Προς το περιεχόμενο

Επιλογή linux για αρχάριους...


rhtoras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, imvrios είπε

Χωρίς δικολαβίες: μεταξύ των δύο ποια είναι η μόνη διανομή που έχει δομημένη "υποδοχή ενός νέου χρήστη"; Και πάντοτε μεταξύ των δύο ποια διανομή έχει πληρέστερο υλικό εισαγωγής ενός νέου χρήστη;

To Arch αν μιλάμε για νεο χρήστη ερχόμενο από άλλη διανομή. Το manjaro αν μιλάμε για νεο χρήστη γενικά και αόριστα αλλά ΟΛΕΣ οι διανομές σε αυτό το κομμάτι δε διαφέρουν πολύ. Πάντα όταν πας από windows μπαίνεις κάπου και ρωτάς και θα σου απαντήσουν. Αυτή είναι και η μεγάλη αξία στο linux... Η κοινότητά του.

Αν έχεις ένα πρόβλημα στο manjaro ή το arcolinux μπορεί να βρεις τη λύση στο google από forum άλλης archbased διανομής. Αυτό δεν είναι κακό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 712
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, rhtoras είπε

με το flashplayer που κατα μερικούς ποιός το χέζει αλλά εγώ ήθελα να βλέπω video από το youtube κ.λ.π και δεν μπορούσα.

Ξεκινα να διαβαζεις εδω , μην σου ερθει ξαφνικα κατακεφαλα και κλαιγεσαι οτι δεν μπορεις να δεις reviews της αγαπημενης σου διανομης στο ΥΤ. Ο καρκινος που ακουει στο ονομα flash πεθαινει.

1 ώρα πριν, rhtoras είπε

δοκίμασες debian based που και το mint στην ουσία εκεί βασίζεται

Το mint , στηριζεται στο ubuntu. To ubuntu στηριζοταν καποτε στο debian. Tωρα εχει χαραξει δικη του πορεια , πολλες φορες ασυμβατη με αυτη του debian. Ετσι γιατι μας διαβαζουν και αρχαριοι και θα μαθαινουν ο,τι ναναι απο τα λεγομενα σου.

26 λεπτά πριν, rhtoras είπε

ξαναδες τη φωτογραφία απο linux mint forum

Βασικα τραβηξες το σκρινσοτ ενος ποστ στο φορουμ εκει. Δειξε μας λινκ , να διαβασουμε τα περιεχομενα , να δουμε τι ειδους προβληματα ειχε ο τυπος , αν τα ελυσε και ποσο ευκολα.

26 λεπτά πριν, rhtoras είπε

είναι και το arcolinux και το endeavouros και δεν είναι μόνο το wiki... υπάρχουν οδηγοι, άρθρα και forum! Το youtube επίσης έχει video.

Tα δεδομένα είναι οτι εγκαθιστάς το iso και μετά AN κατι προκύψει ρωτάς. Δηλαδή πόσες φορές στο forum του manjaro παραπέμπουν στο arch wiki ?

Εδώ η ίδια η διανομή σε παραπέμπει στο arch wiki...

Ειδες που εισαι νεος και δεν ξερεις ? Τραβα στο arch forum και πες "Γεια σας , εχω manjaro και εχω αυτο και αυτο το προβλημα" , να γελασουμε λιγο. Δε πα να τους στελνει η ιδια η διανομη στα arch forums . Ειναι γνωστο οτι οι manjaro users δεν ειναι καλοδεχουμενοι εκει μεσα... Εκτος απο ανιδεος εισαι και αθωος ... αχ αχ...μα ποσο αθωος.

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rhtoras είπε

To Arch αν μιλάμε για νεο χρήστη ερχόμενο από άλλη διανομή. Το manjaro αν μιλάμε για νεο χρήστη γενικά και αόριστα αλλά ΟΛΕΣ οι διανομές σε αυτό το κομμάτι δε διαφέρουν πολύ. Πάντα όταν πας από windows μπαίνεις κάπου και ρωτάς και θα σου απαντήσουν. Αυτή είναι και η μεγάλη αξία στο linux... Η κοινότητά του.

Αν έχεις ένα πρόβλημα στο manjaro ή το arcolinux μπορεί να βρεις τη λύση στο google από forum άλλης archbased διανομής. Αυτό δεν είναι κακό...

Μόνο που εγώ εννοούσα (και το έγραψα κιόλας) Artix vs Manjaro.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, snowflake99 είπε

Επίσης, σε ικετεύω, μη χρησιμοποιείς το γεγονός ότι μπορούν και τα Mint να σπάσουν σαν επιχείρημα για να διαλέξει κάποιος Arch(-based). Πρώτον, σίγουρα μπορούν να σπάσουν αν τα πειράξεις, και δεύτερον, η πιθανότητα να σπάσουν από μόνα τους είναι πολύ μικρότερη από Arch(-based) επειδή είναι σταθερή και όχι rolling release.

Αρχικά είναι ΤΟ mint...

Εγώ διάβασα οτι το mint δε σπάει προφανώς για να πειστεί ο νεος χρήστης. Κάναμε ένα βήμα και τώρα πήγαμε στο ο,τι και το mint σπάει. Πάμε και στο επόμενο βήμα:

σε αυτό που πόσταρα το mint έσπασε επειδή όπως είναι λογικό ήρθε η ώρα να γίνει dist upgrade. Δηλαδή να πάει από ένα σημείο η διανομή στην πιο καινούρια έκδοση.

Το arch based distro που βασίζεται στο arch έχει και lts πυρήνα. Επίσης είναι δύσκολο να σπάσει γιατί προσέχει και η ίδια η διανομή του arch. Θα προσέξεις αν βάλεις πως όλα τα updates είναι στις εκδόσεις 0-1 και δόθε και όχι στις εκδόσεις 0. Αυτό γίνεται για έξτρα έλεγχο.

Παράδειγμα: όπως βλέπεις έχει την έκδοση 0-2  δηλαδή έχει γίνει ένας πρώτος έλεγχος. Επαναλαμβάνω: δεν είμαστε πια στο 2010 και πίσω. Δηλαδή στις εποχές που rolling=σπάσιμο!Screenshot_2020-08-11_22-35-11.png.0650d21ec103b26ee4be5bb50e4412ad.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για οποιον ψηνεται να περασει η ωρα του. Το σκρινσοτ του ρητορα ηταν απο αυτο το ποστ.
Μιλαμε για ενα τυπο , που απο τα λιγα που διαβασα , ειχε dual boot , διαφορα partitions για root , home , swap , lvm scheme αν ειδα καλα , σε μια φαση εβαλε και καινουργιο δισκο και απο ο,τι καταλαβα δεν ειχε αρκετο χωρο δωσει στο root ή δεν ξερω γω τι και εκλασε η διαδικασια της ενημερωσης λογω ελλειψης χωρου ή κατι τετοιο. Και καπου πηρε και το ματι μου ενα cryptswap ..δηλ οκ το τερματισε...
Μετα απο ολα αυτα , ας κατηγορησουμε το Mint που σπαει , επειδη ο ανιδεος χρηστης δεν ξερει τι και ποσα και τι μεγεθος partitions να κοψει , θελει και lvm ο κωλος του αλλα και dual boot με windows οπου οι bootloaders θα παιζουν μαπες σε καθε update του εκαστοτε λειτουργικου...

Ολα αυτα σε ενα ποστ του Γεναρη του '19. Κατι πιο παλιο δεν εχεις να μας δειξει ρε @rhtoras ? Απο τοτε εχουν περασει κανα δυο εκδοσεις στο Mint ...

8 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Αρχικά είναι ΤΟ mint...

@snowflake99 Σπαστου τα δοντια ! Τιποτα λιγοτερο :)

8 λεπτά πριν, rhtoras είπε

σε αυτό που πόσταρα το mint έσπασε επειδή όπως είναι λογικό ήρθε η ώρα να γίνει dist upgrade. Δηλαδή να πάει από ένα σημείο η διανομή στην πιο καινούρια έκδοση.

Ναι για αυτον ακριβως τον λογο εσπασε...εισαι μεγαλος γκουρου. Ουτε καν διαβασες το ποστ εκει.

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, snowflake99 είπε

Έτσι όπως το θέτεις, ναι, το Manjaro είναι η πλέον user-friendly επιλογή ανάμεσα στις Arch-based distros, αλλά προσωπικά επιμένω (και δεν είμαι ο μόνος) ότι δεν είναι για αρχάριους γενικότερα. Το έχω εξηγήσει και σε προηγούμενο ποστ (σε αρκετά, βασικά).

Εμένα νέο χρήστη δε με λες, η πρώτη μου διανομή ήταν το Redhat 7. Μετά ανακάλυψα το KDE και το Suse που έγινε OpenSuse και πέρασα όλη τη διαδρομή του. To Tumbleweed το έχω πάντοτε ψηλά στην εκτίμηση μου. Και η τρίτη μου και βασική πλεόν διανομή είναι το Manjaro (επίσης σε αντίθεση μάλλον με όλους σας είμαι και Windows fan).

Οπότε δεν έχω την οπτική του αρχάριου. Αλλά με δεδομένο ότι ο νέος Linux user είναι σχεδόν πάντοτε έμπειρος windows user, μπορεί με λίγη προσπάθεια να τα καταφέρει.

Αλλά σίγουρα συμφωνώ κι εγώ ότι υπάρχουν και απλούστερες. Αλλά αν πας να βρεις την πιο εύκολη χάνεται η μπάλα. Π.χ. το Solus που έχω δει είναι πιο δύσκολο από το Mint; Δεν έχω πλήρη άποψη αλλά δεν το πιστεύω. Αντίστοιχα και για το Deepin θα έλεγα (πάλι χωρίς να έχω πλήρη άποψη).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Αρχικά είναι ΤΟ mint...

Να τος, άλλος ένας που ενώ του μιλάω με επιχειρήματα και με όλη την καλή διάθεση, μού απαντάει: "Ωπ, σε τσάκωσα φίλε, έκανες γραμματικό λάθος". Και μάλιστα για όνομα και όχι για λέξη που υπάρχει στο λεξικό μας, αλλά τέλος πάντων.

4 λεπτά πριν, rhtoras είπε

σε αυτό που πόσταρα το mint έσπασε επειδή όπως είναι λογικό ήρθε η ώρα να γίνει dist upgrade

Συγγνώμη αλλά σε αυτό το σημείο θα ομολογήσω πως έχω ξεχάσει τα best practices για Mint, επειδή έχει περάσει πολύς καιρός. Παρόλα αυτά, μπορώ να πω με σιγουριά πως μόλις βγαίνει νέα έκδοση, και αφού περάσει ένα διάστημα, εμφανίζεται μια επιλογή "Αναβάθμισε σε (επόμενη έκδοση)". Το κάνεις με ένα κλικ και κωδικό. Αυτό έκανα κι εγώ και ποτέ δεν είχα πρόβλημα.

  

2 λεπτά πριν, imvrios είπε

Οπότε δεν έχω την οπτική του αρχάριου. Αλλά με δεδομένο ότι ο νέος Linux user είναι σχεδόν πάντοτε έμπειρος windows user, μπορεί με λίγη προσπάθεια να τα καταφέρει.

Όλα μπορεί να τα καταφέρει, το θέμα είναι το αν θέλει ή το αν χρειάζεται, εφόσον υπάρχουν οι πιο εύκολες επιλογές που λες. Ακόμα και αν διαφωνήσουμε στα πιο επιμέρους, ας συμφωνήσουμε στο γεγονός ότι μια distro είναι τόσο καλή όσο καλά ανταποκρίνεται στις ανάγκες του εκάστοτε χρήστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@rhtoras Είναι φανερό ότι οι γνώσεις σου σχετικά με τους υπολογιστές, τον προγραμματισμό και το linux είναι ακόμα σε βρεφικό επίπεδο σε αντίθεση με τους υπόλοιπους συνομιλητές σου.

Έχεις κάθε δικαίωμα να μην συμφωνείς μαζί τους και να βάλεις ότι διανομή θέλεις στον υπολογιστή σου όμως όταν προσπαθείς να επιβάλεις τη γνώμη σου σε ένα αντικείμενο για το οποίο είναι φανερό ότι δεν γνωρίζεις απολύτως τίποτα το μόνο που καταφέρνεις είναι να εκτίθεσαι.

Μπορεί να νομίζεις ότι είσαι μεγάλος ρήτορας και για αυτό να έχεις διαλέξει και το αντίστοιχο όνομα και όντως μπορεί να είσαι ανάμεσα σε συνομήλικους σου όμως μην ξεχνάς ότι εδώ δεν συνομιλείς με αυτούς.

Βλέπω ανθρώπους που έχουν σπουδάσει το αντικείμενο, άλλους που ζουν από αυτό εδώ και χρόνια και άλλους που έχουν πάθος και πολύχρονη εμπειρία να σου απαντάνε με επιχειρήματα και humor και εσύ συστηματικά να απαντάς με τρόπο που δείχνει οπαδικό φανατισμό και άγνοια, συν ότι αρκετές φορές είναι φανερό ότι ψεύδεσαι, δεν καταλαβαίνω γιατί συνεχίζεις να εκτίθεσαι...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, mphxths είπε

Δεν πτοουμαστε

Ναι αυτο εγραψα και εγω, πολυ καλα κανετε στην τελικη..το αστειο ηταν το 'Το μαμησαμε το Post' !

 

5 ώρες πριν, mphxths είπε

Αν παρολα αυτα ψαχνεις με τι διανομη να ξεκινησεις , ανοιξε νεο θεμα και ρωτα. Εκει στο δικο σου θεμα μπορεις να αναφερεις ποστς που θα ξεφευγουν.

Ευχαριστω για τη συμβουλη....θα ελεγα αν ειχα ζητησει μια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, elpenor είπε

Βλέπω ανθρώπους που έχουν σπουδάσει το αντικείμενο, άλλους που ζουν από αυτό εδώ και χρόνια και άλλους που έχουν πάθος και πολύχρονη εμπειρία να σου απαντάνε με επιχειρήματα και humor

Τις βρισιές και τις ειρωνείες τις βάφτισες χιούμορ ? Έλα ρε φίλε τώρα... μας κοροϊδεύεις?

Πως ξέρεις τι σπουδάσανε αυτοί και τι σπούδασα εγώ? Μηπως είστε φίλοι... Γιατί εγω δεν ξέρω με ποιους μιλάω.

 

Όσο για τα επιχειρήματα, τη γνώση και τα ψέμματα: "τα mint", "το Mint ΔΕΝ σπάει", "πότε είπες οτι χρησιμοποιείς mint?", "το butt πρέπει να το compilάρεις", " οι 3-4 που προτεινουν για τους αρχαριους χρηστες ubuntu, mint κτλ, δεν νομιζω να το εχουν καν στο συστημα τους" (και σκάει ο άλλος με avatar mint)  και άλλα ωραία... δεν τα είπα εγώ. Οι ουδετεροι που μας διαβάζουν μπορούν να καταλάβουν. 

Για χαρακτηρισμούς, βρισιές, ειρωνείες, ελιτισμό, και κολλήματα...ψάξε αλλού όχι σε εμένα. Στην τελική δεν έκανα έγκλημα επειδή είπα την αποψή μου. Ηρθαν εδώ και μου την έπεσαν... Και θα το ξανακάνω αν χρειαστεί.

Αφου εσείς ξέρετε πολλά γράψτε κανα βιβλιο και άστε τους άλλους σαν εμένα να λένε τις βλακείες τους. Όλοι τη διανομή σας συστήνετε και μην το παίζετε ουδέτεροι. Υπάρχουν και κάποιοι ουδέτεροι δε λέω αλλά δεν είναι όλοι αθώοι.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, rhtoras είπε

"το butt πρέπει να το compilάρεις"

Εισαι τοσο τραγικος που ακομα συνεχιζεις να λες ψεματα για αυτο το θεμα. Αυτο που ισχυριζεσαι οτι το ειπαν αλλοι , εγω δηλ , το ειπες εσυ και μετα αρχισες να τα μασας "Εγω πριν 10 μηνες δεν το εβρισκα..." και προσπαθουσες να αποδειξεις οτι το να το compil-αρεις στο Mint που δεν υπαρχει ειναι πιο χρονοβορο απο το να το περασεις μεσω AUR στο Artix. Δηλαδη παραπληροφορησες εν γνωση σου και τωρα λες ψεματα οτι εγω μιλησα για compiles , οταν εκεινη την στιγμη σε ξεφτιλισα δειχνοντας σου 3 τουλαχιστον λινκς με το πακετο διαθεσιμο σε ολες τις γνωστες διανομες.
Καπου ωπα εε..λιγη τσιπα δεν εβλαψε κανεναν...
 

11 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Στην τελική δεν έκανα έγκλημα επειδή είπα την αποψή μου. Ηρθαν εδώ και μου την έπεσαν

Εισαι το θυμα ε? Ηρθες , παραπληροφορησες , φανατικα προμοταρες το Artix , λεγοντας ψεματα σε πολλες περιπτωσεις και εμεις φταιμε που την πεσαμε στον αθωο ρητορα..εισαι εκτος πραγματικοτητας και ειναι επικινδυνο.
 

11 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Όλοι τη διανομή σας συστήνετε και μην το παίζετε ουδέτεροι.

Εγω δεν εχω διανομη. Εγω τρεχω Windows. Δεν σε χαλασε λεμε.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, rhtoras είπε

βάλε τότε το pamac...

στα αποθετήρια της διανομής όπως και στις περισσότερες archbased αν όχι όλες υπάρχει το pamac...

αν κατέβαζες δε την έκδοση community θα είχες ήδη το pamac και δε θα χρησιμοποιύσες το τερματικό...

Εγώ αν δεις έχω ερώτηση μου στο linux mint forum για πρόβλημα και δε λύθηκε ποτέ...

με το flashplayer που κατα μερικούς ποιός το χέζει αλλά εγώ ήθελα να βλέπω video από το youtube κ.λ.π και δεν μπορούσα.

Με τον firefox δούλευε κανονικά. Ότι λύσεις είχα δοκιμάσει δεν έκαναν όπως και ότι μου πρότειναν.

Οπότε όταν βρήκα μια διανομή που έχει καλό wiki πως κάνεις κάθε τι είχα μια βάση. Βρήκα και κόσμο να θέλει να βοηθήσει, διότι στο arch και τα παραγωγά του υπάρχει κόσμος που θέλει να σου δείξει για να γίνει ακόμα πιο φιλικό.

εγώ μπορώ να έχω αντίθετη άποψη...

εσύ βάλε και πρότεινε ότι θες... κανένα πρόβλημα από εμένα!

Επειδή εσένα δε σου άρεσε το manjaro και δεν έκανες τον κόπο να δεις τίποτα άλλο (το τρίπτυχο ubuntu, mint και manjaro για μερικούς δε σπάει) δεν έχεις το δικαίωμα να λες τους άλλους επικίνδυνους. Ένα upgrade σε MINT εκτός από χρονοβόρο είναι και πολύ περίπλοκο και αλήθεια εκεί μπορεί να το σπάσει ο νεος το σύστημα.

δοκίμασες debian based που και το mint στην ουσία εκεί βασίζεται

δε σε αδικώ αλλά δεν πήρες και την πιο ολοκληρωμένη εικόνα για το linux

όταν και αν ποτε κάνεις κι αλλες δοκιμές θα δεις και άλλα πράγματα

όσο για το αν κάτι δουλεύει αμέσως το mint και τα ubuntu based, δεν έχουν μονοπώλιο αυτό το προνόμιο 

αν δεις και σε ξένα forums είναι διαδεδομένη αυτή η άποψη...

δεν είμαστε πια στο 2010

Nα και μια εικόνα από το forum του mint για να ξερουν οι νέοι αν ισχύει αυτό που λέω...

Βέβαια δεν περίμενα η λινουξοαστυνομία να κάνει εδώ παρέμβαση. Το mint είναι του συναφιού της.

Opera Snapshot_2020-08-11_211127_forums.linuxmint.com.png

 

1 ώρα πριν, rhtoras είπε

Τις βρισιές και τις ειρωνείες τις βάφτισες χιούμορ ? Έλα ρε φίλε τώρα... μας κοροϊδεύεις?

Πως ξέρεις τι σπουδάσανε αυτοί και τι σπούδασα εγώ? Μηπως είστε φίλοι... Γιατί εγω δεν ξέρω με ποιους μιλάω.

Όσο για τα επιχειρήματα, τη γνώση και τα ψέμματα: "τα mint", "το Mint ΔΕΝ σπάει", "πότε είπες οτι χρησιμοποιείς mint?", "το butt πρέπει να το compilάρεις", " οι 3-4 που προτεινουν για τους αρχαριους χρηστες ubuntu, mint κτλ, δεν νομιζω να το εχουν καν στο συστημα τους" (και σκάει ο άλλος με avatar mint)  και άλλα ωραία... δεν τα είπα εγώ. Οι ουδετεροι που μας διαβάζουν μπορούν να καταλάβουν. 

Για χαρακτηρισμούς, βρισιές, ειρωνείες, ελιτισμό, και κολλήματα...ψάξε αλλού όχι σε εμένα. Στην τελική δεν έκανα έγκλημα επειδή είπα την αποψή μου. Ηρθαν εδώ και μου την έπεσαν... Και θα το ξανακάνω αν χρειαστεί.

Αφου εσείς ξέρετε πολλά γράψτε κανα βιβλιο και άστε τους άλλους σαν εμένα να λένε τις βλακείες τους. Όλοι τη διανομή σας συστήνετε και μην το παίζετε ουδέτεροι. Υπάρχουν και κάποιοι ουδέτεροι δε λέω αλλά δεν είναι όλοι αθώοι.

Είσαι σοβαρός; Βάζεις αυτό το αστείο νήμα από έναν αστείο καραγκιόζη για να μας πείσεις ότι το Mint σπάει; και το συγκρίνεις με το... Artix; Γελοιωδέστερο επιχείρημα δεν υπάρχει.

Ποια διανομή μας ρε φίλε, τι οπαδικά είναι αυτά; Πόσο χρονών είσαι, 15; Τι έχω να κερδίσω από το Mint;

Ποιος σου είπε ότι δεν έχω ολοκληρωμένη εικόνα για τις διανομές του Linux; Που ξέρεις πόσες και ποιες δοκίμασα; Πίνακα πρέπει να παραθέσω και διαπιστευτήρια; Έχεις καταλάβει ότι στις Debian based, με ευρεία έννοια, περιλαμβάνονται και ΟΛΑ τα Ubuntu και ΟΛΕΣ οι διανομές που βασίζονται σε αυτό; OpenSuse, Fedora, Deepin, ΜΧ, Antix, Slitaz, Manjaro, Antergos, και αμέτρητες άλλες σε τόσα χρόνια. Η περίοδος Distro hopping για μένα έχει τελειώσει.

Το Manjaro σπάει, όπως και όλα τα Arch based, είτε σου αρέσει, είτε όχι. Το Manjaro είναι το καλύτερο Arch Linux based, το πιο φιλικό για αρχάριους, έχουν κάνει φοβερή δουλειά, αλλά επειδή ακριβώς σπάει, ΔΕΝ θα το πρότεινα ΠΟΤΕ σε αρχάριο. Για το Artix άστο, είπαμε, ανέκδοτο για να γελάμε.

Στον κύκλο μου είμαι ο μοναδικός που "ξέρω" από υπολογιστές. Σε δυο φίλους μου τους έχω εγκαταστήσει Mint, εδώ και χρόνια. Μέχρι τώρα δεν με έχουν ρωτήσει ποτέ τίποτα, απλά κάνουν την δουλειά τους. Δηλαδή το Manjaro θα υπήρχε ακόμα θες να πεις χωρίς να έχει σπάσει; Ίσως, αλλά εγώ δεν θα το ριψοκινδύνευα να το προτείνω και να εκτεθώ στους φίλους μου.

Όταν προτείνουμε διανομή σε αρχάριο, σημαίνει ότι θα πρέπει μόνος του να το δουλεύει μετά την εγκατάσταση, χωρίς να ζητάει βοήθεια από εμάς. Αυτό σημαίνει διανομή για αρχάριους και αυτό επιδιώκουμε εμείς που ξέρουμε περισσότερα, για να μην έχουμε τους αρχάριους πάνω από το κεφάλι μας συνέχεια. Μετά αν μόνος του θέλει να μάθει περισσότερα και ψάξει, ας βάλει ότι θέλει.

Τώρα τι εννοεί ο άλλος που λέει ότι αμφιβάλλει ότι όποιος προτείνει Mint το έχει στον υπολογιστή του, δεν ξέρω και δεν με νοιάζει. Εγώ προσωπικά το έχω σε δύο laptops και σε πολλά VMs, αλλά θα μπορούσα και να μην το έχω, διότι δεν είμαι πλέον αρχάριος και θα μπορούσα να έχω εγκατεστημένη οποιαδήποτε διανομή θελήσω, σε λογικά πλαίσια (όχι καθαρό Arch, όχι gentoo και τέτοια σκληροπυρηνικά, διότι δεν θέλω να ασχοληθώ). Αλλά με το Mint κάνω τη δουλειά μου στο 100% και μου αρέσει, οπότε γιατί να το αλλάξω;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@RTW4ever Δεν καταλαβαινει. Σε διπλανα θεματα προσπαθει να προωθησει παλι το Artix. Αλλα το παιζει πονηρος. Δεν το ονοματιζει. Αρχιζει τα "μην χανεις χρονο με το ubuntu" , "Σκεψου και αλλες διανομες οχι τοσο πολυ διαδεδομενες" και κατι τετοια κουτοπονηρα. Δεν αλλαζει μυαλα , νομιζει οτι εχει δικιο.

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Είσαι σοβαρός; Βάζεις αυτό το αστείο νήμα από έναν αστείο καραγκιόζη για να μας πείσεις ότι το Mint σπάει; και το συγκρίνεις με το... Artix; Γελοιωδέστερο επιχείρημα δεν υπάρχει.

Mε πολύ μεγάλη ευκολία χαρακτηρίζεις. Εγώ δε θα προβώ σε χαρακτηρισμούς. Θα  πω μόνο ο,τι στο επιχείρημα: το mint δε σπάει εγώ χωρίς καν να ψάξω πάνω από 3 δευτερόλεπτα βρήκα έναν που το έσπασε... Αρα πάυει και το επιχείρημα δεν σπάει. Εγώ λέω πως: όλες οι διανομές σπάνε.- Δε σημαίνει οτι: αν βάλει ο άλλος την τάδε δε θα σπάσει.

 

7 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Ποια διανομή μας ρε φίλε

Τη διανομή που καθένας χρησιμοποιεί. ΑΝ είδες και εγώ χρησιμοποιώ linux mint mate αλλά δεν φοβάμαι να προτείνω και κάτι έξω από το μαντρί της cannonical. Όπως είδες κατί συστημικοί και windowsάκηδες μου την πέσαν κυρίως. Για αυτό και καθένας κρίνει τη σοβαρότητα των γραφομένων, καθενώς από εμάς όλους.

 

9 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Το Manjaro είναι το καλύτερο Arch Linux based

Για εσένα μπορεί να είναι. Παρόλαυτά δεν υπάρχει κάποιο θέσφατο που να είναι καθολικά αποδεκτό αυτό, όπως οτι ισχύει ο νόμος της βαρύτητας. Συνεπώς εσύ θεωρείς το manjaro το καλύτερο archbased, ενώ άλλοι έχουν διαφορετική άποψη. Εγώ δέχομαι την άποψη όλων, κάντο κι εσύ αν θες.

 

11 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Για το Artix άστο, είπαμε, ανέκδοτο για να γελάμε.

Γελα και στις κηδείες αλλά άσε τους άλλους να έχουν την άποψή τους και μην τη δαιμονοποιείς. Πρώτο σου μέλημα ήταν να βάλεις φατσούλα με γελάκι στο άρθρο και μετά από ώρα να σχολιάσεις. Επιχειρήματα θέλουμε όλοι, διάλογο και δημοκρατική αντιπαράθεση με ουσία.

 

13 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Σε δυο φίλους μου τους έχω εγκαταστήσει Mint, εδώ και χρόνια. Μέχρι τώρα δεν με έχουν ρωτήσει ποτέ τίποτα, απλά κάνουν την δουλειά τους

Δε διαφωνώ αλλά δεν γίνεται να μην είχαν απορία. Ας πούμε κάνανε ποτέ update την έκδοση του mint γιατί δεν είδα να λες κάτι. Αν την κάνανε ψάξανε, αν όχι τους έβαλες σε κίνδυνο. Εδώ δεν είναι windows να αφήσεις τον άλλο ακόμα με τα xp και να μπαίνει στο internet και να μην του πεις τι κινδυνους διατρέχει. Εδώ είναι linux και είναι ακόμα πιο σοβαρή υπόθεση η ασφάλεια στο χρήστη. Έβαλα και εγώ σε ένα φίλο manjaro και επειδή κάνει μια στο τόσο update έσπασε. Ήταν υπόθεση 2-3 λεπτών και το βρήκε μόνος του εφόσον του είπα που να ψάξει. Αλλά ήξερε τι έβαζε γιατί του είπα και εν γνώση του έβγαλε το mint που του είχα βάλει πριν.

18 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

χωρίς να ζητάει βοήθεια από εμάς

Όταν κάποιος έρχεται σε linux πρέπει να ξέρει πως θα ζητήσει βοήθεια. Δε γίνεται να τον κοροιδεύουμε οτι "ε ειναι σαν windows". Δε λέω πως εσύ κοροιδεύεις κάποιον αλλά: αν θέλουμε ο άλλος να μη μας ζαλίζει δεν του λέμε να βάλει linux. Παλιά που υπήρχαν windows millenium και καθε 3 και λίγο είχε blue screen ο "φιλος μας που «ξέρει» τα άκουγε". Έτσι είναι η ζωή... Διανομή για τον αρχάριο σημαίνει -για εμένα- οτι δε θα δυσκολευτεί να βρεί την άκρη ΑΝ κάτι προκύψει. Καλώς ή κακώς το arch wiki είναι το καλύτερο wiki και ας λέμε οτι θέλουμε. Επίσης ο calamares είναι από τους καλύτερους installers. Ο pacman και το aur έχουν τα πάντα. Άρα καλύπτεις: ανάγκες, απορίες, ταχύτητα κ.λ.π 

23 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Τώρα τι εννοεί ο άλλος που λέει ότι αμφιβάλλει ότι όποιος προτείνει Mint το έχει στον υπολογιστή του, δεν ξέρω και δεν με νοιάζει.

Ότι δήθεν όσοι πρότειναν mint και ubuntu ουτε που τις χρησιμοποιούν. Αλλά αυτό δεν ισχύει και -συγχώραμε για αυτό- είσαι η απόδειξη. Δεν το λέω με κακή πρόθεση κάθε άλλο. Καλά κάνεις και την προτείνεις και εγώ όπως είπα έχω ένα mint mate σε ένα από τα 3 PC μου. Αλλά με εμένα δεν είπανε: αφου έχει mint γιατί προτείνει και archbased ? Είπαν κατευθείαν: προμοτάρει το artix.

26 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Αλλά με το Mint κάνω τη δουλειά μου στο 100% και μου αρέσει

Kαι πολύ καλά κάνεις και το ίδιο κάνω και εγώ με το mint στο pc που έλεγα. Επίσης τη δουλειά μου την κάνω και στο artix και σε όποια άλλη διανομή έχω  δοκιμάσει κατα καιρούς (με εξαίρεση κάποιες λίγες). H δουλειά μας να γίνεται.-

Όμως η δουλειά μας δε γίνεται με mint και ubuntu μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...