Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Shyn είπε

Μιας και ηρθε στην κουβεντα το service! Προτεινετε να κανω προληπτικο  service στα 2000km ή δεν υπαρχει νοημα ?

ηθελα και εγω να κανω προληπτικό και με πηραν απο τα μουτρα και οι 3 αντιπροσωπειες που καλεσα ότι δε χρειαζεται, οποτε θα κανω τον Ιούνιο που θα εχω περιπου 7-7.5 χιλιαδες χλμ

5 λεπτά πριν, tutuyo είπε

Θεωρώ ότι το πιο σωστό είναι ότι γράφει ο κατασκευαστής, χιλιόμετρα η χρόνο

αυτό...

4 λεπτά πριν, tsofras είπε

Θα πρότεινα να αλλάξεις τα πρώτα λάδια αν δεν το έχεις κάνει

Ναι μεν αλλά... δε ξερω εαν ειναι παπας αλλα μια αντιπροσωπεία μου ειπε οτι τα πρωτα λάδια ειναι ειδικα για το "στρώσιμο"

2 λεπτά πριν, fragsp είπε

τα πακέτα στην audi μπαινουν και μετα την αγορά πχ αγοραζοντας την advance εκδοση να βαλεις διζωνικο κλιματισμο after γιατι εχει μηχανικο δυσκολο το βλεπω

τα πακέτα δε μπαινουν αυτα καθαυτα, μπαινει εξοπλισμός...

το διζωνικό αναγκαστικα θα τον παρεις εξαρχής, αλλα το smartphone interface, to cruise control, τη καμερα οπισθοπορειας, αισθητηρες γνησιους κλπ μπορεις να τα βάλεις μετά... ιδανικα τα βαζεις κατα την αγορά (γιατι μετα παει ακριβα η εργατοώρα)

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, fragsp είπε

τα πακέτα στην audi μπαινουν και μετα την αγορά πχ αγοραζοντας την advance εκδοση να βαλεις διζωνικο κλιματισμο after γιατι εχει μηχανικο δυσκολο το βλεπω

καποια αναφερουν μηχανικο αλλα τελικα ερχονται με διζωνικο απο το εργοστασιο οπως το Q3.

οσο για τα πακετα ναι καποια μπαινουν αργοτερα οπως αισθητηρες παρκαρισματος, carplay, καμερα οπισθοπορειας κλπ και καποια αλλα μπαινουν με λειτουργια on demand με καποιο επιπλεον ποσο για συγκεκριμενο χρονικο διαστημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tsofras είπε

Να ξαναγράψω λοιπόν έτσι με την λογική ότι προς το παρών δεν έχω παραγγελία να με πιέζει για την απόφαση (αν και χρονοτριβεί ο πωλητής και ακόμη δεν με έχει πάρει τηλέφωνο , μάλλον σκέφτεται πως να με κάνει να αλλάξω γνώμη)

Το Leon είναι η πρώτη μου επιλογή με τα εξής υποκειμενικά κριτήρια :

Θετικά

Πανέμορφο εξωτερικά με σπορ γραμμές

DSG

Πολύ όμορφο εσωτερικά , αλλά ποιοτικά χειρότερο απο το προηγούμενο . Ακόμη και το renault megane ας πούμε μου φάνηκε καλύτερο ποιοτικά στο εσωτερικό

4κύλινδρος 1.5 150 αλόγατα

Ηλιοροφή + LED

Αρνητικά

Η ανάρτηση μαζί με τις 18αρες είναι αρκετά σφιχτές για τα γούστα μου , κοπανάει στις λακούβες , φοβάμαι μην γίνει κουδουνίστρα με τα χρόνια και γενικά δεν το νιώθεις άνετο στους ανώμαλους δρόμους της πόλης

Πολύ χαμηλή θέση οδήγησης - κάθισμα , που δεν είμαι πολύ σίγουρος για την άνεση σε πολύωρη οδήγηση

Κανένας φυσικός διακόπτης , όλα απο το infotainment

Οι ποτηροθήκες είναι σε πολύ άβολο σημείο , δεν νομίζω ότι είναι χρηστικές γιατί είναι κάτω απο τον τεμπέλη

 

Δεν ξέρω αν είναι να φτάσω σε αυτά τα λεφτά μήπως αξίζει να κάνω ένα test drive έστω την σειρά 1 bmw για να συγκρίνω σε άνεση ποιότητα. Σίγουρα δεν μου αρέσει το ίδιο εξωτερικά αλλά σε αυτά τα λεφτά ρε γμτ λες να μην σου βγαίνουν και τα άντερα στην οδήγηση

Θα έλεγα να μην απορρίψεις τα νέα C4/Mokka πριν τα κάνεις ένα td τουλάχιστον γιατί συγκεντρώνουν τα περισσότερα χαρακτηριστικά που ψάχνεις

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οι τιμες του ειναι πολυ καλες για audi ακομα και στη βασικη εκδοση για το s-tronic ξεφευγει λιγο η τιμη. Απλά τα επιτοκια ειναι λιγο...

Επεξ/σία από fragsp
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, tsofras είπε

thx man αν πάω απο BMW θα περάσω να το δώ και αυτό γιατί πάντα μου κέντριζε το ενδιαφέρον για τον χαρακτήρα του. Η ανάρτηση τι άσχημο έχει  ? Γιατί και στον ξένο τύπο αναφορά για την ανάρτηση κάνουν αλλά νομίζω για το προηγούμενο μοντέλο

προσωπικά εγώ δεν βρισκω κανένα θέμα, χωρίς αυθυποβολή, αλλά η μέση μου είναι σχετικά σε καλή κατάσταση (το αναφέρεις σαν σημαντικό θέμα, οπότε πρέπει να το δεις εσύ). Ταξίδι 2Χ600 χλμ. που πρόλαβα να κάνω το καλοκαίρι, πάρα πολύ άνετο (φορτωμένο με όλα τα συμπράγκαλα του μικρού στο πορτ παγκάζ και κλιματισμός και για τους πίσω μόνιμα αναμένος). 450 λίτρα χώρος αποσκευών !!

Στην πόλη είναι μια χαρά, 4.5μ οριακά, και χωράει σε θέσεις hatchback στο super market.  

οκ, κοπανάει όταν πέφτεις στις λακούβες (λογικό), αλλά εγώ π.χ. δεν πετάγομαι από το κάθισμα και δεν ακούω θόρυβο. Σίγουρα δεν είναι και χαλί (αν τη συγκρίνω με το Χ1 που είχα πριν 1 σκάλα κάτω, αν τη συγκρίνω με τη giulietta είναι 3 σκάλες επάνω!). 

δεν χάνεις τίποτα να το δοκιμάσεις, να σου φύγει η περιέργεια, θεωρώ πως θα σε προβληματίσει θετικά (tip: στις γυναίκες και τα παιδιά αρέσει πολύ). 

Επεξ/σία από koeltzakoatl
διόρθωση πορτ παγκάζ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tutuyo είπε

Θα έλεγα να μην απορρίψεις τα νέα C4/Mokka πριν τα κάνεις ένα td τουλάχιστον γιατί συγκεντρώνουν τα περισσότερα χαρακτηριστικά που ψάχνεις

 

Το C4 δεν μου αρέσει , το Mokka το θεωρώ πανέμορφο και με περίπου 26.000ε το παίρνεις φουλ και αυτόματο.

Αλλά έχει 350 λίτρα πορτ μπαγκαζ και δεν ξέρω πότε θα έρθει για να το δώ απο κοντά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fragsp είπε

οι τιμες του ειναι πολυ καλες για audi ακομα και στη βασικη εκδοση για το s-tronic ξεφευγει λιγο η τιμη

Κάποια στιγμή έβγαινε η βασική σε αυτόματο και πηγαινε στα 29 (συν τυχον εξτρα), τωρα δε μου το δίνει στο configurator. Επισης ενα διαστημα (νομιζω στα ΜΥ20) ήταν στανταρ ο διζωνικος - τωρα δε ξερω τι παιζει, εμενα που είναι ΜΥ19 ήταν στο comfort pack (το οποίο για αυτα που έχει το δινουν κοψοχρονιά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, paylidis είπε

Κάποια στιγμή έβγαινε η βασική σε αυτόματο και πηγαινε στα 29 (συν τυχον εξτρα), τωρα δε μου το δίνει στο configurator. Επισης ενα διαστημα (νομιζω στα ΜΥ20) ήταν στανταρ ο διζωνικος - τωρα δε ξερω τι παιζει, εμενα που είναι ΜΥ19 ήταν στο comfort pack (το οποίο για αυτα που έχει το δινουν κοψοχρονιά)

αν μιλατε για Q3 ο διζωνικος ειναι στον βασικο και στο my20 και στο my21

 

Επεξ/σία από ritualistic
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η audi φαινεται το εχει δουλεψει πολυ το θεμα με τους εξοπλισμους γιατι η ford ουσιαστικα σου προσφερει την connected-st-line χωρις ουσιαστικες διαφοροποιησεις που να κραζουν παρα μονο στην εμφανιση και την πιο σπορ αναρτηση ακομα και στην st-line x που ειναι με τα 155 αλογα δεν εχουν βαλει καποιο εξτρα οπως acc ή blind spot ακομα και τα full led φωτα εκει τα πληρωνεις παραπανω αυτος ηταν ο ο λογος που πηρα την απλη εκδοση γιατι ειδα οτι αφου δεν μπορω να παω στα 155 αλογα st-line x που ηταν ετοιμοπαραδοτο πηγα στην απλη γιατι την εμφανιση δεν την χρειαζομουνα σαν εξτρα ακομα και τις 17αρες ζαντες για τους ελληνικους δρομους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, paylidis είπε

ηθελα και εγω να κανω προληπτικό και με πηραν απο τα μουτρα και οι 3 αντιπροσωπειες που καλεσα ότι δε χρειαζεται, οποτε θα κανω τον Ιούνιο που θα εχω περιπου 7-7.5 χιλιαδες χλμ

εγώ θα τα άλλαζα. Στο Panda δεν ήταν λάδι αυτό που είχε μέσα , για νερό έμοιαζε . Και αν βάλουμε την όλη φάση για χαμηλούς ρύπους ,ικανές τις έχω τις εταιρίες να βάζουν ότι πιο λεπτό λάδι υπάρχει (συνομοσιολογία-αμπελοφιλοσοφία βέβαια)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

εγώ θα τα άλλαζα. Στο Panda δεν ήταν λάδι αυτό που είχε μέσα , για νερό έμοιαζε . Και αν βάλουμε την όλη φάση για χαμηλούς ρύπους ,ικανές τις έχω τις εταιρίες να βάζουν ότι πιο λεπτό λάδι υπάρχει (συνομοσιολογία-αμπελοφιλοσοφία βέβαια)

Πιθανώς να τα αλλάξω στο σκοντα πριν το καλοκαιρι που δουλευει αρκετά πολη και ειναι χιλιαρι οποτε ισως ζορίζεται... Με το audi πλεον κανω ελαχιστα χλμ οποτε θα τα παω στο χρόνο (παραπανω απο τα μισα που εχω κανει ειναι εθνικη σε ταξίδια). Σε κάθε περίπτωση τσεκάρω στάθμη ανα 1000 χλμ και ειναι κομπλε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gxyp είπε

'Ασχετο τώρα αυτό που θα γράψω έκανα μια βόλτα χθες απόγευμα σε 2-3 αντιπροσωπείες. Συγκεκριμένα και πολύ γενικά.

Α) Ford μου άρεσαν πάρα πολύ τα αμάξια τους.. Και το 0,99 επιτόκιο φοβερό.

0,99% και με τι απαιτήσεις ; κάποιο % προκαταβολή ; 48-60 δόσεις ; 

1 ώρα πριν, paylidis είπε

ξανασκέψου το θέμα ενός δυνατου αυτόματου SUV σοβαρα, εγω σώθηκα.. @tsofras

Νέο Q2 ότι θα είναι και στα χρήματα και στο μήκος που θέλεις , πάτε μια βόλτα , αφού λέει κι ο Γείτονας ότι το Α3 θέλει 90μοιρες κλίση για να μπείς ... 

59 λεπτά πριν, tutuyo είπε

Θα έλεγα να μην απορρίψεις τα νέα C4/Mokka πριν τα κάνεις ένα td τουλάχιστον γιατί συγκεντρώνουν τα περισσότερα χαρακτηριστικά που ψάχνεις

Το Mokka το έπαιζα στον configurator , στο budget σου και πανέμορφο ....

Ο αδερφός σκέφτεται για suvειδές και με το παρόν θέμα τα έχω δει/ψάχνω όλα 😛 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsofras είπε

Το 0.99 το δίνουν σε όλα τα αμάξια? Γιατί όταν είχα πάει εγώ πριν το Ibiza μου είχαν πει όταν είχαν το 1% ότι είναι για συγκεκριμένα ετοιμοπαραδοτα μοντέλα

ναι ειναι για ολα της Ford. ακομη και παραγγελια που ηθελα να κανω, το εδιναν με 0.99 επιτοκιο. 

πολυ δελεαστικο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, JailbrokenDiesel είπε

ναι ειναι για ολα της Ford. ακομη και παραγγελια που ηθελα να κανω, το εδιναν με 0.99 επιτοκιο. 

πολυ δελεαστικο

Με τι ορους χρηματοδότησης; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, terry308 είπε

0,99% και με τι απαιτήσεις ; κάποιο % προκαταβολή ; 48-60 δόσεις ; 

Νέο Q2 ότι θα είναι και στα χρήματα και στο μήκος που θέλεις , πάτε μια βόλτα , αφού λέει κι ο Γείτονας ότι το Α3 θέλει 90μοιρες κλίση για να μπείς ... 

Το Mokka το έπαιζα στον configurator , στο budget σου και πανέμορφο ....

Ο αδερφός σκέφτεται για suvειδές και με το παρόν θέμα τα έχω δει/ψάχνω όλα 😛 

40% προκαταβολή έως 60 δόσεις..

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...