Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Update για το θεμα αυτοματου παρκαρισματος στο νεο Focus. O πωλητης μου απαντησε στο μειλ οτι ΔΕΝ ειναι τελικα μεσα,ενω ακριβως ο ιδιος στις 28/9 μου ειχε γραψει οτι περιλαμβανεται. Μπορω να τον ''κρατησω'' με αυτο και να πιεσω να μπει το πακετο η τον ηπιαμε παλι? Αυτο το πραγμα με τον εξοπλισμο εχει καταντησει αηδια, δεν ειναι τιποτα σπουδαιο το συγκεκριμενο feature αλλα για το γ...το που λεει και ο λαος..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, ritualistic είπε

θα συμπεριλαβω και τον εαυτο μου αλλα νομιζω οτι οι περισσοτεροι απο εμας ειμαστε γατακια μπροστα στους εμπειρους πωλητες των αντιπροσωπειων, οι οποιοι κανουν χρονια την δουλεια και εχουν αντιμετωπισει ολων των ειδων τους πελατες υπο ολες τις συνθηκες.

χωρις να θελω να σε απογοητευσω αν δεν το εχεις το παζαρι μεσα σου, μην τρεφεις μεγαλες ελπιδες.

οι μεγαλυτερες σου πιθανοτητες να πετυχεις κατι ξεχωριστο ειναι αν υπαρχει καλο connection με τον πωλητη η αν τρεχει καποια εξαιρετικη προσφορα για καποια μετρημενα στα δαχτυλα μοντελα.

Δεν συμφωνώ, εάν δεν προσπαθήσεις είναι σίγουρο ότι δεν θα πάρεις τίποτα. 

Κάθε πωλητής έχει ένα ορισμένο leeway σε τιμή και έξτρα, ορισμένο από την διεύθυνση (ή εταιρικό). Τουλάχιστον από αυτό που έχω δει. 
Δεν μιλάμε να ζητάς και να πάρεις 20% σκόντο, αλλά μπορείς σίγουρα να πάρεις μεγάλο μέρος ή όλο το "μπόνους" που είναι διατιθεμένη κάθε αντιπροσωπία να προσφέρει. 
Φυσικά δίχως τσαμπουκά, "κσες πχιος είαμι γω" και άλλα τέτοια. 
Εάν δεν μπορούν ή δεν θέλουν πας αλλού. Απλά, λογικά και πολιτισμένα. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, cloud13 είπε

Update για το θεμα αυτοματου παρκαρισματος στο νεο Focus. O πωλητης μου απαντησε στο μειλ οτι ΔΕΝ ειναι τελικα μεσα,ενω ακριβως ο ιδιος στις 28/9 μου ειχε γραψει οτι περιλαμβανεται. Μπορω να τον ''κρατησω'' με αυτο και να πιεσω να μπει το πακετο η τον ηπιαμε παλι? Αυτο το πραγμα με τον εξοπλισμο εχει καταντησει αηδια, δεν ειναι τιποτα σπουδαιο το συγκεκριμενο feature αλλα για το γ...το που λεει και ο λαος..

οτι λαχει η φορντ με τον εξοπλισμο της 😐

2 λεπτά πριν, LongTom είπε

Δεν συμφωνώ, εάν δεν προσπαθήσεις είναι σίγουρο ότι δεν θα πάρεις τίποτα. 

Κάθε πωλητής έχει ένα ορισμένο leeway σε τιμή και έξτρα, ορισμένο από την διεύθυνση (ή εταιρικό). Τουλάχιστον από αυτό που έχω δει. 
Δεν μιλάμε να ζητάς και να πάρεις 20% σκόντο, αλλά μπορείς σίγουρα να πάρεις μεγάλο μέρος ή όλο το "μπόνους" που είναι διατιθεμένη κάθε αντιπροσωπία να προσφέρει. 
Φυσικά δίχως τσαμπουκά, "κσες πχιος είαμι γω" και άλλα τέτοια. 
Εάν δεν μπορούν ή δεν θέλουν πας αλλού. Απλά, λογικά και πολιτισμένα. 

 Αυτο ακριβως... τα εχω ξαναπει, γλυτωσα 4 χιλιαρικα για το ιδιο ακριβως αμαξι με λιγο πιεση και πηγαινοντας 15 χλμ μακρυα απο το σπιτι μου... ισως αν πιεζα και αλλο ή ειχα γνωστό να γλυτωνα κανα 2-3 κατοσταρικα ακόμη αλλα θεωρησα εκεινη τη στιγμή οτι το δεδομενο deal με ικανοποιει οποτε εκλεισε εκει (ο πωλητης ισχυριζεται οτι το πηρα με υπαλληλλικη εκπτωση, εγω θεωρω οτι ειχα περιθωριο περαιτερω μειωσης της τιμης, εστω και λιγο αλλα δεν ηθελα να χασω αλλο χρονο)

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, cloud13 είπε

Update για το θεμα αυτοματου παρκαρισματος στο νεο Focus. O πωλητης μου απαντησε στο μειλ οτι ΔΕΝ ειναι τελικα μεσα,ενω ακριβως ο ιδιος στις 28/9 μου ειχε γραψει οτι περιλαμβανεται. Μπορω να τον ''κρατησω'' με αυτο και να πιεσω να μπει το πακετο η τον ηπιαμε παλι? Αυτο το πραγμα με τον εξοπλισμο εχει καταντησει αηδια, δεν ειναι τιποτα σπουδαιο το συγκεκριμενο feature αλλα για το γ...το που λεει και ο λαος..

Προσωπικά θα του έστελνα το μήνυμα των 28/9 και θα ζητούσα τον λόγο της αλλαγής. 
Πάντως προσωπικά τέτοιες τακτικές με ψιλοφοβίζουν, γιατί σημαίνει ότι ως εταιρία (αντιπροσωπία) δεν είναι να βασίζεσαι πολύ. Εάν χρειαστεί κάτι με π.χ. εγγύηση θα σε βγάλουν την πίστη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, LongTom είπε

Κάθε πωλητής έχει ένα ορισμένο leeway σε τιμή και έξτρα, ορισμένο από την διεύθυνση (ή εταιρικό). Τουλάχιστον από αυτό που έχω δει. 
Δεν μιλάμε να ζητάς και να πάρεις 20% σκόντο, αλλά μπορείς σίγουρα να πάρεις μεγάλο μέρος ή όλο το "μπόνους" που είναι διατιθεμένη κάθε αντιπροσωπία να προσφέρει. 

αυτο ακριβως εννοω. στις περισσοτερες περιπτωσεις ο πωλητης βλεπει την κατασταση και ελισσεται αναλογα με το περιθωριο που εχει. 

οποτε η εκπτωση η τα εξτρα που θα παρεις ειναι συγκεκριμενα και πανω κατω τα ιδια για ολους με ελαχιστες διαφορες.

το να φερεις βολτα τον πωλητη για κατι εξαιρετικο η μια μεγαλυτερη εκπτωση το βλεπω δυσκολο εκτος κ αν πεσεις στις περιπτωσεις που προανεφερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας αν και αποθαρυντικές. Το κακό με την KIA είναι οτι δεν υπάρχει configurator και οι τιμές είναι λίγο πολύ στάνταρ για κάθε έκδοση. Επειδή έχω λάβει ήδη προσφορά μέσω mail πιστεύω ότι τα 640 ευρώ έξοδα πινακίδων και τα 250 έξοδα χρηματοδότησης είναι κάπως υψηλά οπότε ίσως μπορέσω να γλιτώσω κάτι από εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τα εξοδα χρηματοδοτησης ειναι κανονικα τα εξοδα για την εκδοση των πινακιδων ειναι παρα πολλα για να καταλαβεις το focus με 93γρ CO2κοστος εκδοσης πινακιδων 140 ευρω και τελη 83 ευρω, προσεχε στη χρηματοδοτηση μην σου βαλουν κανα 600αρι επιπλεον για εγγυηση δανειου.

Επεξ/σία από fragsp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, fragsp είπε

προσεχε στη χρηματοδοτηση μην σου βαλουν κανα 600αρι επιπλεον για εγγυηση δανειου.

Αυτο νομιζω δε το γλυτωνεις στις περισσοτερες...

11 λεπτά πριν, ASTOU είπε

640 ευρώ έξοδα πινακίδων

what??? ποσα τελη εχει, για προσεξε το... προσωπικά πληρωσα περιπου 250 για εξοδα πινακιδων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ritualistic είπε

αυτο ακριβως εννοω. στις περισσοτερες περιπτωσεις ο πωλητης βλεπει την κατασταση και ελισσεται αναλογα με το περιθωριο που εχει. 

οποτε η εκπτωση η τα εξτρα που θα παρεις ειναι συγκεκριμενα και πανω κατω τα ιδια για ολους με ελαχιστες διαφορες.

το να φερεις βολτα τον πωλητη για κατι εξαιρετικο η μια μεγαλυτερη εκπτωση το βλεπω δυσκολο εκτος κ αν πεσεις στις περιπτωσεις που προανεφερα.

Πάλι νομίζω ότι αναφερόμαστε σε διαφορετικά πράγματα. 
Δεν υπάρχει περίπτωση να "φέρεις βόλτα" τον πωλητή, γιατί οτιδήποτε πέρα της επίσης πολιτικής συνήθως θα βγει από την τσέπη του.
Εκτός και εάν κάνεις αγορά 20 κομματιών ή κάτι ανάλογα απίθανο.
Προσωπικά αναφέρομαι σε αυτό που γράφεις "τα ίδια". Αυτά όπως σωστά γράφεις είναι ένα χ ποσοστό επί της τιμής (ή φιξ ανάλογα την εταιρία) και κάποια έξτρα. 
Αυτά μπορείς άνετα να τα ζητήσεις στο όλον και πίστεψε με δεν το κάνουν όλοι. 
Μετά πηγαίνοντας σε άλλα μαγαζιά, μπορείς να δεις τι διαθέτει κάθε αντιπροσωπία και να επιλέξεις εκεί που θα σε κάνουν την καλύτερη προσφορά και τα έξτρα. Έτσι και αλλιώς το όχημα θα έρθει από το εργοστάσιο. 
|
Δεν θα κάνεις την σούπερ-ουάου αγορά, αλλά σίγουρα θα έχει πολύ περισσότερο όφελος από το να πας κούτρα και να αγοράσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, paylidis είπε

Αυτο νομιζω δε το γλυτωνεις στις περισσοτερες...

what??? ποσα τελη εχει, για προσεξε το... προσωπικά πληρωσα περιπου 250 για εξοδα πινακιδων

στη ford και στη renault παντως εγγυηση δανειου απο οτι ξερω δεν βαζουνε βεβαια αυτο ισως εξαρταται απο το εκκαθαριστικο και την οικογενειακη κατασταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, ASTOU είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας αν και αποθαρυντικές. Το κακό με την KIA είναι οτι δεν υπάρχει configurator και οι τιμές είναι λίγο πολύ στάνταρ για κάθε έκδοση. Επειδή έχω λάβει ήδη προσφορά μέσω mail πιστεύω ότι τα 640 ευρώ έξοδα πινακίδων και τα 250 έξοδα χρηματοδότησης είναι κάπως υψηλά οπότε ίσως μπορέσω να γλιτώσω κάτι από εκεί.

Τα έξοδα χρηματοδότησης της τράπεζας είναι 50€. Τόσα έδωσα εγώ. Τα υπόλοιπα που ζητάνε πηγαίνουν στην τσέπη του πωλητή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ifes είπε

Τα έξοδα χρηματοδότησης της τράπεζας είναι 50€. Τόσα έδωσα εγώ. Τα υπόλοιπα που ζητάνε πηγαίνουν στην τσέπη του πωλητή.

Και εγώ τόσα έδωσα , αν θυμάμαι όμως σωστά στην ΚΙΑ  είχαν ζητήσει 200-250 για έξοδα φακέλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, fragsp είπε

στη ford ειναι 280 με την πρωτη δοση οχι μεσα στο δανειο

τοσα περιπου ηταν και στη renault

Εμένα η τράπεζα για το Focus μου ζήτησε 270 έξοδα φακέλου με την πρώτη δόση.Νομίζω ότι το 50αρικο που μάλλον είναι μέσα στα 270 είναι για την εξέταση και την έγκριση ή οχι της χρηματοδότησης.Τουλάχιστον αυτό γράφει το συμβόλαιο της τράπεζας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...