Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, and_64 είπε

Μετά απο όλο αυτό το σενάριο περιμένω τουλάχιστον vid να φεύγεις απο αντιπροσωπεία με launch control (ίσως και να πρέπει αν σε κυνηγάει ο πωλήτης!) 🤣🤣🤣

Εντάξει αν το σκεφτούν λίγο έξυπνα θα προχωρήσουμε την παραγγελία.

Αλλιώς θα πάω αλλού ή θα κάτσω κάποιο καιρό να χαζεύω το car μέχρι να νιώσω ότι είμαι έτοιμος να ξαναμπώ στο παιχνίδι 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, tsofras είπε

Είχα πει στον πωλητή όλη την ιστορία για το προηγούμενο Leon και ότι το είχα αγοράσει από εκεί μεταχειρισμένο. Και δεν είχε πει τίποτα ποτέ για το αμάξι.

Πριν κάτι ημέρες με πήρε τηλέφωνο ότι ήταν εκεί το Leon μου και όταν τον ρώτησα πώς το κατάλαβες μου είπε ήταν το μόνο FR DSG ειδική παραγγελία με πιτσιλιστηρια στα φώτα.

Πώς γίνεται να μην ήξερε το αμάξι και ξαφνικά ήξερε τέτοια λεπτομέρεια? Κάτι γνωρίζει για το αμάξι που δεν θα το μάθω ποτέ.

Απλά σε κάτι τέτοιες στιγμές καταλαβαίνεις ότι προσπαθούν να σε πιάσουν κωτσο και δεν είναι όλα αθώα.

Δεν ξεχνάω ότι όταν έσπασε την πρώτη φορά τους πήρα τηλέφωνο και το έπαιζαν αδιάφοροι ενώ έμαθα από το συνεργείο που το πήγα ότι είχε ανάκληση - οδηγία δεν ξέρω ακριβώς, να αλλάξουν τα λάδια στο DSG και αυτοί δεν το είχαν κάνει.

Τώρα θα μου πεις γιατί ξαναπήγα εκεί? Είναι κοντά και τα βρήκα με τον πωλητή

Απλά σε κουβέντες βρίσκω κενά , και για αυτό που ήρθε μου είπε τελευταίο ήταν σε αναμονή, αλλά είχαμε δει μαζί την οθόνη και είχε 3 ανθρακι , 3 άσπρα.

Επίσης όταν από άσπρο του το άλλαξα σε ανθρακι με πήρε την άλλη ημέρα και μου είπε αν με αγαπάς μην αλλάξεις χρώμα

Όλα αυτά αν τα σκεφτείς σε 2ο χρόνο σε βάζουν πάλι σε σκέψεις

Όλα αυτά είναι αδιάφορα ... Θα δώσεις 30Κ και νομίζω έχεις δικαίωμα να το σκεφτείς 2 και 3 φορές και αν χρειαστεί να αλλάξεις γνώμη. Θα ζήσεις με την επιλογή σου αρκετό διαστημα οπότε το δικαιούσαι

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, BTL είπε

Όλα αυτά είναι αδιάφορα ... Θα δώσεις 30Κ και νομίζω έχεις δικαίωμα να το σκεφτείς 2 και 3 φορές και αν χρειαστεί να αλλάξεις γνώμη. Θα ζήσεις με την επιλογή σου αρκετό διαστημα οπότε το δικαιούσαι

Ε όχι και αρκετό.. 1-2 μήνες χαχαχα @tsofras πλάκα κάνω δεν είμαι τρολ εγώ :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, chriskourou είπε

Ε όχι και αρκετό.. 1-2 μήνες χαχαχα @tsofras πλάκα κάνω δεν είμαι τρολ εγώ :) 

Δεν σας παρεξηγώ ρε παιδιά μετά από τόσα ποστ

Για να έχουμε και μία εναλλακτική , το countruman SUVιζει στην οδήγηση?

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/31676969-mini-countryman

Δεν θα με χαλαγε και ένα τέτοιο ως backup

Δεν νομίζω ότι μου αρέσει κάτι άλλο μέχρι αυτό το budget (άντε και το μικρό mini αλλά εκεί έχει μικρό Πορτ μπαγκαζ και δεν ξέρω τι λέει το σκάφος για ταξίδι)

Επίσης λέω να ακυρώσω αύριο και θα κάτσω μία εβδομάδα μέχρι να ξεμπερδευω με το Ibiza να το σκεφτώ καλά πριν κάνω παραγγελία μήπως γλυτώσω άλλη κωλοτουμπα

Με έχω φοβηθεί πλέον

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, εγώ ξέρω γιατί ήρθε τόσο γρήγορα το Leon.

Ο πωλητής το είχε παραγγείλει ήδη επειδή ήξερε ότι τελικά θα καταλήξεις εκεί, επίσης όταν κλείσεις το Leon εκείνος θα βάλει παραγγελία για το ίδιο ακριβώς αλλά με DSG οπότε όταν σε 5-6 μήνες πουλήσεις αυτό το Leon θα έχει ήδη φέρει αυτό που θες. 😛

 

Παιδιά μήπως να τσοντάρουμε λίγο όλοι μαζί να του κάνουμε δώρο το DSG ή έστω κάποιο άλλο έξτρα; 😛

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, @tsofras, στηρίζω και εγώ την επιλογή σου για DSG, πάρτο ακριβώς όπως το ονειρεύεσαι. Μην κάνεις πίσω όταν πας αύριο αντιπροσωπεία. Μπορεί να αναπτύξατε καλές σχέσεις, αλλά αυτός τη δουλειά του και εσύ τη δικιά σου. Θα τους δώσεις τόσα λεφτά, έχεις το δικαίωμα να αλλάξεις άποψη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε πούλησε το Ibiza αφού δε σε καλύπτει, περίμενε λίγο να ξεκαθαρίσει το θέμα μέσα σου, αποταμιευσε κάποιο ποσό και οχι βιαστικές κινήσεις. Το ποσό που θα δώσεις είναι σημαντικο και αν αργότερα αλλάξεις γνώμη δύσκολα θα πουληθεί το όχημα χωρίς σημαντική ζημιά. Επιπλέον, αφού έχεις εστιάσει στο Λεόν μην ασχολείσαι με άλλα, στη χειρότερη καθυστέρησε την αγορά μέχρι να βγει κανένα μτχ, έστω και αν δεν είναι 100% όπως το θελεις αλλά καλύπτει σε μεγάλο ποσοστό τις απαιτήσεις σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, tsofras είπε

Δεν σας παρεξηγώ ρε παιδιά μετά από τόσα ποστ

Για να έχουμε και μία εναλλακτική , το countruman SUVιζει στην οδήγηση?

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/31676969-mini-countryman

Δεν θα με χαλαγε και ένα τέτοιο ως backup

Δεν νομίζω ότι μου αρέσει κάτι άλλο μέχρι αυτό το budget (άντε και το μικρό mini αλλά εκεί έχει μικρό Πορτ μπαγκαζ και δεν ξέρω τι λέει το σκάφος για ταξίδι)

Επίσης λέω να ακυρώσω αύριο και θα κάτσω μία εβδομάδα μέχρι να ξεμπερδευω με το Ibiza να το σκεφτώ καλά πριν κάνω παραγγελία μήπως γλυτώσω άλλη κωλοτουμπα

Με έχω φοβηθεί πλέον

Ευτυχώς κατάλαβες γρήγορα ότι δεν σου κάνει το ibiza γιατί σίγουρα θα το μετσνιωνες που θα το κρατουσες ηρέμησε λίγο σκεψου και κανε αυτό που θέλετε με την γυναίκα σου. Εμενα μου πηρε 8 χρόνια για να καταλαβω ότι το clio που ειχα δεν μου εκανε γιατί ειχαν αλλάξει οι ανάγκες μου τον ένατο χρόνο πήρα το focus αλλα ακόμη χαζεύω το car.gr και το site της ford τι θα μπορούσα να αγορασω στο μέλλον το οποίο πραγματικά θα το γουσταρα αλλα λόγω οικονομικων δεν θα μπορουσα παρά μόνο σαν μεταχειρισμένο,πχ το αυτόματο 182 ιππους με acc κλπ

Επεξ/σία από fragsp
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θωμά θα συμφωνήσω με τα παιδιά, καμία ντροπή πας να τους σκάσεις κάνα 3κ+ έξτρα. Για τις τύψεις ίσως βοηθήσει ένα μπουκαλάκι ουίσκι δώρο στον πωλητή, αν νιώθεις τόσο άσχημα. 😆

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, St3liosGr είπε

F....n middle age crisis !! 

Πάντως έχω obd11 αν κάποιος θέλει βοήθεια !

Γειτονα θα σε ενοχλησω λίγο μάλλον όταν ψιλοκαθαρισει η κατασταση με τα λοκνταουν... Ελεγα κ εγω να παρω αλλα δε ξερω εαν αξιζει για τις 1-2 χαζοδουλειες που εχω να κανω... 

(κανενα προβλημα με το αζημιωτο φυσικά)

 

@tsofras με εχεις προβληματίσει πολύ... δε μιλάω όπως βλέπεις ομως! :) Κοιταξε η αληθεια ειναι σε καθε τι στη ζωή σου θα κανεις υποχωρήσεις (εκτος εαν εισαι εκατομμυριούχος - που κ παλι θελει ενα μετρο για να μη μεινεις στη ψαθα), το θέμα ειναι ποση θέλεις να ειναι αυτη η υποχώρηση και τι επίδραση θα εχει στην καθημερινότητα/ψυχολογία σου και τη τσέπη σου... Εγω πχ δεν αντεχα χωρίς αμαξι πανω απο 1 μήνα*, και για αυτό δεν το παρηγγειλα όπως ακριβως το ήθελα αλλα βρήκα ότι πιο κοντινο στα θελω μου στα ετοιμοπαράδοτα... εαν μπορεις να περιμενεις 4-5-6 μήνες σπρώξε το ιμπιζα & go for dsg... βρες κ κανε φιλο κ ενα μηχανικο που επισκευαζει σασμαν κ τελος... (προσωπικα εχω κολλητο μηχανικό καλλιτέχνη στα σασμαν αλλα μου επεφτε ΠΟΛΥ μακρυα σε περιπτωση που χρειαζόταν να φορτωθεί σε γερανό)

 

*σκεψου ότι επειδη δε μπαινω στα ΜΜΜ (+δεν μου επιτρεπεται το ποδηλατο λόγω χιαστών +δε μπορουσα να σκασω δουλεια με πατινι θα με γλενταγαν) εκανα 15 χλμ την ημέρα (πηγαινε ελα) δουλειά με τα πόδια ιουνιο μήνα

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, St3liosGr είπε

F....n middle age crisis !! 

Πάντως έχω obd11 αν κάποιος θέλει βοήθεια !

ανθρωπε μας !! σε τι αμαξι το εχεις δουλεψει ?

να δωσουμε ενα ραντεβου και με @paylidis ολοι μαζι να δουμε τι γινεται και φυσικα παντα με το αζημιωτο δεν το συζηταω αυτο, οποτε θελετε/μπορειτε.

@tsofras κανε αυτο που λεει η καρδια σου αγορι μου, αμα φτασουμε στο σημειο να λυπομαστε μην στεναχωρησουμε τις αντιπροσωπειες και τους πωλητες τους ας παμε να πηδηξουμε απο κανα παραθυρο καλυτερα.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, tsofras είπε

Είχα πει στον πωλητή όλη την ιστορία για το προηγούμενο Leon και ότι το είχα αγοράσει από εκεί μεταχειρισμένο. Και δεν είχε πει τίποτα ποτέ για το αμάξι.

Πριν κάτι ημέρες με πήρε τηλέφωνο ότι ήταν εκεί το Leon μου και όταν τον ρώτησα πώς το κατάλαβες μου είπε ήταν το μόνο FR DSG ειδική παραγγελία με πιτσιλιστηρια στα φώτα.

Πώς γίνεται να μην ήξερε το αμάξι και ξαφνικά ήξερε τέτοια λεπτομέρεια? Κάτι γνωρίζει για το αμάξι που δεν θα το μάθω ποτέ.

Απλά σε κάτι τέτοιες στιγμές καταλαβαίνεις ότι προσπαθούν να σε πιάσουν κωτσο και δεν είναι όλα αθώα.

Δεν ξεχνάω ότι όταν έσπασε την πρώτη φορά τους πήρα τηλέφωνο και το έπαιζαν αδιάφοροι ενώ έμαθα από το συνεργείο που το πήγα ότι είχε ανάκληση - οδηγία δεν ξέρω ακριβώς, να αλλάξουν τα λάδια στο DSG και αυτοί δεν το είχαν κάνει.

Τώρα θα μου πεις γιατί ξαναπήγα εκεί? Είναι κοντά και τα βρήκα με τον πωλητή

Απλά σε κουβέντες βρίσκω κενά , και για αυτό που ήρθε μου είπε τελευταίο ήταν σε αναμονή, αλλά είχαμε δει μαζί την οθόνη και είχε 3 ανθρακι , 3 άσπρα.

Επίσης όταν από άσπρο του το άλλαξα σε ανθρακι με πήρε την άλλη ημέρα και μου είπε αν με αγαπάς μην αλλάξεις χρώμα

Όλα αυτά αν τα σκεφτείς σε 2ο χρόνο σε βάζουν πάλι σε σκέψεις

 

Είχες πει ότι πιστεύεις ότι το αμάξι γ να στο έχουν έτοιμο σε 1 μέρα σχεδόν, υπέθεσες και λογικό Μου ακούγεται,μήπως και ήταν από κάποια ακύρωση άλλου πελάτη.

τοτε γιατί και καλά ο πωλητής να νευριάσει όταν του είπες ότι από άσπρο το θες ανθρακί?θαπρεπε να χαρεί που το θες ανθρακί και το είχαν από ακύρωση.

Επίσης δεν κατάλαβα γιατί ο πωλητής σου όταν είδε το παλιό σου Leon έτρεξε και σε πήρε τηλ?

οκ είναι το παλιό σου αμάξι το Leon, για ποιο λόγο να αγχωθεί ο πωλητής σου?και για ποιο λόγο να κάνει ότι δεν ξέρει ή δεν θυμάται το παλιό σου αμάξι?

και εγώ είμαι της άποψης ακύρωσε την παραγγελία,πουλά το ιμπιζα και με καθαρό μυαλό ξανά δες τι μπορείς να αγοράσεις με 25-30 χιλιαρικα

και από επιλογές αρκετές.

και το  mini country π ανέβασες αξίζει αν είναι να δώσεις τόσα λεφτά,δεν θασου πρότεινα το dsg σε leon

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, KoreanW είπε

Συγνώμη τί είναι αυτό που λέμε; Mήπως δεν ισχύει πως η κοινη πλατφόρμα σηματοδοτεί τον κανόνα της συμβατότητας και της εν γένει κοινής εμπειρίας χρήσης; 
Μήπως οι MQB και οι MLB πλατφόρμες της Audi είναι περισσότερο συμβατές μεταξύ τους;
Κατά τη γνώμη σου σε ποιό ποσοστό είναι ασύμβατα τα εξαρτηματα και πόση η απόσταση στην εμπειρία χρήσης ανάμεσα στα ομόλογα vag;
Από το σασί μέχρι τα μηχανολογικά.

Δε θα μπω στη λογική υπερβολών με αυτό το «αλλα μεταλλα εχει η audi αλλα η seat»
και δε θα ζητήσω να τις εξηγήσεις όταν  μου λες «δε τα βγαζω αυτα απ τον πισινο»;
Ακόμα και στο σασί κοινοί είναι οι κωδικοί των ανταλλακτικών αν πας να τους ζητήσεις.
Μια φορά εμπιστεύομαι τo euroncap όταν μου λέει ότι είναι πιο ασφαλές το seat leon από το audi a3
και τη διαφορά δεν την αποδίδω στα «μέταλλα».

Διακρίνω επίσης μια χωρίς λόγο, γενίκευση όταν δεν λειτουργούν τόσο απλοϊκά τα πράγματα στην αυτοκινητοβιομηχανία:
άλλη μονάδα λχ φοράει ένα A8 και άλλη ένα Α3
άλλη το ένα model year και άλλη το άλλο εργοστασιο παραγωγής,
άλλη μονάδα φοράει μια βασική εξοπλιστική έκδοση και άλλη μια φορτωμένη.

Αυτό που λέω είναι ότι όταν η πλατφόρμα είναι κοινή και τα μοντέλα ομόλογα ανάμεσα σε μάρκες,
υπάρχει και μια κοινή εμπειρία χρήσης και κατασκευαστική ποιότητα
αλλά και ένα όριο κάτω από το οποίο η φτηνή μάρκα δε μπορεί να πέσει και η ακριβή μάρκα δεν μπορεί να ανέβει,
ακόμα κι αν υπάρχει μια εμπορική πολιτική που στοχεύει σε μικροδιαφορές και σε μια εσκεμμένη διαφοροποίηση πχ σε κλειδωμένες λειτουργίες ή σε μη διαθέσιμο εξοπλισμό, 
γιατί αυτές δεν αλλοιώνουν την ουσία της εν γένει εμπειρίας
και δεν ανατρέπουν τον κανόνα των ομόλογων εξαρτημάτων στην κοινή πλατφόρμα.

Από τις 4 μάρκες, είναι αλήθεια ότ μιλώντας για κατηγορίες όπου μοιράζεται την πλατφόρμα με VW-SEAT-Skoda
η Audi κάνει μια ανεπιτυχή προσπάθεια ξεκαρφώματος στα σημεία,
Αλλά κι ένας άλλος κανόνας είναι ότι το γκρουπ μοιράζεται πολύ περισσότερα εξαρτήματα ακριβώς για λόγους οικονομιών κλίμακας.

Θα ήταν από μέρους αφελές να πω ότι τα βγάζω από τους ιθύνοντες του γκρουπ που έχουν σε ανύποπτο χρόνο αναφέρει πως δε μπορούν να μειώσουν το κόστος κατασκευής ενός skoda ή seat για το λόγο ότι μοιράζονται τα εξαρτήματα με vw και audi
(και μάλιστα θυμάμαι δημοσίευμα του automotive news europe στο οποίο σχεδόν χλεύαζαν τους πελάτες που αγοράζουν το ίδιο προϊόν φθηνότερα ή ακριβότερα αναλόγως του σήματος, «μπορούμε» έλεγαν).

Κι επειδή δεν είμαι αφελής να στέκομαι στις δηλώσεις
τα βγάζω κι από μια προσωπική εμπειρία
από μια ενασχόληση με το retrofitting και τα vag μέχρι και από τους κωδικούς των εξαρτημάτων που είναι συμβατοί αν όχι ίδιοι στη μεγάλη πλειοψηφία.
Κι από την πράξη και από τα παραδείγματα που συναντώ και συναντά οποιοσδήποτε ψαχτεί,
και όλα επιβεβαιώνουν τον κανόνα πως ανάμεσα σε ομόλογα vag, είναι αν όχι ίδια τουλάχιστον interchangeable τα εξαρτήματα , είτε μιλάμε για μηχανολογικά είτε για ηλεκτρολογικά κλπ

Εδώ οι retrofitters το έχουν κάνει τέχνη να φοράνε από καντράν μέχρι κάμερες οπισθοπορείας σε ομοειδή vag 
μέχρι και κώδικα έχω συναντήσει να περνάνε και κατασκευάζουν λειτουργίες.
Τί να λέμε.

αρχικα, το οτι η πλατφορμα ειναι κοινη δε σημαινει οτι τα διαφορετικα μοντελα ειναι 100% συμβατα μεταξυ τους. η εμπειρια χρησης δεν ειναι "εν γενει" κοινη, αλλα η κατασκευαστικη διαδικασια μοιαζει μεταξυ μοντελων της ιδιας πλατφορμας. τα ασυμβατα εξαρτηματα μπορεις να τα βρεις απ τα πρωτα νουμερα του κωδικου, και παλι, καποια ειναι κοινα καποια οχι. η εμπειρια χρησης αναμεσα στα μοντελα του ομιλου, αυτο ειναι αυταποδεικτο, παρε ενα γκολφ και ενα λεον και δες. το σασι αλλαζει και ναι τα μεταλλα ειναι διαφορετικα. αλλα δινει η magna για τα audi και αλλα παρνει η seat. ακομα και το φινιρισμα ειναι διαφορετικο, αφου audi porsche εχουν γαλβανισμενα σασι. 

ο τομεας της ασφαλειας, εχει να κανει με το σχεδιο. αν ηταν οπως λες ολα ιδια, τοτε θα τεσταραν απλα ενα golf κι ενα superb και θα τελειωναν με τις αδειοδοτησεις. 

οι διαφορες σε tech demonstrator μοντελα οπως το Α8 ειναι τουλαχιστον μια γενια σε σχεση με τα υπολοιπα μοντελα. 

ξανα η εμπειρια χρησης αλλαζει και δεν ειναι θεμα μονο περιορισμενου εξοπλισμου, αν πχ εχεις αισθητηρα πιεσης στα λαστιχα η μετρας περιστροφες απ τον αισθητηρα του abs παλι θα ξερεις αν εχεις λαστιχο, αλλα οχι που με το δευτερο τροπο. αν εσυ οριζεις την εμπειρια χρησης απλα στο να εχεις τη γνωση του συμβαντος τοτε, ναι εχεις δικιο. Αν ομως θες ακριβεις πληροφοριες τοτε η εμπειρια χρησης αλλαζει.

τελος, αλλο το να ψανχεσαι με το retrofitting και αλλο να σχεδιαζεις ενα οχημα. παρε τα χειριστηρια του cc για παραδειγμα, ειναι 5 διακοπτες. μπορεις να παρεις απο ενα alfa romeo και να το βαλεις σε ενα skoda, αυτο σημαινει οτι εχουν συγγενια τα δυο αυτοκινητα; 

τελος, επειδη πρωτον εχω γνωσεις και εμπειρια στον τομεα, αλλα σεβομαι τη γνωμη σου και τα βιωματα σου δε θελω να επεκταθω στο θεμα αλλο. ηταν ενδιαφερον να εχω αυτο το διαλογο σε ενα τεχνολογικο φορουμ και ελπιζω να καταλαβες οτι δεν εννοω πως ειναι 100% διαφορετικα τα αυτοκινητα, αλλα προς θεου, δεν ειναι ιδια. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...