Προς το περιεχόμενο

Επιλογή linux για αρχάριους...


rhtoras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Δε σημαινει οτι δεν ξέρει αλλά ο,τι τα κίνητρα του ειναι αμφιλεγόμενα. Επίσης εφόσον κάτι δεν το χρησιμοποιείς και δεν έχεις καθημερινή τριβή μαζί του οι γνώμες σου ειναι επιφανειακές. Δηλαδή και εγώ βλέπω ποδόσφαιρο και ξέρω τι είναι το 4-4-2 αλλά όχι δεν είμαι στη θέση ενός ποδοσφαιριστή. Επίσης για κάτι που ΔΕΝ χρησιμοποιεί το να ειρωνέυεται και να βρίζει πάει πολύ!

Αν έχεις παίξει μπαλίτσα όμως και έχεις κρεμάσει τα παπούτσια σου, μπορεί να ξέρεις περισσότερη μπάλα από έναν που τώρα μαθαίνει να κλοτσάει το τόπι και την έχει "δει" Κριστιάνο Ρονάλντο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 712
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, Hawk_K είπε

Αυτό μπορεί στο μέλλον να το ανταγωνιστεί μία διανομή που την ασχολούνται χομπίστες;

Μια εταιρεία κοιτάζει το συμφέρον της και στα  παλιά της παπούτσα η διανομή σου αν θελήσει. Διανομές όπως το mint με μεγάλη ομάδα από πίσω δεν έχουν εταιρεία και φυσικά δεν είναι απαρτιζόμενη από χομπίστες. Είναι πολλές οι διανομές που ΔΕΝ απαρτίζονται ουτε από εταιρεία, ούτε απο χομπίστες. Αν αύριο έρθει η microsoft και δώσει λεφτά στη system 76 (και καά θα κάνει) και πουν: τέλος το popOS τι θα κάνεις?

Σίγουρα θες μια διανομή να μπορείς να βρεις άκρη. Εγώ είδα οτι αν μια διανομή έχει αρχές την εμπιστεύομαι. Το manjaro έγινε εταιρεία και πριν λίγες μέρες φάγανε τα λεφτά με υπεξαίρεση, τσακώθηκαν κ.ο.κ Σήμερα είναι οκ αλλά αύριο όμως?

Πρέπει να δεις αν έχει αρχές και αν είναι σοβαροί και πιστοι στην ιδέα του linux. Διανομές χωρίς το systemd έχω δει οτι επιδιώκουν κάτι τέτοιο. Αν είσαι ευχαριστημένος με μια διανομή δώσε ότι μπορείς, ή πάρει μπλουζάκι, αυτοκόλλητα κ.ο.κ για να συνδράμεις στο έργο της. Έχουμε και εμείς ευθύνη για τη διανομή μας. ΕΔΏ δεν είναι windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Το manjaro έγινε εταιρεία και πριν λίγες μέρες φάγανε τα λεφτά με υπεξαίρεση, τσακώθηκαν κ.ο.κ

Νομίζω ένα τέτοιο σκάνδαλο ενδιαφέρει τους περισσότερους εδώ μέσα και καθώς έκανες αναφορά καλό θα ήταν να δώσεις περισσότερες πληροφορίες για να επωφεληθούμε όλοι.

Επεξ/σία από JohnGavr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, JohnGavr είπε

ή θα είναι αγενής. 

εγώ και στους αγενείς δεν έχω απαντήσει ειρωνικά...

θες να μας πεις τι ειναι αυτα που έλεγε σελίδες πριν για κάτι ls /run/runit/services ?

Εχεις κάποια γνώμη να μας πεις δημόσια πριν αρχίσω τα print screen να δουνε όλοι αν υπάρχει αθώα προσέγγιση ?

Πες το εδώ όμως... Μιλάγατε μαζί ? Για να ξέρουμε αν τυχαία δέχτηκα επίθεση... Να τα δουν αυτοί που όντως ψάχνονται και ποιοι τους λένε τι.

7 λεπτά πριν, JohnGavr είπε

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω σε αυτό, καθώς το τι χρησιμοποιεί ένας χρήστης τώρα δεν καθορίζει το τι έκανε τα προηγούμενα χρόνια. 

 

Σίγουρα είναι η γνώμη σου. Ούτε θα σε ειρωνευτώ αλλά ούτε και θα στην πω. Θα μου επιτρέψεις και εμένα να έχω τη γνώμη: και αν έπαιζε με το linux κανείς το 2000 αυτό έχει αλλάξει πάααρα πολύ. Καλές οι αμπελοφιλοσοφίες και τα θεωρήματα αλλά σε πολλά σημεία τον έπιασα να λεει άλλα ντι άλλων. Το να βγάζουμε κρίση για διανομές που αγνοούμε είναι σφάλμα αλλά δείχνει και το ποιόν μας. Το ο,τι πάει και κάνει search στο κάθε distrowatch για να απαντήσει δείχνει τι ξέρει και τι όχι. Αν χρησιμοποιύσε καθημερινά linux κάποια πράγματα θα τα γνώριζε χωρίς να κάνει search. Να μας δείξει τι? Οτι ξέρει που να ψάξει ? Ελα παππού να σου δείξω τ' αμπελοχώραφά σου.

Αν χρησιμοποιούσε linux καλά έκανε, αν χρησιμοποιεί windows καλά κάνει. Εφόσον όμως έχει εγκαταλήψει το linux γιατί έρχεται εδώ με ύφος 10 καρδιναλίων και μας τη λέει και απο πάνω επειδή διαφωνούμε με τις απόψεις του ?

Δηλαδή εσύ αν ήσουν δάσκαλος την εποχή του μαυροπίνακα, θα ερχόσουν το 2020 να την πεις σε δασκάλου που χρησιμοποιούν μαρκαδόρο ?

Και το επιχείρημα σου θα ήταν: όταν δίδασκα εγώ ήσασταν αγέννητοι ?

Και θα ήθελες να σε πάρουν στα σοβαρά ?

2 λεπτά πριν, JohnGavr είπε

Νομίζω ένα τέτοιο σκάνδαλο ενδιαφέρει τους περισσότερους εδώ μέσα και καθώς έκανες αναφορά καλό θα ήταν να δώσεις περισσότερες πληροφορίες για να επωφεληθούμε όλοι.

Το σκανδαλο ( όπως και η σελίδα του manjaro που δε λειτουργεί αλλά λέτε στον κόσμο βάλε manjaro και ας έγινε οικονομικό σκάνδαλο με υπαιξέρση πρόσφατα και η dev team μπάχαλο) δεν αφορά το παρον θέμα.

Εσείς έπρεπε να το πείτε εφόσον συνιστάτε mint και manjaro. Εκτός αν για κάποιο λόγο αποκρύπτετε γεγονότα από νεους χρήστες. Άνοιξε λοιπόν νεο θέμα Γιάννη μου και θα μπώ να το συζητήσουμε εκεί. Και το μπάχαλο στη manjaro team ( που είναι η καλυτεροτερότερη archbased) και το χακάρισμα στο linux mint που ειναι η ασφελεστερίτερητατη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Μιλάγατε μαζί ?

Απαγορεύεται να μιλάω με ανθρώπους που γνωρίζω; Και ναι είχαμε μια συζήτηση. Τώρα αν αυτό χρησιμοποιήθηκε εναντίον σου δεν φέρω καμία ευθύνη.

4 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Αν χρησιμοποιύσε καθημερινά linux κάποια πράγματα θα τα γνώριζε χωρίς να κάνει search

Δηλαδή εγώ που χρησιμοποιώ κάθε μέρα Linux πρέπει να ξέρω ποιες διανομές έχουν hype ή τέλος πάντων πρέπει να τις έχω δοκιμάσει όλες;;

5 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Εφόσον όμως έχει εγκαταλήψει το linux

Το ότι χρησιμοποιείς άλλο λειτουργικό δεν σημαίνει ότι παύεις να ενημερώνεσαι για κάποιο άλλο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Μια εταιρεία κοιτάζει το συμφέρον της και στα  παλιά της παπούτσα η διανομή σου αν θελήσει. Διανομές όπως το mint με μεγάλη ομάδα από πίσω δεν έχουν εταιρεία και φυσικά δεν είναι απαρτιζόμενη από χομπίστες. Είναι πολλές οι διανομές που ΔΕΝ απαρτίζονται ουτε από εταιρεία, ούτε απο χομπίστες. Αν αύριο έρθει η microsoft και δώσει λεφτά στη system 76 (και καά θα κάνει) και πουν: τέλος το popOS τι θα κάνεις?

Σίγουρα θες μια διανομή να μπορείς να βρεις άκρη. Εγώ είδα οτι αν μια διανομή έχει αρχές την εμπιστεύομαι. Το manjaro έγινε εταιρεία και πριν λίγες μέρες φάγανε τα λεφτά με υπεξαίρεση, τσακώθηκαν κ.ο.κ Σήμερα είναι οκ αλλά αύριο όμως?

Πρέπει να δεις αν έχει αρχές και αν είναι σοβαροί και πιστοι στην ιδέα του linux. Διανομές χωρίς το systemd έχω δει οτι επιδιώκουν κάτι τέτοιο. Αν είσαι ευχαριστημένος με μια διανομή δώσε ότι μπορείς, ή πάρει μπλουζάκι, αυτοκόλλητα κ.ο.κ για να συνδράμεις στο έργο της. Έχουμε και εμείς ευθύνη για τη διανομή μας. ΕΔΏ δεν είναι windows.

Από καθαρά προσωπική άποψη, αν σταματήσει το support η εκάστοτε εταιρία, ομάδα κτλ, θα πάω σε άλλη διανομή. Kανείς δεν μπορεί να γνωρίζει το μέλλον, αλλά το θέμα είναι για όσο το χρησιμοποιείς να έχεις το καλύτερο support οσο αυτό είναι δυνατό. Support από το να ασχοληθεί κάποιος με το προβλημά σου, μέχρι να εξελίξει την διανομή στα νέα hardware κτλ. Όπως έγραψα στο προηγούμενο ποστ, δεν είναι μόνο οι διανομές που έχουν εταιρίες από πίσω τις οποίες θεωρώ, ας το πούμε αξιόπιστες, αλλά και αυτές με τις μεγάλες ομάδες από πίσω όπως το Mint που αναφέρεις θα το επέλεγα γιατί με κάνει εμένα να νιώθω πιο ασφαλής. Για παράδειγμα, δύσκολα να έβαζα GoboLinux (random διανομή που είδα στο distrowatch από κάτι Βραζιλιάνους).

 

20 λεπτά πριν, rhtoras είπε

https://www.slant.co/versus/2689/2690/~ubuntu_vs_arch-linux

Στο site του slant μπορείς να δεις συνοπτικά και τη γνώμη 1000δων χρηστών (και όχι μιας παρέας προφανώς) και με απλά + και - για κάθε διανομή.

Σκέψου οτι το slant αναφέρει ακόμα και για τα μολυσμένα iso's που είχε το linux mint και πολύς κόσμος έπαθε ζημιά. Τα λέει όλα!

https://unchained-gnu.gr/index.php/topic,24.0.html

Εδώ μπορείς να δεις αναλυτικά όλα τα πλεονεκτήματα του arch και των archbased με τον pacman και πως να τον χρησιμοποιείς.

Για ότι θες εδώ είμαι...

Αυτό που μου δείχνεις είναι προσωπικά advantages/disadvantages που βρίσκει ο κάθε χρήστης στην κάθε διανομή. Εγώ λέω πιο τεχνικά οι μαμά διανομές τι διαφορές έχουν. Μην κολάς μόνο σε ubuntu/arch μιλάω και για RHEL, Gentoo κτλ. Αυτές που τα ξεκίνησνα όλα δηλαδή και πάνω σε αυτές ξεκινάει το bracketing.

 

18 λεπτά πριν, JohnGavr είπε

Αν και είναι λίγο παλιό το συγκεκριμένο post . Ουσιαστικά αυτό είναι ένας πατσαρισμένος drivers για να λειτουργεί σε νέους kernels. 

Δεν θυμάμαι σε ποια διανομή βρίσκεσαι, αλλά υπάρχει κάποιο εργαλείο για πρόσθετους drivers;

Εδώ θα βρεις τι εντολές βαράω για να λύσω το θέμα μου. Στο ποστ #2 οι εντολές αν δεν το διαβάζει καν και στο ποστ #10 αν δεν κλανω λάθος οι εντολές για το χαμηλό σήμα (το έκαναν μόνο μια φορά και δνε το θυμάμαι με 100% σιγουριά). Νομίζω είναι πάνω κάτω ίδιες, αν όχι πες μου τι πρέπει να κάνω σε σχέση με αυτό που ανέβασες εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, JohnGavr είπε

Απαγορεύεται να μιλάω με ανθρώπους που γνωρίζω; Και ναι είχαμε μια συζήτηση. Τώρα αν αυτό χρησιμοποιήθηκε εναντίον σου δεν φέρω καμία ευθύνη.

 

Αρα τελικά εδώ κάποιοι γνωρίζεστε. Κακό δεν ειναι... είναι όμως ενα γεγονός. Τώρα που αποκαλύφθηκε (δεν ξέρω τι άλλα λέτε  μεταξύ σας) να το βλέπουν οι νέοι χρήστες και να ξέρουν αν όλοι μιλάμε αθώα. Δε λέω πως δε μιλας αθώα, όπως δεν φέρεις ευθύνη που με κατηγόρισε (για ένα ψέμμα  που ο ίδιος δεν ήξερε).

 

9 λεπτά πριν, JohnGavr είπε

Δηλαδή εγώ που χρησιμοποιώ κάθε μέρα Linux πρέπει να ξέρω ποιες διανομές έχουν hype ή τέλος πάντων πρέπει να τις έχω δοκιμάσει όλες;;

 

Εσύ μπορείς να κάνεις οτι θέλεις. Μπορείς όμως να λες για μια διανομή οτι έχει gnome και δεν ειναι καλή και μετα να αποδεικνύεται οτι αυτη είναι με kde και είναι καλύτερη από οτι νομίζεις? Και καπάκια αυτόν που σε διόρθωσε να λες οτι παραπληροφορεί ενώ εσύ δε γνώριζες ?

Όχι Γιάννη μου δεν μπορείς να τα ξέρεις όλα, ακριβώς για αυτό το λόγο δε μπορείς να έχεις για όλα γνώμη. Και ξέχνα τι έλεγε ο Καλαχαν στο εν λόγω θέμα.

9 λεπτά πριν, JohnGavr είπε

Το ότι χρησιμοποιείς άλλο λειτουργικό δεν σημαίνει ότι παύεις να ενημερώνεσαι για κάποιο άλλο. 

Όχι αλλά το ότι κοιμάμαι με την χ Ελένη δε σημαινει πως ξέρω τι κάνει στο κρεβάτι της η Μπελούτσι όσο και αν διαβάζω την εσπρέσσο και τα κουτσομπολιά.

1 λεπτό πριν, Hawk_K είπε

Από καθαρά προσωπική άποψη, αν σταματήσει το support η εκάστοτε εταιρία, ομάδα κτλ, θα πάω σε άλλη διανομή. Kανείς δεν μπορεί να γνωρίζει το μέλλον, αλλά το θέμα είναι για όσο το χρησιμοποιείς να έχεις το καλύτερο support οσο αυτό είναι δυνατό. Support από το να ασχοληθεί κάποιος με το προβλημά σου, μέχρι να εξελίξει την διανομή στα νέα hardware κτλ. Όπως έγραψα στο προηγούμενο ποστ, δεν είναι μόνο οι διανομές που έχουν εταιρίες από πίσω τις οποίες θεωρώ, ας το πούμε αξιόπιστες, αλλά και αυτές με τις μεγάλες ομάδες από πίσω όπως το Mint που αναφέρεις θα το επέλεγα γιατί με κάνει εμένα να νιώθω πιο ασφαλής. Για παράδειγμα, δύσκολα να έβαζα GoboLinux (random διανομή που είδα στο distrowatch από κάτι Βραζιλιάνους).

 

Δεν μπορούμε να γνωρίζουμε το μέλλον αλλά μπορούμε να γνωρίζουμε από κάποιες κινήσεις αν υπαρχει μέλλον. Όταν π.χ το manjaro έγινε εταιρεία, πριν 2 βδομάδες έγινε υπεξαίρεση στο ταμείο, τώρα το site είναι σε μορφή read only...προβλέπεται δυσοίωνο το μέλλον όμως με τα τωρινά δεδομένα. Μακάρι όχι γιατί πολύς κόσμος θα πάθει ζημιά, αλλά έτσι είναι δυστυχώς.

 

5 λεπτά πριν, Hawk_K είπε

αυτές με τις μεγάλες ομάδες από πίσω όπως το Mint

Θα σου πω ένα μυστικό. Υπάρχουν διανομές με μεγάλες ομάδες σαν του mint που ο κόσμος δεν ξέρει. Παράδειγμα: ξέρεις εσύ πόσο μεγάλη είναι η ομάδα του void linux ? Μονο που υπαρχουν fork της διανομής να σε πονηρέψει. Ασφάλεια του support αν θες... φίλε αλήθεια στο λεω από όταν πήγα arch based βρήκα αυτό το πράγμα. Βέβαια δεν είναι μονοπώλιο αλλά στο rolling το έχεις. Εδώ έπεισα dev διανομής να βάλει στα αποθετήρια ένα ξυπνητήρι που τον είχαν παρατήσει στο git hub. Πλήρης υποστήριξη. Και όταν ξέρεις ότι διανομές όπως: slackel, antix, artix, void, endeavour έχουν μέσα στις ομάδες τους και Έλληνες γίνεται ακόμα καλύτερο!

 

9 λεπτά πριν, Hawk_K είπε

Εγώ λέω πιο τεχνικά οι μαμά διανομές τι διαφορές έχουν

Δεν ξερω ακριβώς τι ψάχνεις αλλά μπορείς να δεις τους οδηγούς στο unchained-gnu φορουμ. Επίσης έχουν γίνει και στο linux-user συζητήσεις εκτενώς αλλά:

AN υπάρχει κάτι πιο τεχνικό θα το βρεις δύσκολα. Για μενα αν βλέπεις ταινίες δες και το revolutionOS υπάρχει και με Ελληνικούς υπότιτλους...

υ.γ δεν έχω καταλάβει και ποιο πρόβλημα έχεις στο pc αν μπορώ να βοηθήσω...

Επεξ/σία από rhtoras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

17 λεπτά πριν, Hawk_K είπε

Εδώ θα βρεις τι εντολές βαράω για να λύσω το θέμα μου. Στο ποστ #2 οι εντολές αν δεν το διαβάζει καν και στο ποστ #10 αν δεν κλανω λάθος οι εντολές για το χαμηλό σήμα (το έκαναν μόνο μια φορά και δνε το θυμάμαι με 100% σιγουριά). Νομίζω είναι πάνω κάτω ίδιες, αν όχι πες μου τι πρέπει να κάνω σε σχέση με αυτό που ανέβασες εσύ.

Ο οδηγός στο linuxmint forum χρησιμοποιεί το README file του github page. Επίσης χρησιμοποιεί το dkms που ουσιαστικά σε κάθε αλλαγή kernel θα ξάνα χτίζεται και δεν θα χρειάζεται να ξαναψάχνεις τον οδηγό που μου έστειλες. Σύμφωνα με το post

sudo apt install git dkms build-essential
git clone https://github.com/Mange/rtl8192eu-linux-driver.git
sudo dkms add rtl8192eu-linux-driver
sudo dkms install rtl8192eu/1.0
echo "blacklist rtl8xxxu" | sudo tee /etc/modprobe.d/rtl8xxxu.conf

Και σε περίπτωση που δεν έχεις internet μετά το reboot 

sudo modprobe -r 8192eu
sudo modprobe rtl8xxxu

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, rhtoras είπε

Εδώ γυρνάει ο άλλος καν λέει στυγνά εγώ δε χρησιμοποιώ Linux.

Εδω ο αλλος λεει οτι το ls θελει internet. Στυγνα.

1 ώρα πριν, rhtoras είπε

Δε σημαινει οτι δεν ξέρει αλλά ο,τι τα κίνητρα του ειναι αμφιλεγόμενα. Επίσης εφόσον κάτι δεν το χρησιμοποιείς και δεν έχεις καθημερινή τριβή μαζί του οι γνώμες σου ειναι επιφανειακές.

Ενω οι δικες σου , μη-επιφανειακες γνωσεις λενε οτι το ls θελει internet !!

1 ώρα πριν, rhtoras είπε

θες να μας πεις τι ειναι αυτα που έλεγε σελίδες πριν για κάτι ls /run/runit/services ?

Εχεις κάποια γνώμη να μας πεις δημόσια πριν αρχίσω τα print screen να δουνε όλοι αν υπάρχει αθώα προσέγγιση ?

Θες να βγαλω σκρινσοτς που ελεγες οτι το ls θελει internet ? Να δουνε ολοι ποσο γκουρου εισαι που θες να προτεινεις διανομες σε νεους ? Arch-based κιολας. Καπου ωπα , αραξε στο νηπιαγωγειο , δεν γινεται να πηδας ταξεις!

1 ώρα πριν, rhtoras είπε

και αν έπαιζε με το linux κανείς το 2000 αυτό έχει αλλάξει πάααρα πολύ.

Σοβαρα ? Ενω αν ο αλλος εψαξε το butt στο Mint , πριν 10 μηνες δεν παιζει να αλλαξανε τα πραγματα απο τοτε ? Υποτιθεται οτι εχεις και μηχανημα με mint και εναν κοπο να ψαξεις το πακετο στην διανομη δεν εκανες πριν γραψεις τις ασυναρτησιες για compiles. Εδω να μου πεις δεν ηξερες οτι χρησιμοποιουμε apt και οχι apt-get αλλα εγω ειμαι με τις επιφανειακες γνωσεις.
Παραπληροφορησες εν γνωση σου και εχεις το θρασος και συνεχιζεις να γραφεις.

1 ώρα πριν, rhtoras είπε

Αν χρησιμοποιούσε linux καλά έκανε, αν χρησιμοποιεί windows καλά κάνει. Εφόσον όμως έχει εγκαταλήψει το linux γιατί έρχεται εδώ με ύφος 10 καρδιναλίων και μας τη λέει και απο πάνω επειδή διαφωνούμε με τις απόψεις του ?

Το αν εχω εγκαταληψει ή οχι το λινουξ το ξερω εγω και οσοι με ξερουν εδω μεσα. Εχω 2ο φορητο με λινουξ , 8-10 VMs με διανομες και 2-3 VMs που δοκιμαζω νεες διανομες. Ετσι για να μαθαινεις ποσο εχω εγκαταληψει το λινουξ.

1 ώρα πριν, Hawk_K είπε

Εγώ λέω πιο τεχνικά οι μαμά διανομές τι διαφορές έχουν. Μην κολάς μόνο σε ubuntu/arch μιλάω και για RHEL, Gentoo κτλ

Η καθε διανομη κουβαλαει μια φιλοσοφια απο πισω. Αυτη διαφοροποιει τα πακετα που εγκαθιστα ή περιλαμβανει στα ρεπος , τα active flags στον kernel , τις ρυθμισεις στο συστημα. Επειτα εχουμε διαφορετικα package managers (apt , dnf , zypper , pacman , κλπ ) , αρα συνηθως και διαφορετικα φορματς πακετων. Σε μερικες περιπτωσεις ισως υπαρχουν μικρες διαφοροποιησεις και στην δομη των φακελων του συστηματος. Επισης πολλες φορες διαφερει η πακετοποιηση. Π.χ. μια διανομη μπορει να μην σου προεγκαθιστα το libreoffice , η αλλη να στο εχει σαν dependency στο DE , ωστε να το τραβαει αναγκαστικα μαζι του. Αλλη διανομη μπορει να εχει φιλοσοφια bleeding edge και να φερνει γρηγορα τα νεα πακετα , αλλη να μενει σε παλιες εκδοσεις για καιρο.

Αναλογα τι βολευει και ταιριαζει στον καθενα , επιλεγει. Ολες εχουν υπερ και κατα. Δεν μπορεις να πεις (για τις σοβαρες διανομες) οτι μια ειναι συνολικα καλυτερη απο την αλλη. Σιγουρα ομως ολες ειναι καλυτερες απο το Artix :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Hawk_K είπε

Εδώ θα βρεις τι εντολές βαράω για να λύσω το θέμα μου. Στο ποστ #2 οι εντολές αν δεν το διαβάζει καν και στο ποστ #10 αν δεν κλανω λάθος οι εντολές για το χαμηλό σήμα (το έκαναν μόνο μια φορά και δνε το θυμάμαι με 100% σιγουριά). Νομίζω είναι πάνω κάτω ίδιες, αν όχι πες μου τι πρέπει να κάνω σε σχέση με αυτό που ανέβασες εσύ.

Πόοο έλεος πια με αυτούς τους drivers της realtek, ακόμα προκαλούν πόνο στους χρήστες!!! Έναν ΕΝΑΝ open source driver της προκοπής, δεν μπορούν να δώσουν... Εδώ και 5 χρόνια, από εποχής 14.04 Ubuntu, αντιμετώπιζα το συγκεκριμένο πρόβλημα με δαύτους, στο laptop...Το οποίο έγινε ακόμα πιο έντονο guess when... όταν έβαλα...Antergos!!! Μετά βέβαια το laptop τα έπαιξε τελείως, και ησύχασα :)
 

Εν τω μεταξύ τι είναι αυτό το Artix τέλος πάντων που μας τα έχει κάνει μπαλόνια ο φίλτατος, πρώτη φορά το ακούω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mechpanos είπε

Μετά βέβαια το laptop τα έπαιξε τελείως, και ησύχασα

Kαι να μην τα επαιζε το λαπτοπ , τα επαιξε το Antergos :)
 

2 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Εν τω μεταξύ τι είναι αυτό το Artix τέλος πάντων που μας τα έχει κάνει μπαλόνια ο φίλτατος, πρώτη φορά το ακούω!!!

Arch-based διανομη (ο θεος να την κανει διανομη) , με theme , icons , gui installer , runit . Με λιγα λογια αν δεν εισαι επαναστατης του runit υπαρχουν πολυ καλυτερες επιλογες ειτε arch-based ειτε μη. Τοσο απλα ειναι τα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Εν τω μεταξύ τι είναι αυτό το Artix τέλος πάντων που μας τα έχει κάνει μπαλόνια ο φίλτατος, πρώτη φορά το ακούω!!!

καθόλου μπαλόνια -όπως θέλει να σας πείσει αυτός που δε χρησιμοποιεί linux- δε σας τα έκανα...

το artix είναι μια διανομή βασισμένη στο arch χωρίς το systemd

εγώ όμως μίλησα για archbased διανομές γενικά...

...μπορείς να δοκιμάσεις αν θες και να έχεις άποψη ο ίδιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, mphxths είπε

Kαι να μην τα επαιζε το λαπτοπ , τα επαιξε το Antergos

ναι, αλλά είχε τα "μαμά" αποθετήρια του Arch...θα την πάλευε, αν από την πολλή αχρησία δεν κόλλαγε σε όλες τις αναβαθμίσεις και δεν είχε σπάσει πλέον όλο το σύστημα...
Μάλλον από την πολλή αχρησία "έφυγε" και το laptop (χωρίς πλάκα) ήταν "φυλαγμένο" σε σημείο του σπιτιού με θερμογέφυρα και μάλλον έγινε συμπύκνωση υγρασίας που σκεύρωσε κάποιο από τα κυκλώματα :) ...μπορείς να πεις ότι κατά κάποιο τρόπο, "έφυγαν" software και hardware μαζί, αγκαλιασμένα :) 

 

5 λεπτά πριν, rhtoras είπε

καθόλου μπαλόνια -όπως θέλει να σας πείσει αυτός που δε χρησιμοποιεί linux- δε σας τα έκανα...

το artix είναι μια διανομή βασισμένη στο arch χωρίς το systemd

εγώ όμως μίλησα για archbased διανομές γενικά...

Ναι αλλά από την 1η σελίδα που ξεκίνησα να διαβάζω λες για arch based γενικά και βάζεις πρώτη πρώτη μια άγνωστη, την artix, και 2-3 άλλες που είναι παντελώς άγνωστες, και τεταρτοπέμπτη την Manjaro που είναι η μόνη γνωστή. Και στις επόμενες σελίδες που αντιπαρατίθεστε γράφεις ξανά και ξανά για artix ;)

Τέλος πάντων μπράβο σου και καλά κάνεις και την υποστηρίζεις την διανομή που χρησιμοποιείς, αλλά δεν είναι τίποτε άλλο από μια διανομή που επειδή εξυπηρετεί και αρέσει σε εσένα, δεν σημαίνει ότι θα αρέσει και σε άλλους και δη σε αρχάριους!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, mechpanos είπε

και 2-3 άλλες που είναι παντελώς άγνωστες

Το endeavour os δεν το λες παντελως αγνωστο. Ξεκινησε με την λογικη να αναβιωσει το Antergos και κανει καλη πορεια. Δεν ξερω ομως ποσο μελλον θα εχει. Διοτι οπως εχουμε δει , διανομες που στηριζονται σε χομπιστες και σε donations αν δεν κανουν το μεγαλο μπαμ , ειναι καταδικασμενες αργα ή γρηγορα να χαιρετησουν τον πλανατο :)

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Ναι αλλά από την 1η σελίδα που ξεκίνησα να διαβάζω λες για arch based γενικά και βάζεις πρώτη πρώτη μια άγνωστη, την artix, και 2-3 άλλες που είναι παντελώς άγνωστες, και τεταρτοπέμπτη την Manjaro που είναι η μόνη γνωστή. Και στις επόμενες σελίδες που αντιπαρατίθεστε γράφεις ξανά και ξανά για artix ;)

 

Πήγαινε στο manjaro.org είναι readonly... Επίσης φαγώθηκαν τα λεφτα εγινε ΥΠΕΞΑΙΡΕΣΗ... και ζητάς να στείλω εκεί τους users ?

Θα την αναφέρω όπως έκανα αλλά δε θα είναι πρώτη...

Γνωστό γίνεται κάτι αμα το αναφέρουμε. Στο slant είναι η #1 non systemd διανομή. Προτιμώ συνεπώς να δώ την εικόνα ολόκληρη και όχι μισή.Γνωστό είναι και το endeavouros που δημιουργήθηκε από το antergos. Όταν το antergos σταμάτησε έσπασε η dev team σε rebornos και endeavouros.

 

9 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Τέλος πάντων μπράβο σου και καλά κάνεις και την υποστηρίζεις την διανομή που χρησιμοποιείς, αλλά δεν είναι τίποτε άλλο από μια διανομή που επειδή εξυπηρετεί και αρέσει σε εσένα, δεν σημαίνει ότι θα αρέσει και σε άλλους και δη σε αρχάριους!!!

Όπως είπα χρησιμοποιώ και linux mint mate και μια άλλη διανομή που δε χρειάζεται να αναφέρω. Αλλά όσο θα πρότεινα linux mint τόσο θα πρότεινα και artix και endeavouros. Όσο με εξεπυρετεί και μου αρέσει το artix και το mint τόσο εξυπηρετεί και αρέσει και σε άλλους (όπως και εσύ) η διανομή τους.

Γιατί εμένα με σταυρώνει μια παρέα για τις απόψεις μου δεν ξέρω. Μάλλον δε θέλω να ξέρω...

Εγώ εδώ έγραψα και πράγματα που κάποιοι αποκρύπτουν απο νέους χρήστες όπως: χακάρισμα linux mint ή μπάχαλο στη manjaro team.

Aν κάποιοι κόπτονται για το καλό του νέου χρήστη ωφείλουν να τον ενημερώσουν ολόπλευρα. Εγώ ανέφερα μια άποψη δική μου και δέχτηκα επίθεση απο διάφορους που προσπαθούν να pimpάρουν το linux. Ολες οι πλευρές έχουν τα επιχειρήματά τους. Άστε με να έχω τα δικά μου και αν νομίζετε οτι έχω λάθος ανοίχτε ένα νεο θέμα και πείτε τα δικά σας.

Λεω ανοίχτε γιατί εδώ καταγράφηκα οι "διαφωνίες" σας. Όχι μια αλλά δεκάδες φορές και συντονισμένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...