Προς το περιεχόμενο

Επιλογή linux για αρχάριους...


rhtoras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, rhtoras είπε

όχι... δεν είναι σκοπός μου να  διαφημίσω μια διανομή...

😂

1 λεπτό πριν, rhtoras είπε

πάτησες sudo pacman -Syu και δεν έκανε αναβάθμιση ?

πως γίνεται αυτό ?

Έβγαλε ένα error και χρειάστηκε να βρω μια εντολή στη wiki για manual intervention. Ξέρεις, τα πράγματα που πολύς κόσμος όταν του συμβούν λέει "φακ δατ, θα χρησιμοποιήσω κάτι άλλο". :P

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 712
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

22 λεπτά πριν, rhtoras είπε

αρα αμα βάλεις arch με zen installer είναι archbased διανομή...

το ίδιο με calamarch και τότε γιατί λες ρε ψηλέ οτι σε αραφράζω?

Είσαι ξεκάθαρος και ας κάνεις όσα edit θες...

Aν δε βάλεις arch με command line δεν είναι arch για σένα

Αν βαλεις arch με installer δεν ειναι arch ... the arch way. Αν δεν καταλαβαινεις ελληνικα ή αγγλικα πες το μου. Η καθε διανομη εχει καποια φιλοσοφια. Οταν την αλλαζεις , παραμενει η ιδια διανομη αλλα με αλλη φιλοσοφια , στο τελος καταληγει αλλη διανομη ( Manjaro != Archlinux )
 

23 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Κατα τα άλλα θες να έρθει κόσμος στο linux με τέτοιες κοινοτυπίες και κολλήματα...

Oχι δεν θελω. Που ειπα οτι θελω. Δεν προσυλητιζω οπως εσυ. Αν καποιος ομως ερθει απο μονος του , απλα συμβουλευω και λεω γνωμες. Δεν κανω και προμο οπως εσυ.
 

8 λεπτά πριν, rhtoras είπε

πάτησες sudo pacman -Syu και δεν έκανε αναβάθμιση ?

Γιατι ως γνωστον ο αρχαριος ξερει απο pacman -Syu. Ακομα και μη αρχαριος που εχει εμπειρια απο αλλες διανομες , φυσιολογικα δεν γνωριζει τις παραμετρους του pacman αν γνωριζει καν το pacman δηλ.
Ειδες που κρινεις απο τον εαυτο σου συνεχεια και δεν μπαινεις στην θεση του αλλου ?
 

10 λεπτά πριν, rhtoras είπε

δεν είναι σκοπός μου να  διαφημίσω μια διανομή...

Γελαει το Artix με αυτα που λες !! χαχαχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, snowflake99 είπε

😂

Έβγαλε ένα error και χρειάστηκε να βρω μια εντολή στη wiki για manual intervention. Ξέρεις, τα πράγματα που πολύς κόσμος όταν του συμβούν λέει "φακ δατ, θα χρησιμοποιήσω κάτι άλλο". :P

το έχω εγκαταστήσει καμια 11-12 φορές το καλοκαίρι δεν είδα κάτι...

δεν αποκλείω να έγινε αλλά πάντα συμβαίνουν αυτά...

εδώ έβγαλε error το linux lite σε μένα που θεωρείται από τις πιο εύκολες διανομές...

Πάντως με sudo pacman -Syu σχεδόν ποτε (με εξαίρεση το manjaro και το archman) δεν είχα error...Το manjaro το βγαζει γιατί για πρέπει να αλλάξεις τους mirrors 9/10 φορές που επιχείρησα να το βάλω...

Με μια απλή αναζήτηση το βρήκα. Όλα γίνονται...Θέλει απλά να πεις είμαι στο linux και είμαι καλά. Δε μπορεί τόσοι άλλοι να είναι καλά. Θα βρεις την άκρη σε γενικές γραμμές. Ο νεος χρήστης ερχόμενος από αλλού πρέπει να ξέρει οτι το linux διαφέρει !

Αμα το μάθεις είναι ωραίο

1 λεπτό πριν, mphxths είπε

ο αρχαριος ξερει απο pacman -Syu

ούτε από apt-get ξέρει...

δεν είπα να βάλει το pamac ο αρχάριος ?

παλι αρχίζεις τα δικά σου

κάνε οτι θες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rhtoras είπε

Πάντως με sudo pacman -Syu σχεδόν ποτε (με εξαίρεση το manjaro και το archman) δεν είχα error

Δες εδω (latest news) ποσες φορες μπορει να σου τυχει να κανεις χειροκινητη επεμβαση στο pacman -Syu. Δεν σου ετυχε εσενα , αρα δεν θα τυχει σε κανεναν στον πλανητη Γη. Τα θες και τα λες?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, rhtoras είπε

το έχω εγκαταστήσει καμια 11-12 φορές το καλοκαίρι δεν είδα κάτι...

δεν αποκλείω να έγινε αλλά πάντα συμβαίνουν αυτά...

εδώ έβγαλε error το linux lite σε μένα που θεωρείται από τις πιο εύκολες διανομές...

Πάντως με sudo pacman -Syu σχεδόν ποτε (με εξαίρεση το manjaro και το archman) δεν είχα error...Το manjaro το βγαζει γιατί για πρέπει να αλλάξεις τους mirrors 9/10 φορές που επιχείρησα να το βάλω...

Με μια απλή αναζήτηση το βρήκα. Όλα γίνονται...Θέλει απλά να πεις είμαι στο linux και είμαι καλά. Δε μπορεί τόσοι άλλοι να είναι καλά. Θα βρεις την άκρη σε γενικές γραμμές. Ο νεος χρήστης ερχόμενος από αλλού πρέπει να ξέρει οτι το linux διαφέρει !

Αμα το μάθεις είναι ωραίο

Σίγουρα διαφέρει, όχι μόνο από τα άλλα συστήματα, αλλά και από το πώς ήταν το ίδιο πριν χρόνια. Πλέον δε χρειάζεται να κουράζεσαι αν θέλεις απλά ένα σύστημα να κάνεις τη δουλειά σου.

Γι' αυτό ακριβώς προτείνω Ubuntu / Mint / Pop!_OS σε αρχάριους, επειδή δεν πρόκειται να γίνει κάτι τέτοιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, rhtoras είπε

ούτε από apt-get ξέρει...

δεν είπα να βάλει το pamac ο αρχάριος ?

παλι αρχίζεις τα δικά σου

κάνε οτι θες...

Αρχικα να σε πληροφορησω οτι πλεον χρησιμοποιειται το apt και οχι το apt-get , για λογους που δεν ειναι του παροντος να σου αναλυσω. Δεν εισαι και του επιπεδου βασικα.
Αν λοιπον ο αρχαριος ερχεται απο Mint , ναι ξερει απο apt. To οποιο χρησιμοποιειται σε mint , ολες τις ubuntu-based διανομες , σε ολες τις debian-based διανομες. Δηλ στο μεγαλυτερο ποσοστο διανομων εκει εξω. 
Και αφου κανει την θητεια του σε αυτην την διανομη , εσυ του λες ελα σε arch-based , και οφειλεις να ξερεις περι pacman ? Και παραμετρους ? Και να τσεκαρεις και στο σαιτ μηπως χρειαστει να χτυπησεις και μερικες εντολες χειροκινητα όποτε χρειαστει. Καπου συνελθε εεε.
Ποιος μιλησε για pamac. Μην μπερδευεις pacman με pamac. Ασε που μια σοβαρη arch-based διανομη που σεβεται τον εαυτο της , προεγκαθιστα το pamac για να κανει την ζωη του "αρχαριου" χρηστη πιο ευκολη και να μην μπλεξει με τερματικο και pacman...αλλη κουβεντα αυτη , δεν ξερω αν εισαι ικανος να την κανεις.
 

Επεξ/σία από mphxths
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, snowflake99 είπε

Πλέον δε χρειάζεται να κουράζεσαι αν θέλεις απλά ένα σύστημα να κάνεις τη δουλειά σου.

Γι' αυτό ακριβώς προτείνω Ubuntu / Mint / Pop!_OS σε αρχάριους, επειδή δεν πρόκειται να γίνει κάτι τέτοιο.

Για αυτό και εγώ προτείνω επίσης τις archbased. Γιατί αφενός το rolling είναι το μέλλον και αφετέρου δεν υπάρχουν τα errors που κάποτε υπήρχαν και βγήκε η κακή φήμη. Έχουν αλλάξει οι εποχές...

Υπάρχει το gui και φυσικά αν δεν έχεις τρελές/εξεζτητημένες απαιτήσεις δε βλέπω πως θα πάθει κάτι το σύστημά σου.

Καλά να είσα φίλε να δοκιμάζουμε διανομές...

Πλέον με το χέρι στην καρδιά θεωρώ λιγότερες αυτές που δεν κάνουν για αρχάριο και περισσότερες αυτές που κάνουν.

Αλήθεια λέω! Έχοντας μιλήσει με παρα πολλούς dev's βλέπω πως όλοι ένδιαφέρονται να γίνει μια διανομή φιλική στο νέο χρήστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Γιατί αφενός το rolling είναι το μέλλον

Όχι

2 λεπτά πριν, rhtoras είπε

και αφετέρου δεν υπάρχουν τα errors που κάποτε υπήρχαν και βγήκε η κακή φήμη. Έχουν αλλάξει οι εποχές...

Είδες ημερομηνία και ώρα στη screenshot που ανέβασα ή όχι; :P

3 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Πλέον με το χέρι στην καρδιά θεωρώ λιγότερες αυτές που δεν κάνουν για αρχάριο και περισσότερες αυτές που κάνουν.

Αλήθεια λέω! Έχοντας μιλήσει με παρα πολλούς dev's βλέπω πως όλοι ένδιαφέρονται να γίνει μια διανομή φιλική στο νέο χρήστη.

Και ξανά τα ίδια. Καληνύχτα από εμένα :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Αλήθεια λέω! Έχοντας μιλήσει με παρα πολλούς dev's βλέπω πως όλοι ένδιαφέρονται να γίνει μια διανομή φιλική στο νέο χρήστη.

Ε ενταξει αφου λες οτι λες αληθεια , σε πιστευουμε. Να φανταστεις οτι ετσι λειτουργουν και οι δικες στα δικαστηρια. "Κυριε προεδρε , δεν εκλεψα εγω την κυρια , Αληθεια σας λεω!!" "Οκ , αθωος".
Ειλικρινα ποσο χρονων εισαι ? 8 ?
Δεν ξερω αν και με ποιους devs εχεις μιλησει αλλα μαλλον δεν ηταν αυτοι του Artix γιατι ο developer , παραγει , δεν παιρνει απλα εναν calamares installer και ενα theme και το λεει διανομη.
Μιλα με λιγοτερους devs , ισως δεχτεις λιγοτερη πλυση εγκεφαλου και ισως μαθεις να σκεφτεσαι απο μονος σου καποια στιγμη.

Παιδια τον λυπησαμε τον @rhtoras , εβαλε SAD φατσουλα. Λετε να κλαψει τωρα?  Τι ειναι τουτος...

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, snowflake99 είπε

Είδες ημερομηνία και ώρα στη screenshot που ανέβασα ή όχι; :P

 

Είδα ναι...

Θα ήθελα να ξέρω αν θες κι εσύ τι error ήταν αυτό που σου έβγαλε να ενημερώσω στο forum τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rhtoras είπε
 

Είδα ναι...

Θα ήθελα να ξέρω αν θες κι εσύ τι error ήταν αυτό που σου έβγαλε να ενημερώσω στο forum τους...

Τι ακριβώς να ενημερώσεις; Ότι Arch-based distro επηρεάστηκε από error που παρουσίασε το Arch;

Απορώ πώς μπορείς και κρατάς το Artix σου όρθιο, πόσο μάλλον να το προτείνεις σε άλλους. Το error ήταν αυτό πάντως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, snowflake99 είπε

Τι ακριβώς να ενημερώσεις; Ότι Arch-based distro επηρεάστηκε από error που παρουσίασε το Arch;

Απορώ πώς μπορείς και κρατάς το Artix σου όρθιο, πόσο μάλλον να το προτείνεις σε άλλους. Το error ήταν αυτό πάντως.

είμαι σκέψου νέος στο linux... πραγματικά δεν έχω συναντήσει πρόβλημα...

αντίθετα στο pc που έχω mint με mate είχα κάποια θέματα κατα καιρούς... τα διόρθωσα αλλά συγκριτικά το λέω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, snowflake99 είπε

Απορώ πώς μπορείς και κρατάς το Artix σου όρθιο, πόσο μάλλον να το προτείνεις σε άλλους.

Πωωωω @rhtoras τα μισα να μου ελεγε... ΤΑ ΜΙΣΑ !! :) Αν ο πελατης πρεπει να ψαξει γιατι η πιο ουσιωδης διεργασια στο λειτουργικο του , η ενημερωση , απετυχε .. πεταξε το πουλακι.
Και ολα αυτα εφοσον καταδεχτηκε να ανοιξει τερμιναλ και να χτυπησει χειροκινητες εντολες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λεω δε συνάντησα πρόβλημα εννοώ, όχι κάτι που δε θα συναντούσα και σε άλλες διανομές όπως π.χ πως βάζω flashplayer στον opera που ήταν και το πρώτο προβλημα στο mint που έχω και δεν το είχα λύσει για καιρό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, rhtoras είπε

πραγματικά δεν έχω συναντήσει πρόβλημα...

Καποια στιγμη πρεπει να καταλαβεις οτι η προσωπικη σου εμπειρια δεν αντιπροσωπευει τις εμπειριες ολων. Δεν τρεχουν ολοι τα ιδια πακετα στην εγκατασταση τους..αν ειναι δυνατον..τοσο δυσκολο να το καταλαβεις ?

Μόλις τώρα, rhtoras είπε

Όταν λεω δε συνάντησα πρόβλημα εννοώ, όχι κάτι που δε θα συναντούσα και σε άλλες διανομές

Σε αλλες διανομες , η εγκατασταση ενημερωσεων ηθελε χειροκινητη παρεμβαση κατοπιν ψαξιματος στο σαιτ της διανομης ? Σοβαρα τα λες αυτα τωρα? Και φερνεις για παραδειγμα το flashplayer που ποιος το γαμει κιολας , απο Δεκεμβριο κανεις δεν θα ασχολειται μαζι του...

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...