Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο κύβος ερρίφθη, προχωράς με DSG και ότι άλλο θέλεις και γράψτα ολα στα @@κια σου. Επειδή το μηχανικό κιβώτιο σε βλέπω να το πουλάς, προχωρά με ότι σε γεμίζει 100% να κλείσει το θέμα.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, argimeg είπε

Εγώ λέω καλού κακού πάρε και δυό άσβερκους τώρα που θα πας στην SEAT γιατί έχουν και υπόγεια εκεί.

Θα το πάω αντρικια ρε

Έστειλα ήδη email 🤣

9 λεπτά πριν, Burgos είπε

Μέχρι να έρθει το Leon σε 6 μήνες άνετα φτάνεις σε Formentor

Είπαμε αποταμίευση αλλά οκ με 6 μήνες βγάζω το DSG όχι formentor

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/1/2021 στις 2:00 ΜΜ, chriskourou είπε

Δυο εβδομάδες είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥΣ χρόνος. Επειδή στο τέλος αυτόματο θα πάρεις, δεν παίρνεις τον άνθρωπο να του το πεις από τωρα;

ΠΡΩΤΟΙ ΕΔΩ!

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tsofras είπε

Θα το πάω αντρικια ρε

Έστειλα ήδη email 🤣

 

Ε φυσικά, ειδικά αν έβαλες και signature στο τέλος του email σου, θα τους κάνεις να χεστούν πάνω τους :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά σε προβληματίζει τι θα πει ο πωλητής που στη χειρότερη έφερε το όχημα από το διπλανό πάρκινγκ; Πας εκεί και πολύ απλά αλλάζεις την παραγγελία (για αυτόν μια εντολη στον υπολογιστή, για εσένα χαρά ανεκτίμητη, επιπλεον δουλειά του είναι να έχει ικανοποιημένους πελάτες) 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BTL είπε

Καλά σε προβληματίζει τι θα πει ο πωλητής που στη χειρότερη έφερε το όχημα από το διπλανό πάρκινγκ; Πας εκεί και πολύ απλά αλλάζεις την παραγγελία (για αυτόν μια εντολη στον υπολογιστή, για εσένα χαρά ανεκτίμητη, επιπλεον δουλειά του είναι να έχει ικανοποιημένους πελάτες) 

Εχθές που με πήρε μου έλεγε  ότι δεν μπορεί να αλλάξει τώρα γιατί είναι τιμολογημενο από την εισαγωγική ( η αντιπροσωπεία είναι της εισαγωγικής)

Βέβαια παραδέχομαι ότι είμαι παράξενος και εγώ αλλά με έχει φάει η καλοσύνη έτσι πήρα και το 2008, έπρεπε να του πω απλά τι σημαίνει ότι δεν μπορεί να αλλάξει? Τίποτα δεν έχω υπογράψει δεν έχω κάτι που να με υποχρεώνει να προχωρήσω σε αγορά εκτός από την καλή σχέση με τον πωλητή.

Και καλός χρυσός ο πωλητής δεν θέλω να τον βγάλω σκάρτο λόγω της κατάστασης αλλά σε κάποια σημεία νιώθω ότι με κοροϊδεύει όπως τώρα ας πούμε που ήρθε σε 1 ημέρα το αμάξι.

Επίσης δεν το είχα αναφέρει αλλά μου έκανε τρομερή εντύπωση ότι πήγε το παλικάρι με το Leon το προηγούμενο που του το πούλησα για test drive στο νέο Leon και με πήρε ο πωλητής να μου πει ότι το seat μου είναι εκεί.

Είχα αλλάξει πινακίδα λόγω τρακαρισματος αλλά είχε πιτσιλιστηρια που ήταν έξτρα που μόνο αυτό το είχε, οπότε το γνώριζε το αμάξι αλλά δεν μου το είχε πει ποτέ

Γενικώς κρύβουν κάτι πραγματακια και εγώ πάω με το συναίσθημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε θεωρώ ότι επειδή είσαι καλός πελάτης και είχε διαθέσιμο το όχημα προσπάθησε να σε εξυπηρετήσει (με το αζημιωτο και λογικό). Από εκεί και ύστερα υπαναχώρηση επιτρέπεται για τα πάντα. Εσύ απλά αναφέρεις ότι το σκέφτηκες, δε σε καλύπτει όπως είναι και αφού πουλήσεις το δικό σου βάζεις μια μικρή προκαταβολή και προχωράς με παραγγελία του μοντελου που επιθυμείς. Για τα υπόλοιπα μην κάνεις δεύτερες σκέψεις. Και κάτι τελευταίο, στη δουλειά σου πόσες φορές έχουν αλλάξει τα requirments αφού έχεις γράψει μερικές εκατοντάδες γραμμές κώδικα και πρέπει να ξεκινήσεις από την αρχή; Εσύ ως πελάτης γιατί να μην μπορεις να το κάνεις με κάτι που δεν έχει κόστος σε κανένα - πέρα από μικρό λογιστικό overhead.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tsofras είπε

Εχθές που με πήρε μου έλεγε  ότι δεν μπορεί να αλλάξει τώρα γιατί είναι τιμολογημενο από την εισαγωγική ( η αντιπροσωπεία είναι της εισαγωγικής)

Βέβαια παραδέχομαι ότι είμαι παράξενος και εγώ αλλά με έχει φάει η καλοσύνη έτσι πήρα και το 2008, έπρεπε να του πω απλά τι σημαίνει ότι δεν μπορεί να αλλάξει? Τίποτα δεν έχω υπογράψει δεν έχω κάτι που να με υποχρεώνει να προχωρήσω σε αγορά εκτός από την καλή σχέση με τον πωλητή.

Και καλός χρυσός ο πωλητής δεν θέλω να τον βγάλω σκάρτο λόγω της κατάστασης αλλά σε κάποια σημεία νιώθω ότι με κοροϊδεύει όπως τώρα ας πούμε που ήρθε σε 1 ημέρα το αμάξι.

Επίσης δεν το είχα αναφέρει αλλά μου έκανε τρομερή εντύπωση ότι πήγε το παλικάρι με το Leon το προηγούμενο που του το πούλησα για test drive στο νέο Leon και με πήρε ο πωλητής να μου πει ότι το seat μου είναι εκεί.

Είχα αλλάξει πινακίδα λόγω τρακαρισματος αλλά είχε πιτσιλιστηρια που ήταν έξτρα που μόνο αυτό το είχε, οπότε το γνώριζε το αμάξι αλλά δεν μου το είχε πει ποτέ

Γενικώς κρύβουν κάτι πραγματακια και εγώ πάω με το συναίσθημα

Φίλε Θωμά όταν θα είσαι στη κίνηση, στη μετά lockdown εποχή,  πάρε τηλέφωνο τον πωλητή να έρθει να σου πατάει τον συμπλέκτη, για να κουμπώνεις 1η-2α-νεκρά και τούμπαλιν. 

Επειδή, όμως δεν θα σου κάνει τη χάρη, ούτε εσύ να κάνεις τη χάρη σε καμία SEAT.

Οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους.

Οι καλοί φίλοι δεν κάνουν πάντα καλούς λογαριασμούς 

  • Like 2
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να είμαι ειλικρινής το τελευταίο δεν το πιασα οσο αν αφορά την μαλαγανια του πωλητή.

Οσο αν αφορα το συναίσθημα δεν κανεις σωστα, εσύ θα σκάσεις τόσα λεφτά ο πωλητής κέρδος βγάζει. Επιπλέον είναι υποχρεωμένος να σε εξυπηρετήσει γιατί διαφορετικά θα πάει σπίτι του.

Αν ήταν ανάποδα οι ρόλοι θα ηταν πολύ διαφορετική η συμπεριφορά

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@tsofras

Πάνε πάρε το dsg. Από την στιγμή που το θες πήγαινε.. 

Εκτός και αν θέλεις να φτάσει, που θα φτάσει ούτως ή άλλως, το θέμα στις 1.000.000 απαντήσεις.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 minutes ago, poihths said:

να είμαι ειλικρινής το τελευταίο δεν το πιασα οσο αν αφορά την μαλαγανια του πωλητή.

Οσο αν αφορα το συναίσθημα δεν κανεις σωστα, εσύ θα σκάσεις τόσα λεφτά ο πωλητής κέρδος βγάζει. Επιπλέον είναι υποχρεωμένος να σε εξυπηρετήσει γιατί διαφορετικά θα πάει σπίτι του.

Αν ήταν ανάποδα οι ρόλοι θα ηταν πολύ διαφορετική η συμπεριφορά

 

Είχα πει στον πωλητή όλη την ιστορία για το προηγούμενο Leon και ότι το είχα αγοράσει από εκεί μεταχειρισμένο. Και δεν είχε πει τίποτα ποτέ για το αμάξι.

Πριν κάτι ημέρες με πήρε τηλέφωνο ότι ήταν εκεί το Leon μου και όταν τον ρώτησα πώς το κατάλαβες μου είπε ήταν το μόνο FR DSG ειδική παραγγελία με πιτσιλιστηρια στα φώτα.

Πώς γίνεται να μην ήξερε το αμάξι και ξαφνικά ήξερε τέτοια λεπτομέρεια? Κάτι γνωρίζει για το αμάξι που δεν θα το μάθω ποτέ.

Απλά σε κάτι τέτοιες στιγμές καταλαβαίνεις ότι προσπαθούν να σε πιάσουν κωτσο και δεν είναι όλα αθώα.

Δεν ξεχνάω ότι όταν έσπασε την πρώτη φορά τους πήρα τηλέφωνο και το έπαιζαν αδιάφοροι ενώ έμαθα από το συνεργείο που το πήγα ότι είχε ανάκληση - οδηγία δεν ξέρω ακριβώς, να αλλάξουν τα λάδια στο DSG και αυτοί δεν το είχαν κάνει.

Τώρα θα μου πεις γιατί ξαναπήγα εκεί? Είναι κοντά και τα βρήκα με τον πωλητή

Απλά σε κουβέντες βρίσκω κενά , και για αυτό που ήρθε μου είπε τελευταίο ήταν σε αναμονή, αλλά είχαμε δει μαζί την οθόνη και είχε 3 ανθρακι , 3 άσπρα.

Επίσης όταν από άσπρο του το άλλαξα σε ανθρακι με πήρε την άλλη ημέρα και μου είπε αν με αγαπάς μην αλλάξεις χρώμα

Όλα αυτά αν τα σκεφτείς σε 2ο χρόνο σε βάζουν πάλι σε σκέψεις

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά απο όλο αυτό το σενάριο περιμένω τουλάχιστον vid να φεύγεις απο αντιπροσωπεία με launch control (ίσως και να πρέπει αν σε κυνηγάει ο πωλήτης!) 🤣🤣🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...