Προς το περιεχόμενο

Θεωρία φωτογραφίας και θέματα αυτής προς συζήτηση και κατανόηση τους


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα βρέχει και πάνω από το κάγκελο του μπαλκονιού στο ξενοδοχείο έπεφτε νερό που μαζεύονταν στην ταράτσα.

Κινητο έχω μαζί μου, αυτό έβγαλα

 

 

IMG_20200809_112442.jpg

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 414
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

...... οι ερασιτέχνες δεν πρέπει να έχουν εμμονές ......... μόνον αυτή η μηχανή , μόνον εκείνος ο φακός , μόνον έτσι , μόνον γιουβέτσι κλπ ....... είναι χόμπι , ευχαρίστηση , ένας πρωινός περίπατος συνδυαστικά με φωτογραφία , ψάρεμα , οτιδήποτε ευχαριστεί τον καθένα ......... το μυαλό χρειάζεται να αδειάζει καμιά φορά ....... όταν αρχίζουν οι εμμονές το πράγμα πάει αλλού ....... δεν είναι αγώνας για κάποια πρωτεία ......... προτιμηστε να βγάζετε φωτογραφίες πριν οτιδήποτε άλλο ........ κι' όπως είπε ο Σαλβαντόρ Νταλί " Μην σας απασχολεί η τελειότητα , δεν πρόκειται να την φτάσετε ούτως η άλλως " 

sketch-1596955033080.jpg

sketch-1596966737091.jpg

1 ώρα πριν, telis είπε

Σήμερα βρέχει και πάνω από το κάγκελο του μπαλκονιού στο ξενοδοχείο έπεφτε νερό που μαζεύονταν στην ταράτσα.

Κινητο έχω μαζί μου, αυτό έβγαλα

IMG_20200809_112442.jpg

     Από την στιγμή που δηλώθηκαν τα δεδομένα λήψης λέω πως είναι ενδιαφέρουσα απόπειρα ......

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, xx1100 είπε

Mate20 pro... 

IMG_20200809_134502.jpg

Ενδιαφέρουσα, ωραία χρώματα και σχήματα, ίσως θα μπορούσες να ανοίξεις ένα κλικ το κάδρο ώστε να μπουν μέσα τα τραπεζοκαθίσματα και να δώσεις ένα κλικ αέρα στο αριστερό παράξενο παράθυρο. Πολύ όμορφη όμως. Και 2 κουβέντες για το κινητό φωτογραφικά πάντα θά ήταν ενδιαφέρουσες. Αξίζει φωτογραφικά κατά τη γνώμη σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, xx1100 είπε

Mate20 pro... 

IMG_20200809_134502.jpg

Η ίδια με τον Tamron 15-30/2.8 (f9, 1/320, ISO100) πάνω στην 6Dii. 

Το crop είναι ελάχιστο ενω το ΑΜ Φίλτρο απο την εφαρμογή του κινητού (ελλείψει laptop) 

IMG_20200809_135254.jpg

    Η έγχρωμη εκδοχή μου φαίνεται πολύ πιο ενδιαφέρουσα όπως και το κάδρο ........ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dimoskoutr είπε

Ενδιαφέρουσα, ωραία χρώματα και σχήματα, ίσως θα μπορούσες να ανοίξεις ένα κλικ το κάδρο ώστε να μπουν μέσα τα τραπεζοκαθίσματα και να δώσεις ένα κλικ αέρα στο αριστερό παράξενο παράθυρο. Πολύ όμορφη όμως. Και 2 κουβέντες για το κινητό φωτογραφικά πάντα θά ήταν ενδιαφέρουσες. Αξίζει φωτογραφικά κατά τη γνώμη σου;

Δυστυχώς, αν ανοίξω το κάδρο πολύ θα εμφανιστούν ομπρέλες και ξαπλώστρες 😅

Το mate ειναι αξιοπρεπές - τώρα που έχει κλείσει 18 μήνες το δοκιμάζω πλέον ΚΑΙ κάτω από το νερό 

IMG_20200809_142728.jpg

Στις 6,5" τα πράγματα φαίνονται καλά... Μετά αρχίζουν τα δύσκολα... 

Προτιμώ να το χρησιμοποιώ με selfystick για καλύτερο κράτημα και έλεγχο 

1 ώρα πριν, babisskg είπε

    Η έγχρωμη εκδοχή μου φαίνεται πολύ πιο ενδιαφέρουσα όπως και το κάδρο ........ 

Μάλλον συμφωνώ... Δεν ξέρω πόσο επηρεάζει το σχεδόν κάθετο φως (14.15)

Στο “επαγγελματικό" mode προσφέρει πλήρεις ρυθμίσεις. Με το selfystick ή ενα gimbal διορθώνονται καπως οι εγγενείς αδυναμίες όλων των κινητών αλλά (ειδικά με το 2ο) αρχίζεις να ξεφεύγεις από το" ό,τι εχω μαζί μου". 

Στο έντονο φως (και παρόλο που διαθέτει καλή οθόνη) βλέπεις μόνο στο περιπου... Συχνά πατάω κάτι "κατά λάθος" με αποτέλεσμα πολλές φορές να πρέπει να πάω στο auto. 

Επεξ/σία από xx1100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xx1100 είπε

Δυστυχώς, αν ανοίξω το κάδρο πολύ θα εμφανιστούν ομπρέλες και ξαπλώστρες 😅

Το mate ειναι αξιοπρεπές - τώρα που έχει κλείσει 18 μήνες το δοκιμάζω πλέον ΚΑΙ κάτω από το νερό 

IMG_20200809_142728.jpg

Στις 6,5" τα πράγματα φαίνονται καλά... Μετά αρχίζουν τα δύσκολα... 

Προτιμώ να το χρησιμοποιώ με selfystick για καλύτερο κράτημα και έλεγχο 

Μάλλον συμφωνώ... Δεν ξέρω πόσο επηρεάζει το σχεδόν κάθετο φως (14.15)

Στο “επαγγελματικό" mode προσφέρει πλήρεις ρυθμίσεις. Με το selfystick ή ενα gimbal διορθώνονται καπως οι εγγενείς αδυναμίες όλων των κινητών αλλά (ειδικά με το 2ο) αρχίζεις να ξεφεύγεις από το" ό,τι εχω μαζί μου". 

Στο έντονο φως (και παρόλο που διαθέτει καλή οθόνη) βλέπεις μόνο στο περιπου... Συχνά πατάω κάτι "κατά λάθος" με αποτέλεσμα πολλές φορές να πρέπει να πάω στο auto. 

Και μόνο για το κάτω από το νερό άξιζε που το πήρες. Μια χαρά! Και εγώ ψηφίζω την έγχρωμη εκδοχή της φωτογραφίας πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, xx1100 είπε

Δυστυχώς, αν ανοίξω το κάδρο πολύ θα εμφανιστούν ομπρέλες και ξαπλώστρες 😅

Το mate ειναι αξιοπρεπές - τώρα που έχει κλείσει 18 μήνες το δοκιμάζω πλέον ΚΑΙ κάτω από το νερό 

IMG_20200809_142728.jpg

Στις 6,5" τα πράγματα φαίνονται καλά... Μετά αρχίζουν τα δύσκολα... 

Προτιμώ να το χρησιμοποιώ με selfystick για καλύτερο κράτημα και έλεγχο 

Μάλλον συμφωνώ... Δεν ξέρω πόσο επηρεάζει το σχεδόν κάθετο φως (14.15)

Στο “επαγγελματικό" mode προσφέρει πλήρεις ρυθμίσεις. Με το selfystick ή ενα gimbal διορθώνονται καπως οι εγγενείς αδυναμίες όλων των κινητών αλλά (ειδικά με το 2ο) αρχίζεις να ξεφεύγεις από το" ό,τι εχω μαζί μου". 

Στο έντονο φως (και παρόλο που διαθέτει καλή οθόνη) βλέπεις μόνο στο περιπου... Συχνά πατάω κάτι "κατά λάθος" με αποτέλεσμα πολλές φορές να πρέπει να πάω στο auto. 

  Πέρα από τα τεχνικά , μου άρεσε το χρυσό χρώμα σε συνδυασμό με την γεωμετρία του πλαισίου που το φιλοξενεί , η αντίθεση του με τα πιο κλασσικά σχήματα όπως αυτό της τζαμαρίας , αλλά και η αντανάκλαση στα τζάμια . Θα ήθελα στην δεξιά πλευρά της εικόνας , να μην εμφανίζεται η αντανάκλαση του διπλωμενου τζαμιού κι' ακόμη περισσότερο να εμφανίζονται μόνον τα πρώτα τραπεζοκαθίσματα προς τα αριστερά , με crop φυσικά ........ 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλώντας για φωτογραφία δρόμου, προσωπική μου άποψη είναι ότι σαν καταγραφή θα πρέπει να πραγματεύεται το ξεχωριστό, το μοναδικό το μη επαναλήψιμο.

Στοιχεία δομικά είναι οι σκιές, τα μοτίβο οι αντιθέσεις.

Κατηγορηματικά αντίθετος στην καταγραφή αναξιοπαθούντων συνανθρώπων μας (σαν μόνο και κύριο θέμα).

Η φωτογραφία δρόμου  είναι το πλέον αυθεντικό είδος και προσωπικά απολαμβάνω ιδιαίτερα τις αναγνώσεις.

ένα ταπεινό δείγμα και από εμένα:

 

 

DSC00077.jpg

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, joya111 είπε

μιλώντας για φωτογραφία δρόμου, προσωπική μου άποψη είναι ότι σαν καταγραφή θα πρέπει να πραγματεύεται το ξεχωριστό, το μοναδικό το μη επαναλήψιμο.

Στοιχεία δομικά είναι οι σκιές, τα μοτίβο οι αντιθέσεις.

Κατηγορηματικά αντίθετος στην καταγραφή αναξιοπαθούντων συνανθρώπων μας (σαν μόνο και κύριο θέμα).

Η φωτογραφία δρόμου  είναι το πλέον αυθεντικό είδος και προσωπικά απολαμβάνω ιδιαίτερα τις αναγνώσεις.

ένα ταπεινό δείγμα και από εμένα:

DSC00077.jpg

    Το κίτρινο έγινε ο συνδετικός κρίκος . Αυτό που διάβασα είναι σε πλήρη εναρμόνιση με την εικόνα . 

    Προβληματίζομαι , δεν αντιτιθεμαι , θέλω να βλέπω τα πράγματα λίγο πιο πέρα κι' αυτό με έκανε να αναφερθώ παλιότερα στην κακώς εννοούμενη ( για μένα ) έννοια της φωτογραφίας δρόμου , όπου ξεκίνησε κάπως αλλά πήρε στραβό δρόμο . Κόσμος πήρε στα χέρια του ένα κάτι και βγήκε παγανια τραβώντας αλύπητα ότι έβλεπε μπροστά του ονομάζοντας το με συνοπτικές διαδικασίες φωτογραφία δρόμου . Δεν έλειψαν και τα εμπορικά κόλπα όπου έπρεπε για το συγκεκριμένο στυλ φωτογραφίας να χρησιμοποιείς συγκεκριμένο τύπο μηχανής , πιο διακριτικής , για να μην σε παίρνουν εύκολα χαμπάρι , λες κι' ήσουν κλέφτης . Ευνόητο ήταν οι λιγότερο τυχεροί της ζωής , άστεγοι κλπ να πέσουν εύκολα θύματα αυτής της μόδας , κάτι που ευτυχώς βγήκαν αρκετοί και το χαρακτήρισαν επιεικως άστοχο , αντιδεοντολογικο αλλά και ανήθικο .

    Έτσι λοιπόν κι' εγώ , κάποιες φορές άρχισα να τραβάω φωτογραφίες την άσφαλτο , ονομάζοντας την φωτογραφία δρόμου σε πείσμα των καιρών .

   Πολύ επίκαιρο το παράδειγμα της φωτογραφίας με το κίτρινο χαμογελαστό πρόσωπο και η τοποθέτηση γύρω από την πραγματική έννοια της φωτογραφίας δρόμου .

   

P6305838_copy_2052x2736.jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

    Το κίτρινο έγινε ο συνδετικός κρίκος . Αυτό που διάβασα είναι σε πλήρη εναρμόνιση με την εικόνα . 

    Προβληματίζομαι , δεν αντιτιθεμαι , θέλω να βλέπω τα πράγματα λίγο πιο πέρα κι' αυτό με έκανε να αναφερθώ παλιότερα στην κακώς εννοούμενη ( για μένα ) έννοια της φωτογραφίας δρόμου , όπου ξεκίνησε κάπως αλλά πήρε στραβό δρόμο . Κόσμος πήρε στα χέρια του ένα κάτι και βγήκε παγανια τραβώντας αλύπητα ότι έβλεπε μπροστά του ονομάζοντας το με συνοπτικές διαδικασίες φωτογραφία δρόμου . Δεν έλειψαν και τα εμπορικά κόλπα όπου έπρεπε για το συγκεκριμένο στυλ φωτογραφίας να χρησιμοποιείς συγκεκριμένο τύπο μηχανής , πιο διακριτικής , για να μην σε παίρνουν εύκολα χαμπάρι , λες κι' ήσουν κλέφτης . Ευνόητο ήταν οι λιγότερο τυχεροί της ζωής , άστεγοι κλπ να πέσουν εύκολα θύματα αυτής της μόδας , κάτι που ευτυχώς βγήκαν αρκετοί και το χαρακτήρισαν επιεικως άστοχο , αντιδεοντολογικο αλλά και ανήθικο .

    Έτσι λοιπόν κι' εγώ , κάποιες φορές άρχισα να τραβάω φωτογραφίες την άσφαλτο , ονομάζοντας την φωτογραφία δρόμου σε πείσμα των καιρών .

   Πολύ επίκαιρο το παράδειγμα της φωτογραφίας με το κίτρινο χαμογελαστό πρόσωπο και η τοποθέτηση γύρω από την πραγματική έννοια της φωτογραφίας δρόμου .

P6305838_copy_2052x2736.jpg

Και τα δύο παραπάνω εξαιρετικά δείγματα φωτογραφίας δρόμου. Χαίρομαι πολύ όταν διαβάζω τοποθετήσεις σας, είτε με βρίσκουν σύμφωνο (όπως αυτή), είτε όχι, γεγονός είναι ότι με βοηθούν να μαθαίνω. Ακριβώς όπως και οι φωτογραφίες σας. Ευχαριστώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Δοκιμάζοντας τον Panasonic Lumix 12-60mm.

Trithemis annulata, female:

P1050895_2.jpg

   Να υποθέσω δεν ήταν εύκολο να γεμίσει το κάδρο με ολόκληρο το έντομο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, babisskg είπε

   Να υποθέσω δεν ήταν εύκολο να γεμίσει το κάδρο με ολόκληρο το έντομο .

Εύκολο ήταν. Αυτό είναι ένα crop 1444x1444 από μια εικόνα 16mpixels.

Εδώ ένα άλλο πλάνο από το ίδιο έντομο. Αυτό το βάθος πεδίου που βλέπεις επετεύχθη με f8 στα 60mm. Ενώ με έναν macro που έχω APS-C στα 105mm θέλω διαφράγματα f11 - f13 συνήθως και πάλι είναι πιο συμπιεσμένο το βάθος πεδίου.

P1050887_2.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Εύκολο ήταν. Αυτό είναι ένα crop 1444x1444 από μια εικόνα 16mpixels.

Εδώ ένα άλλο πλάνο από το ίδιο έντομο. Αυτό το βάθος πεδίου που βλέπεις επετεύχθη με f8 στα 60mm. Ενώ με έναν macro που έχω APS-C στα 105mm θέλω διαφράγματα f11 - f13 συνήθως και πάλι είναι πιο συμπιεσμένο το βάθος πεδίου.

P1050887_2.png

    ΟΚ , στην πρώτη εικόνα , πολύ καλή όπως και ναχει , μου δόθηκε η εντύπωση πως κάτι έλειπε . Φυσικά ήταν μια εντύπωση , αφού δεν έχω ασχοληθεί με το ζήτημα , οπότε ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...