Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, star_cruiser είπε

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Ν. Πέλλας είμαι, εντάξει νομίζω λογικό είναι πλέον το κρύο που έχουμε... οπότε να πάω για μονοφασικό ρεύμα και δεν θα έχω θέμα αν βάζω και κάνα πλυντήριο ή καμιά κουζίνα??? (όχι όλα μαζί εννοείται). Για αρχή θα το κάνω έτσι και αν δω ότι δεν αντέχει το δίκτυο το αλλάζω σε τριφασικό...καλό βράδυ 

Αυτό που είπαν οι από πάνω! Προχώρα και μη φοβού! -> Ένα τσεκ μόνο ο ηλεκτρολόγος σου την εγκατάσταση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, kax54638 είπε

Εγώ έχω 14αρα LG monoblock και δεν έχω τριφασικό ρεύμα. Δεν είχα ποτέ θέμα. Ούτε με παράλληλη χρήση πχ πλυντηρίου.

Με 8 kva που είναι το απλό το μονοφασικό είσαι καλυμμένος με αντλία 14 και με παράλληλη χρήση συσκευών; Δηλαδή λειτουργεί η αντλία και πχ ψήνεις φαι και βάζεις και πλυντήριο και δεν πέφτει η ασφάλεια; Μήπως έχεις 12 kva σαν μονοφασικό;

Επεξ/σία από star_cruiser
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, star_cruiser είπε

Με 8 kwa που είναι το απλό το μονοφασικό είσαι καλυμμένος με αντλία 14 και με παράλληλη χρήση συσκευών; Δηλαδή λειτουργεί η αντλία και πχ ψήνεις φαι και βάζεις και πλυντήριο και δεν πέφτει η ασφάλεια; Μήπως έχεις 12 kwa σαν μονοφασικό;

Όχι 8 kVa μονοφασικό έχω (έτσι γράφει ο λογαριασμός). Ο μηχανικός στην αρχή μου είχε πει ότι ίσως χρειαστεί ενίσχυση αλλά όταν είδε τον πίνακα είπε ότι έχω μεγάλη ασφάλεια ή κάτι τέτοιο, δεν θυμάμαι και δεν κάναμε τίποτα άλλο. Φούρνο σπάνια χρησιμοποιώ, σχεδόν πάντα air fryer, αλλά τηλεόραση 65" + ps5 + πλυντήριο/στεγνωτήριο ταυτόχρονα με την αντλία χαλαρά. Και εδώ και 2-3 χρόνια που την έχω δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Ανάβει με τα πρώτα κρύα και ξανασβήνει την άνοιξη.

Επεξ/σία από kax54638
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, kax54638 είπε

Όχι 8 kVa μονοφασικό έχω (έτσι γράφει ο λογαριασμός). Ο μηχανικός στην αρχή μου είχε πει ότι ίσως χρειαστεί ενίσχυσης αλλά όταν το είδε τον πίνακα είχε πει ότι έχω μεγάλη ασφάλεια ή κάτι τέτοιο δεν θυμάμαι και δεν κάναμε τίποτα άλλο. Φούρνο σπάνια χρησιμοποιώ, σχεδόν πάντα air fryer, αλλά τηλεόραση 65" + ps5 + πλυντήριο/στεγνωτήριο ταυτόχρονα με την αντλία χαλαρά. Και εδώ και 2-3 χρόνια που την έχω δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Ανάβει με τα πρώτα κρύα και ξανασβήνει την άνοιξη.

Οκκκ ευχαριστώ για την απάντηση, θα φέρω ηλεκτρολόγο να δούμε την εγκατάσταση για αρχή και βλέπουμε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, star_cruiser είπε

Με 8 kva που είναι το απλό το μονοφασικό είσαι καλυμμένος με αντλία 14 και με παράλληλη χρήση συσκευών; Δηλαδή λειτουργεί η αντλία και πχ ψήνεις φαι και βάζεις και πλυντήριο και δεν πέφτει η ασφάλεια; Μήπως έχεις 12 kva σαν μονοφασικό;

Αν κάνεις την χρήση που λέει ο kax54638 πρακτικά η αντλία σου θα φτάσει 1 - 2 φορές το full της. Άντε να σου το δώσω επειδή είσαι και Πέλλα και όχι στην μαγευτική Ηλεία που είμαι εγώ, ότι θα το φτάσει και για 10 μέρες το χρόνο, μεταξύ 06:00 - 08:00 που θα τρώει ζόρι. Ε δεν πιστεύω να έχεις σηκωθεί να βάλεις να μαγειρέψεις, στις 6 τα ξημερώματα :) 
Θερμοσίφωνα δεν θα ανάβεις γιατί θα το θερμαίνει η αντλία... Οπότε μην αγχώνεσαι :)
Δες και ένα screenshot από κατοικία με 16άρα αντλία, όπου καταγράφεται το σύνολο των καταναλώσεων. 
'Εβαλα το διάστημα Φλεβάρη - Μάρτη, για να πιάσει τα πιο πολλά ζόρια. Όπως φαίνεται ξεκάθαρα το max που έπιασαν ποτέ οι καταναλώσεις ήταν περί τα 5.5kw για το σύνολο (όχι μόνο για την αντλία). Σε αυτό συμπεριλαμβάνονται πλυντήρια, πλυντήρια πιάτων, τοστιέρες, καφετιέρες, φούρνοι, μαγειρέματα κλπ. 

Στιγμιότυπο οθόνης από 2023-05-03 15-34-10.png

Επεξ/σία από mechpanos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Justelene235 είπε

Τις καταναλωσεις στο γραφημα πως τις βλέπεις;

 

Shelly 3EM + Homessistant. Υπάρχουν πολλά αντίστοιχα γραφήματα, στο νήμα των κλιματιστικών!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εσεις ολοι που εχετε βαλει αντλια και την χρησιμοποιηται 1-2-3 χρονια ειστε ευχαριστημενοι ολοι??

και απο καταναλαωσεις γιατι το ηλεκτρικο πηγε στο θεο ...και απο αποδοση?

Ψαχνομαι και εγω για σπιτι 95τμ μωνομενο με 10αρα και 3πλα τζαμια στα κουφωματα ..  Β. Ελλαδα. οικοδομη ..

πιο μηχανημα κατα την γνωμη σας θα προτεινατε?

ευχαριστωω

Επεξ/σία από ALXIOA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ALXIOA είπε

Εσεις ολοι που εχετε βαλει αντλια και την χρησιμοποιηται 1-2-3 χρονια ειστε ευχαριστημενοι ολοι??

και απο καταναλαωσεις γιατι το ηλεκτρικο πηγε στο θεο ...και απο αποδοση?

Ψαχνομαι και εγω για σπιτι 95τμ μωνομενο με 10αρα και 3πλα τζαμια στα κουφωματα ..  Β. Ελλαδα. οικοδομη ..

πιο μηχανημα κατα την γνωμη σας θα προτεινατε?

ευχαριστωω

Χρειάζεσαι μηχανικό να σου κάνει μελέτη για τις ανάγκες του σπιτιού και μετά ψάχνεις για αντλία.

Εμείς έχουμε Hitachi και είμαστε απόλυτα ευχαριστημένοι μέχρι σήμερα.

29 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Αντλια θερμοτητας στη βορεια Ελλαδα...δεν θα το προτιμουσα

Σωστά, η Β. Ελλάδα έχει πιο ψυχρό κλίμα από την Β. Ευρώπη ή την Β. Αμερική! 🤣

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ALXIOA είπε

Εσεις ολοι που εχετε βαλει αντλια και την χρησιμοποιηται 1-2-3 χρονια ειστε ευχαριστημενοι ολοι??

και απο καταναλαωσεις γιατι το ηλεκτρικο πηγε στο θεο ...και απο αποδοση?

Ψαχνομαι και εγω για σπιτι 95τμ μωνομενο με 10αρα και 3πλα τζαμια στα κουφωματα ..  Β. Ελλαδα. οικοδομη ..

πιο μηχανημα κατα την γνωμη σας θα προτεινατε?

ευχαριστωω

Ξεκινάς με το μηχανικό σου και σου βγάζει με βάση τις απώλειες, διαστασιολόγηση. Μετά παίρνεις από τις εταιρείες, προσφορά για αντλία όχι με βάση την ονομαστική, αλλά με την ισχύ που βγάζει στην θερμοκρασία της μελέτης, γιατί η ονομαστική δίνεται για τους +7. Από οικονομία εννοείται πιο οικονομική από οτιδήποτε άλλο (εξαιρούνται όσοι έχουν τζάμπα, δικά τους ξύλα και μπορούν να κουβαλάνε). Το ρεύμα ακρίβυνε αλλά υπήρξαν επιδοτήσεις, οπότε την παλέψαμε.
Από απόδοση ΔΕΝ είναι πετρέλαιο, το μυστικό (για οικονομία) είναι να την δουλεύεις συνέχεια και σε χαμηλή θερμοκρασιά νερού, έτσι θα ζεσταίνεσαι και οικονομικά.

Επεξ/σία από mechpanos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, SB_1957 είπε

Χρειάζεσαι μηχανικό να σου κάνει μελέτη για τις ανάγκες του σπιτιού και μετά ψάχνεις για αντλία.

Εμείς έχουμε Hitachi και είμαστε απόλυτα ευχαριστημένοι μέχρι σήμερα.

Σωστά, η Β. Ελλάδα έχει πιο ψυχρό κλίμα από την Β. Ευρώπη ή την Β. Αμερική! 🤣

ο μηχανικος επιμενει να βαλω.. εγω ειμαι δυσκολος.. αλλοι λενε ναι αξιζει κανει δουλεια .. αλλοι λενε τσαμπα λεφτα θα δωσεις....οπως ειπα το σπιτι θα μονωθει με 10αρα και 3πλα τζαμια στα κουφωματα .....για αυτο  ρωτησα να παρω γνωμες εσεις που την δουλευεται και αν μεινατε ευχαριστημενοι....

Επισης σκεφτομαι και το φωτοβολταικο 5Κw χωρις μπαταρια ομως για τις αναγκες του σπιτιου.. πιστευω ειναι πολυ καλη επενδυση...

Επεξ/σία από ALXIOA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ALXIOA είπε

ο μηχανικος επιμενει να βαλω.. εγω ειμαι δυσκολος.. αλλοι λενε ναι αξιζει κανει δουλεια .. αλλοι λενε τσαμπα λεφτα θα δωσεις....οπως ειπα το σπιτι θα μονωθει με 10αρα και 3πλα τζαμια στα κουφωματα .....για αυτο  ρωτησα να παρω γνωμες εσεις που την δουλευεται και αν μεινατε ευχαριστημενοι....

Επισης σκεφτομαι και το φωτοβολταικο 5Κw χωρις μπαταρια ομως για τις αναγκες του σπιτιου.. πιστευω ειναι πολυ καλη επενδυση...

Κάνε ό,τι σου λέει ο μηχανικός και μην ακούς τί λένε όσοι δεν έχουν αντλία γιατί αυτό συνιστάται πλέον επίσημα ως τρόπος θέρμανσης στην Ευρώπη. Ήδη σε άλλες χώρες έχουν απαγορευτεί οι καυστήρες σε νέα κτίρια και δίνεται επιδότηση για να αντικατασταθούν στα παλιά.

Ειδικά σε συνδυασμό με φωτοβολταϊκά είναι η τέλεια λύση!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ALXIOA είπε

ο μηχανικος επιμενει να βαλω.. εγω ειμαι δυσκολος.. αλλοι λενε ναι αξιζει κανει δουλεια .. αλλοι λενε τσαμπα λεφτα θα δωσεις....οπως ειπα το σπιτι θα μονωθει με 10αρα και 3πλα τζαμια στα κουφωματα .....για αυτο  ρωτησα να παρω γνωμες εσεις που την δουλευεται και αν μεινατε ευχαριστημενοι....

Επισης σκεφτομαι και το φωτοβολταικο 5Κw χωρις μπαταρια ομως για τις αναγκες του σπιτιου.. πιστευω ειναι πολυ καλη επενδυση...

Αυτοί που σου λένε βάλε αξίζει ή έχουν αντλία ή έχουν γνώση από αντλία. Αυτοί που σου λένε μη βάζεις δεν έχουν ιδέα τι είναι αντλία θερμότητας.

Εγώ που έχω αντλία 10 χρόνια σου λέω βάλε με κλειστά μάτια.Στα 10 χρόνια δεν εχω κάψει σταγόνα πετρέλαιο το χειμώνα ακόμα και με -7 έξω και 1 εβδομάδα χιόνι και παγωνιες.Η κατανάλωση τα μισά από το πετρέλαιο.Αν μπορείς βάλε και ψύξη, η αίσθηση δροσιάς είναι τέλεια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...