Προς το περιεχόμενο

Και η Cosmote στο χορό των απεριόριστων δεδομένων με τα πακέτα Gigamax Unlimited


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, manval είπε

ok... τώρα κατάλαβα. Είχαμε μπερδέψει το ασύρματο της κινητής με το Wifi!

Πολλή τρελό πάντως αυτό που σου κάνει... δεν βγάζει νόημα, δεν μπορώ να καταλάβω τι παραπάνω έχει το κινητό σου και δουλεύει καλά όταν στο router η GSM στο 4G συνδέετε στην b3 μπάντα ενώ οι άλλες συσκευές έχουν πρόβλημα στο upload. Όπως και να έχει, ίσως είναι κάποιο bug στο Acher. Βλέπω και έχει beta firmware. Κάλο είναι να μην πειραματίζεσαι με το firmware και δοκίμασε να βάλεις το official https://www.tp-link.com/gr/support/download/archer-mr600/v1/#Firmware. Επίσης, το V1 & V2 αφορά έκδοση hardware. Αν έχει Archer MR600 V1 μην δοκιμάσει να βάλεις firmware για Archer MR600 V2.

 

ναι ειναι όντως τρελο. Μακαρι να ειχα το mr600 μάλλον δεν θα ειχα πρόβλημα μια και υποστηρίζει 4g plus αλλα δυστυχώς εχω το mr6400

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 260
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, stefanos1985 είπε

ναι ειναι όντως τρελο. Μακαρι να ειχα το mr600 μάλλον δεν θα ειχα πρόβλημα μια και υποστηρίζει 4g plus αλλα δυστυχώς εχω το mr6400

Για δες λίγο εδώ, αν έχεις v3/v4 είσαι τυχερός:

https://community.tp-link.com/en/home/forum/topic/220878

Επεξ/σία από Dr_Slump
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr_Slump είπε

Για δες λίγο εδώ, αν έχεις v3/v4 είσαι τυχερός:

https://community.tp-link.com/en/home/forum/topic/220878

το mr6400 v5 εχω αλλά έχουν δώσει και σε αuτο beta που σε αφήνει να επιλέξεις band 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 hours ago, SchinasN said:

Αφού λέτε για τα 4G routers , για τα Zyxel τι άποψη έχετε ;

Για τα router της δεν ξέρω, αλλά τα Switch της (έχω όλη την σειρά GS1900) είναι πολλή αξιόπιστα και VfM.
Με τον τοπικό αντιπρόσωπο είχα κάποια στιγμή ένα πρόβλημα, αλλά μπορεί να μου ΄κατσε εμένα η "περίπτωση".

Παλιότερα σε μικρό ξενοδοχείο είχα βάλει το ZyXEL ZyAIR G-4100 v2, φοβερή All-in-one λύση ακόμα και για καφετέρια ή μπαρ που θέλει να χρεώνει με την ώρα το WiFi. Εχει δικό του thermal printer με 3 κουμπάκια που το ρυθμίζεις και κάθε κουμπί βγάζει voucher πχ για 1 ώρα, 2 ώρες, 5 ώρες κωδικό για internet τα οποία τα χρεώνεις ανάλογα. Αλλά δυστυχώς δεν το εξέλιξαν.

Επεξ/σία από manval
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα update για να κλείσω το θέμα από μέρους μου . Τελικά παρέλαβα το ρουτερ tp link mr600 version 1. Έβαλα το beta firmware και μετά από αρκετό ψάξιμο με την τοποθέτηση της εξωτερικής κεραια για να βρω την σωστή θέση και σε πια πάντα πιάνει καλύτερες ταχύτητες (για μένα είναι η μπάντα 3) και τοποθέτηση του ρουτερ σε στεγανο κουτί στην ταράτσα και από εκεί με utp μέσα στο σπίτι σε ένα access point βλέπω πλέον ταχύτητες 30-40 download και 12-16 upload. Υπόψην ούτε με το κινητό δεν είχα πιάσει ταχύτητες πάνω από 20mpbs οπότε είμαι τέρμα ικανοποιημένος. Απλά να το ξαναπώ ότι θέλει ΠΟΛΎ ΨΆΞΙΜΟ με την θέση της κεραίας και τις μπάντες για να έχεις το καλύτερο αποτέλεσμα (έφαγα σχεδόν 2 ώρες στην ταράτσα ψάχνοντας, βάζοντας σταθερές πάντες 3,7,20 και γυρίζοντας την κεραία γύρω γύρω βλέποντας ψάχνοντας για την καλύτερη ταχύτητα). Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια και της συμβουλές, κάποιες όπως το poe splitter και injector για την τροφοδοσία του ρουτερ στην ταράτσα με έσωσαν από μεγάλη δουλειά να τραβάω ρεύματα εκεί πάνω!!!! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 minutes ago, bagelismar said:

τοποθέτηση της εξωτερικής κεραια για να βρω την σωστή θέση και σε πια πάντα πιάνει καλύτερες ταχύτητες (για μένα είναι η μπάντα 3) και τοποθέτηση του ρουτερ σε στεγανο κουτί στην ταράτσα

Ανέβασε καμία φωτογραφία... αν θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gogosst είπε

@bagelismar Ποια εξωτερική κεραία έβαλες?

Από το skroutz την βρήκα, Nedis λέγετε. 

 

54 λεπτά πριν, manval είπε

Ανέβασε καμία φωτογραφία... αν θες.

Αύριο θα ανέβω στην ταράτσα και θα τραβήξω μερικές φωτογραφίες να ανεβάσω. Αλλά είναι πολύ απλή εγκατάσταση, δεν έχει κάτι περίπλοκο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gogosst είπε

 @bagelismar  Ειχε μεγάλη διαφορά με την εξωτερική κεραία σε σχέση με τις εργοστασιακες του tp-link πανω στην ταράτσα?

Τεράστια διαφορά αλλά το σπίτι μου έχει λόφους γύρω γύρω και ακόμα και το σήμα κινητού είναι κακο χωρίς κεραια στην ταράτσα με booster. Αλλά πάντως είδα διαφορά 20mbps στο download με την εξωτερική κεραια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά, πως πάνε οι συνδέσεις σας? Χρισημοποιησα και το unlimited στην δουλειά και όλα καλά μέχρι στιγμής. Παρατηρησα στο Online portal της Cosmote για την ανάλυση λογαριασμού γράφει οτι :

 

Συνολικά διαθέσιμα δεδομένα Data Sharing  100,000 TB  
 
και απο κάτω όσα ξόδεψα περίπου στα 150GB.
 
Γνωρίζει κάνεις τίποτα?Οχι οτι είναι μικρό νούμερο τα 100,000ΤΒ.
Επεξ/σία από gogosst
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/1/2021 στις 10:09 ΜΜ, manval είπε

 

Παλιότερα σε μικρό ξενοδοχείο είχα βάλει το ZyXEL ZyAIR G-4100 v2, φοβερή All-in-one λύση ακόμα και για καφετέρια ή μπαρ που θέλει να χρεώνει με την ώρα το WiFi. Εχει δικό του thermal printer με 3 κουμπάκια που το ρυθμίζεις και κάθε κουμπί βγάζει voucher πχ για 1 ώρα, 2 ώρες, 5 ώρες κωδικό για internet τα οποία τα χρεώνεις ανάλογα. Αλλά δυστυχώς δεν το εξέλιξαν.

Σοβαρά τώρα, θα πάω στην καφετέρια και θα με βάλει να πληρώσω για wifi? Ξεφτίλα!!!

Επεξ/σία από DimosthenisG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, DimosthenisG said:

Σοβαρά τώρα, θα πάω στην καφετέρια και θα με βάλει να πληρώσω για wifi? Ξεφτίλα!!!

Σε καφετέρια πλέον λίγο δύσκολο να βρεις WiFi με χρέωση αλλά στα ξενοδοχεία συνήθως σου δίνουν δωρεάν με μειωμένο bandwidth (πχ 5Mbps down, 1Mbps Up) και για High speed internet πληρώνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, manval είπε

Σε καφετέρια πλέον λίγο δύσκολο να βρεις WiFi με χρέωση αλλά στα ξενοδοχεία συνήθως σου δίνουν δωρεάν με μειωμένο bandwidth (πχ 5Mbps down, 1Mbps Up) και για High speed internet πληρώνεις.

σε ποιο ξενοδοχειο??? ρε πατε καλα που τα ειδατε αυτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...