Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, gazp είπε

Οικογενεια μεν αλλα με ελαχιστα ταξιδια. Εχουμε να φυγουμε ταξιδι 4 χρονια. Και γενικα  δεν ειναι οτι κουβαλαμε τα απειρα μπαγκαζια πια, μεγαλα παιδια πλεον.

8 λεπτά πριν, gazp είπε

και τα 14 υπερβαση ειναι, γι αυτο και το budget ειναι τοσο αυστηρο.

Ε τότε δες το Panda CNG ,με μπαγκαζιέρα οροφής (δεν παίρνει τρέιλερ γμτ)  😛

4 λεπτά πριν, gazp είπε

Δεν υπαρχουν πρατηρια σχετικα κοντα, το ολο πραγμα θα ειναι αβολο πολυ. Δεν το αποκλειω το φ.α. αλλα στην παρουσα φαση ετσι οπως ειναι τα πρατηρια εδω δεν το λες και βολικη επιλογη, δυστυχως....

Κοιτα ,αν περνάς μια στα ~250χλμ από πρατήριο είσαι καλυμμένος . Το να κάνεις έξτρα διαδρομή αποκλειστικά για να φουλάρεις , τότε ναι, εννοείται το ξεχνάς .

Αλλά δες και το Clio LPG αν πας με δόσεις ,δεν είναι και άσχημο ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, jobous είπε

Λοιπόν έχω νέα απο τον πωλητή. Δεν ισχύει τελικά το αυτόματο πρακάρισμα και @cloud13 και @fragsp κοιτάξτε το καλα, μην μείνετε με το τι σας λένε.

@cloud13 , η πληροφορία είναι απο την ίδια αντιπροσωπεία που πήγες. Αν θες μίλα με το παλικάρι που στο είπε.

Πολυ περιεργο αφου δε το πε μονο ενας αλλα και δευτερος απο αλλη αντιπροσωπεια. Σε καθε περιπτωση οταν δωθει η παραγγελια θα τα ζητησω ολα γραπτως πανω σε αυτο το κομματι (ακομα και τα πισω δικσοφρενα γτ εμαθα οτι στα 125αρια τουλαχιστον τα νεα πηγαν και εβαλαν ταμπουρα πισω λολ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι χάλι ρε παιδιά αυτό με τους εξοπλισμούς στη Ford;

Ούτε οι πωλητές δεν προλαβαίνουν να ενημερωθούν από τις τόσες αλλαγές.

Εννοείται πάντα οι αλλαγές εις βάρος του καταναλωτή.

Δεν θα τους εμπιστευόμουν ούτε για τα 7 χρόνια εγγύηση, που παρεμπιπτόντως υπάρχουν αντιπροσωπίες που στο πλασάρουν ως έξτρα για να αποφύγουν άλλες εκπτώσεις.

Μπάχαλο γενικώς και κοροϊδία προς τον πελάτη ειδικώς...  

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Peugeot208 είπε

Τι χάλι ρε παιδιά αυτό με τους εξοπλισμούς στη Ford;

Ούτε οι πωλητές δεν προλαβαίνουν να ενημερωθούν από τις τόσες αλλαγές.

Εννοείται πάντα οι αλλαγές εις βάρος του καταναλωτή.

Δεν θα τους εμπιστευόμουν ούτε για τα 7 χρόνια εγγύηση, που παρεμπιπτόντως υπάρχουν αντιπροσωπίες που στο πλασάρουν ως έξτρα για να αποφύγουν άλλες εκπτώσεις.

Μπάχαλο γενικώς και κοροϊδία προς τον πελάτη ειδικώς...  

Ισχυει για αυτο και στελνω μειλ σε τετοιες περιπτωσεις να εχω γραπτως μια απαντηση για να εχω κατι να πιαστω αν εχουν κατι βλακεια οι ιδιοι. Τα 8 χρονια ως εγγυηση ισχυουν παντου και 2 διαφορετικοι ειπαν οτι τα 6 μετα τα 2 τα δινει η ιδια η αντιπροσωπεια και καλα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ltodd είπε

ή θα το αποκλείατε λόγω του μικρού ρεζερβουάρ 9 λίτρων βενζίνης ?

Αστειεύεσαι φυσικά .... 400χλμ wltp δίνει ... μακάρι να είχε και το panda μου 9λιτρο βενζίνης και έξτρα μπουκάλα αερίου ....βενζινάδικα υπάρχουν παντού .

Βεβαια αν είσαι διακοπές μπαίνεις σε διαδικασία να δεις στη διαδρομή βενζινάδικα και ώρες λειτουργίας , ή μπορεί να τύχει το πρατήριο αερίου να έχει βλάβη/συντήρηση κτλ ... αν σου φαίνεται αγχωτικό και μπελάς στο κεφάλι μη μπλέκεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ltodd είπε

Κάποια γνώμη για  το νέο Golf που θα έρθει με 1.5 TGI φυσικό αέριο?

Αξίζει ή θα το αποκλείατε λόγω του μικρού ρεζερβουάρ 9 λίτρων βενζίνης ?

Για το αν αξίζει ή όχι δε εχει σημασία τι θα σου πει ο καθένας εδώ μέσα , εσυ το αγοράζεις , εσυ θα το πληρων(σ)εις , εσυ ξέρεις τις αναγκές σου , εσυ αποφασίζεις , όλα τα μοντέλα φ.α. του group απο το 2019 έχουν 9 λτρ βενζίνης .

Για εμένα σα κάτοχος φ.α. ,ΑΞΙΖΕΙ 10000% αρκεί να έχεις ήδη πρατήριο να σε εξυπηρετεί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας, αυτές τις μέρες θα πάω απο την αντιπροσωπεία της ΚΙΑ για να κλείσω το xceed 1.4. Επειδή δεν το έχω με τα παζάρια δεν ξέρω καθόλου πως πιέζουμε σε αυτές τις περιπτώσεις μπορείτε να μου δώσετε μερικά tips?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, ASTOU είπε

Καλημέρα σας, αυτές τις μέρες θα πάω απο την αντιπροσωπεία της ΚΙΑ για να κλείσω το xceed 1.4. Επειδή δεν το έχω με τα παζάρια δεν ξέρω καθόλου πως πιέζουμε σε αυτές τις περιπτώσεις μπορείτε να μου δώσετε μερικά tips?

Δεν ξέρω εάν πιάσει Ελλάδα.
Αλλά όταν πήραμε το αμάξι εδώ, βγάλαμε την προτεινόμενη τιμή από το configurator της Ford και πήγαμε στις δύο κοντινές αντιπροσωπείες. Τους είπαμε στην ψύχρα εάν μπορεί να κάνει καλύτερη τιμή από το επίσημο σάιτ ή να δώσει έξτρα.  
Το ίδιο είχαμε κάνει για την Kia-VW(που πήραμε ουσιαστικά τα @@ μας από προσφερόμενα έξτρα/μείωση τιμής)-renault-honda-hyundai και toyota, στην πρώτη φάση επιλογής.

 

Επεξ/σία από LongTom
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, ASTOU είπε

Καλημέρα σας, αυτές τις μέρες θα πάω απο την αντιπροσωπεία της ΚΙΑ για να κλείσω το xceed 1.4. Επειδή δεν το έχω με τα παζάρια δεν ξέρω καθόλου πως πιέζουμε σε αυτές τις περιπτώσεις μπορείτε να μου δώσετε μερικά tips?

Αν υπάρχει στοκ που δεν διαφέρει πολύ με αυτό που θες , είναι πιθανόν να γίνει καλύτερη τιμή , αν θες συγκεκριμένα πράγματα, πες ότι το βρίσκεις ακριβό που έχει πράγματα που δεν θες , αλλά θες αυτό. Πας προετοιμασμένος , έχοντας δει τα εξτρά και τιμές αν υπάρχουν

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, ASTOU είπε

Καλημέρα σας, αυτές τις μέρες θα πάω απο την αντιπροσωπεία της ΚΙΑ για να κλείσω το xceed 1.4. Επειδή δεν το έχω με τα παζάρια δεν ξέρω καθόλου πως πιέζουμε σε αυτές τις περιπτώσεις μπορείτε να μου δώσετε μερικά tips?

Αυτό είναι τέχνη. Εάν δε το έχεις φαίνεται κ ο άλλος θα σε γδάρει παραπάνω εάν πας να το εφαρμόσεις... έχουν γραφτεί τόμοι για να διδαχθεί σε άλλους κ συνήθως δεν έχει επιτυχία. Καλύτερα βρες κ παρε ένα φίλο συγγενή μαζί που να το έχει 

11 λεπτά πριν, LongTom είπε

Δεν ξέρω εάν πιάσει Ελλάδα.
Αλλά όταν πήραμε το αμάξι εδώ, βγάλαμε την προτεινόμενη τιμή από το configurator της Ford και πήγαμε στις δύο κοντινές αντιπροσωπείες. Τους είπαμε στην ψύχρα εάν μπορεί να κάνει καλύτερη τιμή από το επίσημο σάιτ ή να δώσει έξτρα.  
Το ίδιο είχαμε κάνει για την Kia-VW(που πήραμε ουσιαστικά τα @@ μας από προσφερόμενα έξτρα/μείωση τιμής)-renault-honda-hyundai και toyota, στην πρώτη φάση επιλογής.

Μπα αυτό δε παίζει γιατί οι τιμές στο config κατά κανόνα είναι ότι να ναι (πολύ υψηλότερες από τις πραγματικές στις αντιπροσωπείες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, paylidis είπε

Αυτό είναι τέχνη. Εάν δε το έχεις φαίνεται κ ο άλλος θα σε γδάρει παραπάνω εάν πας να το εφαρμόσεις... έχουν γραφτεί τόμοι για να διδαχθεί σε άλλους κ συνήθως δεν έχει επιτυχία. Καλύτερα βρες κ παρε ένα φίλο συγγενή μαζί που να το έχει 

Μπα αυτό δε παίζει γιατί οι τιμές στο config κατά κανόνα είναι ότι να ναι (πολύ υψηλότερες από τις πραγματικές στις αντιπροσωπείες)

Ναι, για αυτό πήγαμε σε όσες αντιπροσωπίες ήταν κοντά και συγκρίναμε πόσο σκόντο έκαναν και τι έξτρα πρόσφεραν σε σχέση με τα "επίσημο εταιρικό MSRP".
Έτσι είχαμε ένα μπούσουλα και μια δικαιολογία για να πιέσουμε για χαμηλότερη τιμή ή/και έξτρα (π.χ χιονολάστιχα). 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα συμπεριλαβω και τον εαυτο μου αλλα νομιζω οτι οι περισσοτεροι απο εμας ειμαστε γατακια μπροστα στους εμπειρους πωλητες των αντιπροσωπειων, οι οποιοι κανουν χρονια την δουλεια και εχουν αντιμετωπισει ολων των ειδων τους πελατες υπο ολες τις συνθηκες.

χωρις να θελω να σε απογοητευσω αν δεν το εχεις το παζαρι μεσα σου, μην τρεφεις μεγαλες ελπιδες.

οι μεγαλυτερες σου πιθανοτητες να πετυχεις κατι ξεχωριστο ειναι αν υπαρχει καλο connection με τον πωλητη η αν τρεχει καποια εξαιρετικη προσφορα για καποια μετρημενα στα δαχτυλα μοντελα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...