Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, tasos30 said:

Σε άλλα νέα ψαχουλεύοντας τα του νέου Leon, πολύ όμορφο αμάξι για τα γούστα μου, προσιτή σχετικά τιμή αλλα αυτό που όλες οι λειτουργίες "κρυβονται" οθόνη, ούτε ενα knob για clima, κάτι.  Ας  ειχαν μια μικρότερη οθόνη και κάποια knobs  στην entry έκδοση.

δεν είναι έτσι

ναι μεν υπάρχουν οι πλήρεις λειτουργίες της κονσόλας του κλιματιστικού μέσα στο infotainment (που πλέον μιλάμε για πλειάδα features)
επιπλέον όμως κάτω ακριβώς από την οθόνη του infotainment έχει και μια μπάρα αφής με πλήκτρα
on-off, (αριστερά και δεξιά) κοκκινο-μπλε, άσπρο + -
2020-seat-leon-55_800x0w.jpg

στα πλήκτρα αυτά υπάρχει ο έλεγχος λειτουργιών και έξω από την οθόνη
όπου ελέγχεται μεταξύ άλλων και η ένταση του ηχοσυστηματος
αλλά και η θερμοκρασία του κλιματιστικού χωριστά για οδηγό και συνοδηγό

επίσης στο χειριστήριο αριστερά στο ταμπλώ
12_30.jpg
έχει κι άλλα πληκτρα για την αντιθαμβωτική λειτουργία στο εμπρός και πίσω παρμπρίζ

ενώ και για όποιον βολεύεται
υπάρχουν και φωνητικές εντολές για το κλιματιστικό, gestures
καθώς και συντομεύσεις για προφίλ λειτουργιών μέσα στο infotainment

υγ: υπάρχει και entry έκδοση με μικρότερη οθόνη, φυσικά κουμπιά και knobs

Επεξ/σία από KoreanW
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 λεπτά πριν, KoreanW είπε

δεν είναι έτσι

ναι μεν υπάρχουν οι πλήρεις λειτουργίες της κονσόλας του κλιματιστικού μέσα στο infotainment (που πλέον μιλάμε για πλειάδα features)
επιπλέον όμως κάτω ακριβώς από την οθόνη του infotainment έχει και μια μπάρα αφής με πλήκτρα
on-off, (αριστερά και δεξιά) κοκκινο-μπλε, άσπρο + -
2020-seat-leon-55_800x0w.jpg

στα πλήκτρα αυτά υπάρχει ο έλεγχος λειτουργιών και έξω από την οθόνη
όπου ελέγχεται μεταξύ άλλων και η ένταση του ηχοσυστηματος
αλλά και η θερμοκρασία του κλιματιστικού χωριστά για οδηγό και συνοδηγό

επίσης στο χειριστήριο αριστερά στο ταμπλώ
12_30.jpg
έχει κι άλλα πληκτρα για την αντιθαμβωτική λειτουργία στο εμπρός και πίσω παρμπρίζ

ενώ και για όποιον βολεύεται
υπάρχουν και φωνητικές εντολές για το κλιματιστικό
καθώς και συντομεύσεις για προφίλ λειτουργιών μέσα στο infotainment

υγ: υπάρχει και entry έκδοση με μικρότερη οθόνη, φυσικά κουμπιά και knobs

Οπότε χρειάζεται και ένα διδακτορικό έτσι;:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, KoreanW είπε

δεν είναι έτσι

ναι μεν υπάρχουν οι πλήρεις λειτουργίες της κονσόλας του κλιματιστικού μέσα στο infotainment (που πλέον μιλάμε για πλειάδα features)
επιπλέον όμως κάτω ακριβώς από την οθόνη του infotainment έχει και μια μπάρα αφής με πλήκτρα
on-off, (αριστερά και δεξιά) κοκκινο-μπλε, άσπρο + -
2020-seat-leon-55_800x0w.jpg

στα πλήκτρα αυτά υπάρχει ο έλεγχος λειτουργιών και έξω από την οθόνη
όπου ελέγχεται μεταξύ άλλων και η ένταση του ηχοσυστηματος
αλλά και η θερμοκρασία του κλιματιστικού χωριστά για οδηγό και συνοδηγό

επίσης στο χειριστήριο αριστερά στο ταμπλώ
12_30.jpg
έχει κι άλλα πληκτρα για την αντιθαμβωτική λειτουργία στο εμπρός και πίσω παρμπρίζ

ενώ και για όποιον βολεύεται
υπάρχουν και φωνητικές εντολές για το κλιματιστικό
καθώς και συντομεύσεις για προφίλ λειτουργιών μέσα στο infotainment

Πολύ κατατοπιστικός, ευχαριστώ. Αφού τουλάχιστον το on/off στον κλιματισμό γίνεται και μέσω πλήκτρων πάλι καλά ( νόμιζα ότι απλά μπορούσες να αυξομειώσεις τη θερμοκρασία). 1-2 βασικα πράγματα να γίνονται με πλήκτρα έστω touch αρκούν, τις λοιπές λειτουργίες φαντάζομαι τις παραμετροποιείς και κάνοντας μια φορά το setup όπως σε βολεύει μετά γίνεται δεύτερη φύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, HALF EVIL said:

Οπότε χρειάζεται και ένα διδακτορικό έτσι;:P

οι περισσότερες επιλογές δεν έβλαψαν ποτέ κανένα :P

high tech στο ΙΧ δε θέλατε τόσα χρόνια;
φάτε τώρα από ένα μεταπτυχιακό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσον αφορα τους κινητηρες diesel της citroen 1,6 bluehdi και 1,5 bluehdi, υπαρχουν παρα πολλα κρουσματα με προβληματα στο δοχειο ουριας, ακομα και απο τις 20000χμ σε c3, c4, και c4 cactus. Αλλαζεται στην εγγυση  με καινούργιο, εκτος εγγυησης με παρακαλια και πληρωμη μονο εργασιας. Το κακο είναι οτι βρεθηκαν αλλα δυο κρουσματα που εβγαλε πρόβλημα αυτο που ειχαν ηδη αλλαξει, και μαλιστα στην τελευταία περίπτωση η citroen αρνηθηκε να επισκευασει και ζηταει 1300€. Πηγες ειναι τα μελη στο greekcitroenclub.

Υ.γ Εχετε το νου σας, γιατι η ακριβη βενζινη  σε αυτη την περιπτωση ερχεται φθηνοτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, tasos30 είπε

Πολύ κατατοπιστικός, ευχαριστώ. Αφού τουλάχιστον το on/off στον κλιματισμό γίνεται και μέσω πλήκτρων πάλι καλά ( νόμιζα ότι απλά μπορούσες να αυξομειώσεις τη θερμοκρασία). 1-2 βασικα πράγματα να γίνονται με πλήκτρα έστω touch αρκούν, τις λοιπές λειτουργίες φαντάζομαι τις παραμετροποιείς και κάνοντας μια φορά το setup όπως σε βολεύει μετά γίνεται δεύτερη φύση.

Δυστυχώς για το on/off  του κλιματισμού δεν υπάρχει πλήκτρο μόνο μέσα από menu γίνεται...

Το πλήκτρο on/off που υπάρχει είναι για την οθόνη και όχι για τον κλιματισμό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, barimagas είπε

Οσον αφορα τους κινητηρες diesel της citroen 1,6 bluehdi και 1,5 bluehdi, υπαρχουν παρα πολλα κρουσματα με προβληματα στο δοχειο ουριας, ακομα και απο τις 20000χμ σε c3, c4, και c4 cactus. Αλλαζεται στην εγγυση  με καινούργιο, εκτος εγγυησης με παρακαλια και πληρωμη μονο εργασιας. Το κακο είναι οτι βρεθηκαν αλλα δυο κρουσματα που εβγαλε πρόβλημα αυτο που ειχαν ηδη αλλαξει, και μαλιστα στην τελευταία περίπτωση η citroen αρνηθηκε να επισκευασει και ζηταει 1300€. Πηγες ειναι τα μελη στο greekcitroenclub.

Υ.γ Εχετε το νου σας, γιατι η ακριβη βενζινη  σε αυτη την περιπτωση ερχεται φθηνοτερα...

Ειναι γενικοτερο προβλημα στα πετρέλαια του PSA, εχει αναφερθει και σε Opel/Peugeot τελευταιας εσοδειας, εχουν μια κατασκευαστικη αστοχια τα δοχεια του Ad Blue με συνεπεια να δημιουργειται κρουστα στα μπεκ ψεκασμου.

Μπαινει και αυτα στα αλλα τοσα θεματα του diesel οταν αυτο δεν χρησιμοποιειται σωστα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλεισαμε ενα test drive και ερχεται κυκλωνας διαβαζω την Παρασκευη 🤣 @tsofras εχω μια noob ερωτηση. Ποσο διαρκει το td στη Ford που ειχες παει και εσυ? Προφανως δεν πληρωσες κατι ε. Επισης, που να το παω απο Κηφησιας δαχτυλιδι που ειναι η αντιπροσωπεια? Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, cloud13 είπε

Κλεισαμε ενα test drive και ερχεται κυκλωνας διαβαζω την Παρασκευη 🤣 @tsofras εχω μια noob ερωτηση. Ποσο διαρκει το td στη Ford που ειχες παει και εσυ? Προφανως δεν πληρωσες κατι ε. Επισης, που να το παω απο Κηφησιας δαχτυλιδι που ειναι η αντιπροσωπεια? Ευχαριστω!

Εγω ειχα κανει περιπου 20-25 λεπτα (ισως βεβαια καταλαβε οτι δε με πολυεψηνε το αμαξι οποτε δε το προσπαθησε καν για παραπανω), με ατομο της αντιπροσωπείας μέσα, ελεγε αυτός διαδρομή. Για εμένα πηγαινε προς πολυδροσο σισμανογλειο κλπ που εχει σκατοδρομους και ψιλολακουβες σε καποια σημεια αν μπορεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, paylidis είπε

Εγω ειχα κανει περιπου 20-25 λεπτα (ισως βεβαια καταλαβε οτι δε με πολυεψηνε το αμαξι οποτε δε το προσπαθησε καν για παραπανω), με ατομο της αντιπροσωπείας μέσα, ελεγε αυτός διαδρομή. Για εμένα πηγαινε προς πολυδροσο σισμανογλειο κλπ που εχει σκατοδρομους και ψιλολακουβες σε καποια σημεια αν μπορεις.

αρα δεν εχω εγω την επιλογη δηλαδη για το που και πως. Και αν θελω να το ανοιξω λιγο παραπανω. Μαλιστα για να δουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, cloud13 είπε

Κλεισαμε ενα test drive και ερχεται κυκλωνας διαβαζω την Παρασκευη 🤣 @tsofras εχω μια noob ερωτηση. Ποσο διαρκει το td στη Ford που ειχες παει και εσυ? Προφανως δεν πληρωσες κατι ε. Επισης, που να το παω απο Κηφησιας δαχτυλιδι που ειναι η αντιπροσωπεια? Ευχαριστω!

Κανα μισάωρο και εγώ ανέβηκα , κατέβηκα τη Συγγρού και την μισή Αμφιθέας

Είπαμε δεν καταλαβαίνεις και πολλά στα περισσότερα test drive , οπότε δες λίγο θέση οδήγησης , ορατότητα , κυνήγα καμια λακούβα να δείς ανάρτηση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σχετικα με την αγορα νεου αυτοκινητου, δεν ξερω ποσο εγκυρο μπορει να ειναι αλλα το παραθετω γιατι το ακουω καιρο και σιγουρα θα ενδιαφερει οποιον ειναι στην γυρα

https://www.newsauto.gr/news/ti-exetazi-to-ipik-gia-dasmous-ke-teli-kikloforias-2021/

btw 2 td που εκανα τωρα τελευταια τα εκανα μονος χωρις πωλητη μεσα

Επεξ/σία από ritualistic
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, ritualistic είπε

σχετικα με την αγορα νεου αυτοκινητου, δεν ξερω ποσο εγκυρο μπορει να ειναι αλλα το παραθετω γιατι το ακουω καιρο και σιγουρα θα ενδιαφερει οποιον ειναι στην γυρα

https://www.newsauto.gr/news/ti-exetazi-to-ipik-gia-dasmous-ke-teli-kikloforias-2021/

btw 2 td που εκανα τωρα τελευταια τα εκανα μονος χωρις πωλητη μεσα

BMW/VW/Audi εχουν οδηγία για solo td. Ford/Merc με συνοδό. Skoda δεν εκανα TD καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάζω σήμερα κ έχω στα τελευταία 310 χλμ κατανάλωση 5,9.. προφανώς έκανα λάθος στην προηγούμενη ανάρτηση 5,2 κατανάλωση είχα σε 160χλμ ταξίδι... Για κάποιον που ρώτησε είναι ο 1,5 120 άλογα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, DeStyl είπε

Κοιτάζω σήμερα κ έχω στα τελευταία 310 χλμ κατανάλωση 5,9.. προφανώς έκανα λάθος στην προηγούμενη ανάρτηση 5,2 κατανάλωση είχα σε 160χλμ ταξίδι... Για κάποιον που ρώτησε είναι ο 1,5 120 άλογα

Για πετρελαιοκίνητο , μια χαρά είναι η κατανάλωση , αν μάθεις να γεμίζεις ομαλά τις στροφές και να κουμπώνεις σε συγκεκριμένες στροφές θα δεις καλύτερη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...