Προς το περιεχόμενο

Έχει πάει κανένας σε κέντρο αδυνατίσματος;


ThisFish

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειχα στο πορτοφόλι μια ακυρωμένη πιστωτική κάρτα gold και μια φορά με σταματησαν δύο κοπέλες στο πεζοδρόμιο, άρχισαν το ψηστήρι κ λέω ας ρίξω μια ματιά. Μία ωρα με κράτησαν μεσα στον χωρο και δεν με άφηναν να φύγω με τίποτα. Αφού είχαν φαγωθεί να κάνω μια δοκιμαστική συνεδρία με ένα "συμβολικό κόστος" ζήτησαν κάποια κάρτα. Τους έδωσα την ακυρωμένη κ έλαμψε το πρόσωπο τους. Τελικά είδαν ότι δουλεία δεν γίνεται κ αφού έκανα ότι καλώ την Αστυνομία με άφησαν να φύγω. 

Προσωπικά δεν ξαναμπαίνω με τίποτα.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 145
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Haldol είπε

Μιλάω για καθαρά/ποιοτικά προϊόντα, αλλά όχι υπερβολές (όχι χαζοβιολογικά, κ.λπ). Μπορεί να κάνω και χοντρό λάθος, διότι δε τα ΄χω υπολογίσει επακριβώς (έχω απλώς την αίσθηση ότι μου βγαίνει ακριβότερα η διατροφή).

Κάτσε ένα μήνα βάλτα κάτω μαν, νομίζω πως είναι υπερβολικό το να έδινες λιγότερα σε delivery. Βέβαια, προϋπόθεση για αυτό είναι να μαγειρεύεις εσύ το φαγητό που αγοράζεις, και επίσης να μην μαγειρεύεις ατομικές μερίδες όλη την εβδομάδα. Αν έχεις 3 φορές την εβδομάδα όσπριο για παράδειγμα, μια φορά φακές θα φτιάξεις. Όχι δευτέρα φακές, τετάρτη φασόλια και παρασκευή κουκιά. Θα φας μια φακές σούπα με καροτάκι, θα φτιάξεις ένα φακόρυζο με μπασμάτι ολικής, και την τρίτη μέρα θα πετάξεις τις φακές σε μια σαλάτα με αβοκάντο. Παράδειγμα δίνω.

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Dante80 είπε

Σε περιπτώσεις που θυμάμαι στο παρελθόν, αυτές οι εταιρίες συνήθιζαν να χρησιμοποιούν την προσωπική πώληση μέσω ψυχολογικής πίεσης για να σου πάρουν λεφτά για "συνεδρίες". Καθότι υπέρβαρος μου είχε συμβεί στο παρελθόν (με τσιμπήσανε στο πεζοδρόμιο λολ), και τους έριξα άκυρο.

Τα μηχανήματα που χρησιμοποιούν (υπέρηχοι, λεμφικοί ενεργοποιητές, μαγνητικοί λιποδιαλυτές ή όπως αλλιώς τα αναφέρουν) δεν σου προσφέρουν απολύτως τπτ, είναι απλά rebranded μηχανήματα παθητικής γυμναστικής/φυσιοθεραπείας. Υπάρχουν μερικές περιπτώσεις (πχ. αποθεραπεία μυών μετά από συγκεκριμένο τραυματισμό) που τέτοιες προσεγγίσεις βοηθάνε, αλλά για βάρος...γιοκ.

Με λίγα λόγια έχασες τα λεφτά σου. Η όλη ιδέα των κέντρων αδυνατίσματος είναι scam αν το σκεφτείς σοβαρά. Όλοι γνωρίζουμε τι χρειάζεται να κάνουμε για να χάσουμε βάρος, απλά δεν το κάνουμε.

1. Κατεβάζουμε και εφαρμόζουμε τον Εθνικό Διατροφικό Οδηγό, μειώνοντας τις προσλαμβανόμενες θερμίδες κατά ~500 ημερησίως (σε σχέση με τον  μεταβολικό μας ρυθμό). Αν δεν μπορούμε να το κάνουμε μόνοι μας, συνεργαζόμαστε με ένα διατροφολόγο (που μπορεί να μας κάνει και εξέταση BMR για να βρούμε ακριβώς τον μεταβολικό ρυθμό μας).

2. Αεροβική άσκηση (πχ. περπάτημα) 30λ καθημερινώς.

Δεν χρειάζεται κάτι έτερο, εκτός και αν μιλάμε για ειδικές κατηγορίες, ή συγκεκριμένες παθήσεις.

νομιζω να μειωσεις 500 θερμιδες μονομιας ειναι πολυ αμα ξεκινησεις περπατημα 30 λεπτα (+ γυμναστικη 30 λεπτα, οι μυς βοηθανε να κανεις περισσοτερες καυσεις, συν οτι αμα αδυνατησεις χωρις γυμναστικη θα χασεις και μυικη μαζα που ειναι all-around χειροτερο)

ας ξεκινησει καποιος τρωγοντας οτι τρωει και απλα να βαλει περπατημα + γυμναστικη και μετα αναλογα μπορει να κοβει σιγα σιγα.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Haldol είπε

Ούτε καν. Το αδυνάτισμα κοστίζει. Επειδή είμαι σ' αυτή τη διαδικασία... πιο ακριβά μου βγαίνουν τα "καθαρά" φαγητά (κι ας τα φτιάχνω εγώ) παρά μια σουβλάκα.

Δεν υπάρχουν "καθαρά" ούτε "βρόμικα", υπάρχουν μόνο οι θερμίδες.

Μπορείς να αδυνατίσεις με McDonald's και να παχύνεις με σαλάτες.

  • Like 9
  • Thanks 3
  • Confused 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα κέντρα αδυνατίσματος πουλάνε ενέσεις αυτοπεποιθησης στους πελάτες τους που κατά κανόνα είναι ευκολοπιστα και πρόθυμα θύματα που ψάχνουν να πιαστούν/δηλωθούν. Λύσεις τύπου εύκολα και γρήγορα και χωρίς θυσίες είναι λύσεις για ανθρώπους που ψάχνονται για placebo ψευδολύσεις και αρέσκονται σε ψευδαισθήσεις και το να κοροϊδεύουν τον εαυτό τους και τους άλλους ότι τάχα προσπαθούν με placebo δίαιτες και σκευάσματα.

 

Οποιαδήποτε συσχέτιση με την πολιτική κατάσταση και το εκλογικό σωμα, είναι καθαρά τυχαία...

Επεξ/σία από Krepalidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Dante80 είπε

Σε περιπτώσεις που θυμάμαι στο παρελθόν, αυτές οι εταιρίες συνήθιζαν να χρησιμοποιούν την προσωπική πώληση μέσω ψυχολογικής πίεσης για να σου πάρουν λεφτά για "συνεδρίες". Καθότι υπέρβαρος μου είχε συμβεί στο παρελθόν (με τσιμπήσανε στο πεζοδρόμιο λολ), και τους έριξα άκυρο.

Τα μηχανήματα που χρησιμοποιούν (υπέρηχοι, λεμφικοί ενεργοποιητές, μαγνητικοί λιποδιαλυτές ή όπως αλλιώς τα αναφέρουν) δεν σου προσφέρουν απολύτως τπτ, είναι απλά rebranded μηχανήματα παθητικής γυμναστικής/φυσιοθεραπείας. Υπάρχουν μερικές περιπτώσεις (πχ. αποθεραπεία μυών μετά από συγκεκριμένο τραυματισμό) που τέτοιες προσεγγίσεις βοηθάνε, αλλά για βάρος...γιοκ.

Με λίγα λόγια έχασες τα λεφτά σου. Η όλη ιδέα των κέντρων αδυνατίσματος είναι scam αν το σκεφτείς σοβαρά. Όλοι γνωρίζουμε τι χρειάζεται να κάνουμε για να χάσουμε βάρος, απλά δεν το κάνουμε.

1. Κατεβάζουμε και εφαρμόζουμε τον Εθνικό Διατροφικό Οδηγό, μειώνοντας τις προσλαμβανόμενες θερμίδες κατά ~500 ημερησίως (σε σχέση με τον  μεταβολικό μας ρυθμό). Αν δεν μπορούμε να το κάνουμε μόνοι μας, συνεργαζόμαστε με ένα διατροφολόγο (που μπορεί να μας κάνει και εξέταση BMR για να βρούμε ακριβώς τον μεταβολικό ρυθμό μας).

2. Αεροβική άσκηση (πχ. περπάτημα) 30λ καθημερινώς.

Δεν χρειάζεται κάτι έτερο, εκτός και αν μιλάμε για ειδικές κατηγορίες, ή συγκεκριμένες παθήσεις.

Αυτό ακριβώς! Θέλει πολύ δύναμη, μέχρι και να τσακωθείς, αν δεν θέλεις να κάνεις κάποιο πρόγραμμα. Έχουν απίστευτο θράσος, μιλάμε δεν παίζονται. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπόψιν για άτομα που δεν μπορούν να σταματήσουν το φαγητό κυκλοφορεί ένας ιατρός στο fb πολύ καλός που κάνει θαύματα. 

Αθήνα είναι αλλά αναλαμβάνει και Θεσσαλονίκη κλπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Axelq είπε

Δεν υπάρχουν "καθαρά" ούτε "βρόμικα", υπάρχουν μόνο οι θερμίδες.

Μπορείς να αδυνατίσεις με McDonald's και να παχύνεις με σαλάτες.

Ελπίζω να κάνεις πλάκα. Εαν όχι μη λέτε τέτοια πράγματα όταν ο άλλος προσπαθεί να χάσει κιλά. 

  • Like 6
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα αν θες να χάσεις φυσικά τα κιλά.... 

3 ώρες γυμναστήριο απαραίτητα. 

Αερόβιο 2 ώρες. 

Μισή ώρα βάρη. 

Μισή ώρα κοιλιακούς και ραχαιους και δρόμο. 

Ανάμεσα σε όλα αυτά κάνεις ανοίγματα αλλιώς σε βλέπω σαν εμένα σακατη. 

1 λεπτό πριν, Razgriz είπε

Ελπίζω να κάνεις πλάκα. Εαν όχι μη λέτε τέτοια πράγματα όταν ο άλλος προσπαθεί να χάσει κιλά. 

Κιλά μπορείς να χάσεις φίλε τρώγοντας αυτό και σαλάτα για έναν μήνα, ενδιάμεσα τρως αρακα και φασολάκια, οτιδήποτε με σαλάτα. 

Μετά όμως θα κρέμονται όλα αυτά τα κιλά που θα χάσεις 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, tzoyris7 είπε

η ιστορια που θα πω θα βαφτιστει τρολλ αλλα ειναι 100 τοις εκατο αληθινη....αφου ειχα φαει μια 5αετια πουλωντας πιστωτικες καρτες citibank σε καταστηματα ζαρα σατουρν και σελλ(τα λεφτα ηταν τρελα αν το κηνηγουσες σωστα ,ελεγα παρτην και μην την χρησιμοποιεις δεν ειχαν και συνδρομη ειχαν και μια δωροεπιταγη)η τραπεζα εκλεισε και βρεθηκα να ψαχνω δουλεια....βλεπω αγγελια σε τετοιο κεντρο αδυνατισματος και αισθητικης στο περιστερι...λεω θα παω ημουν 25 χρονων το πολυ πολυ θα καβλαντισω με κανα πιστολι γραμματεα...η υπευθυνη 40αρα μου λεει σε θελω γιατι ησουν και στις καρτες και θελει θρασος η δουλεια σε καθε υπηρεσια που εκλεινα επαιρνα το 20% ως Bonus και σε καθε προσθετο πακετο το 50%...δηλαδη ερχοταν η θεια της ελεγα θα κανουμε αυτη την θεραπεια εχει 200ε συμφωνουσε και στην πορεια ξερετε πατε καλα αλλα θα βοηθουσε και η ταδε υπηρεσια....υπογραφες παντου απ τις πελατισσες....αντεξα ενα χρονο στην δουλεια εβγαλα 29.000ε ηταν η μεγαλυτερη δηλωση που εχω κανει μεχρι σημερα...ξυλο και βρισιμο με τους συζυγους οτι κοριδευω τις γυναικες τους....μηχανηματα που ηταν χαλασμενα και τις βαζαμε μεσα τις γυναικες αλλα δεν καταλαβαιναν τπτ....το κερασακι της υποθεσης προτεινω σε παππου μαλλαξη ορχεων για τον προστατη 200ε....2 συνεδριες....την 2 φορα που ελειπε μια κοπελα μου ζητηθηκε να το κανω εγω.....ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ....ακομη το θυμαμαι και κλαιω στα γελια.....

ποιος είσαι ρε φιλαράκι,ο DiCaprio sto "catch me if you can"  😀

Επεξ/σία από Apaleytos80
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Razgriz είπε

Ελπίζω να κάνεις πλάκα. Εαν όχι μη λέτε τέτοια πράγματα όταν ο άλλος προσπαθεί να χάσει κιλά. 

Τεχνικως εχει δικιο. Δεν ειναι ευκολο να αδυνατισεις με mac donalts αλλα δεν ειναι και αδυνατο.

Επισης αν τρως σαλατα με μισο κιλο φετα, μισο λιτρο λαδι και ενα καρβελι ψωμι μια χαρα τοφαλος θα γινεις. Η σαλατα που αδυνατιζει ειναι αυτη που ειναι 90% πρασιναδα, 100γρ κοτοπουλο και 1 κουταλακι του γλυκου λαδι. Τετοια σαλατα δεν την πουλανε ετοιμη σε κανενα μαγαζι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ιδανικο ειναι πρωτα υγιεινη διατροφη κ σχεδον καθε μερα περπατημα η γυμναστικη κλπ.

ειδικα σε μεγαλες ηλικιες, που δυσκολευονται να τρωνε πολλα αβγα,κρεατα,φρουτα,ψωμια,ρυζια κλπ

γιαουρτι ,σαλατες, ψαρι, μετρημενα.

φυσικα οι πιο πολλοι ξεφευγουν μπολικο και παιρνουν χαπια κλπ.

δεν προλαβαινουν τα νοσοκομεια να κανουν εξετασεις χοληστερινης,τσεκαπ,υπερηχους κλπ

κ μετα δινει το επικο διαιτολογιο περιπου των 1600 θερμιδων ο γιατρος , το κολλαει λιγες μερες στο ψυγειο κ μετα στην ελευθερη ερμηνεια.

ειναι ευκολοτερο να γινει καποιος σχετικα πλουσιος παρα να τρωει οπως η μενεγακη,η παολα,η βανδη,ο κωστας εμπειρος κλπ

η βικι οταν κανει διαιτα τρωει για 1 εβδομαδα 1 αβγο μονο για πρωινο.

η βικι του παμε πακετο.

δηλαδη αν φαει μηδεν μικρη διαφορα.

γιαυτο δεν πηραν εμενα στην τηλεοραση κ πηραν τις παραπανω κοπελες

αν ετρωγα κ εγω μεχρι 2 αβγα γισ πρωινο ισως ειχα κ εγω ελπιδες😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, Razgriz είπε

Ελπίζω να κάνεις πλάκα. Εαν όχι μη λέτε τέτοια πράγματα όταν ο άλλος προσπαθεί να χάσει κιλά. 

Δεν θα έκανα ποτέ πλάκα σε ένα θέμα που το θεωρώ σοβαρό.

Ο σωστός ο διατροφολόγος, αμφιβάλω αν υπάρχουν πάνω από 10 στην Ελλάδα, δεν θα σου γράψει να τρως φελιζόλ (ριζογκοφρέτες) με μια κουταλιά ταχίνι ενώ μέχρι πρότινος εσύ κατέβαζες πίτσες και παγωτά.

Αντιθέτως θα πάρει υπόψη την τωρινή σου διατροφή και θα προσπαθήσει να μειώσει τις ποσότητες έτσι ώστε να βρεθείς σε θερμιδικό έλλειμμα που είναι η μόνη λύση για την απώλεια βάρους.

Όταν ακούω για διατροφές του τύπου: πρωινό με μια φέτα ολικής, λίγο αβοκάντο και σπόρους τσία, μου έρχεται να βρω τον διατροφολόγο και να του σκίσω τα πτυχία.

Δεν φταίνε όμως αυτοί αλλά η σχολή που τους κάνει μάθημα με βιβλία του 80' ενώ κάθε βδομάδα βγαίνει και μια επιστημονική έρευνα που καταρρίπτει την προηγούμενη.

Επίσης τα κιλά τα χάνεις με την διατροφή και όχι το γυμναστήριο, οι θερμίδες που καις είναι μηδαμινές . Δεν το συζητάω καν αν κάνεις 2 ώρες αερόβια, θα σου ανοίξει τόσο πολύ την όρεξη που θα φας ότι έχεις μπροστά σου μετά.

Φυσικά και κάνει πολύ καλό η γυμναστική μαζί με την δίαιτα, το σημαντικότερο είναι ότι δεν αφήνει το δέρμα σου να "χαλαρώσει" εφόσον χάνεις κιλά αλλά λίγοι μπορούν να τα συνδυάσουν.

*Δεν είμαι ούτε γιατρός ούτε διατροφολόγος απλά έχω ασχοληθεί πάρα πολύ με το θέμα της διατροφής και της γυμναστικής.

 

Επεξ/σία από Axelq
  • Like 7
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
6 ώρες πριν, tzoyris7 είπε

η ιστορια που θα πω θα βαφτιστει τρολλ αλλα ειναι 100 τοις εκατο αληθινη....αφου ειχα φαει μια 5αετια πουλωντας πιστωτικες καρτες citibank σε καταστηματα ζαρα σατουρν και σελλ(τα λεφτα ηταν τρελα αν το κηνηγουσες σωστα ,ελεγα παρτην και μην την χρησιμοποιεις δεν ειχαν και συνδρομη ειχαν και μια δωροεπιταγη)η τραπεζα εκλεισε και βρεθηκα να ψαχνω δουλεια....βλεπω αγγελια σε τετοιο κεντρο αδυνατισματος και αισθητικης στο περιστερι...λεω θα παω ημουν 25 χρονων το πολυ πολυ θα καβλαντισω με κανα πιστολι γραμματεα...η υπευθυνη 40αρα μου λεει σε θελω γιατι ησουν και στις καρτες και θελει θρασος η δουλεια σε καθε υπηρεσια που εκλεινα επαιρνα το 20% ως Bonus και σε καθε προσθετο πακετο το 50%...δηλαδη ερχοταν η θεια της ελεγα θα κανουμε αυτη την θεραπεια εχει 200ε συμφωνουσε και στην πορεια ξερετε πατε καλα αλλα θα βοηθουσε και η ταδε υπηρεσια....υπογραφες παντου απ τις πελατισσες....αντεξα ενα χρονο στην δουλεια εβγαλα 29.000ε ηταν η μεγαλυτερη δηλωση που εχω κανει μεχρι σημερα...ξυλο και βρισιμο με τους συζυγους οτι κοριδευω τις γυναικες τους....μηχανηματα που ηταν χαλασμενα και τις βαζαμε μεσα τις γυναικες αλλα δεν καταλαβαιναν τπτ....το κερασακι της υποθεσης προτεινω σε παππου μαλλαξη ορχεων για τον προστατη 200ε....2 συνεδριες....την 2 φορα που ελειπε μια κοπελα μου ζητηθηκε να το κανω εγω.....ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ....ακομη το θυμαμαι και κλαιω στα γελια.....

Δεν τις κορόιδευες τελικά χρησιμοποιώντας μαύρες τακτικές για να τις προσελκύσεις για πράγματα που δεν χρειαζόντουσαν;

Θα έλεγα για δικαιοσύνη, αλλά από την άλλη είδα έχεις θρεντ που κυνηγάς ταμείο ανεργίας οπότε είμαι κομπλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, peiraiask είπε

φυσικα οι πιο πολλοι ξεφευγουν μπολικο και παιρνουν χαπια κλπ.

There are no magic pills, only magic needles. 

Ακόμα και αυτά όμως, αν δεν στρώσεις κώλο να κάνεις αυστηρότατη διατροφή ΟΤΙ μα ΟΤΙ και να πάρεις τον οργανισμό σου επιβαρύνεις και τίποτα άλλο. 

Οι γυμναστηριακοί που βλέπεται με τις φλέβες στους κοιλιακούς έχουν κάνει διατροφή και στερούνται πράγματα που ούτε περνάνε απ'το μυαλό μας. Το γιατί το κάνουν είναι άλλο θέμα. Αλλά στο κομμάτι της διατροφής επειδή το έχω ζήσει εκ των έσω από φίλους που έχουν κατέβει σε αγώνες, ΟΤΙ ενέσιμο και να πάρεις αν συνεχίσεις την μέτρια διατροφή (δεν λέω καν για χάλια διατροφή) θα γίνεις ένας άσβερκος μπόγος και μισός, και σίγουρα δεν θα αδυνατίσεις!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...