Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, terry308 είπε

ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ , ΟΧΙ ΥΓΡΑΕΡΙΟ ναι , αυτές είναι οι επιλογες τωρα στην αγορά .... με * golf + Leon που είναι στην αλλαγή μοντέλου και ότι είναι σε φ.α. είναι από stock ή test drive 

Που ακριβώς είδες το polo TGI οτι έρχεται με DSG?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, terry308 είπε

ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ , ΟΧΙ ΥΓΡΑΕΡΙΟ ναι , αυτές είναι οι επιλογες τωρα στην αγορά .... με * A3 , golf + Leon που είναι στην αλλαγή μοντέλου και ότι είναι σε φ.α. είναι από stock ή test drive , αυτόματο μόνο σε 1.5 προς το παρόν 

Δεν κάνω χιλιόμετρα εγώ ρε μαν , οπότε προτιμώ πιο σπορ επιδόσεις αντί οικονομίας

Αν έκανα θα το προτιμούσα το φ.α. σε σχέση με πετρέλαιο αφού θα ήταν όλα πάλι μέσα στην Αθήνα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, xx1100 είπε

Κατ' αρχήν να πω ότι το ερωτεύτηκα εμφανισιακά. Πρώτα το ειδα σε ανθρακί και μετα σε μπλε. Φοβερή γραμμή (my opinion). Εσωτερικά άνετο (δηλαδή, εγώ 1.86- κάθομαι άνετα πισω από τον εαυτό μου) για 2+3 παιδιά ή 2+2 1/2 ενήλικες. Διάκοσμος μοντέρνος - όχι Audi αλλά ικανοποιητικός. Χώρος αποσκευών: καλός (όχι κορυφαιος). Κινητήρας πετρέλαιο 136 με 32.5 κιλα ροπής που ξεπερνάει τον βενζίνη των 204 ίππων (που ήταν ο αρχικός στόχος) με κατανάλωση ~5.5 λίτρα στα 100 χλμ. Αν το έφτιαχνα μόνος μου θα εβαζα 30-40 ίππους ακόμα..... Ανάρτηση: μαλακούτσικη και αθόρυβη. Χειριστήρια στο τιμόνι + sport mode. 

Μιλάμε για όπλο όχι αστεια 😛 Να το χαρείς

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, jimarass26 είπε

Που ακριβώς είδες το polo TGI οτι έρχεται με DSG?

Δεν έχω γράψει στο polo dsg... μονο leon & octavia σε παρένθεση τα dsg

Επεξ/σία από terry308
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, terry308 είπε

Δεν έχω γράψει στο polo dsg... μονο leon & octavia σε παρένθεση τα dsg

Άρα έρχεσαι στα λόγια μου........κάποιος που θέλει ένα μικρό τύπου corsa/polo και όχι ντενεκέ, ούτε οικογενειακό, και να είναι και αυτόματο, δεν έχει επιλογές.......

Επεξ/σία από jimarass26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, xx1100 είπε

Κατ' αρχήν να πω ότι το ερωτεύτηκα εμφανισιακά. Πρώτα το ειδα σε ανθρακί και μετα σε μπλε. Φοβερή γραμμή (my opinion). Εσωτερικά άνετο (δηλαδή, εγώ 1.86- κάθομαι άνετα πισω από τον εαυτό μου) για 2+3 παιδιά ή 2+2 1/2 ενήλικες. Διάκοσμος μοντέρνος - όχι Audi αλλά ικανοποιητικός. Χώρος αποσκευών: καλός (όχι κορυφαιος). Κινητήρας πετρέλαιο 136 με 32.5 κιλα ροπής που ξεπερνάει τον βενζίνη των 204 ίππων (που ήταν ο αρχικός στόχος) με κατανάλωση ~5.5 λίτρα στα 100 χλμ. Αν το έφτιαχνα μόνος μου θα εβαζα 30-40 ίππους ακόμα..... Ανάρτηση: μαλακούτσικη και αθόρυβη. Χειριστήρια στο τιμόνι + sport mode. 

Καλοριζικο, πολυ καλυτερη επιλογη απο xceed για μενα

Τους 30-40 ιππους τι να τους κανεις με 32 κιλα ροπη?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, terry308 είπε

Skoda Kamiq για εσένα που ήθελες suv , ή την skoda octavia sportswagon  ή seat leon St ... μιας και τα κοιτούσες 
Φυσικό αέριο στο ibiza tgi μου 2018 300χλμ με λιγότερο από 10€ , κάποιοι νέοι κάτοχοι skoda octavia-seat leon st αναφέρουν μέχρι και 450χλμ με περίπου 12€ 

Kamiq - ibiza -polo - scala 999κ.εκ. 90 άλογα 

Seat leon-Octavia -golf 1500κ.εκ. 130 άλογα

@xx1100 19,721€ έχει " ετοιμοπαράδοτα " Kamiq

 Το Octavia Spotswagon με 190 ίππους td ήταν στα υπόψην αλλά δυστυχώς δεν είδα. Νομίζω πως τα 90 άλογα για το Kamiq θα είναι πολύ λίγα. 

========

Να προσθέσω για το φίλο που του αρέσει το Proceed. Σε βενζίνη υπάρχει με κινητήρα 1.0/120 ίπποι και τιμή ~22κ new. 

Μια ένσταση αφορά το τιμόνι που σε όλα τα ΚΙΑ είναι... λεπτό... Ακόμα και στο c3 είναι καλύτερο. 

=======

Περί 

Προσωπικά κινούμαι 80% επαρχία οπότε η βενζίνη δεν χρειάζεται αλλά τα πρώτα μου αυτοκίνητα (Lancia Delta, Toyota Avensis+Yaris, Honda CRV, Mercedes E (211)) ηταν όλα βενζίνη.

Στα δύο τελευταία ειχα βάλει υγραέριο χωρίς θέμα στα 3 τελευταία χρόνια που τα είχα (με 60.000 και 200.000 χλμ) 

Σήμερα (με Citroën C3+DS5HYBRID4) με το πετρέλαιο δνε περνάω συνήθως τα 50€/μήνα σε καύσιμα με καταναλώσεις που κυμαίνονται στα 4.7/100 (C3) και 5.9-6.1/100 km (DS5). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Tsofra ευχομαι να μην φαει ακυρο και αυτο.

Εδω κατοχος polo 2020 115hp μολις ενος μηνα (1100km) και υπερευχαριστημενος.Ακόμα στο στρώσιμο είμαι αλλά είναι πολύ καλό αυτοκίνητο πόλης(Όχι οτι δεν θα κανω τα ταξιδια μου)

Το μονο πλην θα εβαζα οτι οσο το φορτωνεις τοσο περισσοτερο θα μουγκριζει ο τρικυλινδρος.Πιστευω ειναι το ιδανικο αμαξι για 2-3 άτομα.

 

Sitenote:Πίεση στα λάστιχα απο βενζινά μου είπε για 31(την οποία και έβαλα),στην πόρτα του αμαξιού γράφει 36psi μπρος πισω(2 ατομα με βαλιτσουλα) και αν ειναι φορτωμενο φουλ 39 πισω.Θα παω να το βάλω τουλάχιστον 35 με την πρώτη ευκαιρία αλλά λέτε να κάνει τόσο μεγάλη διαφορά?

Επεξ/σία από Turbani
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, imr είπε

Καλοριζικο, πολυ καλυτερη επιλογη απο xceed για μενα

Τους 30-40 ιππους τι να τους κανεις με 32 κιλα ροπη?

Μα πως θα κερδίσω το 0-100 στο drag race??? Πέραν της πλάκας, με 4 ατομα + φορτίο, η αναλογία 1ίπποι ανά 10 κιλά φτάνει στο όριο στις προσπεράσεις και 50-80 (επαρχιακό δίκτυο) αλλα και Εθνική Οδό.... Σίγουρα είναι αρκετά για ομαλά ταξίδια με 140-150 (και περισσοτερο πιθανώς χωρίς πλήρες φορτίο) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Turbani είπε

Tsofra ευχομαι να μην φαει ακυρο και αυτο.

Εδω κατοχος polo 2020 115hp μολις ενος μηνα (1100km) και υπερευχαριστημενος.Ακόμα στο στρώσιμο είμαι αλλά είναι πολύ καλό αυτοκίνητο πόλης(Όχι οτι δεν θα κανω τα ταξιδια μου)

Το μονο πλην θα εβαζα οτι οσο το φορτωνεις τοσο περισσοτερο θα μουγκριζει ο τρικυλινδρος.Πιστευω ειναι το ιδανικο αμαξι για 2-3 άτομα.

Sitenote:Πίεση στα λάστιχα απο βενζινά μου είπε για 31(την οποία και έβαλα),στην πόρτα του αμαξιού γράφει 36psi μπρος πισω(2 ατομα με βαλιτσουλα) και αν ειναι φορτωμενο φουλ 39 πισω.Θα παω να το βάλω τουλάχιστον 35 με την πρώτη ευκαιρία αλλά λέτε να κάνει τόσο μεγάλη διαφορά?

Πίεση στα ελαστικά βάζε ό,τι λέει ο κατασκευαστής..όχι ο βενζινάς..

Καλορίζικο, πολύ ωραίο και το Polo!

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, xx1100 είπε

 Το Octavia Spotswagon με 190 ίππους td ήταν στα υπόψην αλλά δυστυχώς δεν είδα. Νομίζω πως τα 90 άλογα για το Kamiq θα είναι πολύ λίγα. 

========

Να προσθέσω για το φίλο που του αρέσει το Proceed. Σε βενζίνη υπάρχει με κινητήρα 1.0/120 ίπποι και τιμή ~22κ new. 

Μια ένσταση αφορά το τιμόνι που σε όλα τα ΚΙΑ είναι... λεπτό... Ακόμα και στο c3 είναι καλύτερο. 

=======

Περί 

Προσωπικά κινούμαι 80% επαρχία οπότε η βενζίνη δεν χρειάζεται αλλά τα πρώτα μου αυτοκίνητα (Lancia Delta, Toyota Avensis+Yaris, Honda CRV, Mercedes E (211)) ηταν όλα βενζίνη.

Στα δύο τελευταία ειχα βάλει υγραέριο χωρίς θέμα στα 3 τελευταία χρόνια που τα είχα (με 60.000 και 200.000 χλμ) 

Σήμερα (με Citroën C3+DS5HYBRID4) με το πετρέλαιο δνε περνάω συνήθως τα 50€/μήνα σε καύσιμα με καταναλώσεις που κυμαίνονται στα 4.7/100 (C3) και 5.9-6.1/100 km (DS5). 

επειδή τον τελευταίο χρονο εχω εγκατασταθει στο χωριό απο την Αθήνα που ήμουν, θεωρείς καλύτερα το πετρέλαιο στην επαρχία; η μηχανη μου σε σχέση με την Αθήνα ειναι 1.5-2 λ/100χλμ, το αμαξι εχω ενα Citroen saxo (για αθηνα ηταν λουκουμι) με ενα 50αρικο βενζίνη βγαζω ολόκληρο μηνα με μετακινήσεις θαλασσα, δουλεια, βολτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ κατέληξα στο KAMIQ με τον νέο 1.5TSI 150ps ο οποίος όταν δεν πατάς πολύ το γκάζι δουλεύει για οικονομία με 2 κυλίνδρους.  

Στο χρώμα της φωτογραφίας(Race Blue) με εσωτερικό σαν της φωτογραφίας, με τον ψηφιακό πίνακα οργάνων.

Όσοι παίζετε κοντά στα 20000 αξίζει να το δείτε. μαλακά πλαστικά σχεδόν παντού , εκεί που το T-roc δεν είχε, και γενικά απο τα καλύτερα BSUV σε χώρους και ποιότητα κατασκευής ...ΤΣΕΧΙΑΣ και όχι ΤΟΥΡΚΙΑΣ   

 

Σε 2-3 βδομάδες θα το έχω στα χέρια μου

k2.png

k1.png

k3.png

Επεξ/σία από blanka
  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, blanka είπε

Εγώ κατέληξα στο KAMIQ με τον νέο 1.5TSI 150ps ο οποίος όταν δεν πατάς πολύ το γκάζι δουλεύει για οικονομία με 2 κυλίνδρους.  

Στο χρώμα της φωτογραφίας(Race Blue) με εσωτερικό σαν της φωτογραφίας, με τον ψηφιακό πίνακα οργάνων.

Όσοι παίζετε κοντά στα 20000 αξίζει να το δείτε. μαλακά πλαστικά σχεδόν παντού , εκεί που το T-roc δεν είχε, και γενικά απο τα καλύτερα BSUV σε χώρους και ποιότητα κατασκευής   

Σε 2-3 βδομάδες θα το έχω στα χέρια μου

k2.png

k1.png

Καλησπέρα. Να σε ρωτήσω τι τιμη τελική με το κλεισί στο χέρι  σου έδωσαν? Ποια έκδοση εξοπλισμού είναι αυτη? Ambition? Πολυ καλό εσωτερικο σε χώρους το είχα δει και εγώ.

Επεξ/σία από Masma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Masma είπε

Καλησπέρα. Να σε ρωτήσω τι τιμη τελική με το κλεισί στο χέρι  σου έδωσαν? Ποια έκδοση εξοπλισμού είναι αυτη? Ambition? Πολυ καλό εσωτερικο σε χώρους το είχα δει και εγώ.

Οχι δεν είναι το AMBITION, επειδή ήθελα αναγκαστικά τον ψηφιακό πίνακα οργάνων , επρεπε να πάω την μεγαλύτερη εκδοση εξοπλισμού STYLE. Που έχει παραπάνω απο την AMBITION +17αρες ζαντες +KESSY κλειδί που δεν το βγάζεις απο το παντελόνι για ξεκλείδωμα αυτοκινήτου και αναμα μηχανής +φουλ LED προοδευτικά φλας πίσω +καλυτερο ύφασμα μέσα και φυσικά τον ψηφιακό πίνακα οργάνων. Λεπτομέρειες διαφορών εκδόσεων στο επισυναπτόμενο .

Το είχαν ετοιμοπαράδοτο (3 εβδομάδες μέχρι να εκτελωνιστεί)  γιατί παραγγελία πάει 2 με 3 μήνες.

H πλάκα είναι ότι στην καλύτερη εκδοση εξοπλισμού το 1.5 είναι σε προσφορά και έβγαινε ίδια τιμή με το 1.0! 

μου βγήκε τελική τιμή 22000

eksoplismos.png

Επεξ/σία από blanka
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, blanka είπε

Εγώ κατέληξα στο KAMIQ με τον νέο 1.5TSI 150ps ο οποίος όταν δεν πατάς πολύ το γκάζι δουλεύει για οικονομία με 2 κυλίνδρους.  

Στο χρώμα της φωτογραφίας(Race Blue) με εσωτερικό σαν της φωτογραφίας, με τον ψηφιακό πίνακα οργάνων.

Όσοι παίζετε κοντά στα 20000 αξίζει να το δείτε. μαλακά πλαστικά σχεδόν παντού , εκεί που το T-roc δεν είχε, και γενικά απο τα καλύτερα BSUV σε χώρους και ποιότητα κατασκευής ...ΤΣΕΧΙΑΣ και όχι ΤΟΥΡΚΙΑΣ   

Σε 2-3 βδομάδες θα το έχω στα χέρια μου

k2.png

k1.png

k3.png

Όμορφο! Να το χαρείς και Καλά Χιλιόμετρα! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...