Προς το περιεχόμενο

Επιλογή linux για αρχάριους...


rhtoras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

37 λεπτά πριν, Hawk_K είπε

Τέλος, το θέμα που έχω με τον wifi adapter (δεν το αναγνωρίζει αν δεν βαρέσω κάτι εντολές για drivers) παίζει να λυθεί σε άλλη διανομή; Εννοώ σε άλλη διανομή μπορεί να το διαβάζει απευθείας ακόμη και αν ειναι και εκείνη ubuntu based? Στο fedora δεν ειχε θέμα αν θυμάμαι καλά.

Αν μας πεις το μοντέλο του wifi adapter για να δούμε ποιο driver χρειάζεται ίσως βρούμε μια λίστα με διανομές που δεν θα έχεις πρόβλημα. 😜 

Προσωπικά, στο λάπτοπ μου έχω μία ασύρματη κάρτα που χρειάζεται τον wl driver. Δεν βρίσκεται φορτωμένος σε αρκετές διανομές αλλά με ένα καλώδιο και αν έχει κάποιο εργαλείο για drivers δεν χρειάζεται να ακουμπήσω τερματικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 712
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν έχω καταφέρει να παρακολουθήσω την συζήτηση σας και να καταλάβω τις διαφωνίες σας αλλά έτυχε αυτόν τον καιρό και αποφάσισα να βάλω linux σε ένα ταλαιπωρημένο λάπτοπ που με τα καινούρια update των windows είχε γίνει μπάχαλο, οπότε με τράβηξε αρχικά και το θέμα.

Δεν ξέρω καλώς ή κακώς πάντως κατέληξα στο Mint Cinnamon και είμαι έως και ενθουσιασμένος καθώς ο λάπτοπ αποκρίνεται στιγμιαία, το περιβάλλον μου φαίνεται τρομερά εύχρηστο, πιο εύχρηστο βασικά από τα windows, και το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισα ως τώρα είναι ότι αρχικά ενώ αναγνώριζε τα ασύρματα δίκτυα δεν συνδεόταν κάτι που λύθηκε πηγαίνοντας στην διαχείριση οδηγών. Θα δείξει βέβαια και η τριβή  μαζί του αν τελικά με τραβήξει αλλά προς το παρών δεν βλέπω να έχει κάτι δύσχρηστο επάνω του χωρίς να έχω ασχοληθεί με το τερματικό καθόλου.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, rhtoras είπε

Εγώ δε μπορώ να πω για μπλε μήλα γιατί θα μου πείτε εσείς ότι είναι κόκκινα.

Στην περίπτωση μας ισχύει το εξης: εγώ λέω πως υπάρχουν και κίτρινα μήλα. Την ώρα που κάποιοι λένε: άμα το μήλο δεν είναι κόκκινο δεν είναι μήλο. Ε λοιπόν υπάρχουν και τα μπανανόμηλα. 

Τα μπανανόμηλα που λες είναι γνωστό ότι μπορεί να σού κάτσουν στο λαιμό και να πνιγείς αν δεν ξέρεις πώς να το αντιμετωπίσεις.

Γι' αυτό ο περισσότερος κόσμος εδώ προτείνει τα κόκκινα τα απλά, που όχι μόνο δε θα σού κάτσουν στο λαιμό, αλλά βοηθάνε και στην τουαλέτα.

Οι παρομοιώσεις σου είναι άκυρες. Το χειρότερο δεν είναι ότι έχεις άποψη. Κάποια πράγματα είναι θέμα άποψης και κάποια είναι σωστά ή λάθος. Εσύ δε διαχωρίζεις ανάμεσα στα 2 και επαναλαμβάνεις τα ίδια ξανά και ξανά επειδή είσαι πεπεισμένος ότι όλα είναι ακριβώς όπως τα βλέπεις.

Οι φίλοι που λένε ότι το θέμα έχει κουράσει έχουν δίκιο, απλά μπορεί να μη συνειδητοποίησαν ότι το έχουμε πάρει λίγο στην πλάκα πλέον, επειδή συνειδητοποιήσαμε ότι σοβαρή συζήτηση δε γίνεται.

  

3 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Δεν έχω καταφέρει να παρακολουθήσω την συζήτηση σας και να καταλάβω τις διαφωνίες σας αλλά έτυχε αυτόν τον καιρό και αποφάσισα να βάλω linux σε ένα ταλαιπωρημένο λάπτοπ που με τα καινούρια update των windows είχε γίνει μπάχαλο, οπότε με τράβηξε αρχικά και το θέμα.

Δεν ξέρω καλώς ή κακώς πάντως κατέληξα στο Mint Cinnamon και είμαι έως και ενθουσιασμένος καθώς ο λάπτοπ αποκρίνεται στιγμιαία, το περιβάλλον μου φαίνεται τρομερά εύχρηστο, πιο εύχρηστο βασικά από τα windows, και το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισα ως τώρα είναι ότι αρχικά ενώ αναγνώριζε τα ασύρματα δίκτυα δεν συνδεόταν κάτι που λύθηκε πηγαίνοντας στην διαχείριση οδηγών. Θα δείξει βέβαια και η τριβή  μαζί του αν τελικά με τραβήξει αλλά προς το παρών δεν βλέπω να έχει κάτι δύσχρηστο επάνω του χωρίς να έχω ασχοληθεί με το τερματικό καθόλου.


Ωραίος. Καλορίζικο το "νέο" λάπτοπ ;)

Επεξ/σία από snowflake99
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Εξαρτάται βέβαια, και πόσο -based, είναι...Δηλαδή, αν έχουν απλά ένα theme και 1-2 δικά τους εργαλεία, ή είναι κανονική διανομή

Αυτο που λες ακριβως. Αυτες που βαζουν ενα theme , icons και εναν installer αντεχουν μεχρι να τελειωσουν τα donations και η daily job των devs , τους τρωει τοσο χρονο που δεν μπορουν να ασχοληθουν αλλο με την "διανομη" που ηταν side job ή hobby.
Αλλες ομως διανομες , π.χ. Manjaro ξεκινησε arch based αλλα εβαλε τοσα δικα της λιθαρακια , που μπηκε εταιρια απο πισω. Οπως το Mint , που αν και ubuntu-based δεν νομιζω να πεθανει συντομα γιατι κανει καλη δουλεια.To Sabayon ας πουμε , που ειναι gentoo-based , δεν ξερω τι εχει απο πισω αλλα το θυμαμαι εδω και τουλαχιστον μια 15ετια. Στο σαιτ παντα υπαρχει αναφορα για donations και παλιοτερα ειχαν και μετρητη σε φαση donation target xx k dollars...( Βλεπω στο κατω μερος της σελιδας του , 3 πανεπιστημια ως χορηγοι...) .
Επισης αυτο που λες , εχει μια βαση. Δηλαδη ποσο based ειναι μια διανομη και ποσο ευκολα γυρνας τα παντα στα μαμα ρεπος/ρυθμισεις και συνεχιζεις σαν να μην εγινε τιποτα..γυρνας στο μαντρι.. ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Δεν έχω καταφέρει να παρακολουθήσω την συζήτηση σας και να καταλάβω τις διαφωνίες σας αλλά έτυχε αυτόν τον καιρό και αποφάσισα να βάλω linux σε ένα ταλαιπωρημένο λάπτοπ που με τα καινούρια update των windows είχε γίνει μπάχαλο, οπότε με τράβηξε αρχικά και το θέμα.

Δεν ξέρω καλώς ή κακώς πάντως κατέληξα στο Mint Cinnamon και είμαι έως και ενθουσιασμένος καθώς ο λάπτοπ αποκρίνεται στιγμιαία, το περιβάλλον μου φαίνεται τρομερά εύχρηστο, πιο εύχρηστο βασικά από τα windows, και το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισα ως τώρα είναι ότι αρχικά ενώ αναγνώριζε τα ασύρματα δίκτυα δεν συνδεόταν κάτι που λύθηκε πηγαίνοντας στην διαχείριση οδηγών. Θα δείξει βέβαια και η τριβή  μαζί του αν τελικά με τραβήξει αλλά προς το παρών δεν βλέπω να έχει κάτι δύσχρηστο επάνω του χωρίς να έχω ασχοληθεί με το τερματικό καθόλου.

Εγώ θα έλεγα να κοιτάξεις και προς arch based 😁🤣😂🙃

Έκανες πολύ καλή επιλογή διανομής δούλεψέ την και όσο το ψάχνεις και εμβαθύνεις παραπάνω, τόσο θα σε ικανοποιήσει η επιλογή χρήσης linux!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mechpanos είπε

Εγώ θα έλεγα να κοιτάξεις και προς arch based 😁🤣😂🙃

Νατος ο πρωτος πιστος. Το γελαγαμε , αλλα τον παρεσυρε !!
@rhtoras Στα σοβαρα τωρα , τετοια ειρωνια εγω δεν θα την σηκωνα , θα του εσκαγα φουσκο απο τους λιγους :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει ή να μου δώσει ένα λινκ, για τις διαφορές μεταξύ των κύριων διανομών; Δηλαδή ποια η διαφορά debian με arch; Μόνο το stable/rolling? Μπορεί να τα διαβάσω ή να μου τ απεις κάποιος και να μην τα καταλάβω 100% αλλά θέλω και λίγο απο περιέργεια να δω τι παίζει. Ότι google search έχω κάνει βγάζει πάντα διαφορές γενικές που έχουν να κάνουν με την σταθερότητ ακαι τα γραφικά περιβάλλοντα κτλ.

 

1 ώρα πριν, JohnGavr είπε

Αν μας πεις το μοντέλο του wifi adapter για να δούμε ποιο driver χρειάζεται ίσως βρούμε μια λίστα με διανομές που δεν θα έχεις πρόβλημα. 😜 

Προσωπικά, στο λάπτοπ μου έχω μία ασύρματη κάρτα που χρειάζεται τον wl driver. Δεν βρίσκεται φορτωμένος σε αρκετές διανομές αλλά με ένα καλώδιο και αν έχει κάποιο εργαλείο για drivers δεν χρειάζεται να ακουμπήσω τερματικό.

ναι δεν έχεις αδικο...  D-Link DWA-131 είναι ο αντάπτορας. ΟΚ, βαράς τις εντολές και όλα καλά. Αλλά μετά από κάποια updates θέλει ξανά. Το περίεργο είναι πως τώρα τελευταία μετά από μία αναβάθμιση στο σύστημα αντί να το χάσει, απλά δεν έπιανε καλό σήμα. Ήθελε κάτι άλλες εντολές που βρήκα στο ίδιο φόρουμ που είχα βρει και την αρχική λύση. Η ερώτηση είναι μπορεί να μονιμοποιηθεί και να μην το χάνει;

Επεξ/σία από Hawk_K
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mphxths είπε

Νατος ο πρωτος πιστος. Το γελαγαμε , αλλα τον παρεσυρε !!
@rhtoras Στα σοβαρα τωρα , τετοια ειρωνια εγω δεν θα την σηκωνα , θα του εσκαγα φουσκο απο τους λιγους :)

Χα χα χα!! Μου βγήκε ο καφές από τη μύτη!!! 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Hawk_K είπε

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει ή να μου δώσει ένα λινκ, για τις διαφορές μεταξύ των κύριων διανομών; Δηλαδή ποια η διαφορά debian με arch; Μόνο το stable/rolling? Μπορεί να τα διαβάσω ή να μου τ απεις κάποιος και να μην τα καταλάβω 100% αλλά θέλω και λίγο απο περιέργεια να δω τι παίζει. Ότι google search έχω κάνει βγάζει πάντα διαφορές γενικές που έχουν να κάνουν με την σταθερότητ ακαι τα γραφικά περιβάλλοντα κτλ.

Κυρίως διαφορές φιλοσοφίας, οι οποίες επηρεάζουν τις επιλογές των προγραμματιστών στο μοντέλο ανάπτυξης, στα γραφικά περιβάλλοντα, τα πακέτα που χρησιμοποιούν, στον τρόπο αναβαθμίσεων κλπ... Είναι μεγάλο θέμα, από που να το πιάσεις και που να το τελειώσεις! Κατά την δική μου αντίληψη: Debian: Σταθερότητα και όσο το δυνατόν τήρηση του ελεύθερου λογισμικού τα πακέτα Ubuntu: Φιλικότητα, βάζουμε και ιδιοταγή πακέτα μέσα να μην ψάχνει ο άμοιρος χρήστης πώς να τα εγκαταστήσει, Fedora: Αναπτύσσουμε και δοκιμάζουμε πράγματα για να περάσουμε στο RedHat, προμοτάρουμε την χρήση Gnome, Arch: Η κάν'το μόνος σου διανομή, ότι νέο βγαίνει το έχουμε...Mint: το Ubuntu με αλατοπίπερο φιλικότητας

Αυτά με λίγα λόγια...

31 λεπτά πριν, Hawk_K είπε

ναι δεν έχεις αδικο...  D-Link DWA-131 είναι ο αντάπτορας. ΟΚ, βαράς τις εντολές και όλα καλά. Αλλά μετά από κάποια updates θέλει ξανά. Το περίεργο είναι πως τώρα τελευταία μετά από μία αναβάθμιση στο σύστημα αντί να το χάσει, απλά δεν έπιανε καλό σήμα. Ήθελε κάτι άλλες εντολές που βρήκα στο ίδιο φόρουμ που είχα βρει και την αρχική λύση. Η ερώτηση είναι μπορεί να μονιμοποιηθεί και να μην το χάνει;

Αυτά είναι ένα από αυτά που θα σκοντάψει ο αρχάριος, στο Arch... Η λύση είναι να πας σε lts έκδοση πυρήνα, για να μην απαιτείται να ενημερώνεις τον driver με καινούργιο κάθε τρεις και λίγο που θα βγαίνει καινούργια υποέκδοση του τρέχοντα, από την διανομή σου...Ησυχάζεις μεν από αυτό, χάνεις δε τυχόν βελτιώσεις και patches που θα έχουν περάσει στις τελευταίες εκδόσεις πυρήνα. Μεταξύ μας, από μέρους μου που μου αρέσει να σκαλίζω πυρήνες και να ψαχουλεύω για βελτιώσεις, πονοκέφαλος είναι οι συνεχείς αναβαθμίσεις πυρήνων, καλύτερα lts. Ωστόσο μετά θα πρέπει να αφαιρέσεις τα πακέτα των μή-lts, γιατί αλλιώς θα ενημερώνει και αυτά, και μετά ο grub από προεπιλογή θα bootάρει στα πιο φρέσκα και θα πρέπει να του λες εσύ σε κάθε boot να μπαίνει από τον lts ...Λίγο μπλέξιμο για αρχάριο...έτσι; :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Conan2046 είπε

Δεν έχω καταφέρει να παρακολουθήσω την συζήτηση σας και να καταλάβω τις διαφωνίες σας αλλά έτυχε αυτόν τον καιρό και αποφάσισα να βάλω linux σε ένα ταλαιπωρημένο λάπτοπ που με τα καινούρια update των windows είχε γίνει μπάχαλο, οπότε με τράβηξε αρχικά και το θέμα.

Δεν ξέρω καλώς ή κακώς πάντως κατέληξα στο Mint Cinnamon και είμαι έως και ενθουσιασμένος καθώς ο λάπτοπ αποκρίνεται στιγμιαία, το περιβάλλον μου φαίνεται τρομερά εύχρηστο, πιο εύχρηστο βασικά από τα windows, και το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισα ως τώρα είναι ότι αρχικά ενώ αναγνώριζε τα ασύρματα δίκτυα δεν συνδεόταν κάτι που λύθηκε πηγαίνοντας στην διαχείριση οδηγών. Θα δείξει βέβαια και η τριβή  μαζί του αν τελικά με τραβήξει αλλά προς το παρών δεν βλέπω να έχει κάτι δύσχρηστο επάνω του χωρίς να έχω ασχοληθεί με το τερματικό καθόλου.

Μια χαρά φίλε. Να ξέρεις πως το cinnamon υπάρχει στις περισσότερες διανομές λινουξ.

Αν κάνεις τη δουλειά σου με το mint μια χαρά.

Αλλά να ξέρεις ότι το mint δεν είναι μονόδρομος.

Δυστυχώς πολλοί στη συζήτηση που κάναμσ και δυστυχώς -απο ότι καταλαβα- σε μπέρδεψε δεν μιλάνε αθώα. Εδώ γυρνάει ο άλλος καν λέει στυγνά εγώ δε χρησιμοποιώ Linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Hawk_K είπε

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει ή να μου δώσει ένα λινκ, για τις διαφορές μεταξύ των κύριων διανομών; Δηλαδή ποια η διαφορά debian με arch; Μόνο το stable/rolling?

https://www.slant.co/versus/2689/2690/~ubuntu_vs_arch-linux

Στο site του slant μπορείς να δεις συνοπτικά και τη γνώμη 1000δων χρηστών (και όχι μιας παρέας προφανώς) και με απλά + και - για κάθε διανομή.

Σκέψου οτι το slant αναφέρει ακόμα και για τα μολυσμένα iso's που είχε το linux mint και πολύς κόσμος έπαθε ζημιά. Τα λέει όλα!

https://unchained-gnu.gr/index.php/topic,24.0.html

Εδώ μπορείς να δεις αναλυτικά όλα τα πλεονεκτήματα του arch και των archbased με τον pacman και πως να τον χρησιμοποιείς.

 

Για ότι θες εδώ είμαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Hawk_K είπε

 D-Link DWA-131 είναι ο αντάπτορας. ΟΚ, βαράς τις εντολές και όλα καλά. Αλλά μετά από κάποια updates θέλει ξανά. Το περίεργο είναι πως τώρα τελευταία μετά από μία αναβάθμιση στο σύστημα αντί να το χάσει, απλά δεν έπιανε καλό σήμα. Ήθελε κάτι άλλες εντολές που βρήκα στο ίδιο φόρουμ που είχα βρει και την αρχική λύση. Η ερώτηση είναι μπορεί να μονιμοποιηθεί και να μην το χάνει;

Αν και είναι λίγο παλιό το συγκεκριμένο post . Ουσιαστικά αυτό είναι ένας πατσαρισμένος drivers για να λειτουργεί σε νέους kernels. 

Δεν θυμάμαι σε ποια διανομή βρίσκεσαι, αλλά υπάρχει κάποιο εργαλείο για πρόσθετους drivers;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, JohnGavr είπε

Και αυτό σημαίνει ότι δεν έχει γνώσεις πάνω στο Linux; 

Δε σημαινει οτι δεν ξέρει αλλά ο,τι τα κίνητρα του ειναι αμφιλεγόμενα. Επίσης εφόσον κάτι δεν το χρησιμοποιείς και δεν έχεις καθημερινή τριβή μαζί του οι γνώμες σου ειναι επιφανειακές. Δηλαδή και εγώ βλέπω ποδόσφαιρο και ξέρω τι είναι το 4-4-2 αλλά όχι δεν είμαι στη θέση ενός ποδοσφαιριστή. Επίσης για κάτι που ΔΕΝ χρησιμοποιεί το να ειρωνέυεται και να βρίζει πάει πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Σκέψου οτι το slant αναφέρει ακόμα και για τα μολυσμένα iso's που είχε το linux mint και πολύς κόσμος έπαθε ζημιά. Τα λέει όλα!

Η επίσημη απάντηση από το Linux Mint.

https://blog.linuxmint.com/?p=2994 

Και επίσης δεν φταίει και ως έναν βαθμό ο χρήστης που δεν έλεγξε τις υπογραφές του iso κάτι που κάθε διανομή το λέει και το ξαναλέει;

11 λεπτά πριν, rhtoras είπε

τα κίνητρα του ειναι αμφιλεγόμενα.

Αμφιλεγόμενα ως προς τι;

 

11 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Επίσης εφόσον κάτι δεν το χρησιμοποιείς και δεν έχεις καθημερινή τριβή μαζί του οι γνώμες σου ειναι επιφανειακές.

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω σε αυτό, καθώς το τι χρησιμοποιεί ένας χρήστης τώρα δεν καθορίζει το τι έκανε τα προηγούμενα χρόνια. 

Αν για παράδειγμα, χρησιμοποιώ Linux για 5 χρόνια σαν κύριο λειτουργικό και λόγω δουλειάς ή gaming χρησιμοποιώ windows σήμερα. με κάνει να έχω επιφανειακές γνώσεις;

11 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Επίσης για κάτι που ΔΕΝ χρησιμοποιεί το να ειρωνέυεται και να βρίζει πάει πολύ!

Όταν φτάσει κάποιος σε σημείο να ειρωνευτεί ή θα έχει βάλει το χεράκι του ο συνομιλητής ή θα είναι αγενής. 

Επεξ/σία από JohnGavr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...