Προς το περιεχόμενο

ZTE H288A (Nova)


theanonymous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

Από χθες είμαι κάτοχος του Η288Α μετά από αναβάθμιση από ADSL σε VDSL 100. Όλα φαινονται καλά με την ταχύτητα, συγχρονίζει στα 10997/109998 kbps.

Η ερώτησή μου είναι η εξής: η τηλεφωνία άλλαξε σε VoIP, έχω συνδέσει σωστά τα δύο τηλέφωνα που έχω (σε άλλα σημεία του σπιτιού), αλλά λειτουργούν ακόμη ενιαία, δηλαδή αν μιλάω στην μία συσκευή και καλέσει κάποιος, μου τον βγάζει σε αναμονή κλήσης. Υπάρχει τρόπος να απαντήσω με την δεύτερη συσκευή στην κλήση που είναι σε αναμονή, ενώ μιλάω συγχρόνως με την πρώτη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρόσφατα απέκτησα και εγώ το 288 με voip, ενώ πρίν είχα adsl με την κλασσική γραμμή. Γίνεται να τραβήξουμε τα voip settings (server url, username, password) από το router, για να τα χρησιμοοποιήσω σε android sip app εντός του lan μου; Ή τα στοιχεία αυτά δίνοντα μόνο από τη Νονα; Ή δεν γίνεται κάτι τέτοιο; Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από Athoz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, Athoz είπε

Γίνεται να τραβήξουμε τα voip settings (server url, username, password) από το router, για να τα χρησιμοοποιήσω σε android sip app εντός του lan μου; Ή τα στοιχεία αυτά δίνοντα μόνο από τη Νονα; Ή δεν γίνεται κάτι τέτοιο; 

Ο server είναι sip-ims.forthnet.gr:5060 κ το username αν θυμάμαι καλά είναι το νούμερο του σταθερού χωρίς +30 πρόθεμα.. Κωδικό η νοβα δε δίνει. 

21 ώρες πριν, gvardal είπε

Καλησπέρα σε όλους.υπάρχει τρόπος να απαντήσω με την δεύτερη συσκευή στην κλήση που είναι σε αναμονή, ενώ μιλάω συγχρόνως με την πρώτη;

Αν δεν κάνω λάθος αυτό που ζητάς προϋποθέτει 2 κανάλια φωνής.. 

Το μόνο που μπορείς να δοκιμάσεις είναι voip->voice ports mapping κ τικάρισμα incoming sip1->fxs1 & fxs2. 

Επεξ/σία από psydefects
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, psydefects είπε

Ο server είναι sip-ims.forthnet.gr:5060 κ το username αν θυμάμαι καλά είναι το νούμερο του σταθερού χωρίς +30 πρόθεμα.. Κωδικό η νοβα δε δίνει. 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Έχεις δοκιμάσει τις ρυθμίσεις στο τηλέφωνο σου; Γιατί σε μένα δεν δούλεψαν, βάζοντας για password τα έξι τελευταία ψηφία του νούμερου μου.

Επίσης βλέπω στις ρυθμίσεις του router, Primary Proxy Server: sip-voice.forthnet.gr:5060 (ο οποίος δεν ανταποκρίνεται, ενώ αυτός που έδωσες πάει να κάνει register), Authorization Username 302********* (ουσιαστικά το τηλέφωνο μου από εξωτερικό χωρίς το +) και password είναι masked με τελίτσες.

Σε περίπτωση που θέλω να βάλω δικό μου router δεν θα έπρεπε να μου δοθούν οι κωδικοί για να έχω voip;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Athoz είπε

Σε περίπτωση που θέλω να βάλω δικό μου router δεν θα έπρεπε να μου δοθούν οι κωδικοί για να έχω voip;

Είναι πάγια πολιτική της εταιρείας να μην δίνει τον κωδικό voip, μονο η κοσμοτε δίνει (και για vodafone υπάρχει ένας τρόπος να γίνει extract ο κωδικός από συγκεκριμένο cpe). 

Επίσης από όσο θυμάμαι η νοβα κάνει ξεχωριστή wan σύνδεση (ip) με άλλο vlan (836) και δεν αρκεί να τικαρεις μόνο το voip στο service list του H288a..

Επεξ/σία από psydefects
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, η nova μου έδωσε το συγκεκριμένο ρούτερ και έχω adsl. Θέλω να ρωτήσω αν βάλω splitter στην πρίζα και συνδέσω στην μια άκρη το ρούτερ και στην άλλη το τηλέφωνο θα έχω πρόβλημα με το ίντερνετ; Μήπως είναι καλύτερο να συνδέσω το ρούτερ απευθείας στην πρίζα και να συνδέσω το τηλέφωνο πίσω από το ρούτερ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ds12 είπε

Καλησπέρα, η nova μου έδωσε το συγκεκριμένο ρούτερ και έχω adsl. Θέλω να ρωτήσω αν βάλω splitter στην πρίζα και συνδέσω στην μια άκρη το ρούτερ και στην άλλη το τηλέφωνο θα έχω πρόβλημα με το ίντερνετ; Μήπως είναι καλύτερο να συνδέσω το ρούτερ απευθείας στην πρίζα και να συνδέσω το τηλέφωνο πίσω από το ρούτερ;

Η γραμμή σου είναι voip?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, με αυτό το ρούτερ η γραμμή μου συγχρονίζει σε χαμηλότερη ταχύτητα από ότι το προηγούμενο. Αυτό γιατί συμβαίνει; 

Τελικά με την αλλαγή του προφίλ το ρούτερ συγχρονίζει στην ίδια ταχύτητα με το προηγούμενο.

Επεξ/σία από ds12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/3/2022 στις 7:28 ΠΜ, pkout είπε

Εγώ με το Huawei είδα μεγάλη διαφορά και στην ταχύτητα και στα σφάλματα. Η ταχύτητα είναι τουλάχιστον 10mbps παραπάνω από το zte και crc error μηδενικά. Για να βλέπεις τα σφάλματα στο Huawei μπορείς να το κάνεις με το putty. Αν και νομίζω σε 50αρα γραμμή όποιο και να πάρεις θα τερματίζει την ταχύτητα. Τα προβλήματα υπάρχουν στις 100αρες.

 

Έχω την εντύπωση ότι πάλι δίνουν το zte  τα καταστήματα.

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις! ΖΤΕ τελικα μου εδωσαν! Για την ωρα ολα καλα!

P.S: Ειναι τεράστιο ρε παιδια.. κουμουτσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τον FTP server στην τελευταία έκδοση firmware; Διαβάζω πως λειτουργεί κανονικά σε παλαιότερα μηνύματα στο παρόν θέμα. Όταν τον ενεργοποιώ μπορώ να συνδεθώ από το LAN αλλά δεν μπορώ να προσθέσω αρχεία. Έχω ένα 64gb στικάκι το οποίο διαβάζει στη σελίδα του USB input σαν Adata usb drive, έχω δοκιμάσει ntfs και fat32, με διαφορετικούς ftp client από τον υπολογιστή και το κινητό, χωρίς επιτυχία. Επίσης για file server μέσω windows network drive ενεργοποιώ το DMS; Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, είμαι κ νέος κάτοχος του h288a (με μετάβαση από την cosmote στη nova). Έχω ένα tenda ac06 router το οποίο χρησιμοποιούσα ως wifi repeater με την cosmote (μιας κ δεν ήμουν ικανοποιημένος από το wifi του  modem router που μου παρείχαν) κ δούλευε εξαιρετικά. Τώρα με το νέο modem router  θέλω πάλι να χρησιμοποιήσω το tenda για τον ίδιο σκοπό (μιας κ βλέπω να μου κάνει αποσυνδέσεις το h288A στο WiFi), αλλά δεν φαίνεται να λειτουργεί (δεν μπορώ καν να μπω στη δ/νση tendawifi.com).

Μήπως έχετε να προτείνετε κάτι για να με βοηθήσετε? Ίσως χρειάζεται κάποια αλλαγή στις ρυθμίσεις του h288a?

[Έχω συνδέσει τη lan1 γραμμή του h288a με την wan του tenda.]

Με συγχωρείτε αλλά δεν είμαι κ πολύ καλός με αυτά κ ενδέχεται να κάνω κάτι λάθος.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά συνδέθηκα στο tenda αλλά μόλις πηγαίνω στις ρυθμίσεις για να βάλω isp username κ isp password δεν τα δέχεται κ δεν κάνει σύνδεση με το h288a.

Το username και το password δεν είναι αυτά που μου έστειλε με μνμ η nova με την ενεργοποίηση της σύνδεσης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...