Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 λεπτά πριν, gaspappas είπε

Καλησπέρα,

Επειδή μόλις παρήγγειλα το Νέο 208 , και κάπου διάβασα ότι πήρες 2008 και το πούλησες, ισχύει?? Γιατί?? Το νήμα είναι τεράστιο δεν μπορώ να βρψ αν απαντάται κάπου το ερωτημά μου!

Δεν μου άρεσε καθόλου η θέση οδήγησης, με κουραζε πολύ το μικρό τιμόνι στον αυχένα, άθλιος επιλογέας ταχυτήτων και οι σχέσεις

Τέλος δεν είναι για εμένα η κατηγορία SUV

Με το καλό να έρθει και να το χαρείς 👍

4 λεπτά πριν, sacredcrow είπε

Παιδιά όντως, ισχύει.. ανάλογη αίσθηση είχα και εγώ με Ford PUMA vs Fiesta. Τα πίσω καθίσματα στο Fiesta ήταν πολύ πιο μαλακά και άνετα. 

Ωραίο και το fiesta , αλλά μικρότεροι χώροι. Εγώ εκεί που βάζω το κάθισμα μπήκα πίσω και τα πόδια μου έβρισκαν στον κάθισμα, αντίθετα στο Ibiza είχα αρκετό χώρο όπως στο Leon το προηγούμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, gaspappas είπε

Καλησπέρα,

Επειδή μόλις παρήγγειλα το Νέο 208 , και κάπου διάβασα ότι πήρες 2008 και το πούλησες, ισχύει?? Γιατί?? Το νήμα είναι τεράστιο δεν μπορώ να βρψ αν απαντάται κάπου το ερωτημά μου!

Καλορίζικο και καλοτάξιδο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να καταθέσω κι εγώ το δικό μου οδοιπορικό στο ζήτημα.

Με κεφάλαιο ~25000

Αρχική σκέψη SUV. Νοίκιασα το c5 aircross και έκανα 2.500χλμ σε 1εβδ. Πέρα από κάποια θέματα εργονομίας ήταν γενικά καλο και οικονομικό (7.3λιτρα/100χλμ η συνολική καταναλωση, 6.2 με ήπια τουριστική οδήγηση). Εντέλει το απέρριψα λόγω πολύ μαλακών καθισμάτων που άφηναν την μέση κάπως... στον αέρα. 

Οδήγησα Toyota CHR, AUDI Q3, KIA SPORTAGE, KIA CEED.... Είδα ακομα, ΚΙΑ XCEED, PROCEED, Nissan Quashqai + Juke, Volvo XC40. Ήθελα ακόμα να δω Skoda Octavia Sportswagon και Mini Cooper Clubman αλλά καπου εκει συνάντησα ενα Proceed σε  καλή ευκαιρία σε ελαφρά μτχ (1 έτους 15000) και αφού το οδήγησα, το έκλεισα στα χρήματα που ειχα ακριβώς 

Screenshot_20200821_120208.jpg

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, tsofras είπε

Κακώς που δεν ξεκίνησα κατευθείαν με αυτή την λογική, δεν πειράζει όμως καθημερινά μαθαίνουμε και ωριμάζουμε σε αυτή τη ζωή

Στο είχα "προτείνει"  το δικό μου , για ανταλλαγή με το 2008 τότε 😜   

Μακάρι να είχαν κι άλλοι τον τρόπο σκέψεως σου .. και να ψαχνόταν περισσότερο , καλό το να μας αρέσει ένα αμάξι ΠΑΝΤΑ θα μας αρέσει ένα άλλο, ακόμα και 5 λεπτά βγαίνοντας από την αντιπροσωπεία με το νέο μας αμάξι , ένα πιο σπορ , πιο "όμορφο" σχεδιαστικά ,ένα με περισσότερα καλούδια , αλλά λίγοι έχουν τη €€ δυνατότητα να αλλάζουν άνετα και συχνά ... και για ακόμα μια φορά θα γράψω ότι είναι κριμα να μην κοιτάνε κάποιοι καν τα αυτοκίνητα φ.α. όντως κάτοικοι των πόλεων που έχουν πρατήρια ... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, terry308 είπε

και για ακόμα μια φορά θα γράψω ότι είναι κριμα να μην κοιτάνε κάποιοι καν τα αυτοκίνητα φ.α. όντως κάτοικοι των πόλεων που έχουν πρατήρια ... 

Τι εννοείς;.. όντας... . Φυσικό Αέριο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, xx1100 είπε

Τι εννοείς;.. όντας... . Φυσικό Αέριο; 

Skoda Kamiq για εσένα που ήθελες suv , ή την skoda octavia sportswagon  ή seat leon St ... μιας και τα κοιτούσες 
Φυσικό αέριο στο ibiza tgi μου 2018 300χλμ με λιγότερο από 10€ , κάποιοι νέοι κάτοχοι skoda octavia-seat leon st αναφέρουν μέχρι και 450χλμ με περίπου 12€ 

Kamiq - ibiza -polo - scala 999κ.εκ. 90 άλογα 

Seat leon-Octavia -golf 1500κ.εκ. 130 άλογα

@xx1100 19,721€ έχει " ετοιμοπαράδοτα " Kamiq

Επεξ/σία από terry308
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, xx1100 είπε

Να καταθέσω κι εγώ το δικό μου οδοιπορικό στο ζήτημα.

Με κεφάλαιο ~25000

Αρχική σκέψη SUV. Νοίκιασα το c5 aircross και έκανα 2.500χλμ σε 1εβδ. Πέρα από κάποια θέματα εργονομίας ήταν γενικά καλο και οικονομικό (7.3λιτρα/100χλμ η συνολική καταναλωση, 6.2 με ήπια τουριστική οδήγηση). Εντέλει το απέρριψα λόγω πολύ μαλακών καθισμάτων που άφηναν την μέση κάπως... στον αέρα. 

Οδήγησα Toyota CHR, AUDI Q3, KIA SPORTAGE, KIA CEED.... Είδα ακομα, ΚΙΑ XCEED, PROCEED, Nissan Quashqai + Juke, Volvo XC40. Ήθελα ακόμα να δω Skoda Octavia Sportswagon και Mini Cooper Clubman αλλά καπου εκει συνάντησα ενα Proceed σε  καλή ευκαιρία σε ελαφρά μτχ (1 έτους 15000) και αφού το οδήγησα, το έκλεισα στα χρήματα που ειχα ακριβώς 

Screenshot_20200821_120208.jpg

Καλησπέρα φιλε... Θα μπορούσες να μας πεις τι ηταν αυτο που σε κερδισε στο proceed μετα απο τοσες επιλογες που οδηγησες και ειδες; εγω προσανατολιζομαι για xceed αλλα δεν ειδα οδηγησα τοσα πολλα σαν εσενα οποτε η γνωμη σου μετραει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Proceed έρωτας. Το βρίσκω πιο όμορφο από το XCeed.

Ευτυχώς η ζωή (ή η τύχη) με έχει προστατέψει από το να χρειάζομαι τέτοια αμαξώματα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, terry308 είπε

Στο είχα "προτείνει"  το δικό μου , για ανταλλαγή με το 2008 τότε 😜   

Μακάρι να είχαν κι άλλοι τον τρόπο σκέψεως σου .. και να ψαχνόταν περισσότερο , καλό το να μας αρέσει ένα αμάξι ΠΑΝΤΑ θα μας αρέσει ένα άλλο, ακόμα και 5 λεπτά βγαίνοντας από την αντιπροσωπεία με το νέο μας αμάξι , ένα πιο σπορ , πιο "όμορφο" σχεδιαστικά ,ένα με περισσότερα καλούδια , αλλά λίγοι έχουν τη €€ δυνατότητα να αλλάζουν άνετα και συχνά ... και για ακόμα μια φορά θα γράψω ότι είναι κριμα να μην κοιτάνε κάποιοι καν τα αυτοκίνητα φ.α. όντως κάτοικοι των πόλεων που έχουν πρατήρια ... 

Τα κοιτάμε , πως δεν τα κοιτάμε? Πόσα νομίζεις είναι στην αγορά? Και ούτε καν αυτόματα........εκτός από της Mercedes 😉

Επεξ/σία από jimarass26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, jimarass26 είπε

Τα κοιτάμε , πως δεν τα κοιτάμε? Πόσα νομίζεις είναι στην αγορά? Και ούτε καν αυτόματα........

Υπάρχουν αυτόματα dsg κιβώτιο κυρίως ... στην Ελληνική αγορά τώρα Α3 1.5,  Ibiza 1.0, Leon1.5(+ St dsg ), Scala 1.0 , Octavia1.5 (Sw+dsg) , Kamiq 1.0 , polo 1.0, golf 1.5 , panda 0.9 , doblo 1.4 , qubo 1.4

Επεξ/σία από terry308
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, terry308 είπε

Υπάρχουν αυτόματα dsg κιβώτιο κυρίως ... στην Ελληνική αγορά τώρα Α3 1.5,  Ibiza 1.0, Leon1.5(+ St dsg ), Scala 1.0 , Octavia1.5 (Sw+dsg) , Kamiq 1.0 , polo 1.0, golf 1.5 , panda 0.9

Σε αέριο????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, jimarass26 είπε

Σε αέριο????

ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ , ΟΧΙ ΥΓΡΑΕΡΙΟ ναι , αυτές είναι οι επιλογες τωρα στην αγορά .... με * A3 , golf + Leon που είναι στην αλλαγή μοντέλου και ότι είναι σε φ.α. είναι από stock ή test drive , αυτόματο μόνο σε 1.5 προς το παρόν 

Επεξ/σία από terry308
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stationwa είπε

Καλησπέρα φιλε... Θα μπορούσες να μας πεις τι ηταν αυτο που σε κερδισε στο proceed μετα απο τοσες επιλογες που οδηγησες και ειδες; εγω προσανατολιζομαι για xceed αλλα δεν ειδα οδηγησα τοσα πολλα σαν εσενα οποτε η γνωμη σου μετραει 

Κατ' αρχήν να πω ότι το ερωτεύτηκα εμφανισιακά. Πρώτα το ειδα σε ανθρακί και μετα σε μπλε. Φοβερή γραμμή (my opinion). Εσωτερικά άνετο (δηλαδή, εγώ 1.86- κάθομαι άνετα πισω από τον εαυτό μου) για 2+3 παιδιά ή 2+2 1/2 ενήλικες. Διάκοσμος μοντέρνος - όχι Audi αλλά ικανοποιητικός. Χώρος αποσκευών: καλός (όχι κορυφαιος). Κινητήρας πετρέλαιο 136 με 32.5 κιλα ροπής που ξεπερνάει τον βενζίνη των 204 ίππων (που ήταν ο αρχικός στόχος) με κατανάλωση ~5.5 λίτρα στα 100 χλμ. Αν το έφτιαχνα μόνος μου θα εβαζα 30-40 ίππους ακόμα..... Ανάρτηση: μαλακούτσικη και αθόρυβη. Χειριστήρια στο τιμόνι + sport mode. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...