Προς το περιεχόμενο

Επιλογή linux για αρχάριους...


rhtoras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, mphxths είπε

@RTW4ever Δεν καταλαβαινει. Σε διπλανα θεματα προσπαθει να προωθησει παλι το Artix. Αλλα το παιζει πονηρος. Δεν το ονοματιζει. Αρχιζει τα "μην χανεις χρονο με το ubuntu" , "Σκεψου και αλλες διανομες οχι τοσο πολυ διαδεδομενες" και κατι τετοια κουτοπονηρα. Δεν αλλαζει μυαλα , νομιζει οτι εχει δικιο.

Το αστείο είναι ότι κατάφερε να κάψει την διανομη και τον κόπο αυτών που την κάνουν εδώ στο ινσομνια ένα site/φορουμ με τόσο κόσμο, τον έχουν πάρει όλοι στο ψηλό.... Τέτοιο άγαρμπο promotion έχω καιρό να δω, εκτός από κάτι πεταμένα κόμματα του 0,1 %  🤣 🤣

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 712
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

28 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Η περίοδος Distro hopping για μένα έχει τελειώσει.

Και κατέληξες στο Mint; Άλλος ένας. Κι εγώ ακριβώς το ίδιο, και πιθανόν εκεί να ήμουν ακόμα αν δεν είχαν χωρίσει με το KDE.

30 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Δηλαδή το Manjaro θα υπήρχε ακόμα θες να πεις χωρίς να έχει σπάσει; Ίσως,

Όχι. Θα είχε σπάσει τον Ιανουάριο του 2019 το αργότερο. Αυτό σημαίνει ότι δε θυμάμαι τι θέματα είχε πιο πριν, αλλά θυμάμαι καθαρά τον Ιανουάριο του 2019 ένα systemd bug που έκανε όποιο σύστημα είχε Manjaro unbootable. Την ίδια στιγμή το Arch δεν είχε πρόβλημα, επειδή το Manjaro έχει δική του έκδοση systemd. Όσο για το Arch, μπορεί να σπάσει μόνο άμα δεν τσεκάρεις Wiki. Αν βαριέσαι να το κάνεις (και καλά θα κάνεις), απλά χρησιμοποιείς κάτι άλλο. Είναι τόσο απλό.

Συμφωνώ με όσα λες γενικά, για να μην αφήσω περιθώριο αμφιβολίας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ConstantineP είπε

Το αστείο είναι ότι κατάφερε να κάψει την διανομη και τον κόπο αυτών που την κάνουν εδώ στο ινσομνια ένα site/φορουμ με τόσο κόσμο, τον έχουν πάρει όλοι στο ψηλό.... Τέτοιο άγαρμπο promotion έχω καιρό να δω, εκτός από κάτι πεταμένα κόμματα του 0,1 %  🤣 🤣

Τίποτα δεν έκαψα γιατί τίποτα δεν προμόταρα. Αν ηθελα να διαφημίσω κάποια διανομή θα μίλαγα για αυτήν. Τώρα φίλτατε μιλα με κάποιον που χρησιμοποιεί windows αλλά είναι όλη μέρα στο linux forum και βρείτε τα. Πάντως το με πήραν στο ψιλό ΟΛΟΙ δεν το είδα. Αν με το όλοι εννούμε 3-4 άτομα που μου την έπεσαν ενορχηστρωμένα έχουμε άλλη άποψη για το όλον. Έκαψα εγώ καμία διανομή ? Αν οι ίδιοι που την κάνουν έχουν πρόβλημα ας μου το πούνε. Έχει και Έλληνες devs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Mε πολύ μεγάλη ευκολία χαρακτηρίζεις. Εγώ δε θα προβώ σε χαρακτηρισμούς.

Το οτι νομιζεις οτι ειπε εσενα καραγκιοζη , λεει πολλα για την αντιληπτικη σου ικανοτητα.

 

17 λεπτά πριν, rhtoras είπε

το mint δε σπάει εγώ χωρίς καν να ψάξω πάνω από 3 δευτερόλεπτα βρήκα έναν που το έσπασε... Αρα πάυει και το επιχείρημα δεν σπάει.

Δεν ξερω ποιος ειπε οτι δεν σπαει. Εγω εχω πει οτι ολα σπανε. Αλλα καποιες διανομες σπανε μονο αν το θελησεις και εχεις ταλεντο. Στο ποστ που παρεθεσες και βρηκες σε λιγοτερο απο 3 δευτερολεπτα ηταν υπαιτιοτητα του χρηστη , που ειχε σαραντα δισκους , 200 partitions και τα ειχε κανει ολα κωλο. Δεν φταινε παντα οι διανομες.
 

17 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Όπως είδες κατί συστημικοί και windowsάκηδες μου την πέσαν κυρίως. Για αυτό και καθένας κρίνει τη σοβαρότητα των γραφομένων, καθενώς από εμάς όλους.

Κατσε να καταλαβω τι ειπες εδω. Ειπες εμενα "ασοβαρο" ? χαχαχα . Επειδη χρησιμοποιω windows και αρα η αποψη μου δεν εχει ξερωγω βαρυτητα ? Εισαι ανεκδοτο κανονικο! χαχα
 

17 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Έβαλα και εγώ σε ένα φίλο manjaro και επειδή κάνει μια στο τόσο update έσπασε.

Του ειπες οτι ειναι rolling διανομη και ΟΦΕΙΛΕΙ να κανει τακτικα updates ? Ή δεν του ειπες τιποτα για να σπασει και μετα να του λες "Ειδες ? Μαπα το Manjaro , ελα απο Artix τωρα...".
 

17 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Όταν κάποιος έρχεται σε linux πρέπει να ξέρει πως θα ζητήσει βοήθεια. Δε γίνεται να τον κοροιδεύουμε οτι "ε ειναι σαν windows". Δε λέω πως εσύ κοροιδεύεις κάποιον αλλά: αν θέλουμε ο άλλος να μη μας ζαλίζει δεν του λέμε να βάλει linux.

Εχεις πιστεψει οτι εδω καθομαστε με ταμπελες και τραβαμε κοσμο στο λινουξ ? Εχεις παρανοησει αν πιστευεις κατι τετοιο. Εδω ειμαστε να συμβουλευουμε αυτους που απο μονοι τους εχουν σκεφτει την χρηση του Λινουξ σαν προοπτικη για να κανουν την δουλεια τους. Τιποτα περισσοτερο.
 

17 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Διανομή για τον αρχάριο σημαίνει -για εμένα- οτι δε θα δυσκολευτεί να βρεί την άκρη ΑΝ κάτι προκύψει. Καλώς ή κακώς το arch wiki είναι το καλύτερο wiki και ας λέμε οτι θέλουμε.

Και αν βαλει δηλ καποιος mint , ubuntu κλπ δεν θα βρει ακρη ε? Δεν υπαρχουν mint forums , ubuntu forums ? Ακομα και απο το archlinux wiki μπορει να παρει βοηθεια . Καποια πραγματα ειναι κοινα σε ολες τις διανομες. Δεν χρειαζεται να βαλει καποιος arch-based διανομη για να επωφεληθει απο το arch wiki.
 

17 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Είπαν κατευθείαν: προμοτάρει το artix.

Ναι , γιατι αυτο εκανες και ακομα το κανεις. Και το Manjaro ειναι arch-based. Δεν το προτεινες ποτε. Μονο Artix. Και οταν αρχισε το κραξιμο εβαλες και το endeavouros για ξεκαρφωμα λες και ειμαστε ζωα και δεν το καταλαβαινουμε.
 

9 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Τώρα φίλτατε μιλα με κάποιον που χρησιμοποιεί windows αλλά είναι όλη μέρα στο linux forum και βρείτε τα.

Πως φαινεται οτι δεν ξερεις την δραση μου. Δεν σε κατηγορω , εισαι νεος στο φορουμ.

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Τίποτα δεν έκαψα γιατί τίποτα δεν προμόταρα.

Μονο 2 τοπικ και σε βλεπω τωρα και σε αλλα, εξαπλωνεσαι σιγα σιγα..ετσι οπως το πας εχεις θα  γινεις  η μορφη του insomnia στη Λινουξ υποκατηγορια  🤣

 

12 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Πάντως το με πήραν στο ψιλό ΟΛΟΙ δεν το είδα. Αν με το όλοι εννούμε 3-4 άτομα που μου την έπεσαν ενορχηστρωμένα έχουμε άλλη άποψη για το όλον.

"Ενορχηστρωμενα"....απο "νεος στο λινουξ" οταν δεν μας παιρνει  μετα ακου τον παλιο οταν μας παιρνει, τωρα και μαρτυρας...χαμελαιων ο ρητορ  🤣

*Να πεις τους Ελληνες devs να σε μαζεψουν γιατι ηδη τους χαλας το ονομα στην πιατσα  🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ConstantineP είπε

Μονο 2 τοπικ και σε βλεπω τωρα και σε αλλα, εξαπλωνεσαι σιγα σιγα..ετσι οπως το πας εχεις θα  γινεις  η μορφη του insomnia στη Λινουξ υποκατηγορια  🤣

 

πειράζει που λέω τη γνώμη μου ?

 

9 λεπτά πριν, ConstantineP είπε

*Να πεις τους Ελληνες devs να σε μαζεψουν γιατι ηδη τους χαλας το ονομα στην πιατσα  🤣

Εγω δε βλέπω να χαλάω κανέναν. Εκφράζω τον εαυτό μου και δεν υπάρχει πιάτσα, ταξι και ταξίμετρο. Δεν βλέπω τους χρήστες σαν πελάτες.

 

Θα λέω τη γνώμη και ας γελάει όποιος θέλει. Στο linux όπως στη ζωή υάρχουν 2 όψεις. ΑΣΤΕ να έχω εγώ την άλλη όψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rhtoras είπε

πειράζει που λέω τη γνώμη μου ?

https://www.youtube.com/watch?v=dqjI7ZrwrYU

Για μορφη ειπα στην αρχη, τελικα φιρμα μας βγηκες  🤣

*Οσο για τα περι εκφρασης και ατομικοτητας, εισαι υπευθυνος για αυτα που λες  τις "κομματικες" (εισαγωγικα, παρομοιωση, hello 😆 ) γραμμες που προωθεις... και θα δεχτεις την οποια κριτκη για αυτα που λες χωρις να το παιζεις μαρτυρας (μην γινεσε τοσο δραματικος :P )...και εγω μπορω να λεω οτι ενα μηλο ειναι μπλε, αλλα δεν μπορω να θιγομαι (εφοσον εχω μια αλφα αντιληψη)  οταν μου λενε ολοι οτι δεν ειναι...εκτος και αν εχω αχρωματοψια  ;) 🤣

**Και που ειναι τελικα αυτοι οι Ελληνες devs να μας πουνε για την διανομη τους...τουλαχιστον αυτοι θα το κανουν σωστα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, ConstantineP είπε

https://www.youtube.com/watch?v=dqjI7ZrwrYU

Για μορφη ειπα στην αρχη, τελικα φιρμα μας βγηκες  🤣

*Οσο για τα περι εκφρασης και ατομικοτητας, εισαι υπευθυνος για αυτα που λες  τις "κομματικες" (εισαγωγικα, παρομοιωση, hello 😆 ) γραμμες που προωθεις... και θα δεχτεις την οποια κριτκη για αυτα που λες χωρις να το παιζεις μαρτυρας (μην γινεσε τοσο δραματικος :P )...και εγω μπορω να λεω οτι ενα μηλο ειναι μπλε, αλλα δεν μπορω να θιγομαι (εφοσον εχω μια αλφα αντιληψη)  οταν μου λενε ολοι οτι δεν ειναι...εκτος και αν εχω αχρωματοψια  ;) 🤣

**Και που ειναι τελικα αυτοι οι Ελληνες devs να μας πουνε για την διανομη τους...τουλαχιστον αυτοι θα το κανουν σωστα ;)

Εγώ δε μπορώ να πω για μπλε μήλα γιατί θα μου πείτε εσείς ότι είναι κόκκινα.

Στην περίπτωση μας ισχύει το εξης: εγώ λέω πως υπάρχουν και κίτρινα μήλα. Την ώρα που κάποιοι λένε: άμα το μήλο δεν είναι κόκκινο δεν είναι μήλο. Ε λοιπόν υπάρχουν και τα μπανανόμηλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Εγώ δε μπορώ να πω για μπλε μήλα γιατί θα μου πείτε εσείς ότι είναι κόκκινα.

Στην περίπτωση μας ισχύει το εξης: εγώ λέω πως υπάρχουν και κίτρινα μήλα. Την ώρα που κάποιοι λένε: άμα το μήλο δεν είναι κόκκινο δεν είναι μήλο. Ε λοιπόν υπάρχουν και τα μπανανόμηλα. 

Ατσα και μαναβης ο ρητορ μολις μαθαμε και για κιτρινα μηλα. 🤣

Εδω ειναι το το βασικο προβλημα...αν τα  μπλε μηλα που τα τρωει η μωβ φοραδα κατω απο τον πρασινο ηλιο σου φαινονται λογικα....τοτε κατι δεν αντιλαμβανεσαι σωστα 🤣

τεσπα βαρεθηκα....Au revoir ;)

Επεξ/σία από ConstantineP
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ConstantineP είπε

Ατσα και μαναβης ο ρητορ μολις μαθαμε και για κιτρινα μηλα. 🤣

Εδω ειναι το το βασικο προβλημα...αν τα  μπλε μηλα που τα τρωει η μωβ φοραδα κατω απο τον πρασινο ηλιο σου φαινονται λογικα....κατι δεν αντιλαμβανεσε σωστα 🤣

Εγώ το Ubuntu ή θάνατος το αντιλαμβάνομαι ως επιβολή κ.ο.κ

Ήμουν ξεκάθαρος ότι εξαρχής εκφράζω μια άποψη που δεν είναι δημοφιλής. Τώρα οι διάφοροι "γνωστές" ας λένε τις απόψεις τους.

Εγώ βλέπω νέο κόσμο που θελει να μάθει. Το ότι κάποιοι θέλουν να μη μάθει το σέβομαι. Κανείς ομως δεν έχει δικαίωμα να κόβει φωνές. Εγώ τους λέω ΔΟΚΙΝΑΣΤΕ.

Εσύ πες τους να μη δοκιμάσουν αν θες. Όλα δεκτά από μεριάς μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, rhtoras είπε

πειράζει που λέω τη γνώμη μου ?

rhtoras γνώμη: Χρησιμοποιώ το Artix και η γνώμη μου είναι ότι αποτελεί μία πολύ καλή επιλογή για ένα αρχάριο χρήστη. Έχει προ εγκατεστημένα πολλά χρήσιμα πακέτα και πρόσβαση σε όλα τα πακέτα του Arch. Επίσης επειδή δεν χρησιμοποιεί systemd είναι πιο ελαφρύ και γρήγορο στο boot κλπ κλπ.

Απάντηση: Τα Ubuntu based είναι πιο φιλικά για το νέο χρήστη για αυτό και για αυτό το λόγο + πολλές πληροφορίες για τις arch based διανομές.

rhtoras: Σέβομαι τη γνώμη σου γιατί φαίνεται ότι έχεις περισσότερες γνώσεις από εμένα σχετικά με αυτό το αντικείμενο και γιατί αυτό που λες αναφέρουν όλα τα site στο internet όμως η δική μου εμπειρία με το mint δεν ήταν καλή ενώ με το Artix έχω τις καλύτερες εντυπώσεις ως τώρα.

Απάντηση: Χαίρομαι που έχεις καλή εμπειρία με το Artix αλλά να έχεις υπόψη σου ότι όλες οι διανομές που στηρίζονται στο Arch εκτός από το Manjaro είναι απλοί graphic installer και έχουν αβέβαιο μέλλον, επίσης σαν rolling αργά ή γρήγορα κλπ κλπ

rhtoras: Θα το λάβω υπόψη μου, ευχαριστώ + την αναλυτική απάντηση σου σε αυτό που είχα ρωτήσει εγώ.

Τελειώνει αυτό το μέρος της συζήτησης και μεγάλο μέρος από αυτούς που διαβάζουν το post λαμβάνουν τη γνώμη σου σοβαρά.

Όμως εσύ ξεκινάς και μιλάς για ανθρώπους που προτείνουν διανομές όχι τόσο καλοπροαίρετα....  ότι χρησιμοποιούν σαν επιχείρημα ότι οι υπόλοιπες διανομές δεν έχουν GUI... ότι αυτός που σου απάντησε σε τρολάρει.... ότι θέλει να φοβίσει τον κόσμο... ότι δείχνει ψεύτικες εικόνες... ειρωνεύεσαι τις απόψεις του για το Mint. Στη συνέχεια για 18 σελίδες απαντάς σε ελάχιστα επιχειρήματα των άλλων και σε αυτά με στόχο αποκλειστικά την αντιπαράθεση. Υπερβάλεις (ο dev γίνεται devs), ψεύδεσαι (είχες arch αλλά δεν θυμάσαι πως το έβαλες) κλπ κλπ

Στο τέλος προσπαθείς να το γυρίσεις και σε flame war κατηγορώντας τον άλλο ότι ενώ χρησιμοποιεί windows γράφει στο linux forum. Και όλα αυτά με ελάχιστη εμπειρία και καμία σχετική γνώση που να σου επιτρέπει να κρίνεις ποια είναι η καλύτερη διανομή για αυτόν που θεωρείς αρχάριο χρήστη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, rhtoras είπε

 απλά να πεις είμαι στο linux και είμαι καλά. Δε μπορεί τόσοι άλλοι να είναι καλά. Θα βρεις την άκρη σε γενικές γραμμές. Ο νεος χρήστης ερχόμενος από αλλού πρέπει να ξέρει οτι το linux διαφέρει !

Αμα το μάθεις είναι ωραίο

ούτε από apt-get ξέρει..

Όοοοχι δεν πάει έτσι, καθόλου! Ο αρχάριος που θα βάλει Linux είναι επειδή αναζητά κάτι το διαφορετικό, όχι για να συναντήσει με το καλημέρα, προβλήματα.

Πρόβλημα για να κάνει αναβάθμιση, πρόβλημα για να στήσει δίκτυο, πρόβλημα για να περάσει drivers της κάρτας γραφικών του, πρόβλημα για να εγκαταστήσει εκτυπωτές.

Το Ubuntu έγινε τόσο δημοφιλές, γιατί όλα αυτά ήρθε και τα έλυσε μια και καλή. Ε δεν θα πάμε να γυρίσουμε τώρα 20 χρόνια πίσω! Ούτε για ότι πρόβλημα προκύπτει γραμμή εντολών και εκτέλεση με δικαιώματα root... Gui προγραμματάκια, με δύο κλικ κάνεις την δουλειά σου κατά βάση, και αν θέλεις πιο πολύ έλεγχο, άνοιξε τότε το τερματικό σου και κάνε ότι θέλεις. Έτσι πάει για τον αρχάριο...Πώς θα μπορέσει να πάει σε arch και οποιοδήποτε rolling, όταν μετά από Χ αριθμό updates θα του πετάξει ειδοποιήσεις που θα λένε η τάδε ρύθμιση έχει αντικατασταθεί από την τάδε τι θέλεις να κάνεις να κρατήσεις αυτήν που έχεις, την καινούργια ή να δεις τις διαφορές; Ο άνθρωπος θα πανικοβληθεί, de facto...Και ο,τι και να κάνει είναι πιθανό κάτι να του χαλάσει. Και αυτό είναι από τα πιο light που θα συμβούν. Σε Ubuntu θα τύχει κάτι τέτοιο μια φορά στα 2 χρόνια και αν, γιατί οι devs έχουν κάνει από πριν τεστ στα πακέτα και τα λύνουν εν αγνοία του χρήστη αυτά τα ζητήματα, στις rolling έχουμε αναβαθμίσεις πακέτων συνεχώς και δεν είναι εκ των πραγμάτων εφικτό να γίνουν σε βάθος έλεγχοι σε συνεχή ροή.

Απλά πράγματα το rolling μοντέλο είναι για τον πιο έμπειρο χρήστη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα,

Παίδες η φάση της όλης αυτής αντιπαράθεσης (άσχετα με το ποιος έχει δίκιο άδικο κτλ) έχει κουράσει. Ακόμη και η ερώτηση που έκανα κάποιες σελίδες πριν απαντήθηκε και συνεχίστηκε η σφαγή.

Ο καθένας είναι υπεύθυνος των επιλογών του. Ακούστηκαν οι εκάστοτε απόψεις και ο κάθε νέος μπορεί να διαλέξει ότι θέλει. Στην τελική ακόμη και να πειστεί από μία λάθος άποψη και πάει σε διανομή που τον κάνει να τα παρατήσει, ΟΚ πάμε παρακάτω. Είτε μπουν καινούργιοι στο λίνουξ είτε όχι δεν αλλάζει κάτι στην καθημερινότητά μας. 

Άσχετα με το που βασίζεται μία διανομή (αν είναι debian, arch κτλ), η δική μου ερώτηση είναι η εξής. Αν δεν υπάρχει κάποια εταιρία, μεγάλη ομάδα whatever από πίσω της θα μπορέσει να αντέξει και να εξελιχθεί; Εγώ χρησιμοποιώ το Pop OS, δεν ξέρω αν είναι από τις καλύτερες διανομές ή από τις χειρότερες. Δεν με νοιάζει όσο κάνει την δουλειά της. Αλλά από πίσω της υπάρχει μια εταιρία, η οποία δεν ξέρω που στοχεύει και τι θέλει να κάνει. Όμως το support που δίνει ακόμη και με official απαντήσεις από developers ακόμη και στο reddit ειναι εντυπωσιακό. Επίσης, πρόβλημα που προέκυψε σε δικό τους update στους nvidia drivers το έλυσαν σε μερικές ώρες. 

Αυτό μπορεί στο μέλλον να το ανταγωνιστεί μία διανομή που την ασχολούνται χομπίστες;

Τέλος, το θέμα που έχω με τον wifi adapter (δεν το αναγνωρίζει αν δεν βαρέσω κάτι εντολές για drivers) παίζει να λυθεί σε άλλη διανομή; Εννοώ σε άλλη διανομή μπορεί να το διαβάζει απευθείας ακόμη και αν ειναι και εκείνη ubuntu based? Στο fedora δεν ειχε θέμα αν θυμάμαι καλά.

Επεξ/σία από Hawk_K
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια μιλαμε για ανθρωπο που στο διπλανο θεμα εγραψε "Ναι αλλά δε σημαίνει πως επειδή είναι γνωστές είναι και οι καλύτερες.".
Δηλαδη μια διανομη , εγινε δημοφιλης γιατι ηταν απο τις χειροτερες εμπειριες των χρηστων μαλλον. Μιλαμε για διανομες που δεν υπεισερχεται ο παραγοντας κοστος , γιατι ολες κοστιζουν το ιδιο. Μηδεν ευρω.
Δεν μπορει να καταλαβει , οτι μια δημοφιλης διανομη , δεν ξερω αν ειναι καλυτερη απο μια αλλη γενικοτερα , αλλα σιγουρα κανει πολλα σωστα πραγματα για να την προτιμαει ο περισσοτερος κοσμος. Ειτε μας αρεσει εμας ειτε οχι. Και εμενα δεν με εντυπωσιασε (για τα δικα μου γουστα) το ΜΧ LINUX , αλλα αυτην την στιγμη ειναι δημοφιλης διανομη..κατι κανει καλα για τα γουστα πολυ κοσμου. Αν ισχυριστουμε κατι αλλο , απλα ζουμε σε παραλληλη διασταση ή σε αρνηση...Το ιδιο συμβαινει λιγο πολυ για ολες τις δημοφιλεις διανομες...Απλη κοινη λογικη.
Kαι ο αλλος προσπαθει να προωθησει το Artix , που ειναι #58 στην δημοφιλια στο distrowatch...οκ...κατι ξεφευγει απο τον πολυ κοσμο που δεν ξεφευγει απο το γερακι που ακουει στο ονομα ρητορας...τι να πω...

4 λεπτά πριν, Hawk_K είπε

Άσχετα με το που βασίζεται μία διανομή (αν είναι debian, arch κτλ), η δική μου ερώτηση είναι η εξής. Αν δεν υπάρχει κάποια εταιρία, μεγάλη ομάδα whatever από πίσω της θα μπορέσει να αντέξει και να εξελιχθεί; Εγώ χρησιμοποιώ το Pop OS, δεν ξέρω αν είναι από τις καλύτερες διανομές ή από τις χειρότερες. Δεν με νοιάζει όσο κάνει την δουλειά της. Αλλά από πίσω της υπάρχιε μάι εταιρία, η οποία δεν ξέρω που στοχεύει και τι θέλει να κάνει. Όμως το support που δίνει ακόμη και με official απαντήσεις από developers 

Κοιτα , υπαρχουν πολλες διανομες , που παλευουν με λιγα ατομα και donations για καιρο. Αλλα το μελλον ειναι αβεβαιο. Παντα λεω οτι προτιμοτερο να πας σε μια μεγαλη διανομη , με ιστορια και εταιρια απο πισω και ας κανεις λιγη δουλιτσα παραπανω να την μαθεις παρα σε καποια -based που δεν ξερεις τι μελλον εχει..1 χρονο ? 2 ? 5 ? Εχουμε δει πολλες καλες διανομες να πεθαινουν ακλαφτες... και αρκετες -based που ακομα συνεχιζουν...
Το Pop_OS! εχει την system76 απο πισω αν δεν κανω λαθος , που βγαζει και δικα της μηχανηματα. Δεν ξερω ποσο θα τραβηξει η εταιρια αυτη την ενασχοληση της με την διανομη ..αλλα οκ , ειναι μια καποια εξασφαλιση ...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Hawk_K είπε

Τέλος, το θέμα που έχω με τον wifi adapter (δεν το αναγνωρίζει αν δεν βαρέσω κάτι εντολές για drivers) παίζει να λυθεί σε άλλη διανομή; Εννοώ σε άλλη διανομή μπορεί να το διαβάζει απευθείας ακόμη και αν ειναι και εκείνη ubuntu based? Στο fedora δεν ειχε θέμα αν θυμάμαι καλά.

Μπορεί ναι, μπορεί και όχι! Εξαρτάται από τις επιλογές της εκάστοτε διανομής, δηλαδή ποια έκδοση πυρήνα φοράει, από τις τελευταίες ή από τις αρχαιολογικές, και τι επιλογές έχουν κάνει οι devs της διανομής ενεργοποιώντας ή απενεργοποιώντας κάποια modules του πυρήνα από το να φορτώνονται. Αυτά όλα εσύ βέβαια και ο καθένας μας, δεν μπορεί να τα ξέρει εκ των προτέρων!
Εν προκειμένω μιας και είπες για Ubuntu based, μπορεί κάλλιστα μια διανομή να φοράει τα πακέτα του Ubuntu, αλλά να έχει άλλους πυρήνες πχ κατευθείαν έναν mainline kernel χωρίς τα patches του ίδιου του Ubuntu, οπότε κάποιο hardware θα δουλεύει λίγο διαφορετικά...οπότε ναι, μπορεί.

25 λεπτά πριν, mphxths είπε

Κοιτα , υπαρχουν πολλες διανομες , που παλευουν με λιγα ατομα και donations για καιρο. Αλλα το μελλον ειναι αβεβαιο. Παντα λεω οτι προτιμοτερο να πας σε μια μεγαλη διανομη , με ιστορια και εταιρια απο πισω και ας κανεις λιγη δουλιτσα παραπανω να την μαθεις παρα σε καποια -based που δεν ξερεις τι μελλον εχει..1 χρονο ? 2 ? 5 ? Εχουμε δει πολλες καλες διανομες να πεθαινουν ακλαφτες... και αρκετες -based που ακομα συνεχιζουν...

Εξαρτάται βέβαια, και πόσο -based, είναι...Δηλαδή, αν έχουν απλά ένα theme και 1-2 δικά τους εργαλεία, ή είναι κανονική διανομή...Και στις 2 περιπτώσεις βέβαια, αν τα παρατήσουν οι developpers, θα έρθει η ώρα που η πεθαμένη διανομή απλά δεν θα παίρνει πλέον άλλα updates...βέβαια οι περισσότερες ubuntu-based διανομές είναι βασισμένες στην τελευταία lts έκδοση του Ubuntu, οπότε αν δεν σημειώνονται κοσμογονικές αλλαγές (φαντάζομαι) θα μπορούσε κάποιος να βάλει τα αποθετήρια της lts έκδοσης και να παίρνει updates για τουλάχιστον μια 5ετία ή μέχρι να σπάσει το σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...