Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Thrylos7 είπε

Το παλιο το εχει παρει φιλος περσι και ειναι εξαιρετικο. Στα 19.500 δε που εδινε η Seat το TGI, σχεδον τους εκλεβες. 

Αλλα οπως ειπα εχω κολλημα με τα παλια μοντελα και δεν ειναι δυνατον να παρω μοντελο 8ετιας (του 2012 με facelift το 2016).

Επισης ενα απο τα βασικα+ του νεου ειναι το μεγαλυτερο μεταξονιο που πραγματικα στους πισω επιβατες ειναι αεροδρομιο. Αν δεν ειχε αυτο το μεγαλο+ νομιζω θα εκλινα πιο πολυ προς toyota λογω αξιοπιστιας και ασφαλειας του hybrid εναντι του φυσικου αεριου.

Πιο ασφαλές από φ.α δεν υπάρχει νομίζω 

Επεξ/σία από terry308
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Peugeot208 είπε

Μου κάνει μεγάλη εντύπωση που σε προτάσεις για αγορά καινούριου αυτοκινήτου, σχεδόν κανένας δεν αναφέρει Renault. 

Τον Αύγουστο το Clio βγήκε πρώτο σε ταξινομήσεις και η Renault, γενικά, δεύτερη. 

Τόσο πολύ leasing πουλάνε ή η αγορά έχει άλλα ενδιαφέροντα από τα δικά μας;

Και εγώ αυτό αναρωτιέμαι αφού κανεις δεν επιλέγει το κλιο, πως γίνεται να είμαι πρώτο...και ευρωπαίκα είναι πρώτο. Όπως και το κασκαι, εδώ ούτε μιλιά, αλλά στον περίγυρο μου τρία άτομα το έχουν. Απλά δεν ψάχνονται τους αρέσει γράφει νισσαν, μοτέρ που καιει λίγο σε diesel, πολύ υψηλή  μεταπώληση και γρήγορα. Θυμίζει την αγορά μεταχειρισμενων iphone το κασκαι, χωρίς πλάκα.

Επεξ/σία από barimagas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, terry308 είπε

Πιο ασφαλές από φ.α δεν υπάρχει νομίζω 

ασφαλειας εννοω μελλοντικα οτι δε προκειται να εχεις προβληματα ουτε με το καυσιμο ουτε με μεταπωληση κλπ.

Για το ΦΑ , επειδη τελος οι επιδοτησεις, ολοι πανε ηλεκτρικα, και καταργει και η VW τους κινητηρες, το μελλον ειναι αρκετα αβεβαιο.

Δεδομενου οτι κοιταζω την πολυ χαμηλη συντηρηση, ιδανικα θα ηθελα να παω σε ηλεκτρικο, αλλα με τις τιμες αγορας που εχουν ακομα (και με την επιδοτηση) σε TCO 10ετιας που κανω παλι δε συμφερουν.

Επεξ/σία από Thrylos7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

19-21K για Yaris?

 

16 λεπτά πριν, barimagas είπε

Και εγώ αυτό αναρωτιέμαι αφού κανεις δεν επιλέγει το κλιο, πως γίνεται να είμαι πρώτο...και ευρωπαίκα είναι πρώτο. Όπως και το κασκαι, εδώ ούτε μιλιά, αλλά στον περίγυρο μου τρία άτομα το έχουν. Απλά δεν ψάχνονται τους αρέσει γράφει νισσαν, μοτέρ που καιει λίγο σε diesel, πολύ υψηλή  μεταπώληση και γρήγορα. Θυμίζει την αγορά μεταχειρισμενων iphone το κασκαι, χωρίς πλάκα.

Το Qashqai πουλησε τρελά με τα πρώτα του μοντέλα γιατί ήταν το μοναδικό budget SUV που έβρισκες τότε και ήταν όντως οικογενειακό αυτοκίνητο, όχι βλακείες τύπου Ecosport. Απο τότε έχουν βγει πολλά νέα SUV, έχουν πέσει οι τιμές ακόμα και στα "παραδοσιακά" τύπου Tiguan και το Qashqai δεν είναι μονόδρομος συν πως γεμισε η Ελλάδα απο αυτά συν πως δεν βγήκε και τέρας αξιοπιστίας ή αντοχής στο χρόνο...

Επεξ/σία από ProponitisTouKanape
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tsofras καλοτάξιδο φίλε!

Γιατί να δώσεις λεφτά για μικρομεσσαίο αυτοκίνητο και να αγοράσεις Yaris; Εγώ πήρα το Golf VII TDI το 2015 με 20.400.

Οι τιμές των super mini που προσεγγίζουν τις 20χιλ δεν αξίζουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, barimagas είπε

Και εγώ αυτό αναρωτιέμαι αφού κανεις δεν επιλέγει το κλιο, πως γίνεται να είμαι πρώτο...και ευρωπαίκα είναι πρώτο. Όπως και το κασκαι, εδώ ούτε μιλιά, αλλά στον περίγυρο μου τρία άτομα το έχουν. Απλά δεν ψάχνονται τους αρέσει γράφει νισσαν, μοτέρ που καιει λίγο σε diesel, πολύ υψηλή  μεταπώληση και γρήγορα. Θυμίζει την αγορά μεταχειρισμενων iphone το κασκαι, χωρίς πλάκα.

και μένα μου κάνει εντύπωση, πραγματικα. Το κλιο ειναι απιστευτα value for money. 

Βεβαια, θα μου πεις, η πλειοψηφία του κόσμου θεωρεί ακομη οτι γαλλικο=ζημιά. 

Εγω προσωπικα για κλιο/καπτουρ κοιτάζω. Εχω ηδη κλιο επαγγελματικο ντιζελ (σκυλί μαύρο). Αλλωστε οποιος εχει λιγο ιδέα απο αυτοκινητα, γνωριζει οτι ο dci κινητήρας ειναι αθάνατο πράγμα. 

Υ.Γ. μολις μιλησα με αντιπροσωπεια, και εξακολουθουν να ισχύουν οι προσφορες για τα ετοιμοπαράδοτα στοκ, καθως και το 3.9% χρηματοδοτικό. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kanesaxo είπε

και μένα μου κάνει εντύπωση, πραγματικα. Το κλιο ειναι απιστευτα value for money. 

Βεβαια, θα μου πεις, η πλειοψηφία του κόσμου θεωρεί ακομη οτι γαλλικο=ζημιά. 

Εγω προσωπικα για κλιο/καπτουρ κοιτάζω. Εχω ηδη κλιο επαγγελματικο ντιζελ (σκυλί μαύρο). Αλλωστε οποιος εχει λιγο ιδέα απο αυτοκινητα, γνωριζει οτι ο dci κινητήρας ειναι αθάνατο πράγμα. 

Υ.Γ. μολις μιλησα με αντιπροσωπεια, και εξακολουθουν να ισχύουν οι προσφορες για τα ετοιμοπαράδοτα στοκ, καθως και το 3.9% χρηματοδοτικό. 

Τι τιμές σου είπαν για clio ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, seloner είπε

Τι τιμές σου είπαν για clio ;

απλως επιβεβαίωσα για τη συνέχιση των προσφορών, που έληγαν 31/08.

Τιμες απο κοντά, γιατι εχουν προσφροα στα ετοιμοπαράδοτα στοκ τους! Οπότε (λογικα) σε καθε αντιπροσωπεία θα υπάρχουν διαφορετικα μοντέλα. Σιγουρα ομως δινουν καποιες εκπτωσεις και δωρεαν μεταλλικο/διχρωμια στα καπτουρ.

Εγω προσωπικα θα παω στη Βεροιας, που ναι "συνεργάτης" της λαιον θεσνικη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, john1987 είπε

tsofras καλοτάξιδο φίλε!

Γιατί να δώσεις λεφτά για μικρομεσσαίο αυτοκίνητο και να αγοράσεις Yaris; Εγώ πήρα το Golf VII TDI το 2015 με 20.400.

Οι τιμές των super mini που προσεγγίζουν τις 20χιλ δεν αξίζουν.

Ευχαριστώ πολύ

Υ.Γ. επειδή τελείωσαν οι αντιδράσεις απο τα πολλά thanks , like , σας ευχαριστώ για όλες τις ευχές

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To clio οντως απο τα καλυτερα μικρα. Μονο με τον dci η tce ομως, κυκλοφορους καποια ατμοσφαιρικα που δεν πανε βημα

 

Γενικα η ρενω εχει κανει αλματα τα τελευταια χρονια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω μπάτζετ μέχρι 22.000 για αγορά ενός SUV για οικογένεια με δύο παιδιά. Επειδή έχω πελαγώσει, μπορεί κάποιος να μου προτείνει την καλύτερη δυνατή λύση από άνεση, πρακτικότητα (μεγάλους χώρους και πορτ μπαγκάζ) και αξιοπιστία; Ξέρω, ζητάω κάτι τελείως αόριστο, απλά μία βοήθεια! :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kistos είπε

Παιδιά έχω μπάτζετ μέχρι 22.000 για αγορά ενός SUV για οικογένεια με δύο παιδιά. Επειδή έχω πελαγώσει, μπορεί κάποιος να μου προτείνει την καλύτερη δυνατή λύση από άνεση, πρακτικότητα (μεγάλους χώρους και πορτ μπαγκάζ) και αξιοπιστία; Ξέρω, ζητάω κάτι τελείως αόριστο, απλά μία βοήθεια! :)

karoq ακριβως στον προυπολογισμό σου με καλο εξοπλισμο

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
2 ώρες πριν, Thrylos7 είπε

και καταργει και η VW τους κινητηρες, το μελλον ειναι αρκετα αβεβαιο.

Έχω ποστάρει λινκ (ψάξε) για την κωλοτουμπα . Μην αναμασάτε τα ίδια . Απλά ήθελε ο vag να ξεστοκάρει (και τα κατάφεραν) .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...