Προς το περιεχόμενο

Έχει πάει κανένας σε κέντρο αδυνατίσματος;


ThisFish

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, _Dinos_ είπε

Τα εγγόνια μου μπορεί να μην τα δώ αν πάθω  καρκίνο ή πέσει κάποιος πάνω στο αυτοκίνητο μου.

ωραια , σε tread για αδυνατισμα ξεκινησαμε να μιλαμε για πιθανοτητες και στατιστικα ωραια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 145
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ας πω και εγώ την εμπειρία μού. Πήγα σε ένα κέντρο επειδή είχα τοπικό λίπος κοιλιάς πού με ενοχλούσε (αισθητικά). Πήρα ένα πρόγραμμα το οποίο είχε μέσα του, παρακολούθηση, (μετρήσεις λίπους, μεταβολισμό και τέτοια) κρύολυπολυση και ένα άλλο μηχάνημα, κάτι σαν ρεύμα στο σώμα. Η αλήθεια είναι ότι είδα διάφορες αλλά δεν ξέρω αν οφείλεται στα μηχανήματα η στην διατροφή πού πρότειναν. Αυτό πού έκανα εγώ λάθος ήταν η διατροφή, όχι επειδή έτρωγα πολύ αλλά επειδή δεν έτρωγα καθόλου με αποτέλεσμα να είχε μειωθεί πάρα πολύ ο μεταβολισμός. Να προσθέσω ότι σε μένα τουλάχιστον, το πρόγραμμα αυτό βοήθησε και για ψυχολογικούς λόγος, με την έννοια ότι όταν πας και τα σκας, έχεις ένα επιπλέον κίνητρο να διατηρήσεις την διατροφή και να κάνεις ασκήσεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, eri77 είπε

Ας πω και εγώ την εμπειρία μού. Πήγα σε ένα κέντρο επειδή είχα τοπικό λίπος κοιλιάς πού με ενοχλούσε (αισθητικά). Πήρα ένα πρόγραμμα το οποίο είχε μέσα του, παρακολούθηση, (μετρήσεις λίπους, μεταβολισμό και τέτοια) κρύολυπολυση και ένα άλλο μηχάνημα, κάτι σαν ρεύμα στο σώμα. Η αλήθεια είναι ότι είδα διάφορες αλλά δεν ξέρω αν οφείλεται στα μηχανήματα η στην διατροφή πού πρότειναν. Αυτό πού έκανα εγώ λάθος ήταν η διατροφή, όχι επειδή έτρωγα πολύ αλλά επειδή δεν έτρωγα καθόλου με αποτέλεσμα να είχε μειωθεί πάρα πολύ ο μεταβολισμός. Να προσθέσω ότι σε μένα τουλάχιστον, το πρόγραμμα αυτό βοήθησε και για ψυχολογικούς λόγος, με την έννοια ότι όταν πας και τα σκας, έχεις ένα επιπλέον κίνητρο να διατηρήσεις την διατροφή και να κάνεις ασκήσεις 

να συμπληρωσω κατι λιγο πιο ορθρα , οχι γιατι δν ετρωγες καθολου, αλλα γιατι δν ετρωηες τις σωστες ουσιες που θελει ο μεταβολισμος για να ''ξυπνησει'' πρωτεινη, αμμινοξεα κλπ.. απλα σαν ενα πιο γενικο συνολο επειδη δν ετρωγες καθολου οπως ειπες.. δλδ το καθολου εχει ιδια εννοια με το φουλ (αλλα σαβουρα μονο)..για να ξυπνησεις μεταβολισμο θες σωστη διατροφη (αναλογια πρωτεινη, υδαταθρ κλπ) ωστε να εχεις - δουλευουν οι μυες γτ ενας μυς καιει και θελει πιο πολυ ενεργεια απο οτι το λιπος .. ( ο μυς στην ουσια ειναι οργανο το λιπος ειναι αποθηκη ενεργειας) 

κατα τα αλλα καλα τα λες φιλε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, pasxaliskar είπε

να συμπληρωσω κατι λιγο πιο ορθρα , οχι γιατι δν ετρωγες καθολου, αλλα γιατι δν ετρωηες τις σωστες ουσιες που θελει ο μεταβολισμος για να ''ξυπνησει'' πρωτεινη, αμμινοξεα κλπ.. απλα σαν ενα πιο γενικο συνολο επειδη δν ετρωγες καθολου οπως ειπες.. δλδ το καθολου εχει ιδια εννοια με το φουλ (αλλα σαβουρα μονο)..για να ξυπνησεις μεταβολισμο θες σωστη διατροφη (αναλογια πρωτεινη, υδαταθρ κλπ) ωστε να εχεις - δουλευουν οι μυες γτ ενας μυς καιει και θελει πιο πολυ ενεργεια απο οτι το λιπος .. ( ο μυς στην ουσια ειναι οργανο το λιπος ειναι αποθηκη ενεργειας) 

κατα τα αλλα καλα τα λες φιλε 

Ο μεταβολισμος δεν ξυπναει και κοιμαται αναλογα το φαγητο. Ειτε εχεις μεταβολισμο και ζεις ειτε δεν εχεις και εισαι νεκρος. Η μεγαλη στερηση θερμιδων για μεγαλο χρονικο διαστημα εχει ως αποτελεσμα την μειωση του βασικου μεταβολισμου. Το σωμα μαθαινει να κανει οτι και πριν ξοδευοντας λιγοτερη ενεργεια.

50 λεπτά πριν, _Dinos_ είπε

Συμπέρασμα.Μην καταπιέζετε τον εαυτό σας για το αδυνάτισμα.Φάτε,πιείτε κάντε καταχρήσεις και όσο αντέξετε.

Ο καθενας ζει οπως νομιζει. Αν θες να ζεις με καταχρησεις κανενα προβλημα. Τουλαχιστον θα γλιτωσει το κρατος την συνταξη σου.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, pasxaliskar είπε

να συμπληρωσω κατι λιγο πιο ορθρα , οχι γιατι δν ετρωγες καθολου, αλλα γιατι δν ετρωηες τις σωστες ουσιες που θελει ο μεταβολισμος για να ''ξυπνησει'' πρωτεινη, αμμινοξεα κλπ.. απλα σαν ενα πιο γενικο συνολο επειδη δν ετρωγες καθολου οπως ειπες.. δλδ το καθολου εχει ιδια εννοια με το φουλ (αλλα σαβουρα μονο)..για να ξυπνησεις μεταβολισμο θες σωστη διατροφη (αναλογια πρωτεινη, υδαταθρ κλπ) ωστε να εχεις - δουλευουν οι μυες γτ ενας μυς καιει και θελει πιο πολυ ενεργεια απο οτι το λιπος .. ( ο μυς στην ουσια ειναι οργανο το λιπος ειναι αποθηκη ενεργειας) 

κατα τα αλλα καλα τα λες φιλε 

Ναι, εκφράστηκα λάθος.. Στην ουσία δεν έτρωγα σωστά. Για να καταλάβεις, έτρωγα μία ρυζογκοφρετα το πρωί, σαλάτα μαρούλι τόνο (μεσημέρι και βράδυ). Αυτό έπη μήνες. Η συνέπεια ήταν αδυναμία και παραδόξως να μην χάνω καθόλου λίπος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, eri77 είπε

Ναι, εκφράστηκα λάθος.. Στην ουσία δεν έτρωγα σωστά. Για να καταλάβεις, έτρωγα μία ρυζογκοφρετα το πρωί, σαλάτα μαρούλι τόνο (μεσημέρι και βράδυ). Αυτό έπη μήνες. Η συνέπεια ήταν αδυναμία και παραδόξως να μην χάνω καθόλου λίπος 

πως στο μετρησαν το λιπος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, evabb είπε

πως το μετρησαν το λιπος;

μου έδωσαν να πιανω ενα σαν κυλινδρο στο παλαμη.σε ενα υπολογιστη βλεπουν ολα τα στοιχεια (μεταβολισμό,λίπος % ,βαροσ τον μύεσ και καποια αλλα που δεν θυμαμαι).τωρα ποσο κοντα ειναι στην πραγματικοτητα  αυτά τα στοιχεία δεν το γνωρίζω αλλά η αλήθεια είναι ότι κάθε φορά που πηγαινα έβλεπα διαφορες (προς το καλυτερο).παραδειγμα ο μεταβολισμός ηταν περιπου 800 (??) και εχει παει 1700 (??).οπως και ο λιπος ηταν περιπου 28% και τωρα νομιζω ειναι στα 22%.περα απο το μηχανημα και πως το μετρησαν οι διαφορες ειναι και ορατα με το ματι 

Επεξ/σία από eri77
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, eri77 είπε

Ναι, εκφράστηκα λάθος.. Στην ουσία δεν έτρωγα σωστά. Για να καταλάβεις, έτρωγα μία ρυζογκοφρετα το πρωί, σαλάτα μαρούλι τόνο (μεσημέρι και βράδυ). Αυτό έπη μήνες. Η συνέπεια ήταν αδυναμία και παραδόξως να μην χάνω καθόλου λίπος 

ε ναι .. αυτο πανω κατω ειναι 55-60 γρ πρωτεινης .. ενα καθυστικο ατομο θελει περιπου 0,80-1,00γρ ανακιλο βαρους του .. για αυτο ειναι και τα συμπληρωματα.. εαν π.χ. επερνες και 1 δοση , αλλα ουτε καν και 2 γιαουρτια να ετρωγες και 2 μπιφτεκια θα ησουν φετες.. σε τοσο λιγο γραμαρια πρωτεινης δν κανεις μυς οποτε ο μεταβολισμος πεφτει ..

 

19 λεπτά πριν, evabb είπε

πως στο μετρησαν το λιπος;

με μηχανημα σου μετρανε λιπος , ακομα και σε ποια σημεια εχεις πιο πολυ.. μια φορα εχω κανει λιπομετρηση απλη (ηταν δωρεαν απο το γυμναστηριο σαν προμοσιον) και π.χ κατι που το βλεπω και εγω , μου λενε απο την δεξια πλευρα του σωματος εχεις λιγοτερο λιπος .. τους λεω γιατι αυτ? μου λενε μηπως εισαι δεξιοχειρας κλπ? λεω ναι .. ε μ με λεει παιζει ρολο π.χ. ..και οντως ολες τις κινησεις με το δεξι κομματι εκανα.. 

2 λεπτά πριν, eri77 είπε

μου έδωσαν να πιανω ενα σαν κυλινδρο στο παλαμη.σε ενα υπολογιστη βλεπουν ολα τα στοιχεια (μεταβολισμό,λίπος % ,βαροσ τον μύεσ και καποια αλλα που δεν θυμαμαι).τωρα ποσο κοντα ειναι στην πραγματικοτητα  αυτά τα στοιχεία δεν το γνωρίζω αλλά η αλήθεια είναι ότι κάθε φορά που πηγαινα έβλεπα διαφορες (προς το καλυτερο).παραδειγμα ο μεταβολισμός ηταν περιπου 800 (??) και εχει παει 1700 (??).οπως και ο λιπος ηταν περιπου 28% και τωρα νομιζω ειναι στα 22%.περα απο το μηχανημα και πως το μετρησαν οι διαφορες ειναι και ορατα με το ματι 

υπαρχει και μπακαλικος τροπος με μεζουρα και κατι πραξεις (ειναι ενα φαστ τροπος που κανανε παλια στον αμερικανικο στρατο..) εινια σχετικα κοντα σαν % αλλα δν μπορει να σου πει νουμερα ακριβως και λεπτομεριες 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, eri77 είπε

μου έδωσαν να πιανω ενα σαν κυλινδρο στο παλαμη.σε ενα υπολογιστη βλεπουν ολα τα στοιχεια (μεταβολισμό,λίπος % ,βαροσ τον μύεσ και καποια αλλα που δεν θυμαμαι).τωρα ποσο κοντα ειναι στην πραγματικοτητα  αυτά τα στοιχεία δεν το γνωρίζω αλλά η αλήθεια είναι ότι κάθε φορά που πηγαινα έβλεπα διαφορες (προς το καλυτερο).παραδειγμα ο μεταβολισμός ηταν περιπου 800 (??) και εχει παει 1700 (??).οπως και ο λιπος ηταν περιπου 28% και τωρα νομιζω ειναι στα 22%.περα απο το μηχανημα και πως το μετρησαν οι διαφορες ειναι και ορατα με το ματι 

Βασικος μεταβολισμος μεταβολισμος 800 θερμιδες την ημερα; 30 κιλα ζυγιζεις; Τα νουμερα αυτα ειναι οτι να 'ναι σε γενικες γραμμες. Επισης το τοπικο λιπος φευγει μονο με λιποαναροφηση. Δεν ξερω αν η κρυολιπολυση ειναι αποτελεσματικη παντως δεν μπαινεις Βενιζελος και βγαινεις φετες. Αν κανει δουλεια ειναι για λιγη ποσοτητα λιπους και αν. Προφανως ετσι οπως ετρωγες σιγουρα εχασες κιλα και αρα λογικο ειναι να εχει μειωθει και το λιπος πανω σου.

12 λεπτά πριν, pasxaliskar είπε

ε ναι .. αυτο πανω κατω ειναι 55-60 γρ πρωτεινης .. ενα καθυστικο ατομο θελει περιπου 0,80-1,00γρ ανακιλο βαρους του .. για αυτο ειναι και τα συμπληρωματα.. εαν π.χ. επερνες και 1 δοση , αλλα ουτε καν και 2 γιαουρτια να ετρωγες και 2 μπιφτεκια θα ησουν φετες.. σε τοσο λιγο γραμαρια πρωτεινης δν κανεις μυς οποτε ο μεταβολισμος πεφτει ..

με μηχανημα σου μετρανε λιπος , ακομα και σε ποια σημεια εχεις πιο πολυ.. μια φορα εχω κανει λιπομετρηση απλη (ηταν δωρεαν απο το γυμναστηριο σαν προμοσιον) και π.χ κατι που το βλεπω και εγω , μου λενε απο την δεξια πλευρα του σωματος εχεις λιγοτερο λιπος .. τους λεω γιατι αυτ? μου λενε μηπως εισαι δεξιοχειρας κλπ? λεω ναι .. ε μ με λεει παιζει ρολο π.χ. ..και οντως ολες τις κινησεις με το δεξι κομματι εκανα.. 

υπαρχει και μπακαλικος τροπος με μεζουρα και κατι πραξεις (ειναι ενα φαστ τροπος που κανανε παλια στον αμερικανικο στρατο..) εινια σχετικα κοντα σαν % αλλα δν μπορει να σου πει νουμερα ακριβως και λεπτομεριες 

Δυο τροποι λιπομετρησης μονο ειναι ακριβης. Με μαγνητικη τομογραφια και αυτοψια. Μονο για ερευνητικους σκοπους εχω δει να χρησιμοποιουν τομογραφο για λιπομετρηση. Καλυτερα κοιτα τον καθρεφτη για να εχεις μια ιδεα του λιπους.

Επεξ/σία από evabb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, evabb είπε

Βασικος μεταβολισμος μεταβολισμος 800 θερμιδες την ημερα; 30 κιλα ζυγιζεις; Τα νουμερα αυτα ειναι οτι να 'ναι σε γενικες γραμμες. Αυτο περι δεξιοχειρων πρωτη φορα το ακουω. Κομπογιαννητες! Φυγε μακρια. Επισης το τοπικο λιπος φευγει μονο με λιποαναροφηση. Δεν ξερω αν η κρυολιπολυση ειναι αποτελεσματικη παντως δεν μπαινεις Βενιζελος και βγαινεις φετες. Αν κανει δουλεια ειναι για λιγη ποσοτητα λιπους και αν. Προφανως ετσι οπως ετρωγες σιγουρα εχασες κιλα και αρα λογικο ειναι να εχει μειωθει και το λιπος πανω σου.

ειμαι 72 κιλα.το θεμα ειναι οτι οπως ετρωγα δεν εxανα καθολου κιλα (εχασα στην αρχη αλλα μετα στασιμος επι μηνες).με την διατροφή και την κρυολιπόλυση και παλι δεν εχω χασει βαρος αλλα λιπος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, _Dinos_ είπε

Συμπέρασμα.Μην καταπιέζετε τον εαυτό σας για το αδυνάτισμα.Φάτε,πιείτε κάντε καταχρήσεις και όσο αντέξετε.

Μπούκουρα εσύ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, eri77 είπε

ειμαι 72 κιλα.το θεμα ειναι οτι οπως ετρωγα δεν εxανα καθολου κιλα (εχασα στην αρχη αλλα μετα στασιμος επι μηνες).με την διατροφή και την κρυολιπόλυση και παλι δεν εχω χασει βαρος αλλα λιπος

βασικα τα κιλα ειναι μοναδα μαζας.. εμενα π.χ. ολοι με λενε οτι ζυγιζω 10-15 κιλα πιο κατω απο τα κανονικα μου γτ γυμναζομαι.. γιατι 1 λιος μυς εχεις τριπλασιο ογκο απο 1 μυς λιπος..αρα ο αλλος μπορει να ειναι 72 κιλα με λιπος = 80 κιλα νορμαλ = 87 κιλα γυμνασμενος.. π.χ. (σαν ογκος σωματος μιλαω και φουλ χοντρικα μην αρχιστε απο κατω τις λεπτομεριες, ενα χοντρικο παραδειγμα εδωσα προφανος και απο σωμα σε σωμα διαφερει κιλα - ογκος κλπ λογο κοκκαλα και σπλαχνικο βάρος) 

48 λεπτά πριν, JohnGTA είπε

Από σελίδα 3 και μετά είναι το χάος όσον αφορά τις γνώσεις διατροφής.

ε ναι γιατι ο καθενας λεει μια διατροφη κλπ και δν αναφερει , για χρηση.. ογκου? γραμμωσης? χασιμο κιλων ? αυξηση κιλων? οποτε ο καθενας πρεπει να κρινει μονος του (οπως εσυ που ειπες) εαν δν μπορεις να καταλαβεις ποιος λεει βλακιες δν σου φταιει κανεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...