Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, tsofras είπε

Σου έγραψα και επάνω με 12 κιλά ροπή και 0-100 σε 11.9 ποσό μπάλα να πηγαίνει ? 

Πηγαινε κάνε ένα τεστ ντραιβ. Παρτο αν έχουν σε αυτόματο πάντα και πατά τέρμα κάτω το γκάζι.εγγυηση έχει. Ότι και να πάθει Κλάιν μαιν.θα γλυτώσεις και 2κ θα είναι και αυτόματο. Αν το πάρεις μανουαλ θα γλυτώσεις 4κ. Δεν βλέπεις έξω πουλάει πολυ. Τι πας τωρα στο ιμπιζα με 17 κ πλαστικούρα και μανουαλ.Ειναι πολλά Φιλε για το τι σου δίνει.

Επεξ/σία από mp123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, mp123 είπε

Πηγαινε κάνε ένα τεστ ντραιβ. Παρτο αν έχουν σε αυτόματο πάντα και πατά τέρμα κάτω το γκάζι.εγγυηση έχει. Ότι και να πάθει Κλάιν μαιν.θα γλυτώσεις και 2κ θα είναι και αυτόματο. Αν το πάρεις μανουαλ θα γλυτώσεις 4κ. Δεν βλέπεις έξω πουλάει πολυ. Τι πας τωρα στο ιμπιζα με 17 κ πλαστικούρα και μανουαλ.Ειναι πολλά Φιλε για το τι σου δίνει.

Καλά συνεχίζει το fr με manual να είναι πιο γρήγορο στανταρ αλλα έχεις τα point και εσυ.

Δε ξερω σε χωρους τι διαφορά εχουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Masma είπε

Καλά συνεχίζει το fr με manual να είναι πιο γρήγορο στανταρ αλλα έχεις τα point και εσυ.

Δε ξερω σε χωρους τι διαφορά εχουν.

Αμα πάμε στην κατηγορία αυτη που θες να την βγάλεις οικονομικά και κάπως αξιοπρεπείς με φουλ εγγύηση στα 14κ πας σε σουιφτακι. Οποτε το πουλήσεις δεν θα χάσεις χωριά ότι το πουλάς χθες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Masma είπε

Καλά συνεχίζει το fr με manual να είναι πιο γρήγορο στανταρ αλλα έχεις τα point και εσυ.

Δε ξερω σε χωρους τι διαφορά εχουν.

Μεγάλη και στους πίσω και ειδικά στο Πορτ μπαγκαζ

Το Swift sport το κοίταζα στις αρχές αλλά και ακριβό είναι και μικρότεροι χώροι και είδα να αναφέρουν όλοι σαν μειων την άνεση και θόρυβο σε αυτοκινητόδρομο

Μόλις τώρα, mp123 είπε

Αμα πάμε στην κατηγορία αυτη που θες να την βγάλεις οικονομικά και κάπως αξιοπρεπείς με φουλ εγγύηση στα 14κ πας σε σουιφτακι. Οποτε το πουλήσεις δεν θα χάσεις χωριά ότι το πουλάς χθες.

Δεν διαφωνώ σε αυτό , απλά το Ibiza είναι λιγότερο σπαρτιάτικο και τούρμπο συν μεγαλύτερο πορτ μπαγκαζ και καλύτερο εξοπλισμό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 19/08/2020 at 16:33, Masma said:

Ισχύει αυτό όπως και το sportage με τα 177 κανα 400αρι τελη. Ισώς αξίζει σε πετρέλαιο το sportage μόνο. 

Βασικά στο xceed 165 έχει τελη με τα 140ps. Τα 265 είναι στα 204ps.

Επειδή ξανά πήγα αντιπροσωπεία, το xceed με τα 140ps έχει 265 ευρώ τέλη.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tsofras είπε

Μεγάλη και στους πίσω και ειδικά στο Πορτ μπαγκαζ

Το Swift sport το κοίταζα στις αρχές αλλά και ακριβό είναι και μικρότεροι χώροι και είδα να αναφέρουν όλοι σαν μειων την άνεση και θόρυβο σε αυτοκινητόδρομο

Δεν διαφωνώ σε αυτό , απλά το Ibiza είναι λιγότερο σπαρτιάτικο και τούρμπο συν μεγαλύτερο πορτ μπαγκαζ και καλύτερο εξοπλισμό

Το σπορτ σε άσπρο είναι δύναμη.

το Τούρμπο είναι στα μειων για εμένα. Είναι όμως τετρακύλινδρο , για ταξίδια την βγάζεις με της γυναίκας συν ότι θα γλυτώσεις 3κ τουλάχιστον.βαλε και αυτά στους υπολογισμού σου. 
Θα πάρεις τωρα ένα στρώμα sealy με 1500 να κοιμάστε ανετα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Brolly είπε

Επειδή ξανά πήγα αντιπροσωπεία, το xceed με τα 140ps έχει 265 ευρώ τέλη.

A οκ εγώ απο Autotriti το είχα δει 

image.png.764b4ae25561e9393130000765420b7a.png

 

 

 

Επεξ/σία από Masma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, zio10 είπε

Τελευταίες απέλπιδες προσπάθειες από τον @mp123 για να συνεχιστεί το θέμα! :lol:

Ναι δεν τελειώσαμε ακόμα. Δεν θα τελειώσουμε ώσπου να πάρω το cbr500 πρωτος. 
Αμα πάει οικονομικά αυστηρά κάτω από 15κ.

Επεξ/σία από mp123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mp123 είπε

Αμα πατήσεις φουλ πάτωμα το γκάζι στο αυτόματο το σουιφτακι θα μείνεις ( τηρουμένων φυσικα των αναλογιών) με το στόμα ανοιχτό. Εγω του πίνω το αίμα Αμα μου κολλήσει κανένας. Φουλ τέρμα κάτω πάτωμα και αλλάζει χαρακτήρα.

Γιατί δε κανονίζετε ένα πάτημα?..... 😇

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμφωνώ με την επιλογή Ibiza.

Ειδικά σε manual / με αυτόν τον κινητήρα , και εγώ αυτό θα έπαιρνα .

Διαφωνώ κάθετα με το συγκεκριμένο specification : "σπορ" (τρομάρα τους) ανάρτηση, 18αρες ζάντες με προφίλ φλούδα, ειδικά για κάποιον που έχει θέμα με την μέση, κινείται βασικά Αθήνα και θα κουβαλάει παιδιά στο αμάξι...

Θα έπαιρνα το Ibiza με την μικρότερη διαθέσιμη ζάντα και την πιο comfort έκδοση ανάρτησης possible , αλλά τελικά μάλλον μόνο εγώ τα βλέπω έτσι 🙂

Επεξ/σία από Redragon7
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, eMike είπε

Γιατί δε κανονίζετε ένα πάτημα?..... 😇

Ανετα . Σε στροφές όμως.εκει είναι τα καλά. Εγω εκεί θέλω το αμάξι να είναι Κάλο. Στην ευθεία ολα πανε

Επεξ/σία από mp123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, zio10 είπε

Συμφωνώ για τη ζάντα, μου φαίνεται κι εμένα υπερβολή. Θα ήταν μια χαρά και με 17αρα πιστεύω και πιο φτηνά λάστιχα.

Έλεος δλδ με το ιμπιζα. Με 17κ παίρνεις το Fiat 500x το απλό που είναι μουν@ρ@ και οδηγάς κάτι με στυλ..

Το πολυ 15 κ για το ιμπιζα . 

Επεξ/σία από mp123
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, someone- είπε

επειδή τον τελευταίο χρονο εχω εγκατασταθει στο χωριό απο την Αθήνα που ήμουν, θεωρείς καλύτερα το πετρέλαιο στην επαρχία; η μηχανη μου σε σχέση με την Αθήνα ειναι 1.5-2 λ/100χλμ, το αμαξι εχω ενα Citroen saxo (για αθηνα ηταν λουκουμι) με ενα 50αρικο βενζίνη βγαζω ολόκληρο μηνα με μετακινήσεις θαλασσα, δουλεια, βολτες.

Η σκέψη αφορούσε το ότι στην Αθήνα (και Θεσσαλονίκη αλλά όχι τόσο) είναι πιο συνηθισμένο να οδηγούν πολλοί βιαστικά, όπου το "πεταγμα" στο φανάρι έχει σημασία. Στην επαρχία, οι περισσότερες μικρές πόλεις έχουν ελάχιστα φανάρι ή και καθόλου. Κατά συνέπεια, η μέση οδήγηση είναι πιο ήπια και επομένως ταιριάζει περισσότερα στο πετρέλαιο. 

11 λεπτά πριν, xx1100 είπε

Citroen saxo (για αθηνα ηταν λουκουμι) με ενα 50αρικο βενζίνη βγαζω ολόκληρο μηνα με μετακινήσεις θαλασσα, δουλεια, βολτες

Εννοείται πως δεν αλλάζεις ότι έχεις απλά και μόνο επειδη πηγες εκτός Αθήνας αλλά αν ειναι να πάρει κανείς καινούργιο. Η νοοτροπία της βενζίνης ήταν ελληνικό εφεύρημα αφού στην Ευρωπη ανέκαθεν οδηγούσαν πετρέλαια όταν σε μας επιτρεπόταν μόνο στα ταξί. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...