Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Burgos είπε

Βασικά δεν πίεσα για κάτι καλύτερο επειδή κατάλαβα ότι δεν πρόκειται να το σκεφτώ καν. Μου είπε απλά ότι έχει ετοιμοπαράδοτο και μου έβγαλε την προσφορά. Το ίδιο έγινε και στην Audi που μου έφυγαν οι σκέψεις για το Α3 τη στιγμή που πήγα να μπω και είδα πως πρέπει να κάνω tilt 90 μοίρες το κεφάλι για να μην το χτυπήσω. Οπότε η προσφορά κι εκεί έμεινε στα 26 χωρίς να το παζαρέψω. Και κρίμα γμτ γιατί το Α3 μου άρεσε αρκετά

Δε κοιτας για ενα Q2 καλυτερα (για να μη πω Q3 κ με παρεις με τις πετρες 😆); 

Σιγουρα επεφτε η τιμή παντως, ισως και ενα χιλιάρικο... Το Χ1 τους το είχα ρίξει 2 χιλιάρικα απο την αρχική προσφορά τους (που ήταν ήδη 2 χιλιαρικα κατω απο τον configurator-σύνολο δλδ 4 κατω), κ δε το πηρα κιολας τελικα! Απλα με το που μπηκαν με καταλαβαν οτι ειμαι Bmwακιας κ καταλαβαν οτι εχουν σιγουρη πώληση (αμ δε, ειμαι παλιος Bmwακιας οχι τρικιλινδρος μπροστινοκίνητος)

Επεξ/σία από paylidis
edit: διορθωση ποσου
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, paylidis είπε

Δε κοιτας για ενα Q2 καλυτερα (για να μη πω Q3 κ με παρεις με τις πετρες 😆); 

Σιγουρα επεφτε η τιμή παντως, ισως και ενα χιλιάρικο... Το Χ1 τους το είχα ρίξει 2 χιλιάρικα απο την αρχική προσφορά τους (που ήταν ήδη κανενα χιλιαρικο κατω απο τον configurator), κ δε το πηρα κιολας τελικα! Απλα με το που μπηκαν με καταλαβαν οτι ειμαι Bmwακιας κ καταλαβαν οτι εχουν σιγουρη πώληση (αμ δε, ειμαι παλιος Bmwακιας οχι τρικιλινδρος μπροστινοκίνητος)

Άσε και είχε ένα Q3 S line μαύρο με μαύρα τα διακριτικά μοντέλου και κάτι ζαντάρες αλλά έκανα πως δεν το βλέπω γιατί θα έτρωγα ξύλο από τη γυναίκα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Burgos είπε

Βασικά δεν πίεσα για κάτι καλύτερο επειδή κατάλαβα ότι δεν πρόκειται να το σκεφτώ καν. Μου είπε απλά ότι έχει ετοιμοπαράδοτο και μου έβγαλε την προσφορά. Το ίδιο έγινε και στην Audi που μου έφυγαν οι σκέψεις για το Α3 τη στιγμή που πήγα να μπω και είδα πως πρέπει να κάνω tilt 90 μοίρες το κεφάλι για να μην το χτυπήσω. Οπότε η προσφορά κι εκεί έμεινε στα 26 χωρίς να το παζαρέψω. Και κρίμα γμτ γιατί το Α3 μου άρεσε αρκετά

Στα 26 πως ήταν το Α3 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, tsofras είπε

Στα 26 πως ήταν το Α3 ?

Τελειο ειναι, ελα να σε παω Παρασκευη μεσημερι να το παρεις στα 25... 😆

Πλακα πλακα δε μετανιωνω καθολου τα SUV που επελεξα, δε θα μπορουσα να ξαναπαρω Hatch η sedan με τη μεση μου (ήδη στο kamiq που ειναι Bsuv κ ειναι πιο χαμηλο καμια φορά ζοριζομαι)

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tsofras είπε

Στα 26 πως ήταν το Α3 ?

1000αρι αυτόματο. μεταλλικό χρώμα, με comfort pack και ασύρματη φόρτιση, led φώτα, smartphone interface που είναι μέσα στο comfort pack νομίζω, χωρίς cc.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, paylidis είπε

Τελειο ειναι, ελα να σε παω Παρασκευη μεσημερι να το παρεις στα 25... 😆

Πλακα πλακα δε μετανιωνω καθολου τα SUV που επελεξα, δε θα μπορουσα να ξαναπαρω Hatch η sedan με τη μεση μου (ήδη στο kamiq που ειναι Bsuv κ ειναι πιο χαμηλο καμια φορά ζοριζομαι)

Να σου πω την αλήθεια αν και δεν με τρελαίνει η ψηλή θέση οδήγησης , τουλάχιστον για αυτί το μικρό διάστημα που είχα το 2008 μου άρεσε και εμένα αυτό.

Το Leon είναι πολύ χαμηλό και σαν θέση οδήγησης και στο μπες βγες και αν και μου αρέσει σαν ιδέα η χωμένη θέση οδήγησης δεν ξέρω πλέον αν την παλεύω με την μέση. Για αυτό με είχε προβληματίσει και το κάθισμα μαζί με την θέση οδήγησης

Α και άσχετο αν έχεις και εσύ θέμα με την μέση ξέχνα το πατίνι , για αυτό το πούλησα και εγώ δεν παλεύονται οι κραδασμοί

 

Επεξ/σία από tsofras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Ασχετο τώρα αυτό που θα γράψω έκανα μια βόλτα χθες απόγευμα σε 2-3 αντιπροσωπείες. Συγκεκριμένα και πολύ γενικά.

Α) Ford μου άρεσαν πάρα πολύ τα αμάξια τους.. Και το 0,99 επιτόκιο φοβερό.

Β) Hyundai απογοητεύτηκα με το i20. Μου βγάζει κάτι περασμένης δεκαετίας σαν σύνολο.

Γ) Kia το Stonic που είδα πάλι δεν με ενθουσίασε, το Proceed όμως τα σπάει..

Θα συνεχίσω και με τις υπόλοιπες που θα επισκεφθώ.. :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gxyp είπε

'Ασχετο τώρα αυτό που θα γράψω έκανα μια βόλτα χθες απόγευμα σε 2-3 αντιπροσωπείες. Συγκεκριμένα και πολύ γενικά.

Α) Ford μου άρεσαν πάρα πολύ τα αμάξια τους.. Και το 0,99 επιτόκιο φοβερό.

Β) Hyundai απογοητεύτηκα με το i20. Μου βγάζει κάτι περασμένης δεκαετίας σαν σύνολο.

Γ) Kia το Stonic που είδα πάλι δεν με ενθουσίασε, το Proceed όμως τα σπάει..

Θα συνεχίσω και με τις υπόλοιπες που θα επισκεφθώ.. :P

Το 0.99 το δίνουν σε όλα τα αμάξια? Γιατί όταν είχα πάει εγώ πριν το Ibiza μου είχαν πει όταν είχαν το 1% ότι είναι για συγκεκριμένα ετοιμοπαραδοτα μοντέλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, paylidis είπε

συνηθως το CC ειναι μεσα στο comfort pack στην audi... μη σε στεναχωρει παντως μπαινει με 250€

Το cc το αναφέρω για καθαρά ιδεολογικούς λόγους γιατί για τη χρήση που το θέλω δεν θα χρησιμοποιηθεί. Αλλά δεν γίνεται το 2021 στα 26k να μην υπάρχει στάνταρ. Το πρόβλημα μου βέβαια με το Α3 είναι πως θα χτυπάω το κεφάλι μπαίνοντας κι αυτό δεν αλλάζει. Είναι αρκετά χαμηλότερη η κολώνα της πόρτας και από την 1 και από την A class.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tsofras είπε

Το 0.99 το δίνουν σε όλα τα αμάξια? Γιατί όταν είχα πάει εγώ πριν το Ibiza μου είχαν πει όταν είχαν το 1% ότι είναι για συγκεκριμένα ετοιμοπαραδοτα μοντέλα

Δεν χάνεις τίποτα έτσι και αλλιώς να περάσεις μια βόλτα ή να πάρεις τηλέφωνο σε μία αντιπροσωπεία αρκεί να σου αρέσουν😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tsofras είπε

Να σου πω την αλήθεια αν και δεν με τρελαίνει η ψηλή θέση οδήγησης , τουλάχιστον για αυτί το μικρό διάστημα που είχα το 2008 μου άρεσε και εμένα αυτό.

Το Leon είναι πολύ χαμηλό και σαν θέση οδήγησης και στο μπες βγες και αν και μου αρέσει σαν ιδέα η χωμένη θέση οδήγησης δεν ξέρω πλέον αν την παλεύω με την μέση. Για αυτό με είχε προβληματίσει και το κάθισμα μαζί με την θέση οδήγησης

Α και άσχετο αν έχεις και εσύ θέμα με την μέση ξέχνα το πατίνι , για αυτό το πούλησα και εγώ δεν παλεύονται οι κραδασμοί

ξανασκέψου το θέμα ενός δυνατου αυτόματου SUV σοβαρα, εγω σώθηκα.. φέτος ήταν η πρώτη χρονια που δε με επιασε η μέση μου καθόλου ολο το χειμώνα (το αυτοκινητο την επιδεινωνε-ειδικα με το Bmw υπεφερα τόσο που το έδινα στη γυναικα και επαιρνα το κουβαδακι της για κανενα δεκαημερο οταν με επιανε μεχρι να με πιασουν τα φάρμακα και να ηρεμήσω λιγο)...

δικαίως προβληματίζεσαι για τη θέση οδήγησης παντως σε νιώθω - και όσο και αν σου αρεσει το αμαξι μη κανεις υποχώρηση σε κατι τετοιο αν ειναι να τα δινεις μετα σε φυσιοθεραπείες....

το πατίνι το ξεχνάω προφανως κ οχι τόσο για τους κραδασμούς (για αυτό υπάρχουν μετατροπες να μπουν αναρτήσεις) αλλα για το οτι οπου και να παω θα πρεπει να το κουβαλαω στη πλάτη στη θήκη του (πχ σουπερ μαρκετ)

4 λεπτά πριν, fragsp είπε

Από κόστος service-ανταλλακτικών πως πάνε τα Audi;

ενα κλικ πανω απο VW. Ενδεικτικά 1ο σερβις scoda ~130-140 αρχική, 160 στη VW και 185 στην audi (η οποία audi ωστόσο μου κάνει έκπτωση λόγω πολυ καλής συνεργασίας με τον πωλητή και θα πάει γυρω στα 140)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fragsp είπε

Δεν χάνεις τίποτα έτσι και αλλιώς να περάσεις μια βόλτα ή να πάρεις τηλέφωνο σε μία αντιπροσωπεία αρκεί να σου αρέσουν😀

To focus St line πάντα μου άρεσε αλλά με χάλαγε ο κινητήρας.

Τώρα που φέρνει και τον 1.5 180 αυτόματο δεν θα με χάλαγε

οκ το εσωτερικό δεν με τρελαίνει εμφανισιακά αλλά μου αρέσει η εργονομία του

Είχα κάνει test drive το diesel αυτόματο αλλά όχι σε st line έκδοση , δεν μου άρεσε το κάθισμα , το κιβώτιο ωραίο στα ανεβάσματα , τα κατεβάσματα μου είχαν φανεί κάπως βίαια και το αμάξι ήταν κουδουνίστρα με περίπου 5000χλμ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Burgos είπε

Το cc το αναφέρω για καθαρά ιδεολογικούς λόγους γιατί για τη χρήση που το θέλω δεν θα χρησιμοποιηθεί. Αλλά δεν γίνεται το 2021 στα 26k να μην υπάρχει στάνταρ. Το πρόβλημα μου βέβαια με το Α3 είναι πως θα χτυπάω το κεφάλι μπαίνοντας κι αυτό δεν αλλάζει. Είναι αρκετά χαμηλότερη η κολώνα της πόρτας και από την 1 και από την A class.

το κανουν έτσι με τους εξοπλισμούς ωστε να μην καβαλανε κλιμακα και να βγαινουν φθηνά... σκέψου οτι στο καμικ δε βάζουν το Hill assist που κοστίζει μολις 60€ επιπλέον στο configurator γιατι καβαλαει κλιμακα (προτιμουν να το φέρνουν σε μεταλλικά χρώματα). Ευτυχως πάντως μπαινει πανευκολα σε 1 ώρα στην αντιπροσωπεία (το CC...το Hill assist δε μπαινει επισημως)

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...