Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

36 λεπτά πριν, stationwa είπε

Η αντιπροσωπεία ηταν εκτος Αθηνας στην β ελλαδα συγκεκριμένα δεν μπορω να πω την πολη γιατι ειναι μοναδικη. Παντως εσωτερικα ταμπλο ντουλαπακια και ταμπλο ειχαν πολλα τριξιματα. Εχω δηλαδη την ιδια εντυπωση με τον φιλο @tsofras που διαπιστωσε να εχει τριγμους το αυτοκίνητο. Τα δυο αυτοκίνητα που σε test drive ειχαν τριγμους ηταν το focus και το nissan qashqai. 

Δεν ξέρω εάν σε ξαλαφρωνει - και χωρίς δυνατότητα για test drive - είδα σε εκθεσιακό Puma μια σοβαρή ατέλεια στην συναρμολόγηση της αεροτομής.

Μου θυμισε τη Lancia που ειχα αγορασει το 1995 όπου όταν κοιτούσες το αμάξι από πίσω με προσοχή έβλεπες πως η πόρτα του πορτ μπαγκαζ απείχε μερικά χιλιοστά απο το να είναι 100% κεντραρισμενη. 

Μπορεί να ήταν ατέλεια του συγκεκριμένου αυτ/του.... Μπορεί και όχι... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, xx1100 είπε

Δεν ξέρω εάν σε ξαλαφρωνει - και χωρίς δυνατότητα για test drive - είδα σε εκθεσιακό Puma μια σοβαρή ατέλεια στην συναρμολόγηση της αεροτομής.

Μου θυμισε τη Lancia που ειχα αγορασει το 1995 όπου όταν κοιτούσες το αμάξι από πίσω με προσοχή έβλεπες πως η πόρτα του πορτ μπαγκαζ απείχε μερικά χιλιοστά απο το να είναι 100% κεντραρισμενη. 

Μπορεί να ήταν ατέλεια του συγκεκριμένου αυτ/του.... Μπορεί και όχι... 

Η αλήθεια είναι ότι ατελειες δεν διαπίστωσα απλα τριξιματα στη πορεια του test drive.γνωμη μου ειναι ομως πως δεν ηταν κριτηριο για να το αποριψω η τριγμοι σε ταμπλο κ ντουλαπακι αλλα η αρνητικη γνωμη της συζηγου προς κατι πιο suv. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stationwa είπε

Η αλήθεια είναι ότι ατελειες δεν διαπίστωσα απλα τριξιματα στη πορεια του test drive.γνωμη μου ειναι ομως πως δεν ηταν κριτηριο για να το αποριψω η τριγμοι σε ταμπλο κ ντουλαπακι αλλα η αρνητικη γνωμη της συζηγου προς κατι 

Πέρυσι που έψαχνα για αυτοκίνητο το Focus, αρχικά, ήταν το πρώτο στη λίστα μου, άσχετα αν μετά απορρίφθηκε λόγο budget.

Οπότε είχα δει αρκετά reviews για το συγκεκριμένο. Μου έχει μείνει που όλοι ανέφεραν για κακή συναρμολόγιση χαμηλά στη κεντρική κονσόλα.

Βέβαια, αυτό αφορούσε τις πρώτες παρτίδες. 

Θέλω να πιστεύω ότι μετά το διόρθωσαν, γιατί όντως η συναρμογή εκεί ηταν λες και την έκανε η 4χρονη κόρη μου.

Κατά τα άλλα η εντυπωσή μου,  στατικά, διότι δεν πέρασα σε test drive ηταν οτι πρόκειται για πολύ όμορφο και ανετο όχημα.

Με τη μόνη ένσταση στην εμφανιση να αφορά τις φτηνές εκδοσεις, όπου το αυτοκίνητο στο πλαι φέρεται λες και έχει μόνιμα φορτωμένο πορτμπαγκαζ.

Έχει και κανεις άλλος την ίδια εντύπωση;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Peugeot208 είπε

Πέρυσι που έψαχνα για αυτοκίνητο το Focus, αρχικά, ήταν το πρώτο στη λίστα μου, άσχετα αν μετά απορρίφθηκε λόγο budget.

Οπότε είχα δει αρκετά reviews για το συγκεκριμένο. Μου έχει μείνει που όλοι ανέφεραν για κακή συναρμολόγιση χαμηλά στη κεντρική κονσόλα.

Βέβαια, αυτό αφορούσε τις πρώτες παρτίδες. 

Θέλω να πιστεύω ότι μετά το διόρθωσαν, γιατί όντως η συναρμογή εκεί ηταν λες και την έκανε η 4χρονη κόρη μου.

Κατά τα άλλα η εντυπωσή μου,  στατικά, διότι δεν πέρασα σε test drive ηταν οτι πρόκειται για πολύ όμορφο και ανετο όχημα.

Με τη μόνη ένσταση στην εμφανιση να αφορά τις φτηνές εκδοσεις, όπου το αυτοκίνητο στο πλαι φέρεται λες και έχει μόνιμα φορτωμένο πορτμπαγκαζ.

Έχει και κανεις άλλος την ίδια εντύπωση;

Πολυ πιθανο το συγκεκριμένο test drive να ηταν απο τα πρωτα εξου και τα τριξιματακια... Το καλο ειναι οτι μετα διορθώθηκαν γι αυτο και φιλοι ειναι κομπλε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραλάβαμε ! Ήδη έχουμε λατρέψει το αυτόματο κιβώτιο, η άνεση που προσφέρει δεν περιγράφεται! Σε ένα μίνι ταξίδι 80+80 χλμ είδαμε κατανάλωση 6,2 η οικονομία που θα προσφέρει ο πετρελαιοκινητήρας με προβληματίζει.. δεν ξέρω αν θα ξαναγύριζα σε βενζίνη.. οι ρυποι του ελάχιστοι , μόνο 103 ευρώ τέλη κυκλοφορίας, δεν ξέρω αν όντως σταματήσουν να παράγονται σύντομα με τέτοιες τιμές

received_753997238664564.jpeg

received_1721006481409214.jpeg

received_747841975995866.jpeg

received_638936070355393.jpeg

  • Like 24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, DeStyl είπε

Παραλάβαμε ! Ήδη έχουμε λατρέψει το αυτόματο κιβώτιο, η άνεση που προσφέρει δεν περιγράφεται! Σε ένα μίνι ταξίδι 80+80 χλμ είδαμε κατανάλωση 6,2 η οικονομία που θα προσφέρει ο πετρελαιοκινητήρας με προβληματίζει.. δεν ξέρω αν θα ξαναγύριζα σε βενζίνη.. οι ρυποι του ελάχιστοι , μόνο 103 ευρώ τέλη κυκλοφορίας, δεν ξέρω αν όντως σταματήσουν να παράγονται σύντομα με τέτοιες τιμές

received_753997238664564.jpeg

received_1721006481409214.jpeg

received_747841975995866.jpeg

received_638936070355393.jpeg

Ομορφο και του πηγαινει το χρωμα που επελεξες!

Λιγο ψηλα δεν ειναι η καταναλωση για πετρελαιο ? Φορτωμενο το αμαξι και κλιματισμος ?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, DeStyl είπε

Παραλάβαμε ! Ήδη έχουμε λατρέψει το αυτόματο κιβώτιο, η άνεση που προσφέρει δεν περιγράφεται! Σε ένα μίνι ταξίδι 80+80 χλμ είδαμε κατανάλωση 6,2 η οικονομία που θα προσφέρει ο πετρελαιοκινητήρας με προβληματίζει.. δεν ξέρω αν θα ξαναγύριζα σε βενζίνη.. οι ρυποι του ελάχιστοι , μόνο 103 ευρώ τέλη κυκλοφορίας, δεν ξέρω αν όντως σταματήσουν να παράγονται σύντομα με τέτοιες τιμές

received_753997238664564.jpeg

received_1721006481409214.jpeg

received_747841975995866.jpeg

received_638936070355393.jpeg

Καλοταξιδο και καλά χιλιόμετρα :)

Το μόνο μείον που του βρίσκω είναι οι μπροστά ποτηροθήκες , και στην τελευταία έκδοση που έβγαλαν την FEEL έχουν βάλει ασύρματη φόρτιση και δεν έχει ποτηροθήκες (omg)

Αν και δεν είναι του γούστου μου , απο τα πιο άνετα και ευκολοδήγητα αμάξια που δοκίμασα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, DeStyl είπε

Παραλάβαμε ! Ήδη έχουμε λατρέψει το αυτόματο κιβώτιο, η άνεση που προσφέρει δεν περιγράφεται! Σε ένα μίνι ταξίδι 80+80 χλμ είδαμε κατανάλωση 6,2 

Καλοτάξιδο, η μέτρηση έγινε απο εσένα νε τη μέθοδο Full to full ή αυτό έγραψε το trip computer;;

Έχεις άστρωτο κινητήρα και trip computer με πολύυυυ φρέσκα δεδομένα... 

Η καλύτερη επιλογή για την μέτρηση της κατανάλωσης είναι να πας να γεμισεις, να κάνεις τ χλμ σου και να πας πάλι να γεμισεις, οπότε μετά κάνεις τις πράξεις και βγάζεις συμπεράσματα. 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τρέχει προσφορά για το 208 Allure έκδοση στα 16.500 από 17.800 , τι λέτε ; Η άλλη επιλογή μου είναι το i20 που περιμένω να έρθει. Τι λέτε ; Εμφανισιακά μου αρέσει πιο πολύ το 208 αλλά από θέμα αξιοπιστίας καλύτερα δεν είναι i20 ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, seloner είπε

Παιδιά τρέχει προσφορά για το 208 Allure έκδοση στα 16.500 από 17.800 , τι λέτε ; Η άλλη επιλογή μου είναι το i20 που περιμένω να έρθει. Τι λέτε ; Εμφανισιακά μου αρέσει πιο πολύ το 208 αλλά από θέμα αξιοπιστίας καλύτερα δεν είναι i20 ; 

Πολύ πιο νορμαλ τιμή. Ωραίο αμάξι. Εγώ θα το προχωρούσα αν ήμουν στην θέση σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tsofras είπε

Καλοταξιδο και καλά χιλιόμετρα :)

Το μόνο μείον που του βρίσκω είναι οι μπροστά ποτηροθήκες , και στην τελευταία έκδοση που έβγαλαν την FEEL έχουν βάλει ασύρματη φόρτιση και δεν έχει ποτηροθήκες (omg)

Αν και δεν είναι του γούστου μου , απο τα πιο άνετα και ευκολοδήγητα αμάξια που δοκίμασα

Συμφωνώ με τις ποτηροθηκες, με εκνευρίζει απίστευτα! Έχει καλούς χώρους, αλλά οσον αφορά άνεση στην οδήγηση δεν νομίζω ότι θα συμφωνήσω. Είμαι συνηθισμένος βέβαια σε αμάξια μεγαλυτερης κατηγορίας, αλλά δεν μπορώ να πω ότι κάθε φορά που το οδηγώ η είμαι συνοδηγός το απολαμβάνω κιόλας. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Papakaliati είπε

Συμφωνώ με τις ποτηροθηκες, με εκνευρίζει απίστευτα! Έχει καλούς χώρους, αλλά οσον αφορά άνεση στην οδήγηση δεν νομίζω ότι θα συμφωνήσω. Είμαι συνηθισμένος βέβαια σε αμάξια μεγαλυτερης κατηγορίας, αλλά δεν μπορώ να πω ότι κάθε φορά που το οδηγώ η είμαι συνοδηγός το απολαμβάνω κιόλας. 

Γιατί τι σε χαλάει? Οκ εγώ απλά τεστ ντραιβ έκανα οπότε έχεις σίγουρα καλύτερη άποψη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοειται θα κανω περισσοτερες μετρησεις απο γεμισμα σε γεμισμα ή απο βολτα σε γεμισμα, τα συγκεκριμενα δεδομενα ηταν με το τριπ, διαπιστωσα ομως οτι το κιβωτιο κανει τις αλλαγες πολυ οικονομικα κ θελοντας να "στρωσω" (αν χρειαζεται στρωσιμο) το μοτερ, φροντιζα να μην οδηγω οικονομικα ωστε να γινονται οι αλλαγες πιο ψηλα κ να μη μας βρισκει η αλλαγη στις 1200 στροφες. Γι'αυτο κ μου φαινεται πολυ καλη αυτη η καταναλωση + τον κλιματισμο, 2 ατομα ημασταν στο αυτοκινητο. Κατα τα αλλα κ γω ειχα ξενερωσει με τις ποτηροθηκες, συμπτωματικα τα τραβελ ποτηρια που εχουμε χωρανε ακριβως κ δεν κουνανε καθολου, οποτε παλι τυχεροι σταθηκαμε...

Ευχαριστω πολυ για τις ευχες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι.  Ακύρωσα την παραγγελία  αυτοκινητου και ζήτησα την προκαταβολή πίσω και η απάντηση που μου έδωσαν είναι ότι θα στην επιστρέψουμε όταν και εφόσον πουλήθει το αυτοκίνητο. Είναι φυσιολογικό αυτό?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...