Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο διαμορφωτής στο St Line X έχει πρόβλημα. Τα τωρινά τα φέρνει με full LED και μαζί με χρώμα (magnetic ή chrome blue) πας στα 19.119 για λτπφ. Βάλε και φόρους κτλ με εκπτώσεις πας στα 24.200 - 24.400 περίπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, xx1100 είπε

... πράγματι θα είναι αρκετά τσιτωμενος στα 155 ps... 

και η Ford εχει βγαλει τους 1.5 απο τις διαθεσιμες εκδοσεις πλεον.Τι μανια ειναι αυτη με τα 1000αρια δεν μπορω να καταλαβω. Λες οτι θα ειναι στα ορια μονιμα με τα 155? 8 χρονια εγγυηση παντως δεν ειναι λιγο..

Μόλις τώρα, jobous είπε

Ο διαμορφωτής στο St Line X έχει πρόβλημα. Τα τωρινά τα φέρνει με full LED και μαζί με χρώμα (magnetic ή chrome blue) πας στα 19.119 για λτπφ. Βάλε και φόρους κτλ με εκπτώσεις πας στα 24.200 - 24.400 περίπου

St line οχι Χ φιλε μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, cloud13 είπε

Εχουμε νεο διεκδικητη. Ο Σφακιανακης δε μας παιρνει 2 βδομαδες τωρα για Test drive και ειμαι απο τους πελατες που δε κυνηγανε κιολας. Χαζευοντας αλλες επιλογες βλεπω το focus ST line με mild hybrid (υποθετω απο οτι διαβαζω) στα 155 αλογα 22700 σε διαμορφωτη αρα υποθετω ολο και κατι καλυτερο απο κοντα. Τι γνωμες εχετε? Εγγυηση μεγαλη βλεπω αλλα το 3κυλινδρο 1000αρι με τσιναει δε ξερω αν εχω αδικο.

Έχω το εν λόγω με 125 ίππους του '19.

Πολύ αξιόλογο αμάξι για τα λεφτά του με αρκετά έξτρα εσωτερικά και έκατσε καλά για τις ανάγκες μας. 

Αν και με τους 125 δεν είναι το γρηγορότερο, παρά απλά αξιοπρεπές για το σκάφος/βάρος του, ιδίως όταν έχεις 4 άτομα.

Φαντάζομαι με τους 155 θα είναι αρκετά πιο σπιρτίζικο. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, xx1100 είπε

Αν και προσωπικά έχω καταλήξει εξακολουθώ να παρακολουθώ το νήμα με απόλυτο ενδιαφέρον! 

Μετά τα ζαντολαστιχα τοποθετήθηκαν και η μεμβράνες (llumar, υπάρχει προσφορά: η supersave στην τιμή της supercool). 

IMG_20200912_163020.jpg

Να κάνω και γω μια χαζή πρόταση. Θα μπορούσες να βγάλεις το πλαίσιο της μπροστινής γρίλιας και να το βάψεις μαύρο γυαλιστερό σαν τις λεπτομέρειες που έχουν οι προφυλακτήρες μπρος-πίσω; Τα υπόλοιπα νίκελ άφησέ τα ως έχουν.

Επεξ/σία από Cosmonaut21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, cloud13 είπε

Εχουμε νεο διεκδικητη. Ο Σφακιανακης δε μας παιρνει 2 βδομαδες τωρα για Test drive και ειμαι απο τους πελατες που δε κυνηγανε κιολας. Χαζευοντας αλλες επιλογες βλεπω το focus ST line με mild hybrid (υποθετω απο οτι διαβαζω) στα 155 αλογα 22700 σε διαμορφωτη αρα υποθετω ολο και κατι καλυτερο απο κοντα. Τι γνωμες εχετε? Εγγυηση μεγαλη βλεπω αλλα το 3κυλινδρο 1000αρι με τσιναει δε ξερω αν εχω αδικο.

Ωραίο αμάξι , εμένα με χάλασαν τα πλαστικά που ετριζαν μέσα όταν έκανα τεστ ντραιβ και τα καθίσματα του business που πιάστηκα στο μισάωρο.

Για να βρεις τεστ αντίο ζωή εγώ μετά από 3 emails και 2 τηλέφωνα βρήκα ένα πετρέλαιο αυτόματο ενώ ήθελα st line manual βενζίνη

Επεξ/σία από tsofras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ωραίο αμάξι , εμένα με χάλασαν τα πλαστικά που ετριζαν μέσα όταν έκανα τεστ ντραιβ και τα καθίσματα του business που πιάστηκα στο μισάωρο.

Για να βρεις τεστ αντίο ζωή εγώ μετά από 3 emails και 2 τηλέφωνα βρήκα ένα πετρέλαιο αυτόματο ενώ ήθελα st line manual βενζίνη

Α τοσο καλα ε.. Εστειλα μειλ για test drive και εγω. Αλλα οπως τα περιγραφεις εγω στραβωσα με Σφακιανακη Alfa που με 2 τηλεφωνα δεν εκλεισα τεστ ντραιβ. Δεν πρεπει να πηγαινει ετσι αν θελουν τα λεφτα μας να εξυπηρετησουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ωραίο αμάξι , εμένα με χάλασαν τα πλαστικά που ετριζαν μέσα όταν έκανα τεστ ντραιβ και τα καθίσματα του business που πιάστηκα στο μισάωρο.

Για να βρεις τεστ αντίο ζωή εγώ μετά από 3 emails και 2 τηλέφωνα βρήκα ένα πετρέλαιο αυτόματο ενώ ήθελα st line manual βενζίνη

Εδώ και 12 μήνες τέτοιο πράγμα δεν είδα. Μηδέν τριξίματα μέχρι τώρα. 

Το business δεν το έχω δει εδώ, μάλλον μόνο για Ελληνική αγορά. Aλλά εάν κρίνω το όνομα θα είναι το σκάφος και οι ρόδες για να κρατήσουν την τιμή όσο χώμα γίνεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Cosmonaut21 είπε

Να κάνω και γω μια χαζή πρόταση. Θα μπορούσες να βγάλεις το πλαίσιο της μπροστινής γρίλιας και να το βάψεις μαύρο γυαλιστερό σαν τις λεπτομέρειες που έχουν οι προφυλακτήρες μπρος-πίσω; Τα υπόλοιπα νίκελ άφησέ τα ως έχουν.

 ... ενδιαφέρουσα πρόταση ! Λες να γίνω "τέρμα κάγκουρας" πίσω - πίσω"?? Το σίγουρο είναι ότι θέλω να αλλάξω τα μπουλόνια με μαύρα ώστε ο τροχός να γίνει εντελώς μαύρος ... Πιθανώς όντως να παίρνει λίγο μαύρισμα :)

kia proceed-1.JPG

kia proceed-2.JPG

kia proceed-4.JPG

kia proceed-6.JPG

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, xx1100 είπε

... πράγματι θα είναι αρκετά τσιτωμενος στα 155 ps... 

Το είχα με το εργοστασιακό πρόγραμμα στα 155

Οκ λίγο καλύτερα αισθητά τα άλογα αλλά η διαφορά είναι στην ροπή. Για εμένα τα 125 είναι κομπλέ, μια παραμετροποίηση ωραία είναι η απόκριση στο γκάζι με την οποία γλυτώνεις λίγο το λαγκ που έχουν στα χαμηλά οι τούρμπο κινητήρες. 

Νομίζω υπάρχουν μια-δυο εταιρίες που βγαζουν throttle response. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, alkisopc είπε

Καλημερα, προσπαθησα να διαβασω το ποστ αλλα ηταν αδυνατον να τις διαβασω ολες.Ειχε ενδιαφερον δεν λεω. Το διαβασα λοιπον γτ ειμαι καπως στην ιδια φαση με τον δημιουργο του νηματος. Απλα εγω λογω του οτι εχασα το πατερα μου μου εμεινε ενα Mercedes C200 του '07 το οποιο εχει 88000χλμ και ενα fiestaki 1200 για τη γυναικα και τα περα δωθε στη δουλεια, σουπερ μαρκετ. Το μεγαλο το βγαζουμε μονο για ταξιδακι η ανα καποιο καιρο για να μη μενει στο παρκινγκ. Μου μπηκε ιδεα να το πουλησω αλλα ρε παιδια μου λενε κατι για 9000 μεχρι 13000 στη καλυτερη περιπτωση???!! Και λεω...το πουλας για να μη χανει αλλο??? Το κρατας γτ ειναι αμαξαρα και στα λεφτα που σου δινουν δεν παιρνεις τιποτα αξιολογο? Αλλα το κραταω και μου τρωει παγια 800 περιπου το χρονο. Σορρυ αν ηταν ασχετο το ποστ μου.

20200912_101814.jpg

Είναι 13 χρόνων αυτοκίνητο με ξεπερασμένη τεχνολογία και κινητήρα και εξοπλισμού, 9000 ήταν πολύ καλή τιμή, σε έναν χρόνο δεν θα σου δίνουν ούτε αυτή!

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

Είναι 13 χρόνων αυτοκίνητο με ξεπερασμένη τεχνολογία και κινητήρα και εξοπλισμού, 9000 ήταν πολύ καλή τιμή, σε έναν χρόνο δεν θα σου δίνουν ούτε αυτή!

Προ 4ετιας είχα περάσει αντίστοιχο δίλημμα με μια Ε 200. Αν παίρνεις 9.000 δεν είναι άσχημα, αν παίρνεις περισσότερα δωσ' το! Πέραν του κόστους συντήρησης είναι το πρόβλημα του κόστους των ανταλλακτικών που εξακολουθούν να είναι επιπέδου .... Mercedes έστω και αν η εμπορική αξία είναι.... Citroen.... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xx1100 είπε

 ...  θέλω να αλλάξω τα μπουλόνια με μαύρα ώστε ο τροχός να γίνει εντελώς μαύρος ... 

Δεν μαυρίζουν αλλιώς; Με κάποιο είδος βαφής; Ηλεκτροστατικη; (δεν γνωρίζω γι αυτό ρωτάω, θα μου πεις τόσα €€ έδωσες στο κόστος από τα μπουλόνια θα κόλλησα κι εγώ ;; ) 

Εγώ θα έλεγα μια ριγα άσπρη ή μαύρη στον ουρανό.. σα Ford;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, xx1100 είπε

Αν και προσωπικά έχω καταλήξει εξακολουθώ να παρακολουθώ το νήμα με απόλυτο ενδιαφέρον! 

Μετά τα ζαντολαστιχα τοποθετήθηκαν και η μεμβράνες (llumar, υπάρχει προσφορά: η supersave στην τιμή της supercool). 

IMG_20200912_163020.jpg

Πολύ μουράτο! Για πες για την προσφορά στις μεμβράνες της llumar τι παίζει? Μόνο Αθήνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, St3liosGr είπε

Σίγουρα είναι ένα πολύ ωραίο και αξιόλογο αυτοκίνητο!! 

Δυστυχώς όμως η τεχνολογία τα γούστα κτλ προχωράνε!!

Εγώ θα το έβαζα μια αγγελία στα χρήματα που θέλω, και σίγουρα θα βρεις κάποιον που θα εκτιμήσει το αυτοκίνητο και την κατάσταση στην οποία βρίσκεται!!

Δεν βιάζεσαι ούτε έχεις τίποτα να χάσεις οπότε θα είσαι στην αναμονή με μια αγγελία να υπάρχει. 

Ανταλλαγές και τέτοια 1 στις 100 να βρεις κάποιον που θα στο πάρει εκεί που θες!!

Συγγνώμη, αλλά η τεχνολογία προχωράει μόνο στα μπιχλιμπίδια και στα tablet που βάζουν πλέον στα αυτοκίνητα. Για να βρει αμάξια με την ποιότητα κύλισης του συγκεκριμένου Mercedes, πρέπει να ξεπεράσει (ισως κατά πολύ) τα 30000€

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...