Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, cloud13 είπε

Update για το θεμα αυτοματου παρκαρισματος στο νεο Focus. O πωλητης μου απαντησε στο μειλ οτι ΔΕΝ ειναι τελικα μεσα,ενω ακριβως ο ιδιος στις 28/9 μου ειχε γραψει οτι περιλαμβανεται. Μπορω να τον ''κρατησω'' με αυτο και να πιεσω να μπει το πακετο η τον ηπιαμε παλι? Αυτο το πραγμα με τον εξοπλισμο εχει καταντησει αηδια, δεν ειναι τιποτα σπουδαιο το συγκεκριμενο feature αλλα για το γ...το που λεει και ο λαος..

Καλημέρα. Τελικά σου απάντησε από μόνος του ή του έστειλες πίσω ???

Για το δεύτερο που γράφεις , ξέρεις τι θα ισχύσει , στο ανέφερα και στην δικιά μου περίπτωση, πόσο δε σε σένα που αφορά εξοπλισμό που δεν έχει καν το αμάξι..... 

Φταίει η FMH που δεν ενημερώνει σωστά. Έχω την εντύπωση ότι και σε άλλη αντιπροσωπεία έχει ειπωθεί το ίδιο πράγμα. Δεν είναι θέμα της συγκεκριμένης αντιπροσωπείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, jobous είπε

Καλημέρα. Τελικά σου απάντησε από μόνος του ή του έστειλες πίσω ???

Για το δεύτερο που γράφεις , ξέρεις τι θα ισχύσει , στο ανέφερα και στην δικιά μου περίπτωση, πόσο δε σε σένα που αφορά εξοπλισμό που δεν έχει καν το αμάξι..... 

Φταίει η FMH που δεν ενημερώνει σωστά. Έχω την εντύπωση ότι και σε άλλη αντιπροσωπεία έχει ειπωθεί το ίδιο πράγμα. Δεν είναι θέμα της συγκεκριμένης αντιπροσωπείας.

Έλα εντάξει ελληνική πραγματικότητα και σε αυτό , δεν είναι μόνο στη FORD , αντίστοιχα και εγώ όταν είχα παραγγείλει το LEON τους ρώταγα ένα ένα τα πράγματα για τον εξοπλισμό και ανακαλύπταμε όταν έλλειπαν τελικά.

Προς @cloud13 επειδή θα την πάταγα και εγώ , δεν περιμένεις να έρθει με το καλό για να είσαι σίγουρος για τον εξοπλισμό και να κάνεις και κανα test drive να μην απογοητευτείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και από εμένα, 

 

Πρώτο αμάξι και θέλω τώρα που έχω άδεια να γυρίσω λίγο να πάρω καμιά προσφορά και να δω από κοντά αυτά που με ενδιαφέρουν.

Επειδή γενικά δεν το έχω και θα πάω μόνος, τι προτείνεται να δω - κάνω στην έκθεση? Όπως είπα είμαι εντελώς ανίδεος και επειδή είμαι και νέος δεν θέλω να χάσω και εγώ τον χρόνο μου επειδή μπορεί να νομίζει ο πωλητής ότι πήγα απλα για να χαζέψω.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, tsofras είπε

Έλα εντάξει ελληνική πραγματικότητα και σε αυτό , δεν είναι μόνο στη FORD , αντίστοιχα και εγώ όταν είχα παραγγείλει το LEON τους ρώταγα ένα ένα τα πράγματα για τον εξοπλισμό και ανακαλύπταμε όταν έλλειπαν τελικά.

Προς @cloud13 επειδή θα την πάταγα και εγώ , δεν περιμένεις να έρθει με το καλό για να είσαι σίγουρος για τον εξοπλισμό και να κάνεις και κανα test drive να μην απογοητευτείς?

Κοιτα μεχρι να ερθει να το οδηγησω και αυτο και να παραγγειλω καιαλλο ενα τριμηνο ζησε Μαη μου μετα.. Δεν ειναι deal braker το αυτοματο παρκαρισμα αλλα ειναι ενοχλητικο να μην εχεις εμπιστοσυνη στο τι αγοραζεις. Τα κυρια πραγματα που θελω ειναι ολα μεσα, το μοτερ πρεπει να ειναι πολυ καλο απο οσους ρωτησα ειδικα στα 155 θα πρεπει να ειναι ακομα ανωτερο και τα 8 χρονια εγγυηση μου δινουν το εξτρα για να καταληξω σε αυτο, χωρια στο οτι ειμαι εξαιρετικα περιεργος εμφανισιακα και δε μου αρεσει κανενα αλλο απο τα υπολοιπα της κατηγοριας. Αυτο βεβαια δε σημαινει οτι θα τοπαρω και οσο οσο η θα ανεχτω βασικες ελλειψεις αν αποδειχτουν οποτε ολα αυτα θα αποτυπωθουν γραπτως.

15 λεπτά πριν, jobous είπε

Καλημέρα. Τελικά σου απάντησε από μόνος του ή του έστειλες πίσω ???

Για το δεύτερο που γράφεις , ξέρεις τι θα ισχύσει , στο ανέφερα και στην δικιά μου περίπτωση, πόσο δε σε σένα που αφορά εξοπλισμό που δεν έχει καν το αμάξι..... 

Φταίει η FMH που δεν ενημερώνει σωστά. Έχω την εντύπωση ότι και σε άλλη αντιπροσωπεία έχει ειπωθεί το ίδιο πράγμα. Δεν είναι θέμα της συγκεκριμένης αντιπροσωπείας.

Του εστειλα και απαντησε  αν και με αφορμη το θεμα των LED τον ειχα ρωτησει και τελη σεπτεμβρη και για αυτο και ειχε απαντησει οτι ειναι μεσα σε μειλ για αυτο λεω αν μπορω να τον εγκαλεσω με βαση αυτο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jobous είπε

Τώρα το σκέφτηκα. Το οκτασέλιδο με τους εξοπλισμούς στους έδειξε ???

Για το μέιλ, μπααααααα !!!! Θα σου πει λάθος ενημέρωση από τον εισαγωγέα....

Το εχω απο αλλη αντιπροσωπο αυτο σε κοπια. Η αληθεια ειναι οτι δεν αναφερεται πουθενα το αυτοματο παρκαρισμα αλλα οταν στο λεει προφορικα και γραπτα το πιστευεις ξερω γω. Εχω και το προσπεκτους του νεου φοκους απο τη κεντρικη φορντ που μου το εστειλε θα το μελετησω πιο ενδελεχως. Αν καποιος ενδιαφερεται επικοινωνει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Schoumi είπε

Καλημέρα και από εμένα, 

Πρώτο αμάξι και θέλω τώρα που έχω άδεια να γυρίσω λίγο να πάρω καμιά προσφορά και να δω από κοντά αυτά που με ενδιαφέρουν.

Επειδή γενικά δεν το έχω και θα πάω μόνος, τι προτείνεται να δω - κάνω στην έκθεση? Όπως είπα είμαι εντελώς ανίδεος και επειδή είμαι και νέος δεν θέλω να χάσω και εγώ τον χρόνο μου επειδή μπορεί να νομίζει ο πωλητής ότι πήγα απλα για να χαζέψω.

Ευχαριστώ!

Βοήθα με λεπτομέρειες για να βοηθηθείς κι εσύ αφού το επιθυμείς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, terry308 είπε

Βοήθα με λεπτομέρειες για να βοηθηθείς κι εσύ αφού το επιθυμείς 

Για να σου δώσω μια εικόνα, θέλω να περάσω από την έκθεση να δω το νέο i20 που με ενδιαφέρει αλλά δεν είμαι σίγουρος από κοντά πως να το προσεγγίσω. Ειλικρινά δεν έχω την παραμικρή ιδέα γύρω από την αγορά για αυτό ρώτησα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Schoumi είπε

Για να σου δώσω μια εικόνα, θέλω να περάσω από την έκθεση να δω το νέο i20 που με ενδιαφέρει αλλά δεν είμαι σίγουρος από κοντά πως να το προσεγγίσω. Ειλικρινά δεν έχω την παραμικρή ιδέα γύρω από την αγορά για αυτό ρώτησα 

Πάλι δεν βοηθάς ή απλά θέλεις επιβεβαίωση για  το i20, τι ζητάς από το αυτοκίνητο; ποσό είναι το budget σου, τι αναγκες σε χώρο εχεις; πόσα χλμ /έτος υπολογίζεις; θα είναι το βασικό σούπερ όχημα για καθημερινή μετακίνηση; τέτοιες λεπτομέρειες εννοώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, Schoumi είπε

Για να σου δώσω μια εικόνα, θέλω να περάσω από την έκθεση να δω το νέο i20 που με ενδιαφέρει αλλά δεν είμαι σίγουρος από κοντά πως να το προσεγγίσω. Ειλικρινά δεν έχω την παραμικρή ιδέα γύρω από την αγορά για αυτό ρώτησα 

Τι ακριβώς δεν ξέρεις πως να προσεγγίσεις το αμάξι ή την αντιπροσωπεία ?

Λοιπόν μπαίνεις μέσα , κάνεις την ευγενική χαιρετούρα σου και λές ενδιαφέρομαι για το τάδε μοντέλο και θέλω να το δώ.

Ωραία , περιεργάζεσαι εξωτερικά το μοντέλο , κοιτάς μάσκες , ζάντες , προφυλακτήρες , φώτα , το φέρνεις μία γύρα απο την μία και μία απο την άλλη.

Μπαίνεις μέσα , ρυθμίζεις κάθισμα και πιάνεις τιμόνι , το χαϊδεύεις λίγο να καταλάβεις υλικό , ποιότητα και πόσο μπαμπάτσικο είναι. Βλέπεις να σε βολεύουν και τα διάφορα κουμπιά

Κοιτάς αριστερά , δεξιά , πίσω να δείς αν έχει τίποτα κολώνες που μπορεί να σου χαλάσουν την ορατότητα.

Πάμε μετά τεστ υλικών , χτυπάς αρκετές φορές με το κότσι απο το δάκτυλο του δείκτη συνήθως τα εξής :

Πλαστικό στο επάνω , μεσαίο , κάτω μέρος της πόρτας

Πάνω απο το τιμόνι ( εδώ τραβάς λίγο και το πλαστικό πάνω - κάτω γιατί αν έχει μπόσικα παίζει κάποια στιγμή να τρίζει)

Κονσόλα , τεμπέλη , ντουλαπάκι οδηγού ( ανοίγεις και το ντουλαπάκι μιας και έφτασες εκεί για να δείς χώρους ποιότητα)

Πάμε μετά για τεστ κιβωτίου , πατάς συμπλέκτη και παίζεις 1η , 2α , 3η (αν είσαι μερακλής τις βλέπεις όλες) + όπισθεν για να δείς αν σε χαλάει που είναι κουμπωτή , με δακτύλιο κτλ

Τέλος κοιτάς αν βολεύουν οι ποτηροθήκες και γενικά αν έχει θέσεις για μικροαντικείμενα

Βγαίνεις και πας πίσω , να κάτσεις ουσιαστικά πίσω απο την θέση του οδηγού που έχεις ρυθμίσει

Τσεκάρεις χώρους να δείς αν σου κάνουν , το τουνελ στη μέση αν είναι φαρδύ και ενοχλεί

Τέλος βγαίνεις και ανοίγεις πορτ μπαγκαζ για να έχεις μία ιδέα για τον χώρο ( εγώ σήκωνα και τον πάτο να δω αν έχει ρεζέρβα :D )

Οπότε λίγο πολύ με το αμάξι τελείωσες

Πας στον πωλητή ωραία και καλά και μετά συζητάς διαθεσιμότητες , λεφτά , επιτόκια - μήνες αν θέλεις διακανονισμό και ότι άλλη πληροφορία δεν γνωρίζεις για το αμάξι.

Ελπίζω να σε κάλυψα , αν όχι πες τι άλλο θέλεις να σου πούμε

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, tsofras είπε

 

 ανοίγεις και το ντουλαπάκι μιας και έφτασες εκεί για να δείς χώρους ποιότητα

 

Μήπως είσαι ο Χάρης Θεοφράστου από το ΕΠΙ ΤΡΟΧΩΝ? :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ελπίζω να σε κάλυψα , αν όχι πες τι άλλο θέλεις να σου πούμε

Το αυτονόητο ξέχασες νομίζω... 

TEST DRIVE ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΔΗΠΟΤΕ!!! 🙈

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, terry308 είπε

Το αυτονόητο ξέχασες νομίζω... 

TEST DRIVE ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΔΗΠΟΤΕ!!! 🙈

Μικρά βήματα , εξηγήσαμε πως να προσεγγίζει το αμάξι - αντιπροσωπεία

Αλλά ναι εννοείται πάντα test drive

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsofras είπε

Μικρά βήματα , εξηγήσαμε πως να προσεγγίζει το αμάξι - αντιπροσωπεία

Αλλά ναι εννοείται πάντα test drive

εντάξει.. είναι σαν να σε βλέπω να το κάνεις.

Αναμένουμε video !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...