Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, Jim1352 είπε

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι.  Ακύρωσα την παραγγελία  αυτοκινητου και ζήτησα την προκαταβολή πίσω και η απάντηση που μου έδωσαν είναι ότι θα στην επιστρέψουμε όταν και εφόσον πουλήθει το αυτοκίνητο. Είναι φυσιολογικό αυτό?? 

 Καταγγελία στον συνήγορο του καταναλωτή. Άκου τι σκαρφίστηκαν οι απατεώνες 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, DeStyl είπε

Παραλάβαμε ! Ήδη έχουμε λατρέψει το αυτόματο κιβώτιο, η άνεση που προσφέρει δεν περιγράφεται! Σε ένα μίνι ταξίδι 80+80 χλμ είδαμε κατανάλωση 6,2 η οικονομία που θα προσφέρει ο πετρελαιοκινητήρας με προβληματίζει.. δεν ξέρω αν θα ξαναγύριζα σε βενζίνη.. οι ρυποι του ελάχιστοι , μόνο 103 ευρώ τέλη κυκλοφορίας, δεν ξέρω αν όντως σταματήσουν να παράγονται σύντομα με τέτοιες τιμές

received_753997238664564.jpeg

received_1721006481409214.jpeg

received_747841975995866.jpeg

received_638936070355393.jpeg

Μιλάμε για το C3 Aircross, έτσι δεν είναι; 6.2 είναι σίγουρα πολύ ψηλά αλλά ποιός κινητήρας είναι; Λογικά το Air-condition ανεβάζει 10% οπότε χωρίς αυτό θα πέσει γύρω στο 5.5.

Προσωπικά έχουμε το C3 (το απλό) που στα 50.000 χλμ είναι σταθερά στα ... 4.8 (και το οδηγεί η σύζυγος που δεν λογαριάζει ιδιαίτερα τον παράγοντα της οικονομίας). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Jim1352 είπε

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι.  Ακύρωσα την παραγγελία  αυτοκινητου και ζήτησα την προκαταβολή πίσω και η απάντηση που μου έδωσαν είναι ότι θα στην επιστρέψουμε όταν και εφόσον πουλήθει το αυτοκίνητο. Είναι φυσιολογικό αυτό?? 

Όχι δεν είναι , έχεις υπογράψει κάτι αντίστοιχο ?

Αν όχι πας και τα παίρνεις αύριο κιόλας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, tsofras είπε

Όχι δεν είναι , έχεις υπογράψει κάτι αντίστοιχο ?

Αν όχι πας και τα παίρνεις αύριο κιόλας

Όχι δεν έχω υπογράψει κάτι αντίστοιχο. Μίλησα με τον πωλητή το απόγευμα και μου ειπε ότι και καλά επειδή η αντιπροσωπεία τους έχει πληρώσει το αυτοκίνητο θα μου τα επιστρέψει τα χρήματα οταν πουλήθει (μετέφερε τα λόγια του προϊσταμένου του).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Jim1352 είπε

Όχι δεν έχω υπογράψει κάτι αντίστοιχο. Μίλησα με τον πωλητή το απόγευμα και μου ειπε ότι και καλά επειδή η αντιπροσωπεία τους έχει πληρώσει το αυτοκίνητο θα μου τα επιστρέψει τα χρήματα οταν πουλήθει (μετέφερε τα λόγια του προϊσταμένου του).

Δεν παίζει αυτό βλακείες σου λένε πας αύριο όμορφα και ωραία και η παίρνεις τα λεφτά ή διώχνεις όλους τους πελάτες μέχρι να τα πάρεις

Στείλε και ένα email στην προστασία καταναλωτή με κοινοποίηση την αντιπροσωπεία όπως σου είπαν και πριν και όλα καλά μην αγχώνεσαι

Και μετά μαύρισε τους σε όλο το internet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, tsofras είπε

Δεν παίζει αυτό βλακείες σου λένε πας αύριο όμορφα και ωραία και η παίρνεις τα λεφτά ή διώχνεις όλους τους πελάτες μέχρι να τα πάρεις

Στείλε και ένα email στην προστασία καταναλωτή με κοινοποίηση την αντιπροσωπεία όπως σου είπαν και πριν και όλα καλά μην αγχώνεσαι

Και μετά μαύρισε τους σε όλο το internet

Όταν μίλησα με τον πωλητη του ζήτησα εάν είναι δυνατόν να μιλήσω με τον προϊστάμενο του αφού εκείνος τα λόγια του μου μετέφερε ουσιαστικά και μου είπε ότι θα με καλέσει αύριο αν και θεωρώ ότι δεν υπάρχει περίπτωση να με κάλεσει. Τι να του πω σε περίπτωση που κάλεσει??

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Jim1352 είπε

Όταν μίλησα με τον πωλητη του ζήτησα εάν είναι δυνατόν να μιλήσω με τον προϊστάμενο του αφού εκείνος τα λόγια του μου μετέφερε ουσιαστικά και μου είπε ότι θα με καλέσει αύριο αν και θεωρώ ότι δεν υπάρχει περίπτωση να με κάλεσει. Τι να του πω σε περίπτωση που κάλεσει??

Φέρτε τα λεφτά εδώ και τώρα, αλλιώς θα σας γ@.......

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε άλλα νέα ψαχουλεύοντας τα του νέου Leon, πολύ όμορφο αμάξι για τα γούστα μου, προσιτή σχετικά τιμή αλλα αυτό που όλες οι λειτουργίες "κρυβονται" οθόνη, ούτε ενα knob για clima, κάτι.  Ας  ειχαν μια μικρότερη οθόνη και κάποια knobs  στην entry έκδοση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Jim1352 είπε

Όταν μίλησα με τον πωλητη του ζήτησα εάν είναι δυνατόν να μιλήσω με τον προϊστάμενο του αφού εκείνος τα λόγια του μου μετέφερε ουσιαστικά και μου είπε ότι θα με καλέσει αύριο αν και θεωρώ ότι δεν υπάρχει περίπτωση να με κάλεσει. Τι να του πω σε περίπτωση που κάλεσει??

Ζητάς το email και τους λες ότι το θέλεις για κοινοποίηση στον καταναλωτή

Μετά πας από εκεί και λες την πρόταση του φίλου half evil και έτοιμος ψυχολογικά με το καφεδάκι σου να αραξεις εκεί και να κάνεις χαλάστρα

Αλλά δεν πιστεύω ότι θα φτάσεις σε αυτό το σημείο ειδικά αν στείλεις το email

Και μην αγχώνεσαι για τον καταναλωτή κάνει δουλειά απλά και που θα είναι στο email η διεύθυνση

8 λεπτά πριν, tasos30 είπε

Σε άλλα νέα ψαχουλεύοντας τα του νέου Leon, πολύ όμορφο αμάξι για τα γούστα μου, προσιτή σχετικά τιμή αλλα αυτό που όλες οι λειτουργίες "κρυβονται" οθόνη, ούτε ενα knob για clima, κάτι.  Ας  ειχαν μια μικρότερη οθόνη και κάποια knobs  στην entry έκδοση.

Αυτό είναι το μόνο που με χαλάει και εμένα , στην μικρότερη οθόνη έχει για τον ήχο κουμπάκι αλλά το κλίμα μόνο από την οθόνη δυστυχώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ζητάς το email και τους λες ότι το θέλεις για κοινοποίηση στον καταναλωτή

Μετά πας από εκεί και λες την πρόταση του φίλου half evil και έτοιμος ψυχολογικά με το καφεδάκι σου να αραξεις εκεί και να κάνεις χαλάστρα

Αλλά δεν πιστεύω ότι θα φτάσεις σε αυτό το σημείο ειδικά αν στείλεις το email

Και μην αγχώνεσαι για τον καταναλωτή κάνει δουλειά απλά και που θα είναι στο email η διεύθυνση

Αυτό είναι το μόνο που με χαλάει και εμένα , στην μικρότερη οθόνη έχει για τον ήχο κουμπάκι αλλά το κλίμα μόνο από την οθόνη δυστυχώς.

1) όταν λες να ζητησω το email πιο συγκεκριμένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Jim1352 είπε

1) όταν λες να ζητησω το email πιο συγκεκριμένα;

Της αντιπροσωπείας που σου κάνει κόλπα και να στείλεις και στην γενική της μάρκας του αυτοκινήτου ( εισαγωγέα)

Επεξ/σία από tsofras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tsofras είπε

Της αντιπροσωπείας που σου κάνει κόλπα και να στείλεις και στην γενική της μάρκας του αυτοκινήτου ( εισαγωγέα)

+1 θα κάνεις σίγουρα δουλειά δοκιμασμένο. Εννοείται ότι μετα θα σου ζητησουν 1000 συγνώμη ισως και κάποιοι να χάσουν τη θέση τους. Αν δεν βρεις και παλι άκρη στέλνεις στη μαμά εταιρεία στο εξωτερικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tsofras είπε

Της αντιπροσωπείας που σου κάνει κόλπα και να στείλεις και στην γενική της μάρκας του αυτοκινήτου ( εισαγωγέα)

υπάρχει περίπτωση να μην πιάσει εάν του τα πω αυτα; Γιατί φοβάμαι ότι εάν δεν θα περιπλέξει τα πράγματα περισσότερο. 

1) νομικά είναι παράνομο να σου κρατήσει την προκαταβολή σε περίπτωση ακύρωσης;

2) το έχετε ακουσει ξανά εσείς αυτό ότι θα σου την επιστρέψουμε όταν βρούμε άλλον αγοραστή. Εμένα μου ακούγεται περίεργο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Jim1352 είπε

υπάρχει περίπτωση να μην πιάσει εάν του τα πω αυτα; Γιατί φοβάμαι ότι εάν δεν θα περιπλέξει τα πράγματα περισσότερο. 

1) νομικά είναι παράνομο να σου κρατήσει την προκαταβολή σε περίπτωση ακύρωσης;

2) το έχετε ακουσει ξανά εσείς αυτό ότι θα σου την επιστρέψουμε όταν βρούμε άλλον αγοραστή. Εμένα μου ακούγεται περίεργο.

Παράνομο και πρωτάκουστο και καταχρηστικό.

Ίσως η επίσκεψη να γινόταν συνοδεία του δικηγόρου σου. 

Επεξ/σία από HALF EVIL
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...