Προς το περιεχόμενο

Και η Cosmote στο χορό των απεριόριστων δεδομένων με τα πακέτα Gigamax Unlimited


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 17/1/2021 στις 10:12 ΜΜ, gogosst είπε

@manval Συμφωνώ με όσα προανέφερες απλα έλεγα ισως με το Dlink DLINK DWR-920 4G LTE Router N300  λόγω οτι εχει και εξωτερικές κεραίες (και τιμή γύρω στα 100) ισως να πιάσει λίγο καλύτερο σήμα σαν κατασκευή και θα είναι πιο σταθερο για μόνιμη χρήση απο τον συνδιασμό που έχω τωρα dsl router + usb dongle. Θεωρώ ακριβό το TP-Link Archer MR600  (τιμή γύρω στα 150) γιατί αν είναι να τοποθετηθεί εξω σε στεγανό κουτί κτλ κτλ καλύτερα να πάω σε κάτι τύπου  MikroTik LHGG LTE6 (Τιμή γύρω στα 200) που είναι έτοιμο για εξωτερικό χωρό. Πιστευω αν ανέβω στην ταράτσα της πολυκατοικίας σίγουρα θα έχω οπτική επάφη με πύργο.

Για την 4G κεραία που ανέφερες θυμάσαι ποια ήταν? Δεν ήξερα οτι θα πρέπει να μπεί με τόσο ακρίβεια  οπως πχ τα δορυφορικά πιάτα.  Εχω την εντύπωση οτι τέτοια analyzer χρησιμοποιεί ο ΟΤΕ οταν τοποθετέι τις μικροκυματικές κεραίες αλλα αυτες νομίζω είναι διαφορετικές ζευξεις. Και πάλι δεν ειμαι σίγουρος δεν εχω ασχοληθεί γενικά με 4g κτλ.

Επειδή και εγώ είμαι στην θέση σου, παίζει προσφορά το mr600 στο γερμανικό αμαζον από την tp link στα 90 ε οπότε το τσίμπησα από εκεί και πιστεύω σε αυτή την τιμή αξίζει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 260
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

γεια σας θέλω τα φωτά σας οποίος γνωρίζει κατί.

εχω πάρει το tp link mr6400 με το cosmote unlimited κανω μέτρηση σε speedtest απο σταθερο pc (με καλώδιο ethernet ) παιρνω τα αποτελέσματα του πρώτου screenshot

κάνω μέτρηση σε speedtest από το κινητό(με wifi mr6400) στο τηλ παίρνω τα αποτελέσματα του δεύτερου screenshot ξέρει κάνεις να μου πει γτ τέτοια απόκλιση στο upload

spacer.pngspacer.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, stefanos1985 said:

γεια σας θέλω τα φωτά σας οποίος γνωρίζει κατί.

εχω πάρει το tp link mr6400 με το cosmote unlimited κανω μέτρηση σε speedtest απο σταθερο pc (με καλώδιο ethernet ) παιρνω τα αποτελέσματα του πρώτου screenshot

κάνω μέτρηση σε speedtest από το κινητό(με wifi mr6400) στο τηλ παίρνω τα αποτελέσματα του δεύτερου screenshot ξέρει κάνεις να μου πει γτ τέτοια απόκλιση στο upload

Δηλαδή το upload από το PC είναι μόνο 3.10Mbps ενώ από το WiFi του κινητού είναι 31.43Mbps?
Για κάνε μια μέτρηση πρώτα στο PC και μετά από το κινητό σου από αυτό https://speed.cloudflare.com/ και κάνε post τα αποτελέσματα (όλη την σελίδα).

image.png.e58a6c43656fc956e27efd8e1f6580d2.png

Να υποθέσω στο PC δεν έχεις κανένα torrent client  στο background που να "τρώει" bandwidth στο upload.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, manval είπε

Δηλαδή το upload από το PC είναι μόνο 3.10Mbps ενώ από το WiFi του κινητού είναι 31.43Mbps?
Για κάνε μια μέτρηση πρώτα στο PC και μετά από το κινητό σου από αυτό https://speed.cloudflare.com/ και κάνε post τα αποτελέσματα (όλη την σελίδα).

Να υποθέσω στο PC δεν έχεις κανένα torrent client  στο background που να "τρώει" bandwidth στο upload.

οι 2 πρώτες απο το pc. οχι δεν τρεχει τπτ στο backround τορρεντ κτλ άλλωστε το ιδιο θέμα εχω και στο λαπτοπ. υπ οψιν αυτο το θεμα το εχει μονο με την b3 μπαντα οταν αλλάζω στην b20(800mhz) τηλεφωνο και pc συγχρονίζουν στο ιδιο 25 -30 down 15-20 up

Screenshot_8.png

Screenshot_9.png

140084381_268254684640114_3795253806417401346_n.jpg

 

140167637_434329474594963_6361120515042322365_n.jpg

140197410_424523331934885_3805699655351073470_n.png

140087437_845404646021860_7991202267398690531_n.png

Επεξ/σία από stefanos1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρέπει να επιλέγεις μπάντα manually, μεταξύ 3, 7 ή 20, ανάλογα με το ποια σου δίνει το καλύτερο αποτέλεσμα στην τοποθεσία σου. Γι' αυτό θεωρώ το MR600 με custom firmware εντελώς απαραίτητο. 160 down / 80 up πιάνω μόνο με μόνιμα στο 7.

Επεξ/σία από Dr_Slump
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Dr_Slump είπε

Πρέπει να επιλέγεις μπάντα manually, μεταξύ 3, 7 ή 20, ανάλογα με το ποια σου δίνει το καλύτερο αποτέλεσμα στην τοποθεσία σου. Γι' αυτό θεωρώ το MR600 με custom firmware εντελώς απαραίτητο. 160 down / 80 up πιάνω μόνο με μόνιμα στο 7.

ποια version του MR600 εχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 hours ago, stefanos1985 said:

οι 2 πρώτες απο το pc. οχι δεν τρεχει τπτ στο backround τορρεντ κτλ άλλωστε το ιδιο θέμα εχω και στο λαπτοπ. υπ οψιν αυτο το θεμα το εχει μονο με την b3 μπαντα οταν αλλάζω στην b20(800mhz) τηλεφωνο και pc συγχρονίζουν στο ιδιο 25 -30 down 15-20 up

Τι B3 και Β20 μπάντα γράφεις? Οι μπάντες ISM (ή συχνότητες) του Wi-Fi είναι αυτές των 2.4GHz και 5GHz... το 2,3,4, κτλ είναι κανάλια.
Για το PC γράφεις στο πρώτο σου post ότι έχεις πρόβλημα "από σταθερό pc (με καλώδιο ethernet)". Τελικά το πρόβλημα το έχεις με το καλώδιο ή με το WiFi?

image.png.257feb4cd52aff315ccebff075ef99ac.png

Μπορείς να κατεβάσεις στο κινητό σου ένα free WiFi Analyser και αν δεις ότι στο κανάλι 3 (γράφω για 2.4G) έχει πολύ "ψηφιακό θόρυβο"  μπορείς να ορίσεις από το router να εκπέμπει σε άλλο κανάλι... παρόμοια και για το 5G).

image.png.6a3acf726729044886874f3fdc875a62.png

Επεξ/σία από manval
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, manval είπε

Τι B3 και Β20 μπάντα γράφεις? Οι μπάντες ISM (ή συχνότητες) του Wi-Fi είναι αυτές των 2.4GHz και 5GHz... το 2,3,4, κτλ είναι κανάλια.

 

το ρουτερ εινα 4g με κράτα σιμ με ενα beta firmware που δίνει η tp link μπορείς να αλλάξεις της μπάντες του 4g (στη περιοχή μου υπάρχουν οι Β3- Β20) 

οταν βαζω το ρουτερ να περνει δεόμενα απο την b3 εχω προβλημα χαμηλού upload στο pc (και σε λαπτοπ) ειτε το συνδέσω με ethernet ειτε με wifi usb stick

οταν βαζω το ρουτερ να περνει δεδομένα απο την b20 εχω σε ολες της συσκευές της ίδιες ταχύτητες

ελπιζω να μην σε μπέρδεψα και αλλο...

Επεξ/σία από stefanos1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, stefanos1985 είπε

το ρουτερ εινα 4g με κράτα σιμ με ενα beta firmware που δίνει η tp link μπορείς να αλλάξεις της μπάντες του 4g (στη περιοχή μου υπάρχουν οι Β3- Β20) 

οταν βαζω το ρουτερ να περνει δεόμενα απο την b3 εχω προβλημα χαμηλού upload στο pc (και σε λαπτοπ) ειτε το συνδέσω με ethernet ειτε με wifi usb stick

οταν βαζω το ρουτερ να περνει δεδομένα απο την b20 εχω σε ολες της συσκευές της ίδιες ταχύτητες

ελπιζω να μην σε μπέρδεψα και αλλο...

Αναφέρεται σε μπαντες του 4G

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, stefanos1985 said:

οταν βαζω το ρουτερ να περνει δεόμενα απο την b3 εχω προβλημα χαμηλού upload στο pc (και σε λαπτοπ) ειτε το συνδέσω με ethernet ειτε με wifi usb stick

οταν βαζω το ρουτερ να περνει δεδομένα απο την b20 εχω σε ολες της συσκευές της ίδιες ταχύτητες

ok... τώρα κατάλαβα. Είχαμε μπερδέψει το ασύρματο της κινητής με το Wifi!

Πολλή τρελό πάντως αυτό που σου κάνει... δεν βγάζει νόημα, δεν μπορώ να καταλάβω τι παραπάνω έχει το κινητό σου και δουλεύει καλά όταν στο router η GSM στο 4G συνδέετε στην b3 μπάντα ενώ οι άλλες συσκευές έχουν πρόβλημα στο upload. Όπως και να έχει, ίσως είναι κάποιο bug στο Acher. Βλέπω και έχει beta firmware. Κάλο είναι να μην πειραματίζεσαι με το firmware και δοκίμασε να βάλεις το official https://www.tp-link.com/gr/support/download/archer-mr600/v1/#Firmware. Επίσης, το V1 & V2 αφορά έκδοση hardware. Αν έχει Archer MR600 V1 μην δοκιμάσει να βάλεις firmware για Archer MR600 V2.

image.png.bf48a10bdd2d30221bf98f6b7bc13db6.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stefanos1985 είπε

ευχαριστω για την απαντηση αλλα στο live chat μου ειπανε οτι δεν αλλαζει..τωρα τι να πω,μονο καποιος που το εχει ηδη θα μας λυσει την απορια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, manval είπε

ok... τώρα κατάλαβα. Είχαμε μπερδέψει το ασύρματο της κινητής με το Wifi!

Πολλή τρελό πάντως αυτό που σου κάνει... δεν βγάζει νόημα, δεν μπορώ να καταλάβω τι παραπάνω έχει το κινητό σου και δουλεύει καλά όταν στο router η GSM στο 4G συνδέετε στην b3 μπάντα ενώ οι άλλες συσκευές έχουν πρόβλημα στο upload. Όπως και να έχει, ίσως είναι κάποιο bug στο Acher. Βλέπω και έχει beta firmware. Κάλο είναι να μην πειραματίζεσαι με το firmware και δοκίμασε να βάλεις το official https://www.tp-link.com/gr/support/download/archer-mr600/v1/#Firmware. Επίσης, το V1 & V2 αφορά έκδοση hardware. Αν έχει Archer MR600 V1 μην δοκιμάσει να βάλεις firmware για Archer MR600 V2.

image.png.bf48a10bdd2d30221bf98f6b7bc13db6.png

Με το official με πήγαινε σε όποια μπάντα ήθελε και είχα πολύ κακές ταχύτητες. Σε εμένα μόνο η μπάντα 7 πιάνει καλά. Όταν είχα το official, είχα τυχαία καμπανευάσματα από 160/80 σε 30/10 και χειρότερα (τόσα πιάνει όταν πάει στην 20).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...