Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, purple_pain είπε

Ευχαριστώ παιδια. Θα αγοράσω το 12αρι Daikin. Ευχαριστώ παρα πολυ για τις απαντήσεις. Καλες γιορτες. 🎄🎅🔔

Doctor,δεν ξερω την ειδικοτητα σου,αλλα οποια κι αν ειναι,να απειλησεις τον εγκαταστατη με αυτη!

Και γυναικολογος να εισαι ...

Ειναι πιο σημαντικη απο την επιλογη μοντελου στο τελος, διαβασε το sticky και τις μαχες στο φορουμ απο οσους τις εδωσαν και κυριως τις εχασαν.

Παρε το αιμα μας πισω,εστω και με συριγγα.

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, Specs είπε

Doctor,δεν ξερω την ειδικοτητα σου,αλλα οποια κι αν ειναι,να απειλησεις τον εγκαταστατη με αυτη!

Και γυναικολογος να εισαι ...

Ειναι πιο σημαντικη απο την επιλογη μοντελου στο τελος, διαβασε το sticky και τις μαχες στο φορουμ απο οσους τις εδωσαν και κυριως τις εχασαν.

Παρε το αιμα μας πισω,εστω και με συριγγα.

ή απλά φώναξε μας. Τόπος ώρα και τηλέφωνο δώσε, να είμαστε σε επιφυλακή :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σας

έχω πρόβλημα με ένα κλιματιστικό AUX 9αρι που έχω στην κρεβατοκάμαρα.

Το βάζω να πιάσει θερμοκρασία 22 βαθμούς με κλειστή πόρτα (η κρεβατοκάμαρα είναι 10-11 τετραγωικά)

Μετά από λίγη ώρα αισθητήρας θερμοκρασίας μου δείχνει ότι η θερμοκρασία έχει φθάσει στους 23 (ο αισθητήρας είναι zigbee aqara) παρόλα αυτά το aircondition συνεχίζει να δουλεύει και δεν σταματάει ποτέ.

Τι μπορεί να φταίει?

Μπορώ με κάποιο τρόπο να καλιμπράρω τον αισθητήρα του aircondition?

 

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, georgeps21 είπε

Με τέτοιες απώλειες? Για ποιο λόγο?

 

9 ώρες πριν, Specs είπε

Doctor,δεν ξερω την ειδικοτητα σου,αλλα οποια κι αν ειναι,να απειλησεις τον εγκαταστατη με αυτη!

Και γυναικολογος να εισαι ...

Ειναι πιο σημαντικη απο την επιλογη μοντελου στο τελος, διαβασε το sticky και τις μαχες στο φορουμ απο οσους τις εδωσαν και κυριως τις εχασαν.

Παρε το αιμα μας πισω,εστω και με συριγγα.

 

9 ώρες πριν, georgeps21 είπε

ή απλά φώναξε μας. Τόπος ώρα και τηλέφωνο δώσε, να είμαστε σε επιφυλακή :P

Καλημερα παιδια. Παθολογος-Γαστρεντερολογος - Ενδοσκοπος (κολονοσκόπησεις, γαστροσκόπησεις κοκ). Για την εγκατάσταση του κλιματιστικου ζήτησα σωληνώσεις 3 μέτρα, αντικραδασμικα κ χρήση αντλιας κενου. Απευθύνθηκα σε 3 ψυκτικους μέσω my constructor. Δεν συμφωνησα με κανένα λόγω των απαιτήσεων μου, οι οποίες κρίθηκαν ως αχρείαστες. 😏Οψόμεθα. Καλημερα, καλη εβδομαδα! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, purple_pain είπε

ζήτησα σωληνώσεις 3 μέτρα, αντικραδασμικα κ χρήση αντλιας κενου. Απευθύνθηκα σε 3 ψυκτικους μέσω my constructor. Δεν συμφωνησα με κανένα λόγω των απαιτήσεων μου, οι οποίες κρίθηκαν ως αχρείαστες.

Και οι τρεις κρίθηκαν αχρείαστες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αυτό το πράγμα με τα μαστορια να τους ζητάς τα αυτονόητα για την εγκατάσταση και να σου λένε ότι δε χρειάζεται είναι ανήκουστο ,πάντως εγώ αν έρθει κάποιος και μου πει για οποιαδήποτε δουλειά δε κάνω αυτό η εκείνο δε χρειάζεται απλά για κάθε βήμα που παραλείπει θα του κόβω λεφτά και μόλις μου πει ότι η εγκατάσταση στοιχίζει 90 ευρώ πχ θα του δώσω 10 ευρώ μόλις αρχίζει να γκρινιάζει θα του εξηγήσω πολύ ήρεμα ότι η δουλειά που έκανε τόσο αξίζει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Από την άλλη είναι προτιμότερο να σου ρίχνουν άκυρο εξαρχής από το να λένε "ναι θα τα κάνουμε ασφαλώς" και κατά την διάρκεια της εγκατάστασης να σκάνε η μια δικαιολογία πίσω από την άλλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ψυκτικος μου ειπε πως αν βαλεις μικρη σωληνα οτι ζοριζεις και το μηχανημα και οτι εχεις θορυβο. Θυμάμαι που ειχε βαλει ενας σωληνα λιγοτερο απο μέτρο και βουιζε ολο το σπιτι. Του ειχα πει να βαλει οσο λεει ο κατεσκευαστής και μου λέει δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα ελαχιστο μηκος δε τα ξερεις καλα. Πανε βεβαια πολλα χρονια ημουν και 18 νομιζω. Λογω θορυβου το βαζαν 1-2 φορες το χρονο το κλιματιστικο οι γονεις μου μηχανημα 1000+ ευρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Ο ψυκτικος μου ειπε πως αν βαλεις μικρη σωληνα οτι ζοριζεις και το μηχανημα και οτι εχεις θορυβο. Θυμάμαι που ειχε βαλει ενας σωληνα λιγοτερο απο μέτρο και βουιζε ολο το σπιτι. Του ειχα πει να βαλει οσο λεει ο κατεσκευαστής και μου λέει δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα ελαχιστο μηκος δε τα ξερεις καλα. Πανε βεβαια πολλα χρονια ημουν και 18 νομιζω. Λογω θορυβου το βαζαν 1-2 φορες το χρονο το κλιματιστικο οι γονεις μου μηχανημα 1000+ ευρω.

Μα αν δεν ξερεις τι μιλάς ρε φίλε? Αφού και ο κατασκευαστης δεν ξερει τι γραφει στο manual της συσκευης. Ουτε καν αντλια χρειαζεται, ο μαστρο νικος βάζει το δαχτυλο μπροστα και καταλαβαινει πότε είναι σωστή η πίεση στις σωλήνες.

 

(σαρκασμος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, georgeps21 είπε

Μα αν δεν ξερεις τι μιλάς ρε φίλε? Αφού και ο κατασκευαστης δεν ξερει τι γραφει στο manual της συσκευης. Ουτε καν αντλια χρειαζεται, ο μαστρο νικος βάζει το δαχτυλο μπροστα και καταλαβαινει πότε είναι σωστή η πίεση στις σωλήνες.

 

(σαρκασμος)

Ναι μου έλεγε να του δειξω που το γραφει (το βρηκα μετα στις οδηγίες) και οτι δεν γράφει ελεγε κανενας κατασκευαστής κάτι τετοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Ναι μου έλεγε να του δειξω που το γραφει (το βρηκα μετα στις οδηγίες) και οτι δεν γράφει ελεγε κανενας κατασκευαστής κάτι τετοιο.

Πέρασα τα ίδια και βλακωδώς δεν τον εδιωξα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Καλημέρα, καλη εβδομαδα. Ειμαι σε διαδικασία αναζήτησης κλιματιστικου για την σαλονοτραπεζαρια του διαμερισματος του, και θα ήθελα κάποιες προτασεις για τα BTU/h που χρειαζομαι, καθώς και κάποιες αξιόπιστες συσκευές. Να σημειώσω ότι είναι παντελως άσχετη με το θέμα. ☺ Ευχαριστώ πολυ ! 

1. 350 ευρω για το κλιματιστικό

2. Νεα αγορά 

3. Αδιάφορο. Πληρωμή μετρητοίς. 

4. Ψύξη 50 / θέρμανση 50

5. Αποκλειστικη πηγη θέρμανσης

6. Ενιαίος χώρος σαλονοτραπεζαρια επιγανεια 25,5 m2, ύψος 2,90 m ---- όγκος 73,95 m3

7. Τοποθεσία κέντρο Αθήνας, περιοχή Κολωνός ---- 0 - 42°

8. Επιθυμητό η μεγάλη εγγύηση

9. Διαμέρισμα Β ορόφου παλιας πολυκατοικιας του 1953, ανατολικό - ηλιοφάνεια. Μια Ξυλινα κουφώματα, μόνα τζάμια. 

10. Παραθέτω τις θερμικές απώλειες όλου του διαμερίσματος

118,54 w/m2 <=> 404,48 BTU/h / m2 δηλ. Δηλαδή για 25,5 m2 χρειάζεται να βάλω κλιματιστικό με ονομαστική απόδοση 404,48×25,5= 10314,24 BTU/h

Λάθος υπολογισμός? 

 

 

IMG_20201214_123914.jpg

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Ναι μου έλεγε να του δειξω που το γραφει (το βρηκα μετα στις οδηγίες) και οτι δεν γράφει ελεγε κανενας κατασκευαστής κάτι τετοιο.

 

14 λεπτά πριν, georgeps21 είπε

Πέρασα τα ίδια και βλακωδώς δεν τον εδιωξα.

Δε μας κάνουν χάρη ούτε εξυπηρέτηση ,ζητούν αμοιβή για εργασία που δεν εκτελούν ,με λίγα λόγια είναι αεριτζηδες ,λαμόγια  και έτσι πρέπει να αντιμετωπίζονται και όποιος μάστορας μπαίνει εδώ και γράφει προσδοκώντας να ψαρέψει πελάτες εάν δεν γράφει ότι πρέπει να τηρεί το εγχειρίδιο άλλα κανει του κεφαλιού του τότε πρέπει να αντιμετωπίζεται αναλόγως 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, DaisyG είπε

 

Καλημέρα, καλη εβδομαδα. Ειμαι σε διαδικασία αναζήτησης κλιματιστικου για την σαλονοτραπεζαρια του διαμερισματος του, και θα ήθελα κάποιες προτασεις για τα BTU/h που χρειαζομαι, καθώς και κάποιες αξιόπιστες συσκευές. Να σημειώσω ότι είναι παντελως άσχετη με το θέμα. ☺ Ευχαριστώ πολυ ! 

1. 350 ευρω για το κλιματιστικό

2. Νεα αγορά 

3. Αδιάφορο. Πληρωμή μετρητοίς. 

4. Ψύξη 50 / θέρμανση 50

5. Αποκλειστικη πηγη θέρμανσης

6. Ενιαίος χώρος σαλονοτραπεζαρια επιγανεια 25,5 m2, ύψος 2,90 m ---- όγκος 73,95 m3

7. Τοποθεσία κέντρο Αθήνας, περιοχή Κολωνός ---- 0 - 42°

8. Επιθυμητό η μεγάλη εγγύηση

9. Διαμέρισμα Β ορόφου παλιας πολυκατοικιας του 1953, ανατολικό - ηλιοφάνεια. Μια Ξυλινα κουφώματα, μόνα τζάμια. 

10. Παραθέτω τις θερμικές απώλειες όλου του διαμερίσματος

118,54 w/m2 <=> 404,48 BTU/h / m2 δηλ. Δηλαδή για 25,5 m2 χρειάζεται να βάλω κλιματιστικό με ονομαστική απόδοση 404,48×25,5= 10314,24 BTU/h

Λάθος υπολογισμός? 

 

 

IMG_20201214_123914.jpg

Κανε υπολογισμό , όχι για όλο το σπίτι αλλά για το συγκεκριμένο δωμάτιο που θα μπεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δωμάτιο που θα μπει δεν έχει παραθυρο. Είναι η εξώπορτα , δυο πορτες και μια μπαλκονόπορτα. Αυτά θα βάλω  στην φόρμα ή το συνολικό αριθμό, πορτων και παραθυρων. Ευχαριστώ για την απαντηση 😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...