Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, Shyn είπε

Καλοταξιδο! Αν και ειμαι λατρης του λευκου/μαυρου του πηγαινει τελεια το μπλε χρωμα! LED/φωτα ημερας δεν εχει ?

Ευχαριστώ ναι όπως όλα αν δεν κάνω λάθος τα φώτα ημέρας είναι ,LED

Είχε πολύ κίνηση οπότε άκυρη η μεγάλη βόλτα γύρισα πίσω

Στα γρήγορα αναρτησουλα κομπλέ, ησυχία στη καμπίνα, το σκληρό , το τιμόνι βαρύ , δεν ξέρω αν έπαιζε το sport mode θα δοκιμάσω και τα άλλα.

Γενικά πολύ εύκολο και ευχάριστο στην οδήγηση, η μέση με πονάει γενικά αυτές τις ημέρες οπότε δεν μπορώ να πω ακόμη για τα καθίσματα αλλά έτσι που τα βλέπω έχουν καλή στήριξη αλλά του c3 τα θεωρώ πιο άνετα.

Κάτι που ξέχασα να αναφέρω στο νέο Leon είναι ότι δεν μου πολύ άρεσαν τα καθίσματα σε θέμα άνεσης , τα βρήκα σφιχτά και στενά, καλό για κράτημα αλλά δεν ξέρω αν θα είναι άνετα

Σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές 🥰

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@tsofras καλορίζικο φίλε! Με την άδεια σου μπορώ να αναλάβω εγώ να πάει το νήμα στις 500 σελίδες μιας και είμαι πήγαινε έλα μεταξύ της Giullietta και των πολύ δεδομένων συνθηκών που τη διέπουν, ενώ άρχισα να χαζεύω clio, corsa, 208 και ibiza πλέον. Δεν tsofrιζω αρκετά αλλά θα το παλέψω μέχρι τις γιορτές 🤣🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tsofras είπε

Ανεβάζω φωτό σε λίγο μόλις παρέλαβα το Seat Ibiza FR 1.0

Διαβάζω το νήμα από day 1 χωρίς καν να είμαι σε αναζήτηση αυτοκινήτου, αλλά μ' αρέσουν τα αυτοκίνητα και η κόσμια συζήτηση στο νήμα.

Καλορίζικο, καλά και πολλά χιλιόμετρα να έχεις man και πάντα με ασφάλεια!

  • Like 13
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, cloud13 είπε

@tsofras καλορίζικο φίλε! Με την άδεια σου μπορώ να αναλάβω εγώ να πάει το νήμα στις 500 σελίδες μιας και είμαι πήγαινε έλα μεταξύ της Giullietta και των πολύ δεδομένων συνθηκών που τη διέπουν, ενώ άρχισα να χαζεύω clio, corsa, 208 και ibiza πλέον. Δεν tsofrιζω αρκετά αλλά θα το παλέψω μέχρι τις γιορτές 🤣🤣

Guilietta με χιλια απο μενα. ΠΟΛΥ αμαξι κ εννοειται ολοι πρεπει μια φορα στη ζωη τους να παρουν αλφα!

Προφανως το αμαξι ειναι στο τελος της ζωης του με τα καλα του κ τα κακα του. Δλδ εχουν λυθει τα οποια προβληματα αλλα πρεπει να συμβιβαστεις οτι το infoteinment ας πουμε ειναι 5 χρονια πισω. Την οδηγησα πριν καταληξω στο c3 aircross , παραλιγο να κλαψω απο την οδηγηση που κανει το αυτοκινητο

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DeStyl είπε

Guilietta με χιλια απο μενα. ΠΟΛΥ αμαξι κ εννοειται ολοι πρεπει μια φορα στη ζωη τους να παρουν αλφα!

Προφανως το αμαξι ειναι στο τελος της ζωης του με τα καλα του κ τα κακα του. Δλδ εχουν λυθει τα οποια προβληματα αλλα πρεπει να συμβιβαστεις οτι το infoteinment ας πουμε ειναι 5 χρονια πισω. Την οδηγησα πριν καταληξω στο c3 aircross , παραλιγο να κλαψω απο την οδηγηση που κανει το αυτοκινητο

Ολα οσα ειπες ισχυουν και τα ειδα και τα ξερω αλλα το κυριο προβλημα (πλην του ''παλαιου'' εσωτερικου και ελλειψη καλουδιων) ειναι η παραγωγη που εχει σταματησει σε ολο το group και ειναι κορωνα γραμματα αν θα βγαλουν νεες με euro6 final για να μην ειναι και τα τελη 400€.. Αυτή τη στιγμή πάει ψηλά μόνο για stock που δεν ενθουσιάζει και είμαι σε αναμονή. Τα υπόλοιπα τα ψάχνω σαν plan B και η αλήθεια είναι ότι μοτερικά και στο βαλάντιό μου με καλύπτει το Astra στα 145 άλογα αλλά... είναι Astra. Το τέλειο αμάξι για ληστείες δεν ξεχωρίζει ποτέ.🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, paylidis είπε

30500 dsg comfort pack κανονική τιμη προσφορά τον Ιούνιο 

δεν έχεις απαλλαγή τελών ταξινόμησης λάθος κατάλαβα;

με την τιμη που ανεφερες αν ειχα κ απαλλαγη, θα ειχα στησει αντισκηνο αποψε το βραδυ εξω απο την αντιπροσωπεια μην χασω την προσφορα 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ritualistic είπε

σε εχασα... μαλλον εννοεις εβγαινε 35 το αυτοματο ?

δεν εχω απαλλαγη ομως εκτος αν αναφερεσαι σε κατι αλλο...

οπως και να εχει στο Q3 θα κανω παραχωρηση και θα κοιταξω σε manual ακριβως επειδη εχει τα led φωτα. αν το βρω με κατω απο 30 με ψηνει μαλλον περισσοτερο απο tiguan

Το Tiguan είναι έρωτας!

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, cloud13 είπε

Ολα οσα ειπες ισχυουν και τα ειδα και τα ξερω αλλα το κυριο προβλημα (πλην του ''παλαιου'' εσωτερικου και ελλειψη καλουδιων) ειναι η παραγωγη που εχει σταματησει σε ολο το group και ειναι κορωνα γραμματα αν θα βγαλουν νεες με euro6 final για να μην ειναι και τα τελη 400€.. Αυτή τη στιγμή πάει ψηλά μόνο για stock που δεν ενθουσιάζει και είμαι σε αναμονή. Τα υπόλοιπα τα ψάχνω σαν plan B και η αλήθεια είναι ότι μοτερικά και στο βαλάντιό μου με καλύπτει το Astra στα 145 άλογα αλλά... είναι Astra. Το τέλειο αμάξι για ληστείες δεν ξεχωρίζει ποτέ.🤣

Αν το προβλημα ειναι μονο τα τελη κ οι ρυποι, το ντιζελ του βγαινει γυρω στα 126 ευρω τελη κυκλοφοριας; κ εβγαινε 1χιλιαρικο παραπανω οταν πηρα προσοφορα πριν κανα 2μηνο.

Μην περιμενεις νεες guilietta το αυτοκινητο δε θα αντικατασταθει, tonale κ πιο μικρο suv εχει στο προγραμμα η αλφα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, DeStyl είπε

Αν το προβλημα ειναι μονο τα τελη κ οι ρυποι, το ντιζελ του βγαινει γυρω στα 126 ευρω τελη κυκλοφοριας; κ εβγαινε 1χιλιαρικο παραπανω οταν πηρα προσοφορα πριν κανα 2μηνο.

Μην περιμενεις νεες guilietta το αυτοκινητο δε θα αντικατασταθει, tonale κ πιο μικρο suv εχει στο προγραμμα η αλφα

Το πετρέλαιο δε το σκεφτομαι καθόλου, δε θα κάνω τα χιλιόμετρα για να αξίζει τον κόπο και δε συμπαθώ και το καύσιμο. Η πληροφορία ότι θα υπάρξει και νέα παραγωγή για παραγγελίες από Νοέμβρη με παραλαβή από 21 είναι από αντιπροσωπεία (δεν είχε λόγο να μη με σπρώξει στην αγορά τωρινού ο πωλητής). Απλά το δρομολόγιο  ''συνεχίζω''-''τέλος οριστικά'' έχει γίνει 2 φορές από την FCA και τώρα είμαστε στο ''συνεχίζω' γιατί έχει και ζήτηση. Σε κάθε περίπτωση ίσως δω και ελαφρά μεταχειρισμένη αν καταλήξουμε στο πουθενά με την παραγωγή. 

Θα έχει επεισόδια αυτό το σηρίαλ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κάνει μεγάλη εντύπωση πάντως αυτό που λες, όντως ο πωλητής δεν είχε λόγο να μη σε σπρώξει για αγορά τώρα, η guilietta όμως θέλει μεγάλη ανανέωση για να σταθεί χωρίς την προσφορά που τρέχει τον τελευταίο καιρό. Δεν έχει πολλή λογική αυτή η κινηση να αναβαθμίσει μόνο τον κινητήρα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, tsofras said:

Τις βραδυνές αύριο γιατί δουλεύει η γυναίκα το βράδυ και δεν θα μπορώ να βγάλω φωτό με τα παιδιά .

Πιο όμορφο απο ότι περιμένα !

Εντυπώσεις όταν το οδηγήσω περισσότερο , πάντως φέρνει πάρα πολύ στο Leon που είχα.

Τα λάστιχα δεν κατάλαβα τι μάρκα είναι

IMG_20200901_161058.resized.jpg

IMG_20200901_161054.resized.jpg

IMG_20200901_161116.resized.jpg

IMG_20200901_161203.resized.jpg

IMG_20200901_161233.resized.jpg

IMG_20200901_161238.resized.jpg

IMG_20200901_161149.resized.jpg

μπράβο κ ελπίζω να το χαρείς

βλέπω τις δερματίνες στο ταμπλό, ταυς κρυφούς φωτισμούς led, τα μαλακά πλαστικά στα υποβραχιόνια στις πόρτες

με το δεδομένο ότι ποιοτικά υπολείπεται ενός C-segment
στην έκδοση FR είναι το λιγότερο εφάμιλλο ποιοτικά του υπερεκτιμημένου Polo (που κατ' εμέ το Polo δεν αξίζει με την καμία τα παραπάνω χιλιάρικα που ζητάει και δεν έχει νόημα γιατί μπαίνει στα τιμολογιακά λημέρια των μικρομεσαίων μετά)

άντε καλές βόλτες

Επεξ/σία από KoreanW
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DeStyl είπε

Μου κάνει μεγάλη εντύπωση πάντως αυτό που λες, όντως ο πωλητής δεν είχε λόγο να μη σε σπρώξει για αγορά τώρα, η guilietta όμως θέλει μεγάλη ανανέωση για να σταθεί χωρίς την προσφορά που τρέχει τον τελευταίο καιρό. Δεν έχει πολλή λογική αυτή η κινηση να αναβαθμίσει μόνο τον κινητήρα...

Το πλάνο από ότι μου είπε είναι ουσιαστικά να αλλάξει ελάχιστα το σχεδιασμό (σε αστείο βαθμό, μπορεί απλά καθρέφτες και σπόιλερ) απλά για να πετύχει την κατάλληλη αεροδυναμική να μειώσει ελάχιστα τους ρύπους κάτω από αυτή τη κλίμακα. Ισως και κάνα tweek στο μοτέρ, τίποτα σπουδαίο δηλαδή. Σε κάθε περίπτωση αν ξαναβγεί στην πιάτσα για παραγγελία οπως τη θέλω καινούργια είναι γκραν φαβορί και ας τη πληρώνω 6 χρόνια. Όπου την πετυχαίνω την χαζεύω τη ρημάδα...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κάνει μεγάλη εντύπωση που σε προτάσεις για αγορά καινούριου αυτοκινήτου, σχεδόν κανένας δεν αναφέρει Renault. 

Τον Αύγουστο το Clio βγήκε πρώτο σε ταξινομήσεις και η Renault, γενικά, δεύτερη. 

Τόσο πολύ leasing πουλάνε ή η αγορά έχει άλλα ενδιαφέροντα από τα δικά μας;

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Peugeot208 είπε

Μου κάνει μεγάλη εντύπωση που σε προτάσεις για αγορά καινούριου αυτοκινήτου, σχεδόν κανένας δεν αναφέρει Renault. 

Τον Αύγουστο το Clio βγήκε πρώτο σε ταξινομήσεις και η Renault, γενικά, δεύτερη. 

Τόσο πολύ leasing πουλάνε ή η αγορά έχει άλλα ενδιαφέροντα από τα δικά μας;

Χιλιαρης με 100 άλογα και λίγη ροπή αλλιώς με τα 130 μόνο διπλού συμπλέκτη και ακριβό.

Αν κάποιος δεν θέλει γκάζια θεωρώ είναι καλή επιλογή αλλιώς είναι ακριβό

2 ώρες πριν, cloud13 είπε

@tsofras καλορίζικο φίλε! Με την άδεια σου μπορώ να αναλάβω εγώ να πάει το νήμα στις 500 σελίδες μιας και είμαι πήγαινε έλα μεταξύ της Giullietta και των πολύ δεδομένων συνθηκών που τη διέπουν, ενώ άρχισα να χαζεύω clio, corsa, 208 και ibiza πλέον. Δεν tsofrιζω αρκετά αλλά θα το παλέψω μέχρι τις γιορτές 🤣🤣

Σιγά μην δώσω και άδεια, θα το χαίρομαι να μείνει ζωντανό το τοπικ , δεν θα χρειαστεί να ανοίξω και καινούριο όταν έρθει η στιγμή 🤣

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...