Προς το περιεχόμενο

Ρομποτική Σκούπα mi robot vacuum mop pro


Kostasm45

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, georgeps21 είπε

σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Το κολλημα είναι στιγμιαίο και μιλάω πάντα για φορές που εχω γυρισει το βουρτσακι με το χερι και βλέπω οτι δεν ειναι κολλημενο αλλά σαν να 'μην δινει σήμα΄.

Για ρίξε μια ματιά στην σελίδα 13 , ο dim_13 περιγράφει το πρόβλημα που έχει και στην σελίδα 14 εξηγεί το πώς λύθηκε .

Επεξ/σία από Kostasm45
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 826
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Kostasm45 είπε

Για ρίξε μια ματιά στην σελίδα 13 , ο dim_13 περιγράφει το πρόβλημα που έχει και στην σελίδα 14 εξηγεί το πώς λύθηκε .

Σε ευχαριστώ, το έχω διαβάσει όλο το νήμα, αλλά δεν έχουμε το ίδιο πρόβλημα. Μιλάω για το κεντρικό βουρτσακι που βρίσκεται στο κάτω μέρος της σκούπας.

 

 

Επεξ/σία από georgeps21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/3/2021 στις 4:06 ΜΜ, sphinxgr είπε

Έχεις χωρίσει το σπίτι, στο βασικό χάρτη που έχεις, σε διαφορετικούς χώρους (διαφορετικά rooms) ?

ναι... ειναι χωρισμένο σε χώρους.. Αν θέλω να καθαρισω το μπανιο και το σαλονι που δεν ειναι κοντα γινετε??

7 ώρες πριν, dimitrisOS είπε

Ερώτηση, από χαλιά μπορεί να καθαρίσει ή ουτε καν;

εμενα το καθαριζει το χαλί. Μην έχεις τις απαιτησεις που θα ειχες απο μια κσουπα χειρος, αλλα για καθημερινη χρήση ειναι μια χαρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mariochris είπε

ναι... ειναι χωρισμένο σε χώρους.. Αν θέλω να καθαρισω το μπανιο και το σαλονι που δεν ειναι κοντα γινετε??

Μια χαρά γίνεται. Κάθε μέρα το κάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια σε σας η σκουπα καθως και αλλες συσκευες xiaomi Που εχετε, το τελευταιο διμηνο λειτουργουν κανονικα?

Σε οποιαδηποτε apple συσκευη με το τελευταιο ios πλεον ειναι αδυνατον να προσθεσεις καινουριες η υπαρχουσες συσκευες.

Κι ακομα κι προστεθει καποια χρησιμοποιωντας παλιοτερη εκδοση του ios, για καποιο ανεξηγητο λογο χανεται μετα απο καποιες μερες.

Το ιδιο και στη σκουπα και στα φωτα xiaomi Που εχουμε σπιτι. Μονο η Ip camera λειτουργει ακομα απροσκοπτα.

Καθε βδομαδα πρεπει να τα ξαναπερναμε ολα απ την αρχη.

 

Και για τα φωτα δεν ειναι κατι, αλλα ειδικα η σκουπα πρεπει να ξανασκαναρει το σπιτι απ την αρχη για να φτιαξει τον χαρτη μετα απο reset.

Αν με android σταματησουν αυτα τα προβληματακια, να παρω ενα redmi καθαρα γι αυτο το λογο.

 

Ολες οι συσκευες ειναι απο την επισημη αντιπροσωπεια και συνδεμενες στον ευρωπαικο server.

Επεξ/σία από atsddd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, atsddd είπε

Παιδια σε σας η σκουπα καθως και αλλες συσκευες xiaomi Που εχετε, το τελευταιο διμηνο λειτουργουν κανονικα?

Σε οποιαδηποτε apple συσκευη με το τελευταιο ios πλεον ειναι αδυνατον να προσθεσεις καινουριες η υπαρχουσες συσκευες.

Κι ακομα κι προστεθει καποια χρησιμοποιωντας παλιοτερη εκδοση του ios, για καποιο ανεξηγητο λογο χανεται μετα απο καποιες μερες.

Το ιδιο και στη σκουπα και στα φωτα xiaomi Που εχουμε σπιτι. Μονο η Ip camera λειτουργει ακομα απροσκοπτα.

Καθε βδομαδα πρεπει να τα ξαναπερναμε ολα απ την αρχη.

 

Και για τα φωτα δεν ειναι κατι, αλλα ειδικα η σκουπα πρεπει να ξανασκαναρει το σπιτι απ την αρχη για να φτιαξει τον χαρτη μετα απο reset.

Αν με android σταματησουν αυτα τα προβληματακια, να παρω ενα redmi καθαρα γι αυτο το λογο.

 

Ολες οι συσκευες ειναι απο την επισημη αντιπροσωπεια και συνδεμενες στον ευρωπαικο server.

Εμένα μια χαρά δουλεύει.

Τι εννοείς χάνεται; Δεν βλέπεις τις συσκευές στην εφαρμογή mihome?

Μάλλον χαζή ερώτηση αλλά....το router που έχεις μήπως είναι dual band ή είναι μόνο στα 5gz? Οι συσκευές αυτές δουλεύουν με 2.5. 

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tassosrr είπε

Εμένα μια χαρά δουλεύει.

Τι εννοείς χάνεται; Δεν βλέπεις τις συσκευές στην εφαρμογή mihome?

Μάλλον χαζή ερώτηση αλλά....το router που έχεις μήπως είναι dual band ή είναι μόνο στα 5gz? Οι συσκευές αυτές δουλεύουν με 2.5. 

 

 

Ναι χανονται οι συσκευες και πρεπει να γινει restart και να τις ξαναπερασω απ την αρχη. Δεν λυνεται με ενα απλο αναψε-σβησε.

Στην ουσια τις εμφανιζει offline. Οχι ολες μαζι. Αλλη καθε φορα με τυχαια συχνοτητα.

Το router ειναι dual band, με ολα τα xiaomi συνδεμενα στο 2,4ghz. Ειναι και το πρωτο που κοιταζω καθε φορα :)

 

Το περιεργο δεν ειναι το να χαθει καποια συσκευη. Εκει θα μπορουσα να πω φταει το router, η η αποσταση κτλ.

Αλλα πολυ απλα σταματαει να τις αναγνωριζει το Mihome και πρεπει να ξαναπεραστουν απ την αρχη.

 

Επισης για το τελευταιο ios που ανεφερα πιο πανω, ενω το mihome ανοιγει κανονικα και φαινεται να λειτουργει, οταν παω να συνδεσω καποια συσκευη ως καινουρια, δεν μπορει με τιποτα να επαληθευσει τη συνδεση της στο σημειο με το loading.

 

Δοκιμασμενο σε ipad 2020, iphone xs, iphone 11 και Iphone 7.

 

Ο μοναδικος τροπος να τις ξανασυνδεσουμε, ειναι να το κανουμε με ενα iphone 6 στο οποιο εχουμε ακομα το ios13.

Και μετα share στις υπολοιπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, atsddd είπε

Ναι χανονται οι συσκευες και πρεπει να γινει restart και να τις ξαναπερασω απ την αρχη. Δεν λυνεται με ενα απλο αναψε-σβησε.

Στην ουσια τις εμφανιζει offline. Οχι ολες μαζι. Αλλη καθε φορα με τυχαια συχνοτητα.

Το router ειναι dual band, με ολα τα xiaomi συνδεμενα στο 2,4ghz. Ειναι και το πρωτο που κοιταζω καθε φορα :)

 

Το περιεργο δεν ειναι το να χαθει καποια συσκευη. Εκει θα μπορουσα να πω φταει το router, η η αποσταση κτλ.

Αλλα πολυ απλα σταματαει να τις αναγνωριζει το Mihome και πρεπει να ξαναπεραστουν απ την αρχη.

 

Επισης για το τελευταιο ios που ανεφερα πιο πανω, ενω το mihome ανοιγει κανονικα και φαινεται να λειτουργει, οταν παω να συνδεσω καποια συσκευη ως καινουρια, δεν μπορει με τιποτα να επαληθευσει τη συνδεση της στο σημειο με το loading.

 

Δοκιμασμενο σε ipad 2020, iphone xs, iphone 11 και Iphone 7.

 

Ο μοναδικος τροπος να τις ξανασυνδεσουμε, ειναι να το κανουμε με ενα iphone 6 στο οποιο εχουμε ακομα το ios13.

Και μετα share στις υπολοιπες.

Τι εννοείς restart? Την εφαρμογή; 
Κανείς και reset την κάθε συσκευή; 
Το θέμα IOS που λες δεν έχει καμία σχέση. Πιστεύω  είναι θέμα του router σου και των ρυθμίσεων του από την ώρα που λες ότι στις βγάζει μια μια offline. 
Δεν είμαι ειδικός....αλλά επειδή έχω παρά πολλά πράγματα στο router μου παλιά αντιμετώπιζα κάτι παρόμοιο το οποίο λύθηκε βάζοντας σταθερό κανάλι στις ρυθμίσεις. Εργοστασιακά πρέπει να είναι στο αυτόματο αν δεν κάνω λάθος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Tassosrr είπε

Τι εννοείς restart? Την εφαρμογή; 
Κανείς και reset την κάθε συσκευή; 
Το θέμα IOS που λες δεν έχει καμία σχέση. Πιστεύω  είναι θέμα του router σου και των ρυθμίσεων του από την ώρα που λες ότι στις βγάζει μια μια offline. 
Δεν είμαι ειδικός....αλλά επειδή έχω παρά πολλά πράγματα στο router μου παλιά αντιμετώπιζα κάτι παρόμοιο το οποίο λύθηκε βάζοντας σταθερό κανάλι στις ρυθμίσεις. Εργοστασιακά πρέπει να είναι στο αυτόματο αν δεν κάνω λάθος.

Λάθος διατύπωση από μέρους μου :)

Ναι πρέπει να κάνω reset την κάθε συσκευή και να την επανεγκαταστησω απ την αρχή. 
Αν ήταν απλά πρόβλημα των καναλιών του ρουτερ λογικά δεν θα έκανε επανασύνδεση οποιαδήποτε συσκευή μετά από ένα απλό άναψε-σβήσε ;

Οσο για το iOS, σε οποία συσκευή έχω το 14.4 δυστηχως κανενα απ τα Xiaomi δεν μπορεί να συνδεθεί. 
 

Αντιθετα στο iOS 13 κανένα πρόβλημα. 
 

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. 
Θα κοιτάξω κι αυτό με τα κανάλια του ρουτερ και θα επανέλθω αν αλλάξει κάτι ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/3/2021 στις 5:11 ΜΜ, georgeps21 είπε

Σε ευχαριστώ, το έχω διαβάσει όλο το νήμα, αλλά δεν έχουμε το ίδιο πρόβλημα. Μιλάω για το κεντρικό βουρτσακι που βρίσκεται στο κάτω μέρος της σκούπας.

 

 

Την σήκωσα και εγώ την ώρα που δούλευε και το είδα σταματημένο....μήπως δεν δουλεύει πάντα; Έμαθες κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Tassosrr είπε

Την σήκωσα και εγώ την ώρα που δούλευε και το είδα σταματημένο....μήπως δεν δουλεύει πάντα; Έμαθες κάτι;

Ωχ, να τος άλλος ένας. Ακόμη περιμένω να μάθω. Το Banggood το μόνο που μου λέει είναι πως θέλει αλλαγή η βούρτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, georgeps21 είπε

Ωχ, να τος άλλος ένας. Ακόμη περιμένω να μάθω. Το Banggood το μόνο που μου λέει είναι πως θέλει αλλαγή η βούρτσα

Άμα ήθελε αλλαγή τότε δεν θα δούλευε καθόλου πιστεύω. 
Μόλις τελείωσε το καθάρισμα όμως στην διαδρομή προς την βάση δούλευε κανονικά. Και όταν την έβαλα ξανά δοκιμαστικά πάλι δούλευε. Δεν κατάλαβα πότε σταμάτησε. Απλώς κοιτούσα το forum και πρόσεξα το post σου....και την κοίταξα. 
μήπως σταματάει από κανα χαλί και μετά παίρνει μόνο του; Δεν ξέρω... δεν είχα άλλο χρόνο σήμερα να το δω. 
Θα ψάξω μήπως βρω τπτ στο web

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...