Προς το περιεχόμενο

Επιλογή linux για αρχάριους...


rhtoras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, mphxths είπε

Να σου πω ενα απο τα βασικα πραγματα που δεν εχεις καταλαβει. Για να δεις τα services σου πρεπει να κανεις ενα " ls /run/runit/service/ " :) A και δεν χρειαζεται ιντερνετ για να το κανεις αυτο !! χαχα ρε τι μαθαινω στα γεραματα μου !

αν είχαν κότσια αυτοί που σου τα λένε θα τα λέγανε και σε μένα...

καλή καρδία... εγώ δεν το παιζώ εξυπνάκιας...

logind δεν έχει σχέση με systemd καποια στιγμή στο αναλύω αν θες...🕵️‍♀️

 

Εγω σε αρχάριους θα προείνω archbased. Εσυ κάνε οτι θες...

Ηδη και το unchained-gnu είχε εγγραφές και κόσμος κατέβασε διανομΕΣ που πρότεινα. Κοινώς τζάμπα χαλάς σάλιο σε ειρωνείες !

Επεξ/σία από rhtoras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 712
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

Πάντως από Debian με αρκετή εμπειρία , σε arch based διανομή ποτέ δεν έβγαλα άκρη , αν ήμουν αρχάριος μάλλον θα τα είχα παρατήσει.... 

Δεν ξερεις εσυ. Ασε που εδω μιλαμε για Artix ... τι να μας πει η πλεμπα arch based...

2 λεπτά πριν, rhtoras είπε

καποια στιγμή στο αναλύω αν θες

Καποια στιγμη αν θες να σου αναλυσω οτι το ls σε οποιονδηποτε φακελο του συστηματος..δεν θελει ιντερνετ. Μου θες και προχωρημενες διανομες τρομαρα σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mphxths είπε

Δεν ξερεις εσυ. Ασε που εδω μιλαμε για Artix ... τι να μας πει η πλεμπα arch based...

Καποια στιγμη αν θες να σου αναλυσω οτι το ls σε οποιονδηποτε φακελο του συστηματος..δεν θελει ιντερνετ. Μου θες και προχωρημενες διανομες τρομαρα σου...

εσυ στο telegram είπαμε δεν μπαίνεις... ασε ρε...

αφου τα ξέρεις όλα μπορείς να μου τα εξηγήσεις... οπως τότε που δεν ήξερες οτι το ferenos είναι kde based... και μετα έλεγες τα δικά σου...

5 λεπτά πριν, korakios είπε

Πάντως από Debian με αρκετή εμπειρία , σε arch based διανομή ποτέ δεν έβγαλα άκρη , αν ήμουν αρχάριος μάλλον θα τα είχα παρατήσει.... 

τι ήταν αυτό που σε δυσκόλεψε ?

Ειλικρινά ρωτάω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, rhtoras είπε

οπως τότε που δεν ήξερες οτι το ferenos είναι kde based

Eγω ψαχνω πληροφοριες για τις διανομες στο distrowatch. Ας ενημερωσουν εκει τις πληροφοριες τους οι διανομες. Δεν θα μπαινω στο σαιτ της καθεμιας να ψαχνω σε ποιο σημειο λεει απο που κραταει η σκουφια της και ποιον δρομο εχει αλλαξει και εχει παρει.
Και πολυ που ασχοληθηκα για μια διανομη που ειναι mint-based , που ειναι ubuntu-based (mint), που ηταν debian-based (ubuntu). Πιο φρανκεσταιν πεθαινεις. Ή μηπως αλλαξε base και πρεπει να μπω στο σαιτ της να δω ? ΝΟΤ.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rhtoras είπε

τι ήταν αυτό που σε δυσκόλεψε ?

Ειλικρινά ρωτάω...

Εγκατάσταση πακέτων που σε manjaro στην εβδομάδα πάνω κατέρρεε το σύστημα (δεν μπορούσα να κάνω boot) . Το πρόβλημα ήταν ότι δεν μπορούσα να καταλάβω από τις εξαρτήσεις αν κάποιο πακέτο προκαλούσε πρόβλημα . 
Αν και το wiki των arch είναι κορυφαίο ,πιο εύκολα έβρισκα λύσεις για ασυμβατότητες hardware σε Debian/Ubuntu παρά σε arch .

Ειδα μόλις βίντεο από Artix , δε με ενθουσίασαν να σου πω την αλήθεια , αλλά γούστα είναι ....

Τώρα καταστάλαξα σε KDE Neon ,ή ΜΧ Linux για παλιό σύστημα ....

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, mphxths είπε

Eγω ψαχνω πληροφοριες για τις διανομες στο distrowatch. Ας ενημερωσουν εκει τις πληροφοριες τους οι διανομες. Δεν θα μπαινω στο σαιτ της καθεμιας να ψαχνω σε ποιο σημειο λεει απο που κραταει η σκουφια της και ποιον δρομο εχει αλλαξει και εχει παρει.
Και πολυ που ασχοληθηκα για μια διανομη που ειναι mint-based , που ειναι ubuntu-based (mint), που ηταν debian-based (ubuntu). Πιο φρανκεσταιν πεθαινεις. Ή μηπως αλλαξε base και πρεπει να μπω στο σαιτ της να δω ? ΝΟΤ.

εφόσον λοιπόν δεν έχεις άποψη γιατί τη θάβεις...

Γιατί δεν είναι μια από τις 4 που σ αρέσουν και προμοτάρεις....προμοτάρεις? Όχι αυτό εγώ το κάνω...σωστά?

 

Και πάλι θεωρώ τις arch based διανομές κατάλληλες για νέους χρήστες!

3 λεπτά πριν, korakios είπε

Ειδα μόλις βίντεο από Artix , δε με ενθουσίασαν να σου πω την αλήθεια , αλλά γούστα είναι ....

Τώρα καταστάλαξα σε KDE Neon ,ή ΜΧ Linux για παλιό σύστημα ....

ωραίο το mx ναι... το kde neon για kde μου άρεσε αλλά γενικά δεν τρελάθηκα...

αν θες στα μπαμ υπαρχει παντα και το try a distro

4 λεπτά πριν, korakios είπε

Εγκατάσταση πακέτων που σε manjaro στην εβδομάδα πάνω κατέρρεε το σύστημα (δεν μπορούσα να κάνω boot) . Το πρόβλημα ήταν ότι δεν μπορούσα να καταλάβω από τις εξαρτήσεις αν κάποιο πακέτο προκαλούσε πρόβλημα . 

θα έλεγα να δοκίμαζες και κάτι εκτός manjaro... πρώτα έβαλα archbang και μετά manjaro... με το manjaro είχα κάποια error σε αντίθεση με archbang

με archman είχα κατι θεματάκια επίσης...

αλλά με endeavouros, artix και arcolinuχ όλα μια χαρά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, rhtoras είπε

εφόσον λοιπόν δεν έχεις άποψη γιατί τη θάβεις...

Ποτε την εθαψα ? Ποτε . Απλα δεν ασχοληθηκα και δεν προκειται να ασχοληθω με μια διανομη που στηριζεται σε 3 αλλες (mint--ubuntu---debian) και ουσιαστικα δεν προσφερει κατι καινουργιο.
Δηλαδη γιατι να παω σε  αυτην την διανομη ? Για το kde ? παω στο kde neon ή στο kubuntu ή καπου αλλου. 
Aν θελω bleeding edge kde βασικα δεν προκειται να παω σε ubuntu-based ...αρα σαν εμπνευση και μονο αυτη η διανομη κακως υπαρχει. Δεν παιρνεις μια stable βαση και απλα ενημερωνεις στα ακρα μονο το kde. Eιναι ανισορροπη λογικη. Τεσπα περι ορεξεως...εδω αλλοι προτιμουν το πεθαμενο runit , στο bleeding edge kde σε βαση mint θα κολησουμε τωρα ? Ο μαζοχισμος δεν ειναι μυθος.
 

11 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Γιατί δεν είναι μια από τις 4 που σ αρέσουν και προμοτάρεις....προμοτάρεις? Όχι αυτό εγώ το κάνω

Παλι καλα που το παραδεχεσαι ! ( σου αρεσε η επιλεκτικη παραθεση ? Ειδες? Ολοι μπορουν να το κανουν )
 

11 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Και πάλι θεωρώ τις arch based διανομές κατάλληλες για νέους χρήστες!

Θεωρησε ο,τι θες. Ο κοσμος εχει καταλαβει τις ασυναρτησιες σου , την παραπληροφορηση σου και την γεματη παρωπιδες προωθηση του Artix. Απο κει και περα ας πραξει ο καθενας οπως νομιζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, mphxths είπε

πεθαμενο runit

πεθαμένο ένα init που χρησιμοποιουν 3 διανομές τουλάχιστον ?

χαχαχαχαχα

10 λεπτά πριν, mphxths είπε

Απο κει και περα ας πραξει ο καθενας οπως νομιζει...

αντε στο καλό και άσε μας να παραπληροφορούμε τον κόσμο... δεν χρειάζεται να τον σώσεις από τις κακές απόψεις μου...

γιατί όπως είδες εγώ δεν πρότεινα μονο artix αλλά και άλλες όπως endeavouros...

άσε τον κόσμο να κρίνει αν αυτό που λέει ο rhtoras είναι χαζό ή όχι...

Εγω αρχάριος είμαι σε archbased και δεν έπαθα ΤΙ ΠΟ ΤΑ

 

Επεξ/σία από rhtoras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, rhtoras είπε

πεθαμένο ένα init που χρησιμοποιουν 3 διανομές τουλάχιστον ?

πεθαμενο ενα init που εχει να βγαλει νεα εκδοση εδω και 6 χρονια. Tεσσερις το χρησιμοποιουν. Μιλαμε για χαμο !!
 

13 λεπτά πριν, rhtoras είπε

αντε στο καλό και άσε μας να παραπληροφορούμε τον κόσμο... δεν χρειάζεται να τον σώσεις από τις κακές απόψεις μου...

Αρχικα καποιος σε παραπληροφορησε οτι το φορουμ σου ανηκει και μπορεις να διωχνεις κοσμο. Εγω λεω να κατσω και οποτε πετας κοτσανα να παρεμβαινω. Γιατι το να παραπληροφορεις νεοεισερχομενους χρηστες ειναι τραγικο. Μονο και μονο για να ικανοποιησεις το εγω σου ? Να προμοταρεις το Artix ?
 

13 λεπτά πριν, rhtoras είπε

γιατί όπως είδες εγώ δεν πρότεινα μονο artix αλλά και άλλες όπως endeavouros...

Προτεινες μονο Artix. Απο το πολυ κραξιμο ειπες να ριξεις σταχτη στα ματια να βαλεις και ενα endeavouros στο παιχνιδι και καλα δειτε , δεν προμοταρω το Artix ... αναφερω 2 διανομες !! Χαχα τετοια κουτοπονηρια ουτε 5χρονα δεν εχουν.
Στην συνεχεια εβαλες και μια τριτη διανομη ... λες και μασησαμε το κουτοχορτο με τις 2 . Τραγικος.
 

13 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Εγω αρχάριος είμαι σε archbased και δεν έπαθα ΤΙ ΠΟ ΤΑ

Και εγω αρχαριος ειμαι σε gentoo και δεν επαθα ΤΙ ΠΟ ΤΑ. Να αρχισω να προτεινω gentoo ? Παραπληροφορεις με ασυναρτησιες και με προσωπικες σου εμπειριες που δεν καταλαβαινεις ή δεν θες να καταλαβεις οτι δεν μπορουν να εφαρμοστουν στον καθενα. Αρχαριος με αρχαριο εχει διαφορα. 

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mphxths είπε

πεθαμενο ενα init που εχει να βγαλει νεα εκδοση εδω και 6 χρονια. Tεσσερις το χρησιμοποιουν. Μιλαμε για χαμο !!

Τρεις είναι αν ξέρεις... αλλά για σένα κάντες 4. Τέσσερεις διάβασες κόπο να δεις τι είναι η 4η δεν έκανες οπότε να πάρουμε τη γνώμη σου στα σοβαρά.

Πεθαμένο... και θες να σχολιάσω τα υπόλοιπα. Εγώ δε σε έδιωξα απο πουθενά. Εξάλλου αν δεν περάσει το δικό σου δε φεύγεις το εμπεδώσαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Τρεις είναι αν ξέρεις... αλλά για σένα κάντες 4.

Ε καλα το οτι οι 3 ηταν 4 αλλα στη τελικη ειναι 3, δε  το λες και μεγαλη επιτυχια 🤣 (ουτε σαν επιχειρημα, ουτε σαν init) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Τρεις είναι αν ξέρεις... αλλά για σένα κάντες 4. Τέσσερεις διάβασες κόπο να δεις τι είναι η 4η δεν έκανες οπότε να πάρουμε τη γνώμη σου στα σοβαρά.

Πεθαμένο... και θες να σχολιάσω τα υπόλοιπα. Εγώ δε σε έδιωξα απο πουθενά. Εξάλλου αν δεν περάσει το δικό σου δε φεύγεις το εμπεδώσαμε.

Η 4η στηριζεται στην 2η. Ε και ? Δεν θεωρειται ξεχωριστη διανομη ? Τι ειπες παλι... Εγω σου δινω τεσσερις και συ το παιζεις κουβαρντας και θες τρεις ? Δηλαδη λες και εχει σημασια αν ειναι 3 ή 4 ? Οσες και να ειναι , 3 ή 4 , ειναι λιγες. Εσυ θεωρεις οτι ειναι πολλες δηλ ? Πεθαμενο ειναι το runit και απλα αυτες οι 3-4 κανουν μια επανασταση που ο καιρος θα δειξει ποσο θα κρατησει.
Σου λεω οτι ειναι πεθαμενο το runit για να μην σου πω οτι ειναι πεθαμενες και αυτες οι 4 διανομες και σε στεναχωρησω...

Μόλις τώρα, ConstantineP είπε

Ε καλα το οτι οι 3 ηταν 4 αλλα στη τελικη ειναι 3, δε  το λες και μεγαλη επιτυχια 🤣 (ουτε σαν επιχειρημα, ουτε σαν init) ;)

Nαι το ειπε με την ανεση "Ξερεις , οι 3 ειναι ηδη πολλες..δεν θελουμε 4η" χαχα ρε δεν παλευεται λεμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες πεθαμενο το runit (ρουνιτ κατα τους ρουφ ξέρεις εσύ τι λέω) και έχεις το σθένος να μου λες οτι παραπληροφορώ.

οοοοοοκ!

 

Systemd ή θάνατος!

Μη και ξεφυγει κανεις και βάλει κάτι άλλο...

Είπαμε ακούς ολες τις απόψεις δεν εισαι εσυ δογματικός!

Μια χαρά έχω δει αρχάριους σε mx linux πάντως...

Και σε arch based επίσης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Λες πεθαμενο το runit (ρουνιτ κατα τους ρουφ ξέρεις εσύ τι λέω) και έχεις το σθένος να μου λες οτι παραπληροφορώ.

Δεν το λεω εγω. H πικρη αληθεια το λεει εδω. Κατι που εχει να ενημερωθει 6 χρονια τι το λες ? Τερας εξελιξης ? Εγω το λεω πτωμα.
 

12 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Systemd ή θάνατος!

Οχι βεβαια , ο καθενας μπορει να χρησιμοποιησει ο,τι θελει. Οταν ολες οι σοβαρες διανομες προωθησουν (ηδη το κανουν) το systemd , καλως ή κακως με αυτο θα παιξουμε. Ειτε σου αρεσει ειτε οχι. Τα ιδια ξαναλεμε. Αν 4 ξεχασμενες απο τον θεο διανομες ( ο θεος να τις κανει) συνεχιζουν να το χρησιμοποιουν μεχρι να βαρεθουν , τελειωσουν τα donations και οι χομπυστες που ασχολουνται μαζι τους και πεθανουν οι διανομες αυτες , αυτο δεν παει να πει οτι το runit ειναι ζωντανο και εχει μελλον. Βγαλε τις παρωπιδες καποια στιγμη γιατι εκτιθεσαι ...
 

15 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Είπαμε ακούς ολες τις απόψεις δεν εισαι εσυ δογματικός!

Ακουω ολες τις αποψεις. Δεν παει να πει οτι πρεπει να τις αποδεχομαι κιολας. Για σενα οποιος δεν αποδεχεται τις αποψεις σου θεωρειται δογματικος ? Εχεις θεματα , να τα κοιταξεις.
 

16 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Μια χαρά έχω δει αρχάριους σε mx linux πάντως...

Και σε arch based επίσης...

Μια χαρα εχω δει εξωγηινους στο σαλονι μου. Οσο μπορω να αποδειξω αυτο που μολις εγραψα , αλλο τοσο μπορεις και συ να αποδειξεις αυτα που γραφεις. Ετσι γενικολογιες για δημιουργια εντυπωσεων ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τι φαση με το unchained-gnu ολη την ωρα?

Edit α τωρα το ειδα

Αναφορά σε κείμενο

Καλωσορίσατε στο μοναδικό Ελληνικό forum, το οποίο αφορά τα λειτουργικά συστήματα με nonsystemd init, όπως τα SysVInit. Sinit, Sheppard. OpenRC, Runit, 66 κ.λ.π., χωρίς να αποκλείονται άλλες, τεχνικά ενδιαφέρουσες λύσεις.

 

4 ώρες πριν, rhtoras είπε

Εγω αρχάριος είμαι σε archbased και δεν έπαθα ΤΙ ΠΟ ΤΑ

Παντως με arch-based δεν γ***σε κανεις. Με Arch καθαροαιμο-φρεσκο-της ωρας-να σπαρταραει-να μυριζει upstreamιλα (™) ομως... κανουν ουρα (o τονος στο α)

9 ώρες πριν, snowflake99 είπε

Συγγνώμη;

Μια χαρά ξεχωριστές διανομές είναι.

Οχι δεν ειναι. Δεν περιμενω απο καποιον που λεει "Τα Arch" να το καταλαβει αλλα δεν ειναι. Γιατι λεγοντας "Τα Arch" "Τα Λινουξ" κλπ δειχνει μονο επιφανειακη/περιστασιακη χρηση/γνωση

Επεξ/σία από tritonas00
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...