Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, xx1100 είπε

UPDATE: για το Proceed μου 

Nέα παπούτσια και κάλτσες ... ζάντες 235/40/r18 + λάστιχα DUNLOP 235/40R18 95Y XL SPORT MAXX RT 2

Το λάστιχο είναι ιδιαίτερα αθόρυβο με 68 DB και το κράτημα έιναι σαφώς ανώτερο από αυτό που είχε με τα μαμά 225-45-r17 (που είχαν βέβαια ήδη 19κ χλμ στην πλάτη τους).  

Ελπίζω σε λίγες μέρες να μπορέσω να κλέψω χρόνο για μεμβράνες ....

proceed_black rims-3.jpg

proceed_black rims-4.jpg

Πανέμορφο. Να τον χαίρεσαι τον πύραυλο! :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είμαι και εγώ από αυτούς που έχουν διαβάσει όλο θέμα από την αρχή του, μιας και κοίταγα για αυτοκίνητο παράλληλα με την εκκίνηση του θέματος.

Μετά από τόσο διάβασμα εδώ πέρα πηρα και εγώ αυτό που ήθελα εξ αρχής, Jeep Renegade 1,3 180 hp 4x4

 

118994969_304913560802369_1534104367179683981_n.jpg

  • Like 27
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, dimitris05 είπε

Είμαι και εγώ από αυτούς που έχουν διαβάσει όλο θέμα από την αρχή του, μιας και κοίταγα για αυτοκίνητο παράλληλα με την εκκίνηση του θέματος.

Μετά από τόσο διάβασμα εδώ πέρα πηρα και εγώ αυτό που ήθελα εξ αρχής, Jeep Renegade 1,3 180 hp 4x4

 

118994969_304913560802369_1534104367179683981_n.jpg

Καλοταξιδος! Τερατακι ειναι. Πολυ ωραιο. Ποσο πηγε αν επιτρεπεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Noobios είπε

Καλοταξιδος! Τερατακι ειναι. Πολυ ωραιο. Ποσο πηγε αν επιτρεπεις;

Σε ευχαριστώ πολύ φιλε μου! Σχεδόν 30k, φουλ έκδοση plus φωτα led παντού και ένα πακέτο parking.

Πήγε λίγο ψηλά αλλα είμαι από αυτούς που την θέλουν την τετρακίνηση, λόγω δουλειας αλλα και διαμονής!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, eMike είπε

Ωραίο @xx1100!! Εντάξει είναι θηρίο το αμαξι, και 19'' σηκώνει άνετα..

Να ρωτήσω πόσα έδωσες; Η ζάντα μοιάζει πολύ με OEM Audi TT. 

Να' σαι καλά κατ' αρχήν!

Θα ήμουν επιφυλακτικός με 19" και προφίλ 35 αν και σίγουρα θα ήταν πιο μουράτο. Όμως, η διαφορά 45 > 40 είναι αισθητή χωρίς να είναι - ακόμα - ενοχλητική σε "κανονικούς ελληνικούς δρόμους". Σε διαλυμένο οδόστρωμα θα είναι χειρότερα. Με 35 άρι προφίλ φοβάμαι ότι θα αρχίζει να κοπανάει. Επίσης, το μεγαλύτερο προφίλ σημαίνει λίγο μεγαλύτερη κατανάλωση και μικρότερες ρεπρίζ (έστω κατά λίγο). 

Στο παρελθόν είχα αλλάξει ζάντες σε άλλο αμάξι χωρίς να το ψάξω ενώ τώρα - ελέω και ιντερνετ - ασχολήθηκα αρκετά διότι έχει αρκετό ενδιαφέρον να βλέπεις τις αλλαγές που προκαλεις στη γεωμετρία του αμαξιού αλλάζοντας ακόμα και ελάχιστα κάποιες παραμέτρους που ... σχεδόν δεν γνώριζα. Έτσι, η μαμά ζάντα ήταν 225/45/17, φάρδος 7.5 και offset 53. Ψάχνοντας after market ζάντες ανακάλυψα πως ζάντες με το ίδιο offset υπήρχαν μόνο στις 21"!! Και με κόστος >2.000 ευρώ η τετράδα!!! Έτσι λοιπόν έπρεπε να "παίξω" αρκετές ώρες εδώ προσπαθώτας να συνδυάσω την αύξηση του πέλματος που ήθελα με τις ζάντες που μου άρεσαν και που υπήρχαν διαθέσιμες στο εμπόριο. Τελικά δεν υπήρχε στην Japan Racing (offset έως 40 στα σχέδια που μου άρεσαν και πήρα από Replica Wheels. Μαζί αγοράστηκαν και τοποθετήθηκαν εδώ. Πολύ φιλική εξυπηρέτηση, ραντεβού που τηρήθηκε επακριβώς, γρήγορα τοποθέτηση (~1 ώρα σε τροχούς με αισθητήρες) και καλές τιμές 800+500). 

oem rims.jpg

replica rims.jpg

Επεξ/σία από xx1100
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτομαι και εγω όταν έρθει η ωρα για αλλαγη να παω στις μαμα 18αρες αλλά με λαστιχο runflat γιατι χωρις rft και χωρις ρεζερβα νιωθω ανασφαλεια... To θεμα ειναι να βρω τις 18αρες καπου χωρις να μου παρουν το σκαλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/6/2020 στις 1:44 ΜΜ, tsofras είπε

To C3 aircross είναι αρκετά τίμια επιλογή , αλλά είναι πολύ αδιάφορο οδηγικά .

Τίποτα απλά έπεσα στην λούμπα με τα SUV και τα έχω κάνει σαλάτα γιατί θέλω τα θετικά και των 2 , αλλά κανένα αρνητικό και απο τα 2 !!!

Θέλω να έχω παραπάνω απόσταση απο το έδαφος για να μην έχω το άγχος μην βρώ κάτω (SUV)

Θέλω να έχω περισσότερους χώρους σε πορτ μπαγκαζ (SUV)

Θέλω να μπαινω - βγαίνω εύκολα που έχω και την μέση μου και να μην σκύβω (SUV)

Θέλω αυτή την εκδρομική διάθεση που σου βγάζει ένα SUV

Αλλά

Θέλω να μην είναι όρθια η θέση οδήγησης γιατί με κουράζει (Hatchback) αλλά δεν με χάλασε η ψηλή θέση οδήγησης απο άποψη ορατότητας (SUV)

Θέλω να μπαίνει στις στροφές με κάποια ασφάλεια και να νιώθεις ότι το αμάξι είναι βιδωμένο κάτω (Hatchback)

Θέλω οδηγική απόλαυση (Hatchback)

Βέβαια τα πρώτα θέλω , χιλιομετρικά είναι λιγότερα απο τα δεύτερα .

2 - 3 φορές τον χρόνο θα χρειαστώ περισσότερους χώρους

Άλλες φορές έχω την ανάγκη για χαλαρή οδήγηση όπως σε ένα ταξίδι , άλλες φορές θέλω να πάρω το αμάξι και να πάω έτσι μία βόλτα να γουστάρω

μπερδεψούρα , αλλά συνεχίζω να πιστεύω ότι ένα hatchback θα μου βγάλει τα γούστα καλύτερα.

Απο την άλλο ακόμη και τα hatchback συνεχίζουν και τα μεγαλώνουν

Οπότε λές γιατί να πάρω το νέο Leon που είναι 4.4m με 380 λίτρα πορτ μπαγκαζ και να μην πάρω το Karoq με 520 και καλύτερους χώρους ?

Το πρώτο έχει το κλίμα στην οθόνη , το 2ο στα 22500 και δεν έχει καν led φώτα

To παλιό μου στα 20500 έχει τα κουμπάκια του , led φώτα , ηλιοροφή , 150 άλογα αλλά είναι μοντέλο 8 ετών

Και με όλο αυτόν τον αχταρμά έχουμε φτάσει 138 σελίδες , πουλάω το αμάξι , και ακόμη δεν ξέρω ποια απόφαση θα ήταν η καλύτερη για το νέο

Μήπως η λύση στο γρίφο είναι ένα station? Από τα hatch που κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή σχεδόν όλα βγαίνουν και σε station. Ιδιαίτερα ενδιαφέρον και με διάφορες επιλογές σε κινητήρα είναι το ford focus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/6/2020 στις 1:44 ΜΜ, tsofras είπε

To C3 aircross είναι αρκετά τίμια επιλογή , αλλά είναι πολύ αδιάφορο οδηγικά .

Τίποτα απλά έπεσα στην λούμπα με τα SUV και τα έχω κάνει σαλάτα γιατί θέλω τα θετικά και των 2 , αλλά κανένα αρνητικό και απο τα 2 !!!

Θέλω να έχω παραπάνω απόσταση απο το έδαφος για να μην έχω το άγχος μην βρώ κάτω (SUV)

Θέλω να έχω περισσότερους χώρους σε πορτ μπαγκαζ (SUV)

Θέλω να μπαινω - βγαίνω εύκολα που έχω και την μέση μου και να μην σκύβω (SUV)

Θέλω αυτή την εκδρομική διάθεση που σου βγάζει ένα SUV

Αλλά

Θέλω να μην είναι όρθια η θέση οδήγησης γιατί με κουράζει (Hatchback) αλλά δεν με χάλασε η ψηλή θέση οδήγησης απο άποψη ορατότητας (SUV)

Θέλω να μπαίνει στις στροφές με κάποια ασφάλεια και να νιώθεις ότι το αμάξι είναι βιδωμένο κάτω (Hatchback)

Θέλω οδηγική απόλαυση (Hatchback)

Βέβαια τα πρώτα θέλω , χιλιομετρικά είναι λιγότερα απο τα δεύτερα .

2 - 3 φορές τον χρόνο θα χρειαστώ περισσότερους χώρους

Άλλες φορές έχω την ανάγκη για χαλαρή οδήγηση όπως σε ένα ταξίδι , άλλες φορές θέλω να πάρω το αμάξι και να πάω έτσι μία βόλτα να γουστάρω

μπερδεψούρα , αλλά συνεχίζω να πιστεύω ότι ένα hatchback θα μου βγάλει τα γούστα καλύτερα.

Απο την άλλο ακόμη και τα hatchback συνεχίζουν και τα μεγαλώνουν

Οπότε λές γιατί να πάρω το νέο Leon που είναι 4.4m με 380 λίτρα πορτ μπαγκαζ και να μην πάρω το Karoq με 520 και καλύτερους χώρους ?

Το πρώτο έχει το κλίμα στην οθόνη , το 2ο στα 22500 και δεν έχει καν led φώτα

To παλιό μου στα 20500 έχει τα κουμπάκια του , led φώτα , ηλιοροφή , 150 άλογα αλλά είναι μοντέλο 8 ετών

Και με όλο αυτόν τον αχταρμά έχουμε φτάσει 138 σελίδες , πουλάω το αμάξι , και ακόμη δεν ξέρω ποια απόφαση θα ήταν η καλύτερη για το νέο

Μάλλον χρειάζεσαι 2-3 αυτ/τα! Για να μην πω 4-5 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, paylidis είπε

Καλοταξιδο Δημητρη...

να μετρηθουμε παιδια να δουμε ποσους ξεσηκωσε ο τσοφρας και τι τζιρο καναμε! :P 

Μεχρι τελος του 2020 θα του γινει ειδικη μνεια απο Στουρναρα για τη μεγεθυνση του ΑΕΠ 🤣🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimitris05 είπε

Είμαι και εγώ από αυτούς που έχουν διαβάσει όλο θέμα από την αρχή του, μιας και κοίταγα για αυτοκίνητο παράλληλα με την εκκίνηση του θέματος.

Μετά από τόσο διάβασμα εδώ πέρα πηρα και εγώ αυτό που ήθελα εξ αρχής, Jeep Renegade 1,3 180 hp 4x4

 

118994969_304913560802369_1534104367179683981_n.jpg

Καλορίζικο και καλοτάξιδο.

Είναι ένα από αυτά που κοιτάω και εγώ. Τι καταναλώσεις έχεις? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DVaderLa είπε

Μήπως η λύση στο γρίφο είναι ένα station? Από τα hatch που κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή σχεδόν όλα βγαίνουν και σε station. Ιδιαίτερα ενδιαφέρον και με διάφορες επιλογές σε κινητήρα είναι το ford focus.

Το shooting brake είναι στο ενδιάμεσο μεταξύ hatchback & stationwagon. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως με την πλειάδα των επιλογών και την δημιουργία υπο-κατηγοριών σε αμαξώματα και κατηγορίες γίνεται περισσότερο βάσανο στον καταναλωτή η αγορά ενός νέου αυτοκινήτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, paylidis είπε

Σκεφτομαι και εγω όταν έρθει η ωρα για αλλαγη να παω στις μαμα 18αρες αλλά με λαστιχο runflat γιατι χωρις rft και χωρις ρεζερβα νιωθω ανασφαλεια... To θεμα ειναι να βρω τις 18αρες καπου χωρις να μου παρουν το σκαλπ...

Τώρα είσαι με 215/65/17;

11 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Καλορίζικο και καλοτάξιδο.

Είναι ένα από αυτά που κοιτάω και εγώ. Τι καταναλώσεις έχεις? 

Ωραίο τερατακι με 180ps!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...