Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, cloud13 είπε

Με προβληματισες λιγο.. Γιατι σκεφτομουν οτι θα δωσει αρκετα περισσοτερο νευρο και οδηγικη εμπειρια λογω μικροτερου βαρους με ιδιο μοτερ. Το Focus ειναι 4.38 (πολυ μακρυ για χατς το 307 που εχω ειναι 4.2) οποτε ελεγα οτι δε θα κανω τρελες παραχωρησεις σε χωρο και με το Φιεστα στα 4 μετρα. Αλλα θα μπω να το δω σε καθε περπτωση πως ειναι εσωτερικα! Εμφανισιακα παντως το Focus ειναι πολυ πιο ελκυστικο.

Σίγουρα το "αρκετοί χώροι" είναι 100% με τι ανάγκες έχεις. 

Προσωπικά το βρήκα μικρό για τις ανάγκες μου (παντρεμένος + ενίοτε συγγενείς στο αμάξι). Εσύ μπορεί να το δεις ως υπεραρκετό. 

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να το δεις από κοντά.

Πάντως το φιεστα είναι εγγύηση όσον αφορά την οδηγική συμπεριφορά (για την κατηγορία). 

1 λεπτό πριν, HALF EVIL είπε

Δες και το Πούμα που είναι 4,18m

Πολύ καλή εναλλακτική. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

Δες και το Πούμα που είναι 4,18m

SUVιζει αρκετα και δεν ειμαι πολυ φαν της κατηγοριας.. Θυμιζω (αν δεν εχεις δει απο την αρχη το δικο μου στορυ) οτι ο ερωτας μου αρχικα ηταν (και παραμενει ισως) η Giulietta.

 

18 λεπτά πριν, LongTom είπε

Σίγουρα το "αρκετοί χώροι" είναι 100% με τι ανάγκες έχεις. 

Προσωπικά το βρήκα μικρό για τις ανάγκες μου (παντρεμένος + ενίοτε συγγενείς στο αμάξι). Εσύ μπορεί να το δεις ως υπεραρκετό. 

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να το δεις από κοντά.

Πάντως το φιεστα είναι εγγύηση όσον αφορά την οδηγική συμπεριφορά (για την κατηγορία). 

Κοιτα επειδη θα ειναι αμαξι με το οποιο θα με βρει και η οικογενεια σε κανα 2-3 χρονια θα θελα να μπαινει ενα καροτσι πισω και 2 πραγματα. Οπως μου τα περιγραφεις θα ειναι οριακο πολυ το Φιεστα αλλα σιγουρα θα το δω και απο κοντα και βλεπουμε!

Επεξ/σία από cloud13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, cloud13 είπε

SUVιζει αρκετα και δεν ειμαι πολυ φαν της κατηγοριας.. Θυμιζω (αν δεν εχεις δει απο την αρχη το δικο μου στορυ) οτι ο ερωτας μου αρχικα ηταν (και παραμενει ισως) η Giulietta.

Κοιτα επειδη θα ειναι αμαξι με το οποιο θα με βρει και η οικογενεια σε κανα 2-3 χρονια θα θελα να μπαινει ενα καροτσι πισω και 2 πραγματα. Οπως μου τα περιγραφεις θα ειναι οριακο πολυ το Φιεστα αλλα σιγουρα θα το δω και απο κοντα και βλεπουμε!

Και εγώ απογοητεύτηκα απο τους χώρους του fiesta , 1.83 ύψος και τα πόδια μου έβρισκαν πίσω στο κάθισμα, χώρος αποσκευών απο τους μικτρότερους

Καλύτερα δλδ ένα polo, ibiza , c3 , clio (αν και σε αυτό πάλι δεν χώραγα πίσω)

Απο οικονομικής άποψης όντως συμφέρει το μικρότερο

Για χώρους όμως και γενικά αίσθηση σαν αμάξι καλύτερα να πας στην επόμενη κατηγορία

Για καρότσι πάντως και πράγματα μαζί μάλλον κοιτάς απο 350l και επάνω πορτ μπαγάζ

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια πρεπει να εχετε παει σε αντιπροσωπειες που ειχαν παμπαλαια fiesta κ αλλα καθισματα,δεν εξηγειται αλιως.Εγω ειμαι 1,80+ χωραγα σε ολα μπρος ,πισω ανετα πλην του swift που ειναι σαν συγκρουομενο.Επαιρνα τον αδερφος μου μαζι που ειναι 1,90 και τον εβαζα πισω απο μενα με την θεση ρυθισμενη ΣΩΣΤΑ για να οδηγαω βολικα, για να δω κατα ποσο χωραει στα αμαξια που ηθελα.Ουτε κεφαλι εβρισκε ,ουτε ποδια.Ειναι αρκετα λεπτα τα καθισματα κ κανουν μια γουβα που βοηθαει.Δεν ειναι προφανως πολυθρονα να κατσεις να ξαπλωσεις αλλα δεν υπαρχει ΚΑΜΙΑ περιπτωση να μην χωραει ενας μεσος ανθρωπος.Μεσα επισης ο ουρανος στο st line ειναι ολος μαυρο,σε αλλους αρεσει ,σε αλους φαινεται κλειστοφοβικο.Πηγαινε δες την εκδοση που σ ενδιαφερει στο τωρινο της μοντελο γιατι τα καθισματα απο εκδοση σε εκδοση αλλαζουν κ δες το μονος σου.Ο καθενας εχει αλλα κριτηρια κ αναγκες.

Επεξ/σία από alimentas
  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, alimentas είπε

Παιδια πρεπει να εχετε παει σε αντιπροσωπειες που ειχαν παμπαλαια fiesta κ αλλα καθισματα,δεν εξηγειται αλιως.Εγω ειμαι 1,80+ χωραγα σε ολα μπρος ,πισω ανετα πλην του swift που ειναι σαν συγκρουομενο.Επαιρνα τον αδερφος μου μαζι που ειναι 1,90 και τον εβαζα πισω απο μενα με την θεση ρυθισμενη ΣΩΣΤΑ για να οδηγαω βολικα, για να δω κατα ποσο χωραει στα αμαξια που ηθελα.Ουτε κεφαλι εβρισκε ,ουτε ποδια.Ειναι αρκετα λεπτα τα καθισματα κ κανουν μια γουβα που βοηθαει.Δεν ειναι προφανως πολυθρονα να κατσεις να ξαπλωσεις αλλα δεν υπαρχει ΚΑΜΙΑ περιπτωση να μην χωραει ενας μεσος ανθρωπος.Μεσα επισης ο ουρανος στο st line ειναι ολος μαυρο,σε αλλους αρεσει ,σε αλους φαινεται κλειστοφοβικο.Πηγαινε δες την εκδοση που σ ενδιαφερει στο τωρινο της μοντελο γιατι τα καθισματα απο εκδοση σε εκδοση αλλαζουν κ δες το μονος σου.Ο καθενας εχει αλλα κριτηρια κ αναγκες.

Εγώ για την ακρίβεια είδα το τελευταίο σε έκδοση ST line , δεν συνηθίζω να κάνω ξαπλώστρα το κάθισμα , το ρυθμίζω και εγώ σωστά και πίσω έβρισκαν τα πόδια μου

Αλλά οκ σίγουρα ο καθένας έχει διαφορετική άποψη οπότε καλό είναι να πηγαίνει να το βλέπει απο κοντά όποιος ενδιαφέρεται

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει ρόλο σε τι θέση οδηγεί ο καθένας. Με τον πατέρα μου έχουμε λίγους πόντους διαφορά αλλά στη θέση οδήγησης η διαφορά είναι χαοτική. Οπότε κάποιος μπορεί να είναι 1.80 και να χωράει πίσω του άνετα επιβάτης και σε μικρό και άλλος να πάει το κάθισμα πίσω απο την κολόνα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, cloud13 είπε

SUVιζει αρκετα και δεν ειμαι πολυ φαν της κατηγοριας.. Θυμιζω (αν δεν εχεις δει απο την αρχη το δικο μου στορυ) οτι ο ερωτας μου αρχικα ηταν (και παραμενει ισως) η Giulietta.

Κοιτα επειδη θα ειναι αμαξι με το οποιο θα με βρει και η οικογενεια σε κανα 2-3 χρονια θα θελα να μπαινει ενα καροτσι πισω και 2 πραγματα. Οπως μου τα περιγραφεις θα ειναι οριακο πολυ το Φιεστα αλλα σιγουρα θα το δω και απο κοντα και βλεπουμε!

Καλησπερα. Εγω εχω 2 παιδια, 4 χρονων και 8 μηνων.

Κάτοχος του 208 (προηγούμενο μοντέλο)

Πάνω-κάτω τους ίδιους χώρους εχουν με το Fiesta.

Παίρνει άνετα ένα καροτσι, μια βαλίτσα, 2 μικρομεσαία σακ βουγιαζ, ενα σπαστό πατίνι, ενα παιδικο κρανος και 2-3 άλλα πραγματάκια.

Επίσης αν θες μπορείς να βάλεις πραγματα και στο εσωτερικό του αυτοκινήτου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν πηγα να δω το focus για test drive οσο περίμενα των πωλητη μπηκα σε ενα fista st line 1,0 125. Με υψος 1,83 τα ποδια μου πισω εβρισκαν στο μπροστινό κάθισμα και γενικα πηρα αισθηση πως το fiesta ειναι μονο για δυο ατομα αυστηρα. Το δε focus ηταν νορμαλ με εξαιρεση το test drive που το διαλυσανε το αυτοκίνητο με 10.000 χλμ kαι ετριζε ολοκληρο ακομη και με 50 χλμ οταν πηγαινα 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, stationwa είπε

Οταν πηγα να δω το focus για test drive οσο περίμενα των πωλητη μπηκα σε ενα fista st line 1,0 125. Με υψος 1,83 τα ποδια μου πισω εβρισκαν στο μπροστινό κάθισμα και γενικα πηρα αισθηση πως το fiesta ειναι μονο για δυο ατομα αυστηρα. Το δε focus ηταν νορμαλ με εξαιρεση το test drive που το διαλυσανε το αυτοκίνητο με 10.000 χλμ kαι ετριζε ολοκληρο ακομη και με 50 χλμ οταν πηγαινα 

Ακριβώς ίδιες εντυπώσεις με τις δικές μου και για το fiest και για το focus (και ίδιο ύψος)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, stationwa είπε

Οταν πηγα να δω το focus για test drive οσο περίμενα των πωλητη μπηκα σε ενα fista st line 1,0 125. Με υψος 1,83 τα ποδια μου πισω εβρισκαν στο μπροστινό κάθισμα και γενικα πηρα αισθηση πως το fiesta ειναι μονο για δυο ατομα αυστηρα. Το δε focus ηταν νορμαλ με εξαιρεση το test drive που το διαλυσανε το αυτοκίνητο με 10.000 χλμ kαι ετριζε ολοκληρο ακομη και με 50 χλμ οταν πηγαινα 

Δεν κατάλαβα, ήταν διαλυμένο λόγω test drive ή λόγω ποιότητας κατασκευής; 
Γιατί το δικό μας σε ένα χρόνο δεν έχει βγάλει τίποτα τέτοια (ευτυχώς). 

51 λεπτά πριν, alimentas είπε

Παιδια πρεπει να εχετε παει σε αντιπροσωπειες που ειχαν παμπαλαια fiesta κ αλλα καθισματα,δεν εξηγειται αλιως.Εγω ειμαι 1,80+ χωραγα σε ολα μπρος ,πισω ανετα πλην του swift που ειναι σαν συγκρουομενο.Επαιρνα τον αδερφος μου μαζι που ειναι 1,90 και τον εβαζα πισω απο μενα με την θεση ρυθισμενη ΣΩΣΤΑ για να οδηγαω βολικα, για να δω κατα ποσο χωραει στα αμαξια που ηθελα.Ουτε κεφαλι εβρισκε ,ουτε ποδια.Ειναι αρκετα λεπτα τα καθισματα κ κανουν μια γουβα που βοηθαει.Δεν ειναι προφανως πολυθρονα να κατσεις να ξαπλωσεις αλλα δεν υπαρχει ΚΑΜΙΑ περιπτωση να μην χωραει ενας μεσος ανθρωπος.Μεσα επισης ο ουρανος στο st line ειναι ολος μαυρο,σε αλλους αρεσει ,σε αλους φαινεται κλειστοφοβικο.Πηγαινε δες την εκδοση που σ ενδιαφερει στο τωρινο της μοντελο γιατι τα καθισματα απο εκδοση σε εκδοση αλλαζουν κ δες το μονος σου.Ο καθενας εχει αλλα κριτηρια κ αναγκες.

Προσωπικά πίσω το βρήκα κλειστοφοβικό, ότι ιδιαίτερα άβολο.

1.76 χωρούσα άνετα (σχετικά), αλλά τα μικρά παράθυρα και το μικρό πίσω τζάμι ήταν κάπως. 

Μπορείς να έχεις 4 άτομα για μικρά ταξίδια, όπως το έκανα  ~100/150χλμ, αλλά σίγουρα δεν είναι αμάξι για πολλά-πολλά εκτός πόλης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, LongTom είπε

Δεν κατάλαβα, ήταν διαλυμένο λόγω test drive ή λόγω ποιότητας κατασκευής; 
Γιατί το δικό μας σε ένα χρόνο δεν έχει βγάλει τίποτα τέτοια (ευτυχώς). 

Προσωπικά πίσω το βρήκα κλειστοφοβικό, ότι ιδιαίτερα άβολο.

1.76 χωρούσα άνετα (σχετικά), αλλά τα μικρά παράθυρα και το μικρό πίσω τζάμι ήταν κάπως. 

Μπορείς να έχεις 4 άτομα για μικρά ταξίδια, όπως το έκανα  ~100/150χλμ, αλλά σίγουρα δεν είναι αμάξι για πολλά-πολλά εκτός πόλης. 

Η εντύπωση που σχημάτισα ειναι πως το focus ηταν σε κακη κατασταση λογο του test drive γιατι γενικα ηταν λόγο κακης χρησης γιατι το εδιναν και σαν εξυπηρετηση αλλα μεσα σε 6 μηνες με 10.000 χλμ οσο και να το ελιωναν δεν δικαιολογει στο 100% το κοπανηματα κ τα τριξιματα. Μου ελεγε ο πωλητης ομως γκαζωσε το τερμα να δεις γκαζι για χιλιαρι η πεσε σε λακουβες και μην κοβεις. Κριμα γιατι καποιος θα το παρει παρακατω. Μετα πηγα και στο test με χιλιαρι xceed και λεω τεραστα διαφορα σε αναρτηση θορυβο καμπινας και εντυπωσιαστηκα 

Επεξ/σία από stationwa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, stationwa είπε

Η εντύπωση που σχημάτισα ειναι πως το focus ηταν σε κακη κατασταση λογο του test drive γιατι γενικα ηταν λόγο κακης χρησης γιατι το εδιναν και σαν εξυπηρετηση αλλα μεσα σε 6 μηνες με 10.000 χλμ οσο και να το ελιωναν δεν δικαιολογει στο 100% το κοπανηματα κ τα τριξιματα. Μου ελεγε ο πωλητης ομως γκαζωσε το τερμα να δεις γκαζι για χιλιαρι η πεσε σε λακουβες και μην κοβεις. Κριμα γιατι καποιος θα το παρει παρακατω. Μετα πηγα και στο test με χιλιαρι xceed και λεω τεραστα διαφορα σε αναρτηση θορυβο καμπινας και εντυπωσιαστηκα 

Εντάξει, εάν ο πωλητής σε λέει "σκιστό ελεύθερα", δεν νομίζω να μπορείς να βγάλεις άκρη για το πόσο καλό είναι. Ιδίως μετά από ένα εξάμηνο ανελέητης (κατα)χρήσης.

Τα 10Κ χλμ είναι κατά τι λιγότερο χρήσιμα γιατί οι ώρες λειτουργίας θα είναι αρκετά περισσότερες από τα καθαρά χλμ στο εν λόγω και η χρήση σίγουρα όχι νορμάλ.

Από την άλλη, ίσως και το xCEED να είναι τόσο καλύτερο σε επίπεδο θορύβου/συναρμολόγησης, δεν ξέρω. Αν και πολύ δημοφιλές εδώ δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία με το συγκεκριμένο.

Πάντως το δικό μου δεν έχει τέτοια προβλήματα και η καμπίνα είναι πολύ "ήσυχη" σε όλο το φάσμα (καλοκαίρι, χειμώνα με spiked χιονολάστιχα τα ακούς ότι και εάν οδηγάς).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, stationwa είπε

.... ετριζε ολοκληρο ακομη και με 50 χλμ οταν πηγαινα.... 

Πιθανώς εδω να παίζει τεράστιο ρόλο το προφίλ του ελαστικού: αν ήταν κάτω από 50 πχ για λόγους εμφάνισης αλλά σαφώς σκληρότερο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, stationwa είπε

Οταν πηγα να δω το focus για test drive οσο περίμενα των πωλητη μπηκα σε ενα fista st line 1,0 125. Με υψος 1,83 τα ποδια μου πισω εβρισκαν στο μπροστινό κάθισμα και γενικα πηρα αισθηση πως το fiesta ειναι μονο για δυο ατομα αυστηρα. Το δε focus ηταν νορμαλ με εξαιρεση το test drive που το διαλυσανε το αυτοκίνητο με 10.000 χλμ kαι ετριζε ολοκληρο ακομη και με 50 χλμ οταν πηγαινα 

Σε ποιο καταστημα της ford πηγες και εκανες test drive το focus;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, fragsp είπε

Σε ποιο καταστημα της ford πηγες και εκανες test drive το focus;

Η αντιπροσωπεία ηταν εκτος Αθηνας στην β ελλαδα συγκεκριμένα δεν μπορω να πω την πολη γιατι ειναι μοναδικη. Παντως εσωτερικα ταμπλο ντουλαπακια και ταμπλο ειχαν πολλα τριξιματα. Εχω δηλαδη την ιδια εντυπωση με τον φιλο @tsofras που διαπιστωσε να εχει τριγμους το αυτοκίνητο. Τα δυο αυτοκίνητα που σε test drive ειχαν τριγμους ηταν το focus και το nissan qashqai. 

Επεξ/σία από stationwa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...