Προς το περιεχόμενο

Επιλογή linux για αρχάριους...


rhtoras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, mphxths είπε

Πωωωω @rhtoras τα μισα να μου ελεγε... ΤΑ ΜΙΣΑ !! :) Αν ο πελατης πρεπει να ψαξει γιατι η πιο ουσιωδης διεργασια στο λειτουργικο του , η ενημερωση , απετυχε .. πεταξε το πουλακι.
Και ολα αυτα εφοσον καταδεχτηκε να ανοιξει τερμιναλ και να χτυπησει χειροκινητες εντολες...

Α ναι, το οποίο ξέχασα να το επισημάνω. Εκτός του ότι έφαγα error, το terminal στη συγκεκριμένη περίπτωση ήταν απαραίτητο.

Ακόμα κι εγώ που τα πάω μια χαρά με το terminal προτιμώ χίλιες φορές να κλικάρω ένα βελάκι και να αναβαθμίζεται μόνο του. Ούτε για πλάκα δε θα το πρότεινα σε αρχάριο αν ο ίδιος δεν έλεγε ότι θέλει να μαζοχιστεί και να μάθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 712
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, rhtoras είπε

είμαι σκέψου νέος στο linux... πραγματικά δεν έχω συναντήσει πρόβλημα...

αντίθετα στο pc που έχω mint με mate είχα κάποια θέματα κατα καιρούς... τα διόρθωσα αλλά συγκριτικά το λέω...

Συνεχιζεις να υποτιμας την νοημοσυνη μας...νεος στο λινουξ που δινει συμβουλες για αρχαριους , αλλα δεν ακουει τους παλιους χρηστες που του τονιζουν οτι δεν τα λεει πολυ καλα και μπερδευει παρα βοηθαει τους νεους, αυτη ειναι η βασικη ουσια της ολης καταστασης στο παρον τοπικ....

κατα τα αλλα στο συγκεκριμενο ποστ πισω απο τις λεξεις κρυβεται:

κατσε να το παιξω τωρα ασχετος γιατι δεν  εχω απαντηση σε κατι που φταει το ιδιο το arch, αρα πως κανει για αρχαριους

και πετα και εναι..ναι αλλα και στο mint ειχα προβληματα , ετσι για να μην φανουν καλυτερα τα ubuntu-base.

σουρεαλισμος εν κρανιο  φιλε μου ;) 🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να μαζευτουμε να κανουμε ενα συγκεντρωτικο συντομο (υπερ/κατα) review των βασικων 5-10 διανομων σε ενα ποστ ωστε οποιος ενδιαφερεται να ξερει τι θα βρει στην καθε διανομη. Και ας διαλεξει οποια τον φωτισει ο Θεος. Γιατι ετσι καταληγουμε σε φιλοσοφικες συζητησεις οπου ο καθενας λεει το μακρυ και το κοντο του.
Ενα αντικειμενικο review απο πολλους , οχι εναν και δυο , ωστε μην πεταχτει κανας ρητορας να πει "Ααα review απο τον μπηχτης..αυτος μισει το Artix , μην τον ακουτε"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, mphxths είπε

Πρεπει να μαζευτουμε να κανουμε ενα συγκεντρωτικο συντομο (υπερ/κατα) review των βασικων 5-10 διανομων σε ενα ποστ ωστε οποιος ενδιαφερεται να ξερει τι θα βρει στην καθε διανομη. Και ας διαλεξει οποια τον φωτισει ο Θεος. Γιατι ετσι καταληγουμε σε φιλοσοφικες συζητησεις οπου ο καθενας λεει το μακρυ και το κοντο του.
Ενα αντικειμενικο review απο πολλους , οχι εναν και δυο , ωστε μην πεταχτει κανας ρητορας να πει "Ααα review απο τον μπηχτης..αυτος μισει το Artix , μην τον ακουτε"...

Καλη ιδεα το θεμα ειναι ποιες διανομες να βαλεις ας υποθεοσυμε τις 3 μεγαλες και απο πισω τα 2-3 δημοφιλη παιδια της καθεμιας...πχ οπως το βλεπω εγω

Debian: Ubuntu, Mint, Pop os, Elementary, MXLinux (δεν το εχω δοκιμασει ποτε αλλα βλέπω ειναι πολυ δημοφιλης)

Arch: Manjaro (καποια αλλη γνωστη δημοφιλης δεν ξερω, πειτε εσεις ειμαι νεος σε archbase)

Fedora: μονο του δεν ξερω...εγω μονο το Fedora Silverblue  εχω δοκιμασει

Επεξ/σία από ConstantineP
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ConstantineP είπε

Καλη ιδεα το θεμα ειναι ποιες διανομες να βαλεις ας υποθεοσυμε τις 3 μεγαλες και απο πισω τα 2-3 δημοφιλη παιδια της καθεμιας...πχ οπως το βλεπω εγω

Debian: Ubuntu (+ xubuntu/kubuntu/lubuntu) , Mint, Pop os, Elementary , mxlinux , debian stable/testing/unstable

Arch: Manjaro (καποια αλλη γνωστη δημοφιλης δεν ξερω, πειτε εσεις ειμαι νεος σε archbase) , endeavour os , pure arch

Fedora: μονο του δεν ξερω...εγω μονο το Fedora Silverblue  εχω δοκιμασει , fedora workstation , fedora rawhide

OpenSUSE : Leap , tumbleweed 

Mageia

Solus

Προσθεσα μερικες ακομα σε αυτες που ειχες γραψεις που θεωρω αξιες αναφορας. Ενα review του στυλ , διανομη ταδε , λινκ download ταδε , υπερ ταδε , κατα ταδε , 64/32bit support , package manager ταδε , επιπεδο δυσκολιας ταδε κλπ. Ουτε πλατιασματα , ουτε προσωπικες αποψεις (περα απο το επιπεδο δυσκολιας που ειναι υποκειμενικο αυτου που κανει το review) , ουτε δραματα , ουτε κλαματα. Αντε και κανα σκρινσοτ , οπως ερχεται με την εγκατασταση για να παιρνει μια ιδεα αυτος που διαβαζει ...
Αλλιως θα εχουμε φιλοσοφικες συζητησεις οπως αυτη εδω , και 200 θεματα του στυλ "Τι διανομη να επιλεξω ?". Μην ρωτας , μπες στο ποστ με τα reviews και ξεκινα να δοκιμαζεις οποια σου γυαλισε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mphxths είπε

Προσθεσα μερικες ακομα σε αυτες που ειχες γραψεις που θεωρω αξιες αναφορας. Ενα review του στυλ , διανομη ταδε , λινκ download ταδε , υπερ ταδε , κατα ταδε , 64/32bit support , package manager ταδε , επιπεδο δυσκολιας ταδε κλπ. Ουτε πλατιασματα , ουτε προσωπικες αποψεις (περα απο το επιπεδο δυσκολιας που ειναι υποκειμενικο αυτου που κανει το review) , ουτε δραματα , ουτε κλαματα. Αντε και κανα σκρινσοτ , οπως ερχεται με την εγκατασταση για να παιρνει μια ιδεα αυτος που διαβαζει ...
Αλλιως θα εχουμε φιλοσοφικες συζητησεις οπως αυτη εδω , και 200 θεματα του στυλ "Τι διανομη να επιλεξω ?". Μην ρωτας , μπες στο ποστ με τα reviews και ξεκινα να δοκιμαζεις οποια σου γυαλισε.

Mageia , Solus δεν τις εχω καν ψαξει να δω που ανοικουν και τι κανουν, δεν εχω αποψη το αφηνω σε σουν γνωριζουν, εννοειτε πως βαχω debian, arch,  fedora απλα ετσι οπως τις εβαλα φανηκε οτι εβαλα μονο τα παραγωγα τους..Open Suse την ξεχασα ειναι και για πιο εταιρικα περιβαλλονται, σπανια εχω πετυχει χρηστη opensuse στα φορουμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, ConstantineP είπε

Open Suse την ξεχασα ειναι και για πιο εταιρικα περιβαλλονται, σπανια εχω πετυχει χρηστη opensuse στα φορουμ

Ισχυει. Εχει βγαλει αυτην την φημη και δεν την πλησιαζει κανεις. Ειναι πολυ δυνατη διανομη , με το ανυπερβλητο YaST και το πολυ δυνατο zypper (package manager). Δεν την λες αρχαριος-friendly. Αλλα δεν την λες και αγγουρι . Ειναι στα επιπεδα του Fedora απο θεμα "αναγκης εξοικειωσης". Απο κει και περα η rolling εκδοχη (tumbleweed) πολυ δυνατη , τρελα bleeding edge αλλα αναλογα σταθερη κιολας οχι σαν το fedora rawhide που ματωνεις με το παραμικρο και καλογυαλισμενη απο την μανα της...
Για μενα , κακως δεν προτιμαται , τουλαχιστον απο τους πιο προχωρημενους χρηστες...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rhtoras είπε

Για αυτό και εγώ προτείνω επίσης τις archbased. Γιατί αφενός το rolling είναι το μέλλον και αφετέρου δεν υπάρχουν τα errors που κάποτε υπήρχαν και βγήκε η κακή φήμη. Έχουν αλλάξει οι εποχές...

Ούτε καν. Έχεις δει καμία σοβαρή εταιρεία να δίνει λειτουργικά σε rolling release; Και δε λέω μόνο για Linux (Ubuntu, Fedora, Debian, Suse κτλ) αλλά και Windows, MacOSX, ακόμα και Android.

Για το systemd ακόμα να απαντήσεις ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mphxths είπε

Καλο το τρικ να με τραβηξεις στο γκρουπακι σου. χαχα
 

Ναι αλλα δεν προμοταρεις Mint. Δεν προμοταρεις systemd.
 

Εσυ μιλησες για installers. Αρα για να χρησιμοποιησες installer δεν εβαλες archlinux ... the archlinux way. Δεν ειπα δεν εβαλες archlinux. Μαθε να διαβαζεις.
 

Δεν ψαχνω να προσυλητισω κοσμο οπως κανεις εσυ. Δεν λεω "εεεεεελατε στο λινουξ". Ειμαι εδω να λεω την γνωμη μου για οποιον ασχολειται με λινουξ. Καπου ωπα , ασε μας να ξερουμε τι λεμε καλυτερα απο σενα.

Ας μιλησουμε με δυο λογια για το Archlinux και arch-based διανομες. Γιατι εγω δεν ειμαι κομπλεξικος και τα δοκιμαζω ολα και το λεω δεν ντρεπομαι.
Αρχικα ας μιλησουμε για το target group του Archlinux/Arch-based διανομων. Αυτες οι διανομες απευθυνονται σε 2 ειδη χρηστων.

1. Στους προχωρημενους που θελουν απολυτο ελεγχο του λειτουργικου τους και bleeding edge πακετα. Αυτοι βαζουν Archlinux. Καθαροαιμο. Τελος.
2. Με το πληθος των πακετων στα επισημα ρεπος καθως και με αυτα στο AUR δημιουργηθηκε και μια νεα κατηγορια χρηστων που απλα ηθελαν προσβαση σε αυτον τον μεγαλο ογκο πακετων.
Αυτοι δεν ενδιαφερονται να σηκωσουν μανικια και να βαλουν χειροκινητα Archlinux , γιατι πολυ απλα δεν εχουν τον χρονο ή δεν ψηνονται να μαθουν. Απλα θελουν τα πακετα. Και ετσι δημιουργηθηκαν οι Arch-based διανομες.

Ουσιαστικα εχουμε 2 πολους. Το καθαροαιμο Archlinux και το Manjaro. το πρωτο απευθυνεται στην 1η κατηγορια χρηστων και το δευτερο στην 2η κατηγορια. Ολες οι αλλες arch-based διανομες δεν εχουν λογο υπαρξης. Ετσι πολυ απλα. Ειτε θα ειναι διανομες που απλα βαλανε ενα σκριπτακι / gui installer , ειτε καποιο theme/icons και προσπαθουν να τραβηξουν κοσμο λεγοντας "οριστε..archlinux....the easy way".

Παμε τωρα στο Artix που τοσο μας τα πρηξε ο ρητορας. Το εβαλα , το δοκιμασα , να δω τι προσφερει. Δεν προκειται να αναφερθω στο runit , δεν με ενδιαφερει. Εγω κοιταω το λειτουργικο απο τα ματια του απλου καθημερινου χρηστη.
Το Artix (xfce/runit χρησιμοποιησα) ειναι μια απλη εγκατασταση archlinux , με theme , icons , cursors , runit , gui installer. Τιποτα παραπανω. Δηλαδη το μονο που προσφερει ειναι το runit. Για ολα τα υπολοιπα και ακομα παραπανω , πας σε Manjaro και δεν ξανακοιτας πισω.
Η πλακα ειναι οτι δεν εβαλε ουτε ενα libreoffice/firefox/htop/aur helper/pamac/octopi κλπ. Κατι τελοσπαντων να πει "οριστε σας εβαλα και 2 πραγματα με την εγκατασταση , να ξεκινησεις να δουλευεις αμεσως". Ξερω θα πεταχτουν μερικοι  και θα πουν "καθαρη εγκατασταση , χωρις σαβουρα". Εγω θα απαντησω "Γιατι να μην παω σε Manjaro ?".
Σε λιγη ωρα θα δοκιμασω και endeavour μιας και ειχα παλιο iso και κατεβαζω το τελευταιο να δω που εχει φτασει. Στο σαιτ διαβαζω οτι εχουν φτιαξει κατι εργαλειακια. Δηλαδη αν καποιος δεν γουσταρει Manjaro , ακομα και το Endeavour ακουγεται καλυτερο απο το Artix. 

Συμπερασματικα , επιστρεφω στην αρχικη μου δηλωση "Archlinux και Manjaro" . Καλυπτουν τις 2 κατηγοριες χρηστων απολυτα. Ολες οι αλλες arch-based διανομες καποια στιγμη θα παρατηθουν και θα πεθανουν. Το οτι καποιος εβαλε σε καποια runit για να κανει επανασταση δεν αλλαζει αυτο το γεγονος. Πολυ καλυτερες διανομες απο το Artix πηγαν ακλαφτες (antergos , korora , κλπ)...
Επισης σαν συμπερασμα μπορω να πω οτι αν καποιος αρχαριος ψηθει απο καποια παραπληροφορηση και θελησει να ασχοληθει με arch-based διανομη , η μοναδικη του επιλογη ειναι το Manjaro. Τιποτα αλλο. Οτιδηποτε αλλο θα τον δυσκολεψει. Εγγυημενα.

Συμφωνώ απόλυτα.

Να πω κι εγώ τη γνώμη μου. @rhtoras Αυτά που γράφεις και προτείνεις είναι γραφικά, ανέκδοτα και όποιος αρχάριος χρήστης σε ακούσει, μετά από λίγο ή και αμέσως θα φύγει από το Λίνουξ. Κοινώς είσαι επικίνδυνος.

Όταν ασχολήθηκα για δεύτερη φορά στη ζωή μου με λίνουξ πριν 5-6 χρόνια περίπου, ακολούθησα το ρεύμα και πήγα σε Μιντ. Δεν το μετάνιωσα, έμαθα, δοκίμασα και πολλές άλλες διανομές debian based και debian σκέτο, μπορώ να πω ότι πλέον ξέρω πέντε πράγματα στο λίνουξ. Δοκίμασα και manjaro, δεν μου άρεσε.

Ακόμα και σήμερα Μιντ χρησιμοποιώ. Γιατί; Γιατί τα έχει όλα έτοιμα, κάνω τη δουλειά μου αμέσως, δεν σπάει ποτέ, δε χαλάει, ακόμα και μετά από δύο major upgrades, επομένως δεν χρειάζεται να ασχολούμαι με το λειτουργικό! Είναι πανεύκολο στη χρήση και τη συντήρηση και κατά την άποψή μου έχει τη σωστή νοοτροπία του πως πρέπει να είναι φτιαγμένο ένα λειτουργικό.

Επομένως σε αρχάριο θα προτείνω Μιντ και πάλι Μιντ και ξανά Μιντ.

Θα μπορούσα να γράψω πολλά περισσότερα, αλλά τα είπε και ο Μπήχτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, snowflake99 είπε

Ακόμα κι εγώ που τα πάω μια χαρά με το terminal προτιμώ χίλιες φορές να κλικάρω ένα βελάκι και να αναβαθμίζεται μόνο του. Ούτε για πλάκα δε θα το πρότεινα σε αρχάριο αν ο ίδιος δεν έλεγε ότι θέλει να μαζοχιστεί και να μάθει.

βάλε τότε το pamac...

στα αποθετήρια της διανομής όπως και στις περισσότερες archbased αν όχι όλες υπάρχει το pamac...

αν κατέβαζες δε την έκδοση community θα είχες ήδη το pamac και δε θα χρησιμοποιύσες το τερματικό...

Εγώ αν δεις έχω ερώτηση μου στο linux mint forum για πρόβλημα και δε λύθηκε ποτέ...

με το flashplayer που κατα μερικούς ποιός το χέζει αλλά εγώ ήθελα να βλέπω video από το youtube κ.λ.π και δεν μπορούσα.

Με τον firefox δούλευε κανονικά. Ότι λύσεις είχα δοκιμάσει δεν έκαναν όπως και ότι μου πρότειναν.

Οπότε όταν βρήκα μια διανομή που έχει καλό wiki πως κάνεις κάθε τι είχα μια βάση. Βρήκα και κόσμο να θέλει να βοηθήσει, διότι στο arch και τα παραγωγά του υπάρχει κόσμος που θέλει να σου δείξει για να γίνει ακόμα πιο φιλικό.

3 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

δεν σπάει ποτέ

εγώ μπορώ να έχω αντίθετη άποψη...

εσύ βάλε και πρότεινε ότι θες... κανένα πρόβλημα από εμένα!

Επειδή εσένα δε σου άρεσε το manjaro και δεν έκανες τον κόπο να δεις τίποτα άλλο (το τρίπτυχο ubuntu, mint και manjaro για μερικούς δε σπάει) δεν έχεις το δικαίωμα να λες τους άλλους επικίνδυνους. Ένα upgrade σε MINT εκτός από χρονοβόρο είναι και πολύ περίπλοκο και αλήθεια εκεί μπορεί να το σπάσει ο νεος το σύστημα.

6 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

πολλές άλλες διανομές debian based

δοκίμασες debian based που και το mint στην ουσία εκεί βασίζεται

δε σε αδικώ αλλά δεν πήρες και την πιο ολοκληρωμένη εικόνα για το linux

όταν και αν ποτε κάνεις κι αλλες δοκιμές θα δεις και άλλα πράγματα

όσο για το αν κάτι δουλεύει αμέσως το mint και τα ubuntu based, δεν έχουν μονοπώλιο αυτό το προνόμιο 

αν δεις και σε ξένα forums είναι διαδεδομένη αυτή η άποψη...

δεν είμαστε πια στο 2010

Nα και μια εικόνα από το forum του mint για να ξερουν οι νέοι αν ισχύει αυτό που λέω...

Βέβαια δεν περίμενα η λινουξοαστυνομία να κάνει εδώ παρέμβαση. Το mint είναι του συναφιού της.

Opera Snapshot_2020-08-11_211127_forums.linuxmint.com.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Ένα upgrade σε MINT εκτός από χρονοβόρο είναι και πολύ περίπλοκο και αλήθεια εκεί μπορεί να το σπάσει ο νεος το σύστημα.

Μην τα πετας ετσι αυτα 🤣

31 λεπτά πριν, rhtoras είπε

δοκίμασες debian based που και το mint στην ουσία εκεί βασίζεται

δε σε αδικώ αλλά δεν πήρες και την πιο ολοκληρωμένη εικόνα για το linux

όταν και αν ποτε κάνεις κι αλλες δοκιμές θα δεις και άλλα πράγματα

όσο για το αν κάτι δουλεύει αμέσως το mint και τα ubuntu based, δεν έχουν μονοπώλιο αυτό το προνόμιο 

αν δεις και σε ξένα forums είναι διαδεδομένη αυτή η άποψη...

δεν είμαστε πια στο 2010

Nα και μια εικόνα από το forum του mint για να ξερουν οι νέοι αν ισχύει αυτό που λέω...

ο Κυριος " είμαι σκέψου νέος στο linux... " τωρα  γυρισε το τροπαρι σε παλιος και εμπειρος...σε στυλ "ακου ξερω εγω τα εχω φαει με το κουταλι τα φορουμ" να μαθαινουν οι νεοι τι γινεται εκει 🤣

31 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Βέβαια δεν περίμενα η λινουξοαστυνομία να κάνει εδώ παρέμβαση. Το mint είναι του συναφιού της.

Βολικο πραγμα να βλεπεις εχθρους και συνομοσιες παντου, καποιον μου θυμισες τωρα, ακουω την ιδια καμενη  ρητορικη ;)🤣

Το αστειο και η ειρωνια οτι εδω μεσα οι 3-4 που προτεινουν για τους αρχαριους χρηστες ubuntu, mint κτλ, δεν νομιζω να το εχουν καν στο συστημα τους. 🤣

Επεξ/σία από ConstantineP
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Manjaro έχει ένα δομημένο support για να κάνει μια πολύ καλή εισαγωγή ενός νέου χρήστη στη διανομή:

- Ξεκινάει με μια σελίδα τα πρώτα βήματα όπου εξηγεί τους τρόπους που μπορεί κάποιος να δοκιμάσει τη διανομή.

- Ύστερα έχει ένα user guide ~130 σελίδων που σε παίρνει από το χέρι για την εγκατάσταση και τη συντήρηση.

- Έχει ένα πλήρες wiki και τέλος ένα πολύ μεγάλο εύρος κοινότητας. Στο forum υπάρχει και ειδική ενότητα Newbie Corner.

Το Artix που αναφέρεται εδώ έχει την κοινότητα του (καμία σχέση σε μέγεθος,  η σύγκριση είναι από μόνη της ανέκδοτο) και ένα πολύ πιο λειψό wiki που όπως είναι γραμμένο, λίγο κείμενο και παράθεση εντολών ΔΕΝ απευθύνεται στον αρχάριο. Πρέπει να έχει υπόβαθρο ο χρήστης για να ακολουθήσει με εμπιστοσύνη.

Με ποια δεδομένα λοιπόν θα χαρακτηρίσει κάποιος άλλη arch-based διανομή καταλληλότερη για αρχάριους απ' ότι το Manjaro;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, ConstantineP είπε

Το αστειο και η ειρωνια οτι εδω μεσα οι 3-4 που προτεινουν για τους αρχαριους χρηστες ubuntu, mint κτλ

δεν προκύπτει απο κάπου αυτό...

 

32 λεπτά πριν, ConstantineP είπε

Το αστειο και η ειρωνια οτι εδω μεσα οι 3-4 που προτεινουν για τους αρχαριους χρηστες ubuntu, mint κτλ

ξαναδες τη φωτογραφία απο linux mint forum

 

33 λεπτά πριν, ConstantineP είπε

τωρα  γυρισε το τροπαρι σε παλιος και εμπειρος

κανενα τροπάρι δε γύρισα...

απλά μπένω και σε ξένα forums και διαβάζω ευρύτερες απόψεις...

*μπαίνω

3 λεπτά πριν, imvrios είπε

Με ποια δεδομένα λοιπόν θα χαρακτηρίσει κάποιος άλλη arch-based διανομή καταλληλότερη για αρχάριους απ' ότι το Manjaro;

είναι και το arcolinux και το endeavouros και δεν είναι μόνο το wiki... υπάρχουν οδηγοι, άρθρα και forum! Το youtube επίσης έχει video.

Tα δεδομένα είναι οτι εγκαθιστάς το iso και μετά AN κατι προκύψει ρωτάς. Δηλαδή πόσες φορές στο forum του manjaro παραπέμπουν στο arch wiki ?

Εδώ η ίδια η διανομή σε παραπέμπει στο arch wiki...

 

Opera Snapshot_2020-08-11_221547_wiki.manjaro.org.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, rhtoras είπε

είναι και το arcolinux και το endeavouros και δεν είναι μόνο το wiki... υπάρχουν οδηγοι, άρθρα και forum! Το youtube επίσης έχει video.

Tα δεδομένα είναι οτι εγκαθιστάς το iso και μετά AN κατι προκύψει ρωτάς. Δηλαδή πόσες φορές στο forum του manjaro παραπέμπουν στο arch wiki ?

Εδώ η ίδια η διανομή σε παραπέμπει στο arch wiki...

Ας μείνουμε στο Artix γιατί με τις άλλες δεν ασχολήθηκα. Πριν καν κοιτάξω, εσύ υποστηρίζεις ότι οι διανομές που ανέφερες έχουν καλύτερη τεκμηρίωση από το Manjaro;

Χωρίς δικολαβίες: μεταξύ των δύο ποια είναι η μόνη διανομή που έχει δομημένη "υποδοχή ενός νέου χρήστη"; Και πάντοτε μεταξύ των δύο ποια διανομή έχει πληρέστερο υλικό εισαγωγής ενός νέου χρήστη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, imvrios είπε

Με ποια δεδομένα λοιπόν θα χαρακτηρίσει κάποιος άλλη arch-based διανομή καταλληλότερη για αρχάριους απ' ότι το Manjaro;

Έτσι όπως το θέτεις, ναι, το Manjaro είναι η πλέον user-friendly επιλογή ανάμεσα στις Arch-based distros, αλλά προσωπικά επιμένω (και δεν είμαι ο μόνος) ότι δεν είναι για αρχάριους γενικότερα. Το έχω εξηγήσει και σε προηγούμενο ποστ (σε αρκετά, βασικά).

1 ώρα πριν, rhtoras είπε

βάλε τότε το pamac...

στα αποθετήρια της διανομής όπως και στις περισσότερες archbased αν όχι όλες υπάρχει το pamac...

αν κατέβαζες δε την έκδοση community θα είχες ήδη το pamac και δε θα χρησιμοποιύσες το τερματικό...

Εγώ αν δεις έχω ερώτηση μου στο linux mint forum για πρόβλημα και δε λύθηκε ποτέ...

με το flashplayer που κατα μερικούς ποιός το χέζει αλλά εγώ ήθελα να βλέπω video από το youtube κ.λ.π και δεν μπορούσα.

Με τον firefox δούλευε κανονικά. Ότι λύσεις είχα δοκιμάσει δεν έκαναν όπως και ότι μου πρότειναν.

Οπότε όταν βρήκα μια διανομή που έχει καλό wiki πως κάνεις κάθε τι είχα μια βάση. Βρήκα και κόσμο να θέλει να βοηθήσει, διότι στο arch και τα παραγωγά του υπάρχει κόσμος που θέλει να σου δείξει για να γίνει ακόμα πιο φιλικό.

Στο Arch το pamac βρίσκεται στο AUR, όχι στα repos, και κατά κανόνα προσπαθώ να εγκαθιστώ όσα λιγότερα γίνεται από AUR και να προτιμώ πάντα τα repos.

Επίσης, τα graphical pacman front-ends δε συνίστανται από τη Wiki. Οπότε τσεκάρω wiki και κάνω update μέσω terminal παρόλο που θα προτιμούσα να κλικάρω ένα βελάκι, επειδή αυτό συνιστά η Wiki. Είναι πολλοί οι παράγοντες που επηρεάζουν το τι distro θα διαλέξω, άρα είμαι οκ με αυτό.

Όσο για το δικό σου σύστημα, μάλλον έκανες μπινιά, επειδή και από την εμπειρία μου και από την εμπειρία όσων έχω ακούσει, αυτά πάντα δούλευαν out of the box. Επίσης, σε ικετεύω, μη χρησιμοποιείς το γεγονός ότι μπορούν και τα Mint να σπάσουν σαν επιχείρημα για να διαλέξει κάποιος Arch(-based). Πρώτον, σίγουρα μπορούν να σπάσουν αν τα πειράξεις, και δεύτερον, η πιθανότητα να σπάσουν από μόνα τους είναι πολύ μικρότερη από Arch(-based) επειδή είναι σταθερή και όχι rolling release. Τέλος, το Mint δε σε προειδοποιεί ξεκάθαρα στη Wiki ότι μπορείς να σπάσεις το σύστημά σου με κάθε αναβάθμιση.

Θα ήθελα να ρίξω και μια ματιά στο πρόβλημά σου αλλά όχι μόνο πόσταρες screenshot αντί για link, δεν συμπεριέλαβες καν το κομμάτι με την περιγραφή του προβλήματός σου.

Και κάτι τελευταίο. Μπορείς να ακούς περισσότερα και να λες λιγότερα. Παραδέχτηκες μόνος σου ότι η εμπειρία σου είναι περιορισμένη, και το έχεις αποδείξει και με δεκάδες απαντήσεις στο forum. Κανείς δε μπορεί να ακυρώσει την εμπειρία σου, αλλά μέχρι στιγμής έχει φανεί ότι έχεις περισσότερα να πάρεις παρά να δώσεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...