Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, tsofras είπε

Ε στα 16500€ δύσκολα να μην έπεφτα κατηγορία , εκτός από το Leon που είχα σε απλό δεν υπάρχει άλλη επιλογη

Ο προσανατολισμος της μικρης κατηγοριας της καθε μαρκας ειναι η οικονομία. Κανενας δεν αγοραζει μικρο-μικρομεσαιο επειδη εχει μεγαλο πατσετ

Ως εκ τουτου, απολυτα λογικο να γινονται εκπτωσεις σε υλικα και ποιοτητα που τα διαχωριζουν απο τα μεγαλυτερα μοντελα.

Δεν μπορει πχ το Corsa να εχει την ιδια ποιοτητα με το Insignia. Η στην περιπτωση σου το Ibiza με το Leon. Αλλιως, δεν εχουν νοημα τα τιμολογιακα ορια😉

Γενικα οταν αγοραζεις ενα μικρο-μικρομεσαιο πολης δεν περιμενεις και την σουπερ ντουπερ ποιοτητα. Και φαντασου εαν οι πορτες σου φαινονται της πλακας στο Ibiza, στα κορεατικα μοντελα ειναι απλα χαρτι🙂

Απο εκει και περα, η λυση που εδωσες στο προβλημα μετακινησης σου, ειναι καθαρα μεσοβεζικη, θα το χρησιμοποιησεις 2-3 χρονια και μετα θα το δωσεις, θα γινει ενα σκαλοπατι για κατι καλυτερο, θα εχει ερθει και θα κυκλοφορει ηδη η αμαξαρα το νεο Mokka, οποτε παλι στην φιλοξενη αγκαλια της Οπελαρας θα καταληξεις. 😀

Δεν θα δυσκολευτεις, εμεις εδω ειμαστε παντως - δηλωνω απο τωρα ενδιαφερον.

Στα της αποφασης, οι μαλακιες πληρωνονται με χρονο η με χρημα. Ε εσυ δεν σπαταλησες χρονο, σπαταλησες λιγα χρηματα παραπανω. Υπαρχουν και χειροτερες αποφασεις που μπορουσες να παρεις. Μπορουσες να ειχες παρει Golf ξερωγω😆

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αμαν γιατι το ειπες αυτο για το golf ? λεω να παω σημερα να το δω απο κοντα ... βγαζω απο το μυαλο μου τα SUV και ειπα να παω σε μια σιγουρη επιλογη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μια σίγουρη, ασφαλής επιλογή (μεχρι εκει) αλλα κατ'εμε εχει τα εξης αρνητικα.

Είναι σχετικά ακριβό (υπερκοστολογημενο), ειναι ΙΔΙΟ σχεδιαστικά με τις προηγουμενες 3-4 εκδοσεις του σε σημειο που δυσκολεύεσαι να τα ξεχωρισεις, εχει μονο 2 ετη εγγύηση και ολοι οι διακόπτες ειναι αφης. Αφήνω στην ακρη τα τραγικα του αποτελέσματα στο moose test. Ενα εξαιρετικό review που θα σου πρότεινα να διαβάσεις πριν πας να το δεις απο κοντά

https://autoholix.com/2020/07/25/volkswagen-golf-1-5-tsi-act-130ps-life-test-drive/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, dstilio είπε

για πείτε, όσοι έχετε παιδιά, για δεύτερο αμάξι που θα εξυπηρετήσει ως καθημερινό ταξί των παιδιών Στις απογευματινές δραστηριότητες, τι προτείνετε;

αυτόματο, μικρο, μεσαίο, δέρμα; Κτλ

Για δεύτερο, δηλαδή έναν εργάτη, χρειάζεται ένα μικρό. Αν έχεις και στενά περιθώρια, κοιτάς και μεταχειρισμένο, που με 8-10Κ βρίσκεις με 10-20Κ χιλιόμετρα.

Γενικά, το αυτόματο είναι ευκολία, αλλά δεν το χρειάζεσαι εφόσον θα κάνεις μικρές αποστάσεις (κατά κανόνα οι μετακινήσεις των παιδιών δεν είναι και μακρυά από το σπίτι).

Επίσης, μην κοιτάς τις ακριβές εκδόσεις, δεν έχει νοήμα για το 2ο αυτοκίνητο, και ούτε να σε απασχολεί το μέγεθος κινητήρα, μια χαρά είναι οι 1000άρηδες.

Από μάρκες, Renault Clio, Toyota Yaris (τώρα αλλάζει μοντέλο, δες για προσφορές), Corsa, Ibiza, Polo, Fiesta.

Προσωπικά Polo & Fiesta δίνω ένα προβάδισμα, λόγω εσωτερικού και χώρων. Και μου άρεσε ιδιαίτερα το καινούργιο Yaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα, προσπαθησα να διαβασω το ποστ αλλα ηταν αδυνατον να τις διαβασω ολες.Ειχε ενδιαφερον δεν λεω. Το διαβασα λοιπον γτ ειμαι καπως στην ιδια φαση με τον δημιουργο του νηματος. Απλα εγω λογω του οτι εχασα το πατερα μου μου εμεινε ενα Mercedes C200 του '07 το οποιο εχει 88000χλμ και ενα fiestaki 1200 για τη γυναικα και τα περα δωθε στη δουλεια, σουπερ μαρκετ. Το μεγαλο το βγαζουμε μονο για ταξιδακι η ανα καποιο καιρο για να μη μενει στο παρκινγκ. Μου μπηκε ιδεα να το πουλησω αλλα ρε παιδια μου λενε κατι για 9000 μεχρι 13000 στη καλυτερη περιπτωση???!! Και λεω...το πουλας για να μη χανει αλλο??? Το κρατας γτ ειναι αμαξαρα και στα λεφτα που σου δινουν δεν παιρνεις τιποτα αξιολογο? Αλλα το κραταω και μου τρωει παγια 800 περιπου το χρονο. Σορρυ αν ηταν ασχετο το ποστ μου.

20200912_101814.jpg

Επεξ/σία από alkisopc
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, alkisopc είπε

Καλημερα, προσπαθησα να διαβασω το ποστ αλλα ηταν αδυνατον να τις διαβασω ολες.Ειχε ενδιαφερον δεν λεω. Το διαβασα λοιπον γτ ειμαι καπως στην ιδια φαση με τον δημιουργο του νηματος. Απλα εγω λογω του οτι εχασα το πατερα μου μου εμεινε ενα Mercedes C200 του '07 το οποιο εχει 88000χλμ και ενα fiestaki 1200 για τη γυναικα και τα περα δωθε στη δουλεια, σουπερ μαρκετ. Το μεγαλο το βγαζουμε μονο για ταξιδακι η ανα καποιο καιρο για να μη μενει στο παρκινγκ. Μου μπηκε ιδεα να το πουλησω αλλα ρε παιδια μου λενε κατι για 9000 μεχρι 13000 στη καλυτερη περιπτωση???!! Και λεω...το πουλας για να μη χανει αλλο??? Το κρατας γτ ειναι αμαξαρα και στα λεφτα που σου δινουν δεν παιρνεις τιποτα αξιολογο? Αλλα το κραταω και μου τρωει παγια 800 περιπου το χρονο. Σορρυ αν ηταν ασχετο το ποστ μου.

20200912_101814.jpg

Σιγά να μην πουλήσεις την αμαξάρα!! 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συλλυπητήρια για την απωλεια σας, δυστυχως επειδη και εμεις ειχαμε ενα διαστημα στην οικογενεια μεγαλο αμαξι το κρατησαμε όπως και εσεις (δεν μας εδιναν τα λεφτα που ζηταγαμε) και τελικα στο τελος και αφου το ειχαμε κρατησει 5 χρονια χωρις να κανουμε καποια χρηση το δωσαμε σε εξευτελιστική τιμη. Εμεις το ειχαμε αφησει σε ενα μαγαζι για να το πουλησει εκ μερους μας και δεν το ειχαμε βαλει αγγελια. Μπορεις να βαλεις μια αγγελια να υπαρχει στα χρηματα που θελεις εσυ και εαν υπαρχει κινηση /προταση αγορας εστς και με λιγοτερα να κρινεις τοτε τι θα κανεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alkisopc είπε

Καλημερα, προσπαθησα να διαβασω το ποστ αλλα ηταν αδυνατον να τις διαβασω ολες.Ειχε ενδιαφερον δεν λεω. Το διαβασα λοιπον γτ ειμαι καπως στην ιδια φαση με τον δημιουργο του νηματος. Απλα εγω λογω του οτι εχασα το πατερα μου μου εμεινε ενα Mercedes C200 του '07 το οποιο εχει 88000χλμ και ενα fiestaki 1200 για τη γυναικα και τα περα δωθε στη δουλεια, σουπερ μαρκετ. Το μεγαλο το βγαζουμε μονο για ταξιδακι η ανα καποιο καιρο για να μη μενει στο παρκινγκ. Μου μπηκε ιδεα να το πουλησω αλλα ρε παιδια μου λενε κατι για 9000 μεχρι 13000 στη καλυτερη περιπτωση???!! Και λεω...το πουλας για να μη χανει αλλο??? Το κρατας γτ ειναι αμαξαρα και στα λεφτα που σου δινουν δεν παιρνεις τιποτα αξιολογο? Αλλα το κραταω και μου τρωει παγια 800 περιπου το χρονο. Σορρυ αν ηταν ασχετο το ποστ μου.

20200912_101814.jpg

Σίγουρα είναι ένα πολύ ωραίο και αξιόλογο αυτοκίνητο!! 

Δυστυχώς όμως η τεχνολογία τα γούστα κτλ προχωράνε!!

Εγώ θα το έβαζα μια αγγελία στα χρήματα που θέλω, και σίγουρα θα βρεις κάποιον που θα εκτιμήσει το αυτοκίνητο και την κατάσταση στην οποία βρίσκεται!!

Δεν βιάζεσαι ούτε έχεις τίποτα να χάσεις οπότε θα είσαι στην αναμονή με μια αγγελία να υπάρχει. 

Ανταλλαγές και τέτοια 1 στις 100 να βρεις κάποιον που θα στο πάρει εκεί που θες!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alkisopc είπε

Καλημερα, προσπαθησα να διαβασω το ποστ αλλα ηταν αδυνατον να τις διαβασω ολες.Ειχε ενδιαφερον δεν λεω. Το διαβασα λοιπον γτ ειμαι καπως στην ιδια φαση με τον δημιουργο του νηματος. Απλα εγω λογω του οτι εχασα το πατερα μου μου εμεινε ενα Mercedes C200 του '07 το οποιο εχει 88000χλμ και ενα fiestaki 1200 για τη γυναικα και τα περα δωθε στη δουλεια, σουπερ μαρκετ. Το μεγαλο το βγαζουμε μονο για ταξιδακι η ανα καποιο καιρο για να μη μενει στο παρκινγκ. Μου μπηκε ιδεα να το πουλησω αλλα ρε παιδια μου λενε κατι για 9000 μεχρι 13000 στη καλυτερη περιπτωση???!! Και λεω...το πουλας για να μη χανει αλλο??? Το κρατας γτ ειναι αμαξαρα και στα λεφτα που σου δινουν δεν παιρνεις τιποτα αξιολογο? Αλλα το κραταω και μου τρωει παγια 800 περιπου το χρονο. Σορρυ αν ηταν ασχετο το ποστ μου.

 

Αυτό μόνο εσύ το ξέρεις.  

Αξίζουν τα 800-1000€+/χρόνο (που θα αυξηθούν όσο παλιώνει και αρχίζουν τα περισσότερα προβλήματα) για να πας καμία βόλτα που και που; 

Ή θα ήταν καλύτερα να το δώσεις για 10Κ-12Κ€ για προκαταβολή για κάτι νεότερο (καλύτερο; ) ; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alkisopc είπε

Καλημερα, προσπαθησα να διαβασω το ποστ αλλα ηταν αδυνατον να τις διαβασω ολες.Ειχε ενδιαφερον δεν λεω. Το διαβασα λοιπον γτ ειμαι καπως στην ιδια φαση με τον δημιουργο του νηματος. Απλα εγω λογω του οτι εχασα το πατερα μου μου εμεινε ενα Mercedes C200 του '07 το οποιο εχει 88000χλμ και ενα fiestaki 1200 για τη γυναικα και τα περα δωθε στη δουλεια, σουπερ μαρκετ. Το μεγαλο το βγαζουμε μονο για ταξιδακι η ανα καποιο καιρο για να μη μενει στο παρκινγκ. Μου μπηκε ιδεα να το πουλησω αλλα ρε παιδια μου λενε κατι για 9000 μεχρι 13000 στη καλυτερη περιπτωση???!! Και λεω...το πουλας για να μη χανει αλλο??? Το κρατας γτ ειναι αμαξαρα και στα λεφτα που σου δινουν δεν παιρνεις τιποτα αξιολογο? Αλλα το κραταω και μου τρωει παγια 800 περιπου το χρονο. Σορρυ αν ηταν ασχετο το ποστ μου.

20200912_101814.jpg

Το κρατάς, κι αμα ειναι συμβατό με κάποιο καλό συστημα υγραερίου, του κάνεις μετατροπή και το κάνεις δεύτερο σπίτι σου...

1 λεπτό πριν, LongTom είπε

Αυτό μόνο εσύ το ξέρεις.  

Αξίζουν τα 800-1000€+/χρόνο (που θα αυξηθούν όσο παλιώνει και αρχίζουν τα περισσότερα προβλήματα) για να πας καμία βόλτα που και που; 

Ή θα ήταν καλύτερα να το δώσεις για 10Κ-12Κ€ για προκαταβολή για κάτι νεότερο (καλύτερο; ) ; 

Καλύτερο δε θα πάρει. Γιατί ναι μεν ειναι παλιό αυτοκίνητο αλλά έχει τούμπανο μοτέρ και στα 20,000 παίζουν τρικύλινδρα με τα 100-110 άλογα πλέον.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Το κρατάς, κι αμα ειναι συμβατό με κάποιο καλό συστημα υγραερίου, του κάνεις μετατροπή και το κάνεις δεύτερο σπίτι σου...

Καλύτερο δε θα πάρει. Γιατί ναι μεν ειναι παλιό αυτοκίνητο αλλά έχει τούμπανο μοτέρ και στα 20,000 παίζουν τρικύλινδρα με τα 100-110 άλογα πλέον.

Φυσικά δεν είναι στο φάσμα του 1:1 στα λεφτά, αλλά είπα 15 από αυτό +20Κ δικά του ή κάτι ανάλογο να πάει στα 25-35Κ για κάτι αξιοπρεπές και ψιλοpremium. Όχι τρελά πράγματα.

Καλύτερο από την άποψη φορολογίας, εξόδων σέρβις, κατανάλωσης, ασφάλειας και συστημάτων.

Το συγκεκριμένο είναι σχεδόν 15 ετών, δεν είναι και χθεσινό όσο ωραίο να φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα 

Θελουμε να παρουμε στην αδερφη μου(23 χρονων) ενα καινουργιο αμαξι. Ο πατερας μου εχει φαγωθει να ειναι μοντελο το οποιο εχει αλλαξει τα τελευταια 2-3 χρονια. Οποτε κοιταμε προς το 208, clio,fiesta , shift, ibiza  ,i10, i20, αν θυμαμαι το a1 ειναι λιγο ακριβο , και την bmw 116 δεν την εχουμε δει για να ξερω τιμες . Εγω τους εχω προτεινει το 500ρακι που ειναι απιστευτο για κοπελα αλλα δεν θελει ο πατερας μου γιατι λεει ειναι 'παλιο' . Εχετε καποιο αλλο να προτεινετε να δουμε ? + στη θεση μας τι θα διαλεγατε(αν μπορειτε να πειτε και γιατι)

Ευχαριστω πολυ

Επεξ/σία από ioakim100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, ioakim100 είπε

Καλησπερα 

Θελουμε να παρουμε στην αδερφη μου(23 χρονων) ενα καινουργιο αμαξι. Ο πατερας μου εχει φαγωθει να ειναι μοντελο το οποιο εχει αλλαξει τα τελευταια 2-3 χρονια. Οποτε κοιταμε προς το 208, clio,fiesta , shift, ibiza  ,i10, i20, αν θυμαμαι το a1 ειναι λιγο ακριβο , και την bmw 116 δεν την εχουμε δει για να ξερω τιμες . Εγω τους εχω προτεινει το 500ρακι που ειναι απιστευτο για κοπελα αλλα δεν θελει ο πατερας μου γιατι λεει ειναι 'παλιο' . Εχετε καποιο αλλο να προτεινετε να δουμε ? + στη θεση μας τι θα διαλεγατε(αν μπορειτε να πειτε και γιατι)

Ευχαριστω πολυ

Αναφέρεις 2-4 διαφορετικές κατηγορίες. Δε γίνεται πρόταση έτσι. Ας ξεκαθαρίσει τι κατηγορία θέλει πρωτα κ έπειτα πέφτουν οι προτάσεις. 😀

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει δικιο αλλα δεν προκειται να αποφασηση κατηγορια. Ψαχνει για ενα αμαξι να πηγαινει κυριως στη δουλεια της(σιγουρα και θα γινουν και ταξιδια) με ταβανι γυρω στα 20.000 . Να ειναι ομορφο, οικονομικο και αξιοπιστο .  Να το θεσω αλλιως. Αν εισουν πατερας τι αμαξι θα επαιρνες στην κορη σου ? 😛 ανεξαρτητα στο οτι ειπα παραπανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...