Προς το περιεχόμενο

Και η Cosmote στο χορό των απεριόριστων δεδομένων με τα πακέτα Gigamax Unlimited


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Dr_Slump είπε

Ναι, είναι όντως τόσα, έχω την πρώτη SIM στο κινητό και την extra στο router. Αλλά μην μπλέξεις με online ή τηλεφωνική παραγγελία. Πήγαινε στον κοντινότερο Γερμανό και βρες κάποιον υπάλληλο που ξέρει τι του γίνεται.
 

Στην Ελλάδα δεν βρήκα καλή omnidirectional κεραία. Αν θες directional, η μοναδική επιλογή στην ελληνική αγορά είναι αυτή:
https://www.skroutz.gr/s/24962347/Nedis-3G-4G-5G-Antenna.html

Έχεις κάποια από έξω? Γιατί λογικά θα έχω καλύτερο σήμα αν πάρω μια omni σωστά? Γιαυτό την directional ξέρουμε αν είναι καλή? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 260
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η omni είναι 360 μοίρες και η directional είναι για να στοχέψεις. Ποιος ο λόγος για omni ;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, SchinasN είπε

η omni είναι 360 μοίρες και η directional είναι για να στοχέψεις. Ποιος ο λόγος για omni ;

Επειδή δεν γνωρίζω, η omni πιάνει από όλες τις κεραίες γύρο μου όποτε λογικά θα είναι καλύτερη σωστά? Από το να προσπαθω να βρω ακριβώς τις σωστές μοίρες για να στόχευσω την directional. Εκτός και αν η directional παρέχει πιο δυνατό σήμα??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για τις απαντήσεις παιδιά!

Ότι γράφετε για τις κεραίες εξίσου χρήσιμο. Θέλετε να μας πείτε στο περίπου και περιοχες για να εχουμε μια ιδεα;

Εγω μεσα στην βδομαδα παω να κανω την συνδεση, θα γραψω και την διαδικασία εδώ σε περίπτωση που βοηθήσει κάποιον στο μέλλον

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, SchinasN είπε

η omni είναι 360 μοίρες και η directional είναι για να στοχέψεις. Ποιος ο λόγος για omni ;

Οι directional είναι καλύτερες αν υπάρχει οπτική επαφή με την κεραία του παρόχου. Εγώ πήρα omni γιατί μένω σε τριπλοκατοικία που περιτριγυρίζεται από πολυκατοικίες 6-7 ορόφων. Η ταράτσα μου δεν έχει καμία οπτική επαφή.

Βρίσκομαι στους Αμπελόκηπους, στο κέντρο της Αθήνας. Και ναι, όλοι οι ISP δίνουν μόνο aDSL και έμπαινα με 7mbit!

Έχω τοποθετήσει τη συγκεκριμένη:
https://www.ebay.ie/itm/Omni-Directional-4G-5G-MIMO-Outdoor-External-Antenna-Huawei-B535-Booster-SMA/274529978680

Το σκέφτομαι σύντομα για 5G router, μιας και φίλος που ήρθε με iPhone 12, είχε full 5G σήμα και στο speedtest έπιασε 1.1gbit! Αυτό που δεν καταλαβαίνω, είναι αν όντως η Cosmote μπλοκάρει οτιδήποτε δεν είναι στη λίστα συσκευών της...

Επεξ/σία από Dr_Slump
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, bagelismar είπε

Επειδή δεν γνωρίζω, η omni πιάνει από όλες τις κεραίες γύρο μου όποτε λογικά θα είναι καλύτερη σωστά? Από το να προσπαθω να βρω ακριβώς τις σωστές μοίρες για να στόχευσω την directional. Εκτός και αν η directional παρέχει πιο δυνατό σήμα??? 

Η αξία της omni σε σχέση με μια directional  πάει 5 προς 1 έως 10 προς ένα, και ακριβό και μικρό-αδυναμο γιατί τα μεγάλα θέλουν και ύψος. Omni βάζεις αν θες να είσαι κόμβος. Ναι είναι πολύ πιθανό να πηδάει από κεραία σε κεραία , τότε όμως θα έχεις και χειρότερη σύνδεση και χειρότερο ping. Διαλέγεις την κεραία με τα λιγότερα θέματα και βάζεις directional. Από το wireless thessaloniki metropolitan που συνδέομουν πριν χρόνια , μια directional ήθελε γύρω στα 60; Ούτε θυμάμαι, η Omni πήγαινε 1100+ οπότε έμεινα μόνο πελάτης και μετά σταμάτησα και τελείως διότι έμενα εκτός Θεσσαλονίκης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ! Δεν μπορώ να καταλάβω τότε πως το κινητό μου με εσωτερικές κεραίες πιάνει καλύτερες ταχύτητες στην ταράτσα αποτι πιάνω μέσα στο σπίτι από κεραία που έχω στην ταράτσα και στέλνω το σήμα στο σπίτι  με signal booster 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 10/01/2021 at 11:47, bagelismar said:

Σας ευχαριστώ πολύ! Δεν μπορώ να καταλάβω τότε πως το κινητό μου με εσωτερικές κεραίες πιάνει καλύτερες ταχύτητες στην ταράτσα αποτι πιάνω μέσα στο σπίτι από κεραία που έχω στην ταράτσα και στέλνω το σήμα στο σπίτι  με signal booster 

Μπορείς να μας γράψεις τι εξωτερική κεραία έχεις βάλει, σε ποιο εσωτερικό router καταλήγει (το οποίο φαντάζομαι είναι και 4G) και τι μήκος και είδος καλωδίου έχει βάλει για να συνδέσεις την κεραία με το router?
Επίσης, το καλώδιο το περνάς εξωτερικά τους κτηρίου ή έχεις κάποια εσωτερική όδευση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχω αυτό εδώ είναι 4g ενισχυτής σήματος https://www.skroutz.gr/s/17431240/Ενισχυτής-Αναμεταδότης-Σήματος-Κινητής-Τηλεφωνίας-IQ-TELECOM-GSM-4G-GS-RP2-900mhz-1800mhz-Vodafone-Cosmote-Wind.html αρα δεν πάρει στο ρουτερ, έχει δικιά του κεραια και εκπέμπει σήμα σε όλο το σπίτι. Το καλώδιο είναι 15 μετρα και είμαι σε μονοκατοικία οπότε τρέχω το καλώδιο μέσω του τοίχου και βγαίνει στην ταράτσα. Γιαυτό σκέφτομαι αν θα δω καλύτερα αποτελέσματα με καθαρά εξωτερική κεραια ρουτερ και ποια? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν νομίζω ότι βοηθάει σε τίποτα αυτό εκτός από σήμα για τα ίδια τα κινητά μέσα στον χώρο ...ίσως βέβαια και να πιάνει καλύτερα με τις δικές του το router, αλλά δεν θα το αγόραζα. Ο δείκτης SAR βαράει κόκκινα με κάτι τέτοιο, όχι βέβαια πως υπάρχει πραγκατικός κίνδυνος αλλά θα το απέφευγα για παν ενδεχόμενο.

Η κλασική λύση είναι εξωτερική κεραία directional (ή αν δεν υπάρχει οπτική επαφή με την κεραία του παρόχου, omnidirectional). Αυτή εδώ πιστεύω πως είναι μια αξιόλογη λύση σε directional:

https://nedis.com/en-us/product/tv-satellite/satellite-aerial/tv-aerials/550725077/3g-4g-5g-antenna-max-7-db-gain-698-960-mhz-1710-2700-mhz-3300-3600-mhz-4800-5000-mhz-water-resistant

Επεξ/σία από Dr_Slump
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω είδη αυτον τον ενισχυτή σήματος καθαρά για να πιάνω σήμα κινητής τηλεφωνίας λόγο δουλειά γιατί αλλιώς δεν πιάνω ούτε μια μπάρα και χωρίς αυτή την κεραία ούτε το ρουτερ πιάνει ίντερνετ μέσα στο σπίτι (έχω μικρούς λόφους γύρο μου όποτε μόνο στην ταράτσα υπάρχει σήμα) Σκέφτομαι να αγοράσω αυτή  https://www.skroutz.gr/s/24962347/Nedis-3G-4G-5G-Antenna.html γιατί είναι η μόνη που βρησκω από Ελλάδα και να την βάλω στην ταράτσα και με ένα 5m καλώδιο να τραβήξω γραμμή μέσα στο σπίτι για το ρουτερ. Η το άλλο π σκέφτομαι είναι να βάλω το ρουτερ σε στεγανο κουτί στην ταράτσα με την εξωτερική κεραια για να μην τραβήξω καλώδιο 5m και έχω πολλές απώλειες και από εκεί να στείλω το σήμα με ethernet καλώδιο μέσα στο σπίτι σε ένα απλό tp link router που έχω και να το χρησιμοποιήσω σαν repeater 

Επεξ/σία από bagelismar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς, τα περισσότερα από αυτά που είναι "πακέτο" εξωτερική κεραία + καλώδιο + booster + εσωτερική κεραία, είναι πιστοποιημένα GSM repeater, δηλαδή μόνο για φωνή. Θα πρέπει να μιλήσει με ειδικό που να έχει κάνει τέτοιες εγκαταστάσεις για να σου δείξει ποιο ακριβώς μοντέλο είναι και 4G repeater.

Στο προηγούμενο γραφείο που ήμουν είχα δοκιμάσει 2 διαφορετικά παρόμοια συστήματα (το ένα μάλιστα μου το είχε δώσει η ίδια η Vodafone) και τα 2 μόνο για φωνή. Όταν τους ζήτησα και για data μου είπαν ότι "δεν το υποστηρίζουν".

Η λύση που βρήκα (μόνο για 4G Data που ήθελα ως backup όταν είχα διακοπές του σταθερού internet) είναι αυτό που γράφεις στο τελευταίο post. Ανέβασα στη ταράτσα του γραφείου μέσα σε στεγανό ηλεκτρολογικό κουτί ένα 4G Modem/Router (ήταν παρόμοιο με αυτό https://www.youtube.com/watch?v=NCB_LJJN3lM) και με καλώδιο δικτύου στο switch/δίκτυο του γραφείου και είχα 150 Mbps download (στο περίπου). Αλλά αυτό ΔΕΝ είναι booster... δεν θα πιάνουν τα κινητά σου full 4G μέσα στο σπίτι. Είναι μόνο έχει full 4G data από την ταράτσα στο εσωτερικό σου "router/wifi access point" και από εκεί με WiFi στα κινητά σου. Δεν μεταφέρει φωνή
ΣΗΜ, αν το καλώδιο του ethernet, που θα συνδέσεις το router στην ταράτσα με το router μέσα στο σπίτι, είναι καλής ποιότητας και αν έχει και καλό εσωτερικό router, μπορείς να πας άνετα μέχρι 30 μέτρα καλώδιο UTP 5e (αν είναι εξωτερικό προτίμησε U/UTP καλώδιο). Αν μέσα στο σπίτι το καλώδιο καταλήγει όχι πάνω στο router σου αλλά σε κανένα καλό switch (αυτό συνήθως είναι σε γραφεία) μπορείς να πας μέχρι τα 80 μέτρα καλώδιο ethernet.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ, τον ενισχυτή σήματος τον έχω είδη εδώ και 6 μήνες και μεταφέρει και φωνή και data μέσα στο σπίτι κανονικά. Απλά δεν έχω τόσο καλές ταχύτητες όσο πιάνω με το κινητό κατευθείαν στην ταράτσα. Έχω είδη αναμονή utp καλωδίου στην ταράτσα που έρχεται μέσα στο σπίτι οπότε μάλλον θα καταλήξω στην λύση του ρουτερ απευθείας στην ταράτσα και από κει με το utp σε άλλο ρουτερ στο σπίτι (εχω ένα tp link ac750 που λογικά θα κάνει την δουλειά που θέλω) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, bagelismar said:

(εχω ένα tp link ac750 που λογικά θα κάνει την δουλειά που θέλω) 

Το κινητό σου μάλλον στην ταράτσα πιάνει 4G+ (max download 300Mbps) και μπορεί να συνδυάζει σήμα από 2+ διαφορετικές κεραίες για maximum download, ενώ στο σπίτι το booster είναι 4G απλό (max download 150Mbps). Τι ταχύτητα έχεις στην ταράτσα το κινητό σου και τι στο σπίτι από το booster?

Το tp link ac750 είναι Wi-Fi Range Extender. Στην ταράτσα πρέπει να βάλεις 4G Modem router (πχ TP-LINK TL-MR6400 v4 ή Archer MR600 που είναι 4G+ ή να περιμένεις να βγούνε 5G) και να συνδέσεις το 4G Modem router της ταράτσας με το ethernet με switch ή κλασσικό modem/router/wifi στο σπίτι. Το 4G Modem router στην ταράτσα  θα παίζει μόνο το ρόλο του modem και αυτό του σπιτιού το ρόλο του router/wifi. Προσοχή, μην βάλεις να δίνει DHCP και τα 2 μηχανάκια.

Για να ανεβάσεις και ρεύμα στην ταράτσα θα χρειαστείς και ένα PoE splitter

image.png.686a8150f13d0220075c75ed139a9cb9.png
Το 1 πάει στο modem/router στο σπίτι και το 2 στο 4G modem στην ταράτσα. Αλλά, ανάλογα το τι 4G Modem θα βάλεις στην ταράτσα θα πρέπει να βρεις και το ανάλογο splitter (πχ αυτό της φωτογραφίας είναι 2.1mm jack για 9V DC). Εκτός αν είναι PoE ready το 4G modem της ταράτσας.

Δες αυτό το video https://www.youtube.com/watch?v=r3slVV75ou4

 

 

Επεξ/σία από manval
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, manval είπε

Το κινητό σου μάλλον στην ταράτσα πιάνει 4G+ (max download 300Mbps) και μπορεί να συνδυάζει σήμα από 2+ διαφορετικές κεραίες για maximum download, ενώ στο σπίτι το booster είναι 4G απλό (max download 150Mbps). Τι ταχύτητα έχεις στην ταράτσα το κινητό σου και τι στο σπίτι από το booster?

Το tp link ac750 είναι Wi-Fi Range Extender. Στην ταράτσα πρέπει να βάλεις 4G Modem router (πχ TP-LINK TL-MR6400 v4 ή Archer MR600 που είναι 4G+ ή να περιμένεις να βγούνε 5G) και να συνδέσεις το 4G Modem router της ταράτσας με το ethernet με switch ή κλασσικό modem/router/wifi στο σπίτι. Το 4G Modem router στην ταράτσα  θα παίζει μόνο το ρόλο του modem και αυτό του σπιτιού το ρόλο του router/wifi. Προσοχή, μην βάλεις να δίνει DHCP και τα 2 μηχανάκια.

Για να ανεβάσεις και ρεύμα στην ταράτσα θα χρειαστείς και ένα PoE splitter

image.png.686a8150f13d0220075c75ed139a9cb9.png
Το 1 πάει στο modem/router στο σπίτι και το 2 στο 4G modem στην ταράτσα. Αλλά, ανάλογα το τι 4G Modem θα βάλεις στην ταράτσα θα πρέπει να βρεις και το ανάλογο splitter (πχ αυτό της φωτογραφίας είναι 2.1mm jack για 9V DC). Εκτός αν είναι PoE ready το 4G modem της ταράτσας.

Δες αυτό το video https://www.youtube.com/watch?v=r3slVV75ou4

 

 

Εχω είδη προβεί στην αγορά ενός Archer mr600 το οποίο θα τοποθετήσω στην ταράτσα. Στην ταράτσα έχω επίσης μια κεραία ubiquiti η οποία περνει ρεύμα από το utp (περνω ίντερνετ από ένα διπλανό σπίτι έτσι αλλά η σύνδεση που έχει το άλλο σπίτι είναι πολύ χαμηλή 5mbps download) οπότε αν συνδέσω το utp σε ένα από τα splitter που μου έδειξες θα δείχνει κανονικά ρεύμα στο mr600. Οπότε το mr600 θα είναι στην ταράτσα και με utp θα στέλνω στο ac750 που θα λειτουργεί σαν repeater και από κει σε όλο το σπίτι. Σε ευχαριστώ πολύ για την λύση με το splitter, έχω σκεφτόμουν να τραβήξω ολόκληρο καλώδιο ρεύματος στην ταράτσα για να τροφοδοτείσω το router στην ταράτσα 😂 😂 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...