αλλο ακρο με τα πιο ακριβά αλλα η πλειοψηφία εχει 10 ετιας. Ημουν πριν ενα μηνα toyota και καναμε λογο για ηλεκτρικα και ο αντιπρόσωπος γελασε λεγοντας οτι για τα επόμενα 15 χρονια δεν υπάρχει μελλον για ηλεκτρικα. Μου εφερε το παράδειγμα της Toyota με τα υβριδικα που τα ξεκινησε σχετικά νωρις κ ο κόσμος μετα απο 12 χρονια ξεκινησε ενα σχετικό ενδιαφέρον. Προς το παρον οποιος μιλα για ηλεκτρικα βλεπει όραμα μου είπε 

Χαχα, επειδή βλέπω έχει πέσει πολύ γέλιο, επιτρέψτε μου να γελάσω κι εγώ με τη σειρά μου για τις αιτιάσεις σας. Ευτυχώς πάντως που το μέλλον της χώρας δεν βρίσκεται στα χέρια των "ανοιχτόμυαλων" Ελλήνων αντιπροσώπων. Θα περιμέναμε να ξεπουλήσουν όλο το στοκ των θερμικών και να σταματήσει η παραγωγή τους για να μας επιτρέψουν να σκεφτούμε την ηλεκτροκίνηση! 🤣

Επεξ/σία από Cenio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα σοβαρά μιλάμε για φορτίσεις στα νησιά που πήγα Σύρο πριν 2 χρόνια και είχε 4Mbps internet το νησί ή πάω στο Κιάτο που είναι 100χλμ απο την Αθήνα και έχει 24Mbps που όποιον έχω ρωτήσει αν πιάνει 7 ή 8 πετάει απο την χαρά του ?

Το συζητάμε , τεσπα ο καθένας κάνει ότι θέλει στη ζωή του εγώ για τουλάχιστον μία 5ετία ούτε καν κοιτάω τα ηλεκτρικά @Cenio

Μπορεί όταν έρθει η στιγμή να αλλάξουμε το μικρό , αν έχουν ξεφυτρώσει φορτιστές στο σπίτι και στην δουλειά

Εδώ ακόμη και τα parking στις πολυκατοικίες είναι γεμάτα , να δώ που θα μπούν όλοι αυτοί οι φορτιστές και αν θα πλακώνεσαι με τον γείτονα που σου κλέβει το ρεύμα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, paylidis είπε

αλλαζε πλευρο θα πιαστεις...

Στη Μυκονο και τη Σαντορίνη το καλοκαίρι έρχονται στις πριζες ~185V, αμα μπουν και ηλεκτρικα αμαξια στο παιχνιδι θα πρεπει να γυρισουν σε αμερικάνικες τάσεις...

Κρατα τα λεγόμενα σου για Ιουλιο του 2030, θα εχεις ενα ποιντ τοτε... 😆

Ελπίζω τα πρότζεκτ με τις ανεμογεννήτριες και το "Ήλιος" να έχουν υλοποιηθεί μέχρι το '24. Αλλιώς απλά θα περιμένουμε την οριοθέτηση της ΑΟΖ σε Αιγαίο και Ιόνιο και να μας κάνουν τη χάρη οι αυτοκινητοβιομηχανίες να επιμείνουν στην περαιτέρω βελτίωση της ρυπογόνου τεχνολογίας των συμβατικών για τα επόμενα 200 χρόνια! 😄

Επεξ/σία από Cenio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ο μέσος Έλληνας που ζει σε πολυκατοικία και παρκάρει στον δρόμο θα πετάει μπαλαντέζα από τον 5ο για να φορτίσει το 208e ξέρω ‘γώ που έχει τιμή καταλόγου 30 χιλιάρικα +. Εκτός αν πιστεύεις ότι σε 8 μήνες κάθε γειτονιά θα έχει θέσεις σταθμεύσεις για ηλεκτρικά με φορτιστές και οι επιδοτήσεις θα είναι τόσο large που θα μπορείς να αγοράσεις οικογενειακό με αξιοπρεπείς χώρους στα 20 χιλιάρικα αντί για 45 που κοστίζουν σήμερα και φυσικά πως το ταξίδι θα γίνει εύκολο γιατί θα φορτίζουν σε 10-15 λεπτά και θα έχει ταχυφορτιστές σε κάθε βενζινάδικο στην εθνική 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Όσοι έχετε αγοράσει καινούργιο αυτοκίνητο, γνωρίζετε αν υποστηρίζει πίσω 3 παιδικά καθίσματα ή μόνο 2?

Χμμμ δεν νομίζω να πέτυχα κάποιο με 3 isofix πίσω , το κλασικό 2 πίσω και 1 μπροστά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...