Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, h3342 είπε

η εκδοση awd  ειναι αυτοματο 4χ4 Βενζίνη?

και σε τι τιμη το βρισκεις? και εγω θα προτιμουσα 1.4cc 4κυλ 129 hp  vs  1.0cc 3κυλ ,155hp

χειροκινητο βενζινη. Με φουλ εξτρα τα παντα ολα παει 26000 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 λεπτά πριν, Peter_Line είπε

χειροκινητο βενζινη. Με φουλ εξτρα τα παντα ολα παει 26000 

εγω πιστευω οτι ειναι πολλα λεφτα τα 26 χιλ για Βιταρα και ας ειναι φουλ εξτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, h3342 είπε

εγω πιστευω οτι ειναι πολλα λεφτα τα 26 χιλ για Βιταρα και ας ειναι φουλ εξτρα.

Γιατί το λές αυτό;

Μπορει να βγεί φτηνοτερο χωρίς ηλιοροφή και χωρις να πάρω την glx εκδοση. Ακριβως δεν ξέρω πόσο αλλά πιστεύω μειον 3-4 χιλιαδες 

Τι θα πρότεινες σε αυτά τα λεφτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Peter_Line είπε

Γιατί το λές αυτό;

Μπορει να βγεί φτηνοτερο χωρίς ηλιοροφή και χωρις να πάρω την glx εκδοση. Ακριβως δεν ξέρω πόσο αλλά πιστεύω μειον 3-4 χιλιαδες 

Τι θα πρότεινες σε αυτά τα λεφτά;

στην κατηγορία των ΒSUV που ανήκει και το βιταρα

συνηθως ξεκινανε απο τα 16-20 χιλιαρικα οι πρωτες ή δευτερες εκδοσεις τους που εμενα προσωπικα μου φτανει αυτο το επιπεδο εξοπλισμου

2 φιλοι μου αγορασαν πριν 1-2 χρονια το Κονα και το Στονικ στα 17.5 χιλιαρικα στον δευτερο εξοπλισμο .

εγω προσωπικα αν ειχα τα λεφτα θα επαιρνα το mazda cx30

επισης στα 26 χιλιαρικα λιγο πιο κατω,λιγο πιο πανω ξεκινανε  και τα Q2-Q3 της Αudi..

 

o καθενας βεβαια έχει αλλες αναγκες απο το αμαξι που θελει να αγορασει και σιγουρα δεν μπορει κανείς στα 20-25 χιλιαρικα να τα έχει όλα.

κάποια έχουν πιο πολυ αξιοπιστια ιαπωνες+κορεατες

καποια έχουν μεγαλους χωρους για μεγαλη ανεση

κάποια ειναι πιο όμορφα κτλπ  κτλπ

 

οι αναγκες σου εσενα ποιες ειναι? και τι budget οικονομικο έχεις? και  τι αμαξι ειχες επίσης και αν ησουν ευχαριστημενος π.χ αν ειχες vw polo και σου εβγαζε προβληματα δεν μπορω να σου πω μετα παρε το Skoda kamiq ή το vw t-cross , θα μου πεις δεν θελω να βλεπω τον ομιλο καθολου 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Peter_Line είπε

Τι θα πρότεινες σε αυτά τα λεφτά;

Ds3 crossback diesel αυτόματο 

Audi A1 citycarver

Επεξ/σία από terry308
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, h3342 είπε

επισης στα 26 χιλιαρικα λιγο πιο κατω,λιγο πιο πανω ξεκινανε  και τα Q2-Q3 της Αudi..

Μιας κ μολις διάβασα ότι ξεκίνησε η διάθεση του Q2 ας ενημερώσω κ με τιμές από το άρθρο. Αρχική 22000 - καθόλου άσχημα θα έλεγα με τον τωρινό στάνταρ εξοπλισμό. 
https://www.autogreeknews.gr/nea/nea-lansarismata-autokinitwn/oi-times-toy-neoy-audi-q2-stin-ellada?fbclid=IwAR38Y_mf3q5wlQGijWXaf-ZHIKmn5KlA5TdAgRAWz-itSP4U08GpC7DdsDs

στα αρνητικά του η οθόνη που προεξέχει στο ταμπλό κ εμένα προσωπικα μου φαίνεται κάπως, όπως επίσης κ η έλλειψη «μικρού» κινητήρα diesel (οι οποίοι πλέον τείνουν προς εξαφάνιση) καθως επίσης κ το πτι ο 1.5 πάει πακέτο μόνο με αυτόματο κιβώτιο κάτι που εκτοξεύει τη τιμή στα 27Κ (όποτε κοντεύει το Q3). 
 

το δε Q3 ξεκινα πλέον γύρω στις 28500 η βασική του (η οποία είναι αρκετά πλήρης). 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, paylidis είπε

Μιας κ μολις διάβασα ότι ξεκίνησε η διάθεση του Q2 ας ενημερώσω κ με τιμές από το άρθρο. Αρχική 22000 - καθόλου άσχημα θα έλεγα με τον τωρινό στάνταρ εξοπλισμό. 
https://www.autogreeknews.gr/nea/nea-lansarismata-autokinitwn/oi-times-toy-neoy-audi-q2-stin-ellada?fbclid=IwAR38Y_mf3q5wlQGijWXaf-ZHIKmn5KlA5TdAgRAWz-itSP4U08GpC7DdsDs

στα αρνητικά του η οθόνη που προεξέχει στο ταμπλό κ εμένα προσωπικα μου φαίνεται κάπως, όπως επίσης κ η έλλειψη «μικρού» κινητήρα diesel (οι οποίοι πλέον τείνουν προς εξαφάνιση) καθως επίσης κ το πτι ο 1.5 πάει πακέτο μόνο με αυτόματο κιβώτιο κάτι που εκτοξεύει τη τιμή στα 27Κ (όποτε κοντεύει το Q3). 
 

το δε Q3 ξεκινα πλέον γύρω στις 28500 η βασική του (η οποία είναι αρκετά πλήρης). 

Αρχική 22Κ το Q2 και θα έρθει και με αρχική από 21Κ το ψηλό Yaris?

Αυτό θα έχει ενδιαφέρον...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, paylidis είπε

Μιας κ μολις διάβασα ότι ξεκίνησε η διάθεση του Q2 

Q2 30 = 1000(110ps) βενζίνης 

 Q2 35 = 1500(150ps) βενζίνης 

Q2 30 tdi =2000(116ps) ;;; diesel 

Καλούτσικες τιμές, παίζει να έχουν προσφορές λανσαρισματος; με κάποιο έξτρα εξοπλισμό; 

54 λεπτά πριν, paylidis είπε

το δε Q3 ξεκινα πλέον γύρω στις 28500 η βασική του (η οποία είναι αρκετά πλήρης). 

28900€ στον επίσημο Τιμοκατάλογο Μοντέλων

Άλλαξε ο χρόνος.... αυξήσεις 

Επεξ/σία από terry308
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που φτάσαμε.. 1000αριδες κινητήρες άνω των 20.000€.. Δεν υπάρχει περίπτωση να σκεφτώ την αγορά καινούργιου αν δεν αλλάξουν δραστικά τα πράγματα στην αγορά ( που δεν το πιστεύω ).

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι σημερινοί χιλάρηδες είναι τούρμπο
και αντικατέστησαν τους ατμοσφαιρικούς χιλοεξακοσάρηδες.
Τα 115 άλογα που κάποτε τα έδιναν χιλιοεξακοσάρηδες με ροπή ατμόσφαιρας
σήμερα τα δίνουν χιλιάρηδες με ροπή τούρμπο.

Το πρόβλημα δεν είναι οι κατ' όνομα «χιλιάρηδες».
Το πρόβλημα είναι τα βαρύτερα αμαξώματα που έχουν να κινήσουν με τα ίδια άλογα (αλλά με περισσότερη ροπή)
και το ότι έφτασαν να κοστίζουν 20.000+ τα σουπερμίνι
και τα μικρομεσαία δεν τα βρίσκεις εύκολα κάτω από τα λεφτά αυτά στη βασική έκδοση.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, terry308 είπε

Q2 30 = 1000(110ps) βενζίνης 

 Q2 35 = 1500(150ps) βενζίνης 

Q2 30 tdi =2000(116ps) ;;; diesel 

Καλούτσικες τιμές, παίζει να έχουν προσφορές λανσαρισματος; με κάποιο έξτρα εξοπλισμό; 

28900€ στον επίσημο Τιμοκατάλογο Μοντέλων

Άλλαξε ο χρόνος.... αυξήσεις 

Σίγουρα θα βγει κάποιο πακέτο προωθητικό στην αρχή. 
 

καλα το Q3 ξαναπήρε αύξηση; Έχει καβαλήσει 1100€ σε ούτε 6 μήνες.... μέχρι Νοέμβρη ήταν γύρω στα 28500!!! Βέβαια πλέον έχει στη βασική κ το διζωνικό κλίμα (ενώ πχ στο δικό μου ήταν έξτρα κ συνήθως το έβαζαν με το comfort pack που είχε περίπου 3Κ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Liapisftw είπε

Που φτάσαμε.. 1000αριδες κινητήρες άνω των 20.000€.. Δεν υπάρχει περίπτωση να σκεφτώ την αγορά καινούργιου αν δεν αλλάξουν δραστικά τα πράγματα στην αγορά ( που δεν το πιστεύω ).

Είναι οι 1600αρηδες του 2000. Αποδίδουν και καλύτερα από 1600 ατμόσφαιρα. Δεν πληρώνουμε όμως τον κινητήρα αλλά τον υποχρεωτικό εξοπλισμό ασφαλείας esp και πάει λέγοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Liapisftw είπε

Που φτάσαμε.. 1000αριδες κινητήρες άνω των 20.000€.. Δεν υπάρχει περίπτωση να σκεφτώ την αγορά καινούργιου αν δεν αλλάξουν δραστικά τα πράγματα στην αγορά ( που δεν το πιστεύω ).

Συμφωνα με την Ευρωπαικη Ενωση μεχρι το 2050 θα πρεπει να εχουμε μεταβει σε 80-95% ηλεκτροκινητα οχηματα. Οποτε το μονο σιγουρο ειναι οτι τα πραγματα θα αλλαξουν. Απο την αλλη ο 1000αρης ειναι μια χαρα κινητηρας. 

Επεξ/σία από Shyn
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Shyn είπε

Συμφωνα με την Ευρωπαικη Ενωση μεχρι το 2050 θα πρεπει να εχουμε μεταβει σε 80-95% ηλεκτροκινητα οχηματα. Οποτε το μονο σιγουρο ειναι οτι τα πραγματα θα αλλαξουν. Απο την αλλη ο 1000αρης ειναι μια χαρα κινητηρας. 

Μία χαρά κινητήρας είναι για καρότσες τύπου Ibiza , όσο βαραίνει το αμάξι , επειδή ακριβώς είναι χιλιάρης και την ροπή την βγάζει χαμηλά αρχίζει σε ζορίζεται . Αν βάλουμε και κάτι turbo lags , εγώ διακρίνω σε κάποια σημεία διαφορές με τον 1.2 ατμόσφαιρα της γυναίκας μου υπερ της ατμόσφαιρας όταν βρίσκεται εκτός του φάσματος της ροπής

Πάντως ωραίο το νέο Q2

1 ώρα πριν, paylidis είπε

Μιας κ μολις διάβασα ότι ξεκίνησε η διάθεση του Q2 ας ενημερώσω κ με τιμές από το άρθρο. Αρχική 22000 - καθόλου άσχημα θα έλεγα με τον τωρινό στάνταρ εξοπλισμό. 
https://www.autogreeknews.gr/nea/nea-lansarismata-autokinitwn/oi-times-toy-neoy-audi-q2-stin-ellada?fbclid=IwAR38Y_mf3q5wlQGijWXaf-ZHIKmn5KlA5TdAgRAWz-itSP4U08GpC7DdsDs

στα αρνητικά του η οθόνη που προεξέχει στο ταμπλό κ εμένα προσωπικα μου φαίνεται κάπως, όπως επίσης κ η έλλειψη «μικρού» κινητήρα diesel (οι οποίοι πλέον τείνουν προς εξαφάνιση) καθως επίσης κ το πτι ο 1.5 πάει πακέτο μόνο με αυτόματο κιβώτιο κάτι που εκτοξεύει τη τιμή στα 27Κ (όποτε κοντεύει το Q3). 
 

το δε Q3 ξεκινα πλέον γύρω στις 28500 η βασική του (η οποία είναι αρκετά πλήρης). 

Να σου πώ την αλήθεια και εμένα δεν με τρελλαίνει εκεί που είναι η οθόνη , απο την άλλη με ενοχλούσε απίστευτα στο 2008 και φαντάζομαι ότι θα είχα το ίδιο πρόβλημα και στα νέα leon-golf-a3 ότι οι αεραγωγοί είναι πιο χαμηλά λόγω της θέσης της οθόνης . Δεν μπορούσα να τους ρυθμίσω με τίποτα σωστά έτσι ώστε να μην με χτυπάνε ακόμη και όταν τους έβαζα τέρμα επάνω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...