Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, johnykim είπε

Καλησπέρα στο φορουμ.

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τους γείτονες που μένουν στο πάνω όροφο από εμένα.

Συγκεκριμένα, εγκαταστάθηκε το παρακάτω κλιματιστικό:

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198324-carrier-42qhc022d8ls-legacy

Το πρόβλημα είναι ότι δημιουργείται έντονος συντονισμός που φτάνει μέχρι κάτω που είναι η κρεβατοκάμαρά μου. Ο τοίχος που τοποθετήθηκε είναι σε πολύ άσχημη κατάσταση, και συγκεκριμένα στο σημείο που μπήκε, ο τοίχος είναι κούφιος που μπορείς να το διαπιστώσεις απλά χτυπώντας τον. Οι ίδιοι οι εγκαταστάτες, επειδή ήμουν εκεί κατά την εγκατάσταση, ανέφεραν ότι και μια βίδα δεν έχει πιάσει καλά.

Από την αρχή είχα προτείνει να τοποθετηθεί στη ταράτσα που βρίσκεται ακριβώς από πάνω, αλλά ο κάτοχος του κλιματιστικού δεν ήθελε καθώς έλεγε ότι θα έχει απώλειες επειδή θα έχει πολλές καμπύλες μέχρι τη ταράτσα. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Στο τεχνικό εγχειρίδιο του δικό μου κλιματιστικού τουλάχιστον, δεν βρήκα να αναγράφεται κάπου κάτι τέτοιο. Αναγράφονται τα:

1) Μέγιστο  μήκος σωλήνων χωρίς πλήρωση --> 15m

2) Μέγιστο μήκος σωλήνων με πλήρωση --> 25m

3) Μέγιστο ύψος εξωτερικής μονάδας --> 15m

Είχα μιλήσει και με έναν εγκαταστάτη που είχα μείνει ευχαριστημένος πέρσι με δικό μου κλιματιστικό , και μου απάντησε ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα να τοποθετηθεί στη ταράτσα, αρκεί να τηρηθεί η σωστή αναλογία μέτρων με ψυκτικό υγρό.

Το μήκος σωληνώσεων αυτή τη στιγμή, είναι ~2.5m και θα χρειαστεί περίπου ακόμα 2.5-3m.

 

 

IMG_20201208_125508.jpg

IMG_20201208_125521.jpg

IMG_20201208_125624.jpg

Το κλιματιστικό μια χαρά θα δουλεύει στη ταράτσα χωρίς απωλειες αφού όπως είπες ήδη θα τηρηθούν τα προβλεπόμενα , μένει να τα βρεις με το γείτονα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

17 λεπτά πριν, dimostr είπε

Το κλιματιστικό μια χαρά θα δουλεύει στη ταράτσα χωρίς απωλειες αφού όπως είπες ήδη θα τηρηθούν τα προβλεπόμενα , μένει να τα βρεις με το γείτονα 

Ευχαριστώ.

Θα δοκιμάσω να καλέσω ή να στείλω email στην αντιπροσωπεία ώστε να έχω και επίσημη απόδειξη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, johnykim είπε

Ευχαριστώ.

Θα δοκιμάσω να καλέσω ή να στείλω email στην αντιπροσωπεία ώστε να έχω και επίσημη απόδειξη.

 

Αν θες την γνώμη μου επίσημη απόδειξη είναι και το τεχνικό εγχειρίδιο κάθε προϊόντος που αναφέρει αυτά που είπες , δηλαδή  μήκος σωληνώσεων αλλά και υψομετρική διαφορά , τώρα όπως θα ξέρεις άμα έχεις κακό γείτονα γαμησε τα 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, johnykim είπε

Καλησπέρα στο φορουμ.

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τους γείτονες που μένουν στο πάνω όροφο από εμένα.

Συγκεκριμένα, εγκαταστάθηκε το παρακάτω κλιματιστικό:

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198324-carrier-42qhc022d8ls-legacy

Το πρόβλημα είναι ότι δημιουργείται έντονος συντονισμός που φτάνει μέχρι κάτω που είναι η κρεβατοκάμαρά μου. Ο τοίχος που τοποθετήθηκε είναι σε πολύ άσχημη κατάσταση, και συγκεκριμένα στο σημείο που μπήκε, ο τοίχος είναι κούφιος που μπορείς να το διαπιστώσεις απλά χτυπώντας τον. Οι ίδιοι οι εγκαταστάτες, επειδή ήμουν εκεί κατά την εγκατάσταση, ανέφεραν ότι και μια βίδα δεν έχει πιάσει καλά.

Από την αρχή είχα προτείνει να τοποθετηθεί στη ταράτσα που βρίσκεται ακριβώς από πάνω, αλλά ο κάτοχος του κλιματιστικού δεν ήθελε καθώς έλεγε ότι θα έχει απώλειες επειδή θα έχει πολλές καμπύλες μέχρι τη ταράτσα. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Στο τεχνικό εγχειρίδιο του δικό μου κλιματιστικού τουλάχιστον, δεν βρήκα να αναγράφεται κάπου κάτι τέτοιο. Αναγράφονται τα:

1) Μέγιστο  μήκος σωλήνων χωρίς πλήρωση --> 15m

2) Μέγιστο μήκος σωλήνων με πλήρωση --> 25m

3) Μέγιστο ύψος εξωτερικής μονάδας --> 15m

Είχα μιλήσει και με έναν εγκαταστάτη που είχα μείνει ευχαριστημένος πέρσι με δικό μου κλιματιστικό , και μου απάντησε ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα να τοποθετηθεί στη ταράτσα, αρκεί να τηρηθεί η σωστή αναλογία μέτρων με ψυκτικό υγρό.

Το μήκος σωληνώσεων αυτή τη στιγμή, είναι ~2.5m και θα χρειαστεί περίπου ακόμα 2.5-3m.

 

 

IMG_20201208_125508.jpg

IMG_20201208_125521.jpg

IMG_20201208_125624.jpg

Αν ήταν ο γείτονας ήταν οκ θα είχατε βάλει στην ταράτσα εξ' αρχής, οπότε θα έχεις πρόβλημα. Επίσης το κόστος της νέας εγκαταστάσεως θα το αναλάβει ποιος; Είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις για αυτό;

Επεξ/σία από juneman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ κ εγώ ...Εγώ το δικό μου 24αρι ενω στην αρχή το είχα δίπλα από την εξώπορτα μετά το κατέβασα στο Ισόγειο σε εξωτερικό χώρο...Μήκος σωληνώσεων 8,5-9 μέτρα... Εννοείται ότι δεν ακούς τίποτα όταν δουλεύει η εξωτερική και η απώλεια είναι μηδέν σε απόδοση...Κόστος μεταγκαταστασης +πλήρωση ψυκτικού υγρού 90 ευρώ...Οπότε το μόνο που σε φρενάρει εάν δεχτείς το κόστος της αλλαγής είναι η γνώμη του ιδιοκτήτη....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, bill2015 είπε

Σαλονοκουζινα νμζ 40 με 50

Υπνοδωμάτια το ενα 17 το αλλο 9

Σαλονοκουζίνα

https://www.skroutz.gr/s/20596429/Panasonic-Etherea-CS-Z50VKEW-CU-Z50VKE.html

https://www.skroutz.gr/s/14708606/Mitsubishi-MSZ-MUZ-AP50VG.html

Αν και πιστεύω ότι ένα 12άρι θα φτάσει.

Θα πρότεινα να περιμένεις τη μελέτη του μηχανικού.

Οι απώλειες βγαίνουν εξαιρετικά χαμηλές οπότε βάλε και Έβρος και ψύξη και θα στοιχημάτιζα ότι ένα 12άρι θα έφτανε:

https://www.skroutz.gr/s/18640897/Daikin-Perfera-FTXM35N-RXM35N9.html

Για τα υπνοδωμάτια τα φθηνότερα με follow me. πχ από εκπτώσεις :

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/211884-morris-wfin26150-smart

ή

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/216070-carrier-42qhg009d8si-crystal-iii-ion

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα κλιματιστικό, αλλά δυστυχώς δεν έχω καμμία γνώση επί του θέματος. Παραθέτω την απάντησή μου στο ερωτηματολόγιο για αγορά νέου κλιματιστικού. Ευχαριστώ παρα πολύ! 

1. 350-380 ευρω
2. Νεα αγορά 
3. Αδιάφορο. Πληρωμή μετρητοίς. 
4. Ψύξη 50 / θέρμανση 50
5. Αποκλειστικη πηγη θέρμανσης
6. Ενιαίος χώρος σαλονοτραπεζαρια επιγανεια 25,5 m2, υψος 2,90 m ---- 73,95 m3
7. Τοποθεσία κέντρο Αθήνας, περιοχή Κυψέλη ---- 0 - 42°
8. Επιθυμητό η μεγαλη εγγυηση
9. Διαμέρισμα Β ορόφου παλιας πολυκατοικιας , ανατολικά - έντονη ηλιοφάνεια. Μια μπαλκονόπορτα με ξυλινα κουφώματα, ξυλινο παρκε δάπεδο. 
10. Δεν έχω απάντηση σε όλες τις ερωτήσεις, 😌 ωστόσο οι απώλειες θα είναι μεγάλες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, sparker είπε

Καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα κλιματιστικό, αλλά δυστυχώς δεν έχω καμμία γνώση επί του θέματος. Παραθέτω την απάντησή μου στο ερωτηματολόγιο για αγορά νέου κλιματιστικού. Ευχαριστώ παρα πολύ! 

1. 350-380 ευρω
2. Νεα αγορά 
3. Αδιάφορο. Πληρωμή μετρητοίς. 
4. Ψύξη 50 / θέρμανση 50
5. Αποκλειστικη πηγη θέρμανσης
6. Ενιαίος χώρος σαλονοτραπεζαρια επιγανεια 25,5 m2, υψος 2,90 m ---- 73,95 m3
7. Τοποθεσία κέντρο Αθήνας, περιοχή Κυψέλη ---- 0 - 42°
8. Επιθυμητό η μεγαλη εγγυηση
9. Διαμέρισμα Β ορόφου παλιας πολυκατοικιας , ανατολικά - έντονη ηλιοφάνεια. Μια μπαλκονόπορτα με ξυλινα κουφώματα, ξυλινο παρκε δάπεδο. 
10. Δεν έχω απάντηση σε όλες τις ερωτήσεις, 😌 ωστόσο οι απώλειες θα είναι μεγάλες. 

Όπου δε γνωρίζεις βάλε το χειρότερο σενάριο για τις απωλειες εννοώ 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, dimostr είπε

Όπου δε γνωρίζεις βάλε το χειρότερο σενάριο για τις απωλειες εννοώ 

🙄δυστυχώς δεν καταλαβαίνω κάποιες από τις ερωτήσεις καθότι τώρα μαθαίνω την ελληνική γλώσσα. Είμαι από Αμερική (Annapolis, Maryland). Έχετε κάποια πρόταση με αυτά που έγραψα παραπάνω; Ευχαριστώ πολύ! 🙏

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, sparker είπε

🙄δυστυχώς δεν καταλαβαίνω κάποιες από τις ερωτήσεις καθότι τώρα μαθαίνω την ελληνική γλώσσα. Είμαι από Αμερική (Annapolis, Maryland). Έχετε κάποια πρόταση με αυτά που έγραψα παραπάνω; Ευχαριστώ πολύ! 🙏

Δυστυχώς χωρίς υπολογισμό απωλειών πάμε στα τυφλά και επειδή όπως λες οι απωλειες θα είναι πολλές τότε θα χρειαστείς 18,000btu έτσι φτάνουμε στο σημείο να πούμε ότι το budget δεν είναι αρκετό 
https://www.bestprice.gr/cat/2442/air-condition/f/71_1_3473_64519/inverter-18000-btu.html?o=2

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, johnykim είπε

Καλησπέρα στο φορουμ.

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τους γείτονες που μένουν στο πάνω όροφο από εμένα.

Συγκεκριμένα, εγκαταστάθηκε το παρακάτω κλιματιστικό:

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198324-carrier-42qhc022d8ls-legacy

Το πρόβλημα είναι ότι δημιουργείται έντονος συντονισμός που φτάνει μέχρι κάτω που είναι η κρεβατοκάμαρά μου. Ο τοίχος που τοποθετήθηκε είναι σε πολύ άσχημη κατάσταση, και συγκεκριμένα στο σημείο που μπήκε, ο τοίχος είναι κούφιος που μπορείς να το διαπιστώσεις απλά χτυπώντας τον. Οι ίδιοι οι εγκαταστάτες, επειδή ήμουν εκεί κατά την εγκατάσταση, ανέφεραν ότι και μια βίδα δεν έχει πιάσει καλά.

Από την αρχή είχα προτείνει να τοποθετηθεί στη ταράτσα που βρίσκεται ακριβώς από πάνω, αλλά ο κάτοχος του κλιματιστικού δεν ήθελε καθώς έλεγε ότι θα έχει απώλειες επειδή θα έχει πολλές καμπύλες μέχρι τη ταράτσα. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Στο τεχνικό εγχειρίδιο του δικό μου κλιματιστικού τουλάχιστον, δεν βρήκα να αναγράφεται κάπου κάτι τέτοιο. Αναγράφονται τα:

1) Μέγιστο  μήκος σωλήνων χωρίς πλήρωση --> 15m

2) Μέγιστο μήκος σωλήνων με πλήρωση --> 25m

3) Μέγιστο ύψος εξωτερικής μονάδας --> 15m

Είχα μιλήσει και με έναν εγκαταστάτη που είχα μείνει ευχαριστημένος πέρσι με δικό μου κλιματιστικό , και μου απάντησε ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα να τοποθετηθεί στη ταράτσα, αρκεί να τηρηθεί η σωστή αναλογία μέτρων με ψυκτικό υγρό.

Το μήκος σωληνώσεων αυτή τη στιγμή, είναι ~2.5m και θα χρειαστεί περίπου ακόμα 2.5-3m.

 

 

IMG_20201208_125508.jpg

IMG_20201208_125521.jpg

IMG_20201208_125624.jpg

Οι πολλες γωνίες και καμπύλες στις σωληνώσεις μπορούν να μειώσουν την απόδοση του κλιματιστικου, ο γείτονας έχει δίκιο. Παρόλα αυτά, αν δεν υπήρχε επαρκής στήριξη και προβληματικό ντουβαρι με κίνδυνο την πτώση της μοναδας, δεν θα το είχα σκεφτεί καν και θα το έβαζα σε δάπεδο η ταράτσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι... 🙂

1. 350-380 ευρω
2. Νεα αγορά 
3. Αδιάφορο. Πληρωμή μετρητοίς. 
4. Ψύξη 50 / θέρμανση 50
5. Αποκλειστικη πηγη θέρμανσης
6. Ενιαίος χώρος σαλονοτραπεζαρια επιγανεια 25,5 m2, υψος 2,90 m ---- 73,95 m3
7. Τοποθεσία κέντρο Αθήνας, περιοχή Κυψέλη ---- 0 - 42°
8. Επιθυμητό η μεγαλη εγγυηση
9. Διαμέρισμα Β ορόφου παλιας πολυκατοικιας , ανατολικά - έντονη ηλιοφάνεια. Μια μπαλκονόπορτα με ξυλινα κουφώματα, ξυλινο παρκε δάπεδο. 
10. Παραθέτω... 

 

IMG_20201212_233101.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Οι πολλες γωνίες και καμπύλες στις σωληνώσεις μπορούν να μειώσουν την απόδοση του κλιματιστικου, ο γείτονας έχει δίκιο. Παρόλα αυτά, αν δεν υπήρχε επαρκής στήριξη και προβληματικό ντουβαρι με κίνδυνο την πτώση της μοναδας, δεν θα το είχα σκεφτεί καν και θα το έβαζα σε δάπεδο η ταράτσα. 

Η καμπύλες δεν επηρεάζουν η γωνίες επηρεάζουν γωνία ίσον +1μετρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, sparker είπε

Επανέρχομαι... 🙂

1. 350-380 ευρω
2. Νεα αγορά 
3. Αδιάφορο. Πληρωμή μετρητοίς. 
4. Ψύξη 50 / θέρμανση 50
5. Αποκλειστικη πηγη θέρμανσης
6. Ενιαίος χώρος σαλονοτραπεζαρια επιγανεια 25,5 m2, υψος 2,90 m ---- 73,95 m3
7. Τοποθεσία κέντρο Αθήνας, περιοχή Κυψέλη ---- 0 - 42°
8. Επιθυμητό η μεγαλη εγγυηση
9. Διαμέρισμα Β ορόφου παλιας πολυκατοικιας , ανατολικά - έντονη ηλιοφάνεια. Μια μπαλκονόπορτα με ξυλινα κουφώματα, ξυλινο παρκε δάπεδο. 
10. Παραθέτω... 

 

IMG_20201212_233101.jpg

Σφιχτό μπάτζετ.

Πάμε εδώ και ευελπιστούμε για το καλύτερο https://www.bestprice.gr/item/2156098102/tcl-elite-premium-prm-12chsaci-r32.html

Αναρωτιέμαι μήπως έπρεπε να κοιτάξεις 18άρι. Με τρομάζουν τα μόλις 2 χρόνια εγγύηση:

https://www.skroutz.gr/s/22899360/AUX-ASW-H18B4-FZR3DI-EU-Λευκό.html

Να έχεις τόσες πολλές απώλειες; Τώρα πως το κανονίζεις; Ζεστός ο χώρος γενικά; Βράζει το καλοκαίρι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, iordanis78 είπε

Η καμπύλες δεν επηρεάζουν η γωνίες επηρεάζουν γωνία ίσον +1μετρο

Καλησπέρα.

Από τις φωτογραφίες, καταλαβαίνω ότι θα χρειαστούνε άλλες δυο ακόμα καμπύλες για το άνω στηθαίο της ταράτσας, σε μικρή απόσταση μεταξύ τους, αλλά και από την εξωτερική μονάδα. Γωνία ίσον +1 μέτρο, εννοείς να γίνει γωνία 90 μοιρών και να συνεχίσει ο σωλήνας για παραπάνω από ένα μέτρο;

1 ώρα πριν, Βασίλης_29 είπε

Οι πολλες γωνίες και καμπύλες στις σωληνώσεις μπορούν να μειώσουν την απόδοση του κλιματιστικου, ο γείτονας έχει δίκιο. Παρόλα αυτά, αν δεν υπήρχε επαρκής στήριξη και προβληματικό ντουβαρι με κίνδυνο την πτώση της μοναδας, δεν θα το είχα σκεφτεί καν και θα το έβαζα σε δάπεδο η ταράτσα. 

Καλησπέρα.

Στο manual δεν αναφέρει κάτι για τις καμπύλες ούτε τις πιθανές γωνίες.

https://ahi-carrier.gr/wp-content/uploads/2019/06/Legacy_Installation-Manual_compressed-1.pdf

Αναφέρει μέγιστο μήκος σωλήνα και μέγιστη διαφορά ύψους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...