Προς το περιεχόμενο

Kuo: Τα iPhone 12 δεν θα περιλαμβάνουν στη συσκευασία Earpods αλλά και φορτιστή


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, nosstrom είπε

μπορείς σε παρακαλώ να μου υπολογίσεις ο καταναλωτής εκτός απο περιβαλοντικό παράγοντα ας πουμε και στο να γλυτώσει να έχει 500 καλώδια και φορτιστες στο σπίτι,τι κέρδος θα έχει? πόσα περιπου χρήματα πιστευεις θα βγει φθηνότερο το νεο iphone?

Συμφωνα με εκτιμησεις, το συνολικο κοστος για την Apple του iphone X για:
1) φορτιστη 5w
2) ακουστικα
3) ανταπτορα ακουστικων
4) καλωδιο lightning
5) βιβλιαρακια
6) κουτι-packaging

ηταν γυρω στα $12, δηλαδη γυρω στα 10€.
https://technology.informa.com/596781/iphone#:~:text=With a starting price of,and retails at around %24720.

image.png.e46e32914e41a7b745e0eb7918d1d0d0.png

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 637
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Και έγραψες...

Οπότε κρατά μια σταθερή πορεία και μην μας τα αλλάζεις κατά το πως σε συμφέρει...

Καλώς, ευχαριστώ για την ενδιαφέρουσα κουβέντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nosstrom είπε

αφου το δεχεσαι ...εσυ καταλαβαίνω που οδεύουμε ROBO. Και αν καταλαβαίνεις απο εμενα που οδεύουμε σαν ανθωπότητα τιμή μου. και ειναι επιλογη μου φίλε γνώμη μου και δικαιωμά μου.

Μάλλον δεν έχει κατανοήσει. Τι πρακτική διαφορά κάνει το αν ο φορτιστής είναι ΜΕΣΑ στο κουτί ή τον αγοράζεις χώρια εκτός κουτιού? Θες να μου εξηγήσεις σε θερμοπαρακαλώ? 

Αν η απάντηση σου είναι "μα θα είναι 3€ ακριβότερος αν τον αγοράσω χώρια" τότε το πρόβλημα σου δεν είναι το οτι ο φορτιστής δεν έρχεται μαζί με το κινητό αλλά το ότι τον πουλάει ακριβά η Apple. Ξεχώρισε τα 2 στο μυάλο σου και μετα θα καταλάβεις γιατι θλίβομαι με τα posts σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, haHa είπε

Συμφωνα με εκτιμησεις, το συνολικο κοστος για την Apple για:
1) φορτιστη 5w
2) ακουστικα
3) ανταπτορα ακουστικων
4) καλωδιο lightning
5) βιβλιαρακια
6) κουτι-packaging

ηταν γυρω στα $12, δηλαδη γυρω στα 10€.
https://technology.informa.com/596781/iphone#:~:text=With a starting price of,and retails at around %24720.

image.png.e46e32914e41a7b745e0eb7918d1d0d0.png

Σε ευχαριστώ έγινε στο μυαλό μου ακόμα πιο ξεκάθαρο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Define πολλά. Αμα πουλάει τον φοριστή 100€, κομπλε, απατεωνιά μεγάλη. Βέβαια αγοράζεις φορτιστή άλλης εταιρίας. Αυτό είναι εντελώς άσχετο με το αν ο φορτιστής είναι μαζί με το κινητό ή όχι. 

Αυτό δεν λέω? Κάτσε να δούμε τις παραμέτρους και θα δούμε αν είναι τίμια ή όχι. Αλλά επειδή το παρελθόν της είναι αυτό που είναι, δεν πιστεύω τις "αγνές" όπως θεωρείτε ορισμένοι προθέσεις της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Δεν έχει σημασία βασικά. Εστώ οτι συμπιέζει το κέρδος της και στον δίνει λοιπόν 20€ αντί για 40 που έχει ως standalone. Πρώτον, who gives a ***k. Αλλά έστω, someone does. Πρώτον, εγω και όσοι έχουμε ήδη φορτιστή θα το παρόυμε 979 και με λιγότερο περιβαλοντικό αντίκτυπο. Δεύτερον, αυτός που δεν έχει φορτιστή θα πληρώσει μεν 40€ (δηλαδή 20€ παραπάνω), αλλά δεν θα χρειαστεί να ξαναπληρώσει για 2ο φορτιστή σε 1-2-3 χρόνια που θα αλλάξει κινητό. Όλοι κερδισμένοι ;) 

Δεν με καταλαβες. Εννοω να συμπιεσει το κερδος της κατα την πωληση του iPhone και ετσι εκει που ηταν να το δωσει $999 χωρις φορτιστη, να το δωσει τελικα $999 με φορτιστη(και να απορροφησει αυτη το κοστος των $5 που της κοστιζει ο φορτιστης που πουλαει $40) .

Αυτο το λεω γιατι $979 δεν προκειται να βαλει τιμη, η τιμη που θα βαλει θα ειναι $999(την θεωρει sweet spot, ακριβως κατω απο $1000), οπως ηταν και τα προηγουμενα χρονια.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, haHa είπε

Δεν με καταλαβες. Εννοω να συμπιεσει το κερδος της κατα την πωληση του iPhone και ετσι εκει που ηταν να το δωσει $999 χωρις φορτιστη, να το δωσει τελικα $999 με φορτιστη(και να απορροφησει αυτη το κοστος των $5 που της κοστιζει ο φορτιστης) .

Αυτο το λεω γιατι $979 δεν προκειται να βαλει τιμη, η τιμη που θα βαλει θα ειναι $999, οπως ηταν και τα προηγουμενα χρονια.

Οι φήμες γιατί εκεί βασιζόμαστε, μιλάμε για τιμή 549$ στο μικρό μοντέλο... οι φήμες ακόμα λένε ότι η μη παροχή φορτιστή και ακουστικών θα ισχύει για τα μικρά μοντέλα... στα pro  θα έχει κανονικά τα παρελκόμενα...

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, haHa είπε

Δεν με καταλαβες. Εννοω να συμπιεσει το κερδος της κατα την πωληση του iPhone και ετσι εκει που ηταν να το δωσει $999 χωρις φορτιστη, να το δωσει τελικα $999 με φορτιστη(και να απορροφησει αυτη το κοστος των $5 που της κοστιζει ο φορτιστης) .

Αυτο το λεω γιατι $979 δεν προκειται να βαλει τιμη, η τιμη που θα βαλει θα ειναι $999, οπως ηταν και τα προηγουμενα χρονια.

Ρε συ κοροιδευόμαστε τώρα? Πόσο έχει ενας ταχυφορτιστής επώνυμος συμβάτος με iPhone? 10€? 15€? Τον αγοράζεις μια φορά και καθάρισες. Πόσα κινητά πωλούνται κάθε χρόνο? 1.5 bill? ? Καταλαβαίνεις οτι πωλούνται 1.5 ΔΙΣ κινητά το χρόνο. 1.5 δις!!! Αυτό μας κάνει 1.5 δις φορτιστές το χρόνο που κανείς δεν χρειάζεται. Δεν ξέρω γιατί καν το συζητάμε tbf...

Tώρα okay, όποιος έχει 999€ να πάρει το κινητό και του λείπουν για το φορτιστή θα του τα βάλω εγώ. Στείλτε μυο pm όταν αγοράσετε και θα σας στείλω τον φορτιστή. 

Επεξ/σία από CometRyzen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, AtiX είπε

Οι φήμες γιατί εκεί βασιζόμαστε, μιλάμε για τιμή 549$ στο μικρό μοντέλο... οι φήμες ακόμα λένε ότι η μη παροχή φορτιστή και ακουστικών θα ισχύει για τα μικρά μοντέλα... στα pro  θα έχει κανονικά τα παρελκόμενα...

Φανταζομαι οτι ειναι προφανες οτι η τιμη που αναφερω αφορα τον αντικαταστατη του iPhone 11 pro, οχι τα μικροτερα μοντελα, με λιγοτερες καμερες κλπ.

7 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Ρε συ κοροιδευόμαστε τώρα? Πόσο έχει ενας ταχυφορτιστής επώνυμος συμβάτος με iPhone? 10€? 15€? Τον αγοράζεις μια φορά και καθάρισες. Πόσα κινητά πωλούνται κάθε χρόνο? 1.5 bill? ? Καταλαβαίνεις οτι πωλούνται 1.5 ΔΙΣ κινητά το χρόνο. 1.5 δις!!! Αυτό μας κάνει 1.5 δις φορτιστές το χρόνο που κανείς δεν χρειάζεται. Δεν ξέρω γιατί καν το συζητάμε tbf...

Tώρα okay, όποιος έχει 999€ να πάρει το κινητό και του λείπουν για το φορτιστή θα του τα βάλω εγώ. Στείλτε μυο pm όταν αγοράσετε και θα σας στείλω τον φορτιστή. 

Κοιτα, προσωπικα πιστευω οτι για να πωλουνται ακομα και τωρα(που ολες οι εταιρειες δινουν φορτιστη) φορτιστες ξεχωριστα και μαλιστα σε μεγαλη ποικιλια, προφανως ο κοσμος τους χρειαζεται.

Τελος, το να σταματας να δινεις φορτιστη την ιδια χρονια(ή μολις 1 χρονο αφοτου τα μισα κινητα σου τα εδινες με καλωδιο ακομα usb-a) που πας σε usb-c ειναι καπως περιεργο, γιατι ελαχιστοι αγοραστες εχουν τον απαιτουμενο φορτιστη.


Ο λογος που το κανει ειναι προφανης και τον αναφερει το αρθρο: το 5g κλπ θα ανεβασει το κοστος του iphone και ετσι δεν θα μπορεσει να κρατησει ιδια τιμη αν δεν κοψει απο αλλου.
 

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, haHa είπε

Φανταζομαι οτι ειναι προφανες οτι η τιμη που αναφερω αφορα τον αντικαταστατη του iPhone 11 pro, οχι τα μικροτερα μοντελα, με λιγοτερες καμερες κλπ.

Μα δεν υπάρχει ένδειξη αν θα αφαιρεθούν τα παρελκόμενα ή τα pro παραμείνουν στην ίδια τιμή... αν αφαιρεθούν και μείνει η τιμή ίδια τότε πρώτος θα βγω να την κράξω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 ώρες πριν, music_lover είπε

Οπότε δέχεσαι την πιθανότητα να διαθέτεις συσκευή με ταχυφόρτιση και να την φορτίζεις αργά αργά τα βράδια..τι να πω, έχετε ξεπεράσει κάθε έννοια παραλόγου, δεν βγάζεις άκρη μαζί σας!

Υ.Γ. Σε παρακαλώ, μην μου πεις τα κουλά που διάβασα για προστασία της μπαταρίας με την αργή φόρτιση..

Και 4Κ video τραβάει δεν είμαι εκεί έξω να τραβάω βίντεο όλη την ώρα. Τι σκεπτικό είναι αυτό; Χρησιμοποιώ 100% των features μη τυχόν και βγω χαμένος;!

Αυτό με την αργή φόρτιση/θερμοκρασία μπαταρίας δεν ισχύει; Hoax? Σοβαρά ρωτάω, να ξέρω...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SeaLion είπε

Και 4Κ video τραβάει δεν είμαι εκεί έξω να τραβάω βίντεο όλη την ώρα. Τι σκεπτικό είναι αυτό; Χρησιμοποιώ 100% των features μη τυχόν και βγω χαμένος;!

Αυτό με την αργή φόρτιση/θερμοκρασία μπαταρίας δεν ισχύει; Hoax? Σοβαρά ρωτάω, να ξέρω...

Αν έτη 2020 δεν χρησιμοποιείς ταχυφόρτιση και 4k video τι να πω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
16 λεπτά πριν, haHa είπε

Κοιτα, προσωπικα πιστευω οτι για να πωλουνται ακομα και τωρα(που ολες οι εταιρειες δινουν φορτιστη) φορτιστες ξεχωριστα και μαλιστα σε μεγαλη ποικιλια, προφανως ο κοσμος τους χρειαζεται.

Καλά, ο κόσμος και μια κονκάρδα δώρο να κάνεις θα το θεωρήσει μοναδική ευκαιρία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μα δεν υπάρχει ένδειξη αν θα αφαιρεθούν τα παρελκόμενα ή τα pro παραμείνουν στην ίδια τιμή... αν αφαιρεθούν και μείνει η τιμή ίδια τότε πρώτος θα βγω να την κράξω...

Οι φημες λενε για ολα τα iPhone 12 models , οχι οτι εχει σημασια, κουβεντα να γινεται.
Οπως και να εχει, γιατι θα βγεις να κραξεις αν αφαιρεθουν και κρατησει την ιδια τιμη; Θα σταματησουν να ισχυουν ολα αυτα που εγραφες:
 

47 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μα εσύ δεν ακούς την αντίθετη άποψη... αν θέλω φορτιστή θα τον αγοράσω... μην μου τον χρεώνεις με το έτσι θέλω, ούτε θέλω να έχω 6 φορτιστές στο σπίτι... υπάρχει πρόβλημα ή κάτι μη λογικό σε αυτό που γράφω???

 

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, music_lover είπε

Αν έτη 2020 δεν χρησιμοποιείς ταχυφόρτιση και 4k video τι να πω..

Σπάνια τραβάω βίντεο άνθρωπέ μου... βρε με το ζόρι;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...