Προς το περιεχόμενο

Θεωρία φωτογραφίας και θέματα αυτής προς συζήτηση και κατανόηση τους


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, vs_skg είπε

Για να δωσω μια σωστη απαντηση, μιας που η προηγουμενη που ελαβες ηταν τελειως ..off, το βαθος πεδιου δεν εξαρταται μονο απο το διαφραγμα.

Εξαρταται απο τον συνδυασμο διαφραγματος και αποστασης του θεματος. Για δεδομενο διαφραγμα, οσο πιο μακρια το θεμα, και επομενως το επιπεδο εστιασης, τοσο μεγαλυτερο το βαθος πεδιου.

Υπαρχουν πολλα εργαλειακια που το υπολογιζουν κιολας:

https://www.photopills.com/calculators/dof

Το φαινομενο αυτο ειναι θεμα οπτικης, οχι φωτογραφιας, και μπορεις να το αναπαραγαγεις και με ενα δαχτυλο. Εστιαζοντας παντα σε αυτο, και φερνοντας το πιο κοντα στο προσωπο σου, το παρασκηνιο θολωνει, απομακρυνοντας το επανερχεται σε εστιαση.

Παρεπιπτοντως, αυτα τα f8 με f16 ειδικα ειναι απομειναρια αλλης εποχης που οι φακοι ειχαν αλλες τεχνολογιες. Πλεον οι φακοι ως επι το πλειστον εχουν την καλυτερη τους αποδοση γυρω στο f5.6, και μετα ξεκινας να χανεις σε ευκρινεια λογω σχεδιασμου και λογω διαθλασης.

    Χαίρομαι που σας έκανε να χαμογελάσετε η απάντηση που έδωσα στον νηματοθετη , γιατί όχι αφού το γέλιο είναι υγεία , ομοίως με έκανε να χαμογελάσω και η δική σας , ειδικά στο σημείο με το δάχτυλο . Είμαι βέβαιος πως αυτός που ξεκίνησε το θέμα , είχε κάποιες απορίες , για μένα λογικές . Αυτό που προσπάθησα ήταν να του δώσω κάποια στοιχειώδη , γι' αυτό είπα πως μπορεί να είναι γνωστά , μπορεί και όχι . Η απάντηση που του έδωσα , είχε σκοπό να τον κάνει να πάει πιο πέρα , να συνεχίσει και να ψάξει τα υπόλοιπα πιο κάτω , αφού όλες οι παράμετροι είναι αδύνατον να δοθούν σε λίγες γραμμές . 

    Συμφωνώ ( υπό όρους ) για το f 5.6 που αναφέρατε . Αυτό που δεν συμφωνώ , είναι η τάση να χαρακτηρίζονται ON , OFF κλπ , οι απαντήσεις των ανθρώπων εδώ μέσα . 

   Εφόσον λοιπόν , εσείς γνωρίζετε τον τρόπο να του δείξετε κάτι περισσότερο , μπορείτε αντί να ξεκινήσετε την απάντηση σας , χαρακτηρίζοντας την δική μου OFF , να πείτε απλά " δεν θα συμφωνήσω με την απάντηση του τάδε " και να συνεχίσετε δίνοντας αυτό που γνωρίζετε . Ακόμη περισσότερο , αν είστε επαγγελματίας , έχετε ειδικές γνώσεις αλλά και εμπειρία ( διότι έχω δηλώσει πως είμαι ερασιτέχνης ) δεν σας εμποδίζει κανείς να ξεκινήσετε σειρά άρθρων , μαθημάτων και ότι άλλο εσείς θεωρείτε σκόπιμο , πράγμα από το οποίο μόνον όφελος θα υπάρχει για όλους , μέσα κι' εγώ .

    Αφήνω στην άκρη τα υπόλοιπα , περί άλλων εποχών κλπ και σας δηλώνω πως σε ότι με αφορά , ενδιαφέρομαι να μάθω περισσότερα , οπότε αφού δηλώσετε την ιδιότητα σας , πως είστε δλδ κάποιος που έχετε αυτή την γνώση γύρω από την φωτογραφία , έχετε τα τυπικά προσόντα , είστε επαγγελματίας με εμπειρία , διδάσκετε γύρω από το αντικείμενο , εγώ σαν ερασιτέχνης είμαι πρόθυμος και επιθυμώ να μάθω περισσότερα από σας . 

   Περιμένω νεότερα .

 

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 414
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, vs_skg είπε

Παρεπιπτοντως, αυτα τα f8 με f16 ειδικα ειναι απομειναρια αλλης εποχης που οι φακοι ειχαν αλλες τεχνολογιες. Πλεον οι φακοι ως επι το πλειστον εχουν την καλυτερη τους αποδοση γυρω στο f5.6, και μετα ξεκινας να χανεις σε ευκρινεια λογω σχεδιασμου και λογω διαθλασης.

Να χάσεις πριν το f11 , χλωμό το κόβω. Πόσο μάλλον από f/8. Από f/13 ίσως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Να χάσεις πριν το f11 , χλωμό το κόβω. Πόσο μάλλον από f/8. Από f/13 ίσως.

Παντελως μα παντελως τυχαια επιλογη φακου.

https://www.lenstip.com/589.4-Lens_review-Carl_Zeiss_Batis_40_mm_f_2_CF__Image_resolution.html

Να και απο εναν που βλεπω στην υπογραφη σου

https://www.lenstip.com/219.4-Lens_review-Nikon_Nikkor_AF_50_mm_f_1.8D_Image_resolution.html

3 ώρες πριν, babisskg είπε

   

Η ερωτηση ηταν πολυ συγκεκριμενη και δεν απαντηθηκε στο προηγουμενο ποστ σου. Ουσιαστικα του ειπες, ναι, θα ειναι θολα καποια αστερια, αλλα δεν ειναι αυτο το σημαντικο. Η οποια απαντηση ειναι λαθος γιατι 1. Παντα το να ειναι εστιασμενο το θεμα ειναι το Α-Ω πριν απο ολα τα υπολοιπα 2. Δεν θα ειναι θολα τα αστερια/τοπια λογω αποστασης. Οποιος ειναι στο σταδιο που θελει, ειρωνικα η μη, να μαθει περισσοτερα, ισως να μην ειναι ο καταλληλοτερος να απαντησει σε ερωτησεις οπως αυτη που εκανε ο φιλος πριν. Καλλιστα θα μπορουσες να ειχες αφησει το μηνυμα του ασχολιαστο, εφ' οσον δεν γνωριζες την απαντηση.

Επισης ερασιτεχνης ειμαι, αν και αυτη την αστεια επιθεση προς το ηθος του πομπου δεν την καταλαβα. Να βαλουμε και φωτογραφιες προφιλ και πραγματικο ονοματεπωνυμο και επαγγελματικη ιδιοτητα τοτε, να το κανουμε facebook το ινσομνια. Το ωραιο εδω μεσα ειναι οτι σημασια εχει το τι λες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, vs_skg είπε

Παντελως μα παντελως τυχαια επιλογη φακου.

https://www.lenstip.com/589.4-Lens_review-Carl_Zeiss_Batis_40_mm_f_2_CF__Image_resolution.html

Να και απο εναν που βλεπω στην υπογραφη σου

https://www.lenstip.com/219.4-Lens_review-Nikon_Nikkor_AF_50_mm_f_1.8D_Image_resolution.html

Η ερωτηση ηταν πολυ συγκεκριμενη και δεν απαντηθηκε στο προηγουμενο ποστ σου. Ουσιαστικα του ειπες, ναι, θα ειναι θολα καποια αστερια, αλλα δεν ειναι αυτο το σημαντικο. Η οποια απαντηση ειναι λαθος γιατι 1. Παντα το να ειναι εστιασμενο το θεμα ειναι το Α-Ω πριν απο ολα τα υπολοιπα 2. Δεν θα ειναι θολα τα αστερια/τοπια λογω αποστασης. Οποιος ειναι στο σταδιο που θελει, ειρωνικα η μη, να μαθει περισσοτερα, ισως να μην ειναι ο καταλληλοτερος να απαντησει σε ερωτησεις οπως αυτη που εκανε ο φιλος πριν. Καλλιστα θα μπορουσες να ειχες αφησει το μηνυμα του ασχολιαστο, εφ' οσον δεν γνωριζες την απαντηση.

Επισης ερασιτεχνης ειμαι, αν και αυτη την αστεια επιθεση προς το ηθος του πομπου δεν την καταλαβα. Να βαλουμε και φωτογραφιες προφιλ και πραγματικο ονοματεπωνυμο και επαγγελματικη ιδιοτητα τοτε, να το κανουμε facebook το ινσομνια. Το ωραιο εδω μεσα ειναι οτι σημασια εχει το τι λες. 

    Δεν ζήτησα να βάλετε ούτε ταυτότητα , ούτε τίποτε παρόμοιο . Αυτό που ζήτησα ήταν , εφόσον είχατε κάποια επιπλέον γνώση , αφού είχατε ασχοληθεί περισσότερο από μας με το αντικείμενο , να δηλώνατε αυτή την ιδιότητα και μπορείτε να ξαναδιαβάσετε τι ακριβώς έγραψα πάνω σ' αυτό , κάποια ιδιότητα επαγγελματική ίσως . Αυτό που διαβάζω είναι πως δεν έχετε την επιπλέον γνώση , ώστε να μπορέσω να επωφεληθω από κάτι τέτοιο .

 

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vs_skg είπε

Παντελως μα παντελως τυχαια επιλογη φακου.

https://www.lenstip.com/589.4-Lens_review-Carl_Zeiss_Batis_40_mm_f_2_CF__Image_resolution.html

Να και απο εναν που βλεπω στην υπογραφη σου

https://www.lenstip.com/219.4-Lens_review-Nikon_Nikkor_AF_50_mm_f_1.8D_Image_resolution.html

Πρακτικά, είναι στα ίδια επίπεδα μέχρι f/11 , κάτι που είναι και κοινή πεποίθηση. 

Σε πιο κλειστά, αρχίζει να χάνει .

Έχοντας πάντα τον ευσεβή πόθο , να ανήκουμε στην κατηγορία  of photographers who make pictures και όχι αυτών who just talk about it.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Πρακτικά, είναι στα ίδια επίπεδα μέχρι f/11 , κάτι που είναι και κοινή πεποίθηση. 

Σε πιο κλειστά, αρχίζει να χάνει .

Έχοντας πάντα τον ευσεβή πόθο , να ανήκουμε στην κατηγορία  of photographers who make pictures και όχι αυτών who just talk about it.

Μιας που μιλαμε για κατι καθαρα τεχνικο, οι κατηγοριες θα ελεγα πως ειναι των ανθρωπων που προσαρμοζουν τις πεποιθησεις τους στα δεδομενα και αυτων που προσαρμοζουν τα δεδομενα στις πεποιθησεις τους.

F2 κοντα

F2 μακρια

Απο οτι ειχα προχειρο στο desktop, μην περιμενετε καμια τεχνη

DSCF4490.JPG

DSCF4428.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, vs_skg είπε

Μιας που μιλαμε για κατι καθαρα τεχνικο

Δεν αντιμετωπίζω τη φωτογραφία σαν τεχνικό ζήτημα , αλλά ως τέχνη . 

Δεν χρειάζεται να εμπλακούμε οι δυό μας σε διάλογο ξανά, τουλάχιστον από πλευράς μου , δεν θα γίνει . 

ignore.jpg

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Δεν αντιμετωπίζω τη φωτογραφία σαν τεχνικό ζήτημα , αλλά ως τέχνη . 

Δεν χρειάζεται να εμπλακούμε οι δυό μας σε διάλογο ξανά, τουλάχιστον από πλευράς μου , δεν θα γίνει . 

Πολυ ευχαριστως, η αρχικη παραθεση απο σενα εγινε αλλωστε, με λανθασμενες αποψεις κιολας. Την μπαλα που την πεταξες στην εξεδρα στην αφηνω, χαρισμα. 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιλτατοι μέχρι τώρα κρατήσαμε εξαιρετικό κλίμα στο θέμα, χαίρομαι να διαβάζω για φωτογραφία εδώ μέσα, να βλέπω φωτογραφίες σας και να μαθαίνω. Οφείλω να ομολογήσω ότι και εγώ θεωρώ ότι μέχρι το f11 δεν παρατηρώ αλλοίωση της οξύτητας του φακού σε σχέση με το 5,6 και στους 4 φακούς που έχω για δύο συστήματα (fuji x και canon m)... Τουλάχιστον όχι στο κέντρο της φωτογραφίας... Στα άκρα ελάχιστα μάλλον... Μπορεί να μην με βοηθούν τα μάτια μου... Δεν ξέρω. Θα έβαζα πάντως f11 σε κάποια φωτό που θα ήθελα τα περισσότερα εστιασμένα χωρίς να το πολυσκεφτώ... Πάλι αν είμαι λάθος οποίος γνωρίζει περισσότερα θα χαρώ αν μοιραστεί τις γνώσεις του.

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Φιλτατοι μέχρι τώρα κρατήσαμε εξαιρετικό κλίμα στο θέμα, χαίρομαι να διαβάζω για φωτογραφία εδώ μέσα, να βλέπω φωτογραφίες σας και να μαθαίνω. Οφείλω να ομολογήσω ότι και εγώ θεωρώ ότι μέχρι το f11 δεν παρατηρώ αλλοίωση της οξύτητας του φακού σε σχέση με το 5,6 και στους 4 φακούς που έχω για δύο συστήματα (fuji x και canon m)... Τουλάχιστον όχι στο κέντρο της φωτογραφίας... Στα άκρα ελάχιστα μάλλον... Μπορεί να μην με βοηθούν τα μάτια μου... Δεν ξέρω. Θα έβαζα πάντως f11 σε κάποια φωτό που θα ήθελα τα περισσότερα εστιασμένα χωρίς να το πολυσκεφτώ... Πάλι αν είμαι λάθος οποίος γνωρίζει περισσότερα θα χαρώ αν μοιραστεί τις γνώσεις του.

     Το κλίμα παραμένει εξαιρετικό , όσο για το f 11 σαφώς είναι η επιλογή που χρειάζεται αρχικά . Κανείς δεν εμποδίζει κανέναν , να δοκιμάσει και άλλες παραμετροποιήσεις . Το f 11 είναι το ξεκίνημα , όχι η αρχή και το τέλος των πάντων . Σε άλλη περίπτωση θα λέγαμε πως μπορείς να βάλεις το διάφραγμα σε όποια θέση , f 2.8 , 3.5 , 5.6 και να τραβάς πετυχαίνοντας το όμοιο αποτέλεσμα . Άρα ποιος ο λόγος της ύπαρξης επιλογών στο διάφραγμα και η σκοτουρα . 

    Θυμίζω και πάλι πως ξεκινάς από κάπου , γνωρίζοντας πως είναι το f 11 που χρειάζεσαι αρχικά αν τραβάς τοπίο σε φωτισμό ημέρας και θες να υπάρχει ευκρίνεια σε όλο το βάθος του κάδρου . Διαφορετικοί φακοί μπορεί να αποδίδουν το ίδιο αποτέλεσμα , πέρα από το f 11 είτε στο f 8 , στο 5.6 στο 16 κλπ . Αυτό όμως είναι κάτι που θα το δοκιμάσει ο καθένας χωριστά στο δικό του σύστημα . 

   Η πρώτη εικόνα , με το παγωτό είναι με f 5.6 η αμέσως επόμενη είναι με f 11 . Όπως είναι φανερό , δεν υπάρχει καμία διαφορά .

IMG_20200901_130957_440.jpg

sketch-1598598720595.jpg

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πιστεύω ότι πολλές φορές,  μικρές διαφορές σε προδιαγραφές , δεν έχουν ορατό αποτέλεσμα. Οπότε καλό είναι να μην στεκόμαστε εκεί . 

Εξοπλισμός ηλικίας δεκαετιών , μπορεί να δώσει ενδιαφέροντα αποτελέσματα, όσο κι αν υστερεί σε σχέση με νεότερο .

 

 

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

Φιλτατοι μέχρι τώρα κρατήσαμε εξαιρετικό κλίμα στο θέμα, χαίρομαι να διαβάζω για φωτογραφία εδώ μέσα, να βλέπω φωτογραφίες σας και να μαθαίνω. Οφείλω να ομολογήσω ότι και εγώ θεωρώ ότι μέχρι το f11 δεν παρατηρώ αλλοίωση της οξύτητας του φακού σε σχέση με το 5,6 και στους 4 φακούς που έχω για δύο συστήματα (fuji x και canon m)... Τουλάχιστον όχι στο κέντρο της φωτογραφίας... Στα άκρα ελάχιστα μάλλον... Μπορεί να μην με βοηθούν τα μάτια μου... Δεν ξέρω. Θα έβαζα πάντως f11 σε κάποια φωτό που θα ήθελα τα περισσότερα εστιασμένα χωρίς να το πολυσκεφτώ... Πάλι αν είμαι λάθος οποίος γνωρίζει περισσότερα θα χαρώ αν μοιραστεί τις γνώσεις του.

Τα site lenstip.com και optical limits εχουν αναλυσεις για τους περισσοτερους φακους της fuji και της canon, οχι μονο σε επιπεδο αναλυσης αλλα και ποιοτητα bokeh,comma,flare,CA, παραμορφωσεις κ.α. Νομιζω το καλυτερο ειναι να ειναι κανεις εξοπλισμενος με γεγονοτα, κρατοντας βεβαια παντα στο νου οτι μια διαφορα "στα χαρτια" μπορει να μην ειναι παντα ορατη "στο ματι". Εμπειρικα, οι διαφορες ειναι μεγαλυτερες στο κεντρο παντως και λιγοτερο στα ακρα.

Τωρα, μιλωντας για αισθητηρες APS-C οπως αναφερεις: Εστω οτι εχουμε τον 23αρη της fuji, με τον οποιο τραβηχτηκαν οι δυο φωτο που ανεβασα σε προηγουμενο ποστ. Eνα διαφραγμα στο f5.6, για θεματα που βρισκονται 5 μετρα η μακρυτερα απο την καμερα, δινει ηδη απειρο βαθος πεδιου. Δεν υπαρχει κατι να κερδιθει κλεινοντας το περαιτερω. Οποτε ακομα και η συζητηση αν η διαφορα στην οξυτητα μεταξυ f5.6 και f11 κανει μπαμ (30% χαμηλοτερη οξυτητα στο κεντρο, παρεπιπτοντως) ειναι ανουσια καθ'οτι δεν υπαρχει κανενα κερδος απο το κλεισιμο του διαφραγματος.

Και για να μην νομιζεις οτι πεταω "μοντερνα" νουμερα, η εννοια της υπερεστιακης αποστασης(hyperfocal distance) ειναι τοσο αρχαια οσο και το ρητο "f8 and be there", ο κανονας sunny 16 κλπ κλπ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, vs_skg είπε

Τα site lenstip.com και optical limits εχουν αναλυσεις για τους περισσοτερους φακους της fuji και της canon, οχι μονο σε επιπεδο αναλυσης αλλα και ποιοτητα bokeh,comma,flare,CA, παραμορφωσεις κ.α. Νομιζω το καλυτερο ειναι να ειναι κανεις εξοπλισμενος με γεγονοτα, κρατοντας βεβαια παντα στο νου οτι μια διαφορα "στα χαρτια" μπορει να μην ειναι παντα ορατη "στο ματι". Εμπειρικα, οι διαφορες ειναι μεγαλυτερες στο κεντρο παντως και λιγοτερο στα ακρα.

Τωρα, μιλωντας για αισθητηρες APS-C οπως αναφερεις: Εστω οτι εχουμε τον 23αρη της fuji, με τον οποιο τραβηχτηκαν οι δυο φωτο που ανεβασα σε προηγουμενο ποστ. Eνα διαφραγμα στο f5.6, για θεματα που βρισκονται 5 μετρα η μακρυτερα απο την καμερα, δινει ηδη απειρο βαθος πεδιου. Δεν υπαρχει κατι να κερδιθει κλεινοντας το περαιτερω. Οποτε ακομα και η συζητηση αν η διαφορα στην οξυτητα μεταξυ f5.6 και f11 κανει μπαμ (30% χαμηλοτερη οξυτητα στο κεντρο, παρεπιπτοντως) ειναι ανουσια καθ'οτι δεν υπαρχει κανενα κερδος απο το κλεισιμο του διαφραγματος.

Και για να μην νομιζεις οτι πεταω "μοντερνα" νουμερα, η εννοια της υπερεστιακης αποστασης(hyperfocal distance) ειναι τοσο αρχαια οσο και το ρητο "f8 and be there", ο κανονας sunny 16 κλπ κλπ.

Ο fuji μου είναι 16άρης παλιότερος σενσορας (xe2) και της canon 24άρης (eos m100)... Μπορεί όντως να υπάρχει διαφορά σε οξύτητα δεν αντιλέγω σε όλους τους φακούς μου, τα μάτια μου δεν το καταλαβαίνουν δυστυχώς ή ευτυχώς για μένα...🙂. Όπως και να έχει ευχαριστώ για τα site που μου παραθέτεις. Το hyperfocal distance το γνωρίζω και ξέρω ότι είναι παλιά τεχνική και ιστορία. Μάλιστα σε street photography οταν προσπαθώ να κάνω καμιά απόπειρα με την παλιά μου xe2 χρησιμοποιώ αυτή την τεχνική μιας και δεν έχει και το ταχύτερο-νεοτερο focus system η καλή μου και ο αγαπημένος μου 35 f1,4 είναι πιο αργός και από κάρο στη λάσπη στο focus.😉

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/9/2020 στις 5:33 ΜΜ, Dr_73 είπε

Δεν αντιμετωπίζω τη φωτογραφία σαν τεχνικό ζήτημα , αλλά ως τέχνη . 

Δεν χρειάζεται να εμπλακούμε οι δυό μας σε διάλογο ξανά, τουλάχιστον από πλευράς μου , δεν θα γίνει . 

ignore.jpg

     Κάτσε , έπεσαν στο τραπέζι και σελίδες με μετρήσεις . Σύντομα βλέπω να πέφτουν και βίντεο ........ το έχεις ξαναδεί νομίζω ........ έχουμε νεοτευκτους μιμητές . Μπήκαμε σε νέες εποχές !!! 

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

     Κάτσε , έπεσαν στο τραπέζι και σελίδες με μετρήσεις . Σύντομα βλέπω να πέφτουν και βίντεο ........ το έχεις ξαναδεί νομίζω ........ έχουμε νεοτευκτους μιμητές . Μπήκαμε σε νέες εποχές !!! 

Χαχα ειμαι αρκετα παλιοτερος του νικολακη, και πιστευω με αρκετα μεγαλυτερο καταλογο actual φωτογραφιων. Οτι λεω το εχω παρατηρησει και εμπειρικα σε μικρη κλιμακα με ενα resolution chart που ειχα στησει. Αυτα, βεβαια καταλαβαινω οτι αποψεις δεν αλλαζουν οσο γερναει ο ανθρωπος και το σεβομαι. Απλα το βρισκω αστειο να ενοχλειται κανεις απο την ειρωνεια την δικια μου και μετα να κανει τετοια σχολια🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...