Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Σφιχτό μπάτζετ.

Πάμε εδώ και ευελπιστούμε για το καλύτερο https://www.bestprice.gr/item/2156098102/tcl-elite-premium-prm-12chsaci-r32.html

Αναρωτιέμαι μήπως έπρεπε να κοιτάξεις 18άρι. Με τρομάζουν τα μόλις 2 χρόνια εγγύηση:

https://www.skroutz.gr/s/22899360/AUX-ASW-H18B4-FZR3DI-EU-Λευκό.html

Να έχεις τόσες πολλές απώλειες; Τώρα πως το κανονίζεις; Ζεστός ο χώρος γενικά; Βράζει το καλοκαίρι;

Τώρα έχω δυο θερμοπομπους stiebel eltron, 2500w για την σαλονοτραπεζαρια και ενα 1500w για το υπνοδωμάτιο τον οποίο μεταφέρω και στην κουζίνα. Αγόρασα το σπίτι φέτος τον Σεπτέμβριο. Δυστυχώς όμως στην πολυκατοικία δεν χρησιμοποιούν την Κεντρική θέρμανση εδώ και 8 χρόνια όπως με πληροφόρησαν!!!Είναι η δευτερη χρόνια μου στην Ελλάδα καθότι κατάγομαι από Αμερική.Δεν έχω μείνει στο σπίτι αυτό καλοκαίρι. Φίλοι πρότειναν το midea prime 12 και το Haier tundra green 12. Δεν ξέρω ίσως πρεπει να δω 18000. Ευχαριστώ για την απάντηση! 😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, johnykim είπε

Καλησπέρα.

Από τις φωτογραφίες, καταλαβαίνω ότι θα χρειαστούνε άλλες δυο ακόμα καμπύλες για το άνω στηθαίο της ταράτσας, σε μικρή απόσταση μεταξύ τους, αλλά και από την εξωτερική μονάδα. Γωνία ίσον +1 μέτρο, εννοείς να γίνει γωνία 90 μοιρών και να συνεχίσει ο σωλήνας για παραπάνω από ένα μέτρο;

Καλησπέρα.

Στο manual δεν αναφέρει κάτι για τις καμπύλες ούτε τις πιθανές γωνίες.

https://ahi-carrier.gr/wp-content/uploads/2019/06/Legacy_Installation-Manual_compressed-1.pdf

Αναφέρει μέγιστο μήκος σωλήνα και μέγιστη διαφορά ύψους.

Δεν αναφέρει κάτι είτε από παράλειψη είτε γιατί είναι δεδομένο σε όλους τους επαγγελματίες, βέβαια και άλλα είναι δεδομένα αλλά δεν τα εφαρμόζουν. Οι γωνίες πρέπει να αποφεύγονται στο μέγιστο δυνατό. Σχετικα σωστή η παρατήρηση για τις καμπύλες, αν και από αυτές υπάρχει μια αντίσταση πίεσης αλλά πολύ λιγότερη σε σχέση με τις γωνίες, εξαρτάται και από την κλίση που έχουν οι καμπύλες. 

7 λεπτά πριν, sparker είπε

Τώρα έχω δυο θερμοπομπους stiebel eltron, 2500w για την σαλονοτραπεζαρια και ενα 1500w για το υπνοδωμάτιο τον οποίο μεταφέρω και στην κουζίνα. Αγόρασα το σπίτι φέτος τον Σεπτέμβριο. Δυστυχώς όμως στην πολυκατοικία δεν χρησιμοποιούν την Κεντρική θέρμανση εδώ και 8 χρόνια όπως με πληροφόρησαν!!!Είναι η δευτερη χρόνια μου στην Ελλάδα καθότι κατάγομαι από Αμερική.Δεν έχω μείνει στο σπίτι αυτό καλοκαίρι. Φίλοι πρότειναν το midea prime 12 και το Haier tundra green 12. Δεν ξέρω ίσως πρεπει να δω 18000. Ευχαριστώ για την απάντηση! 😊

Για την θέρμανση, δεν είσαι ο πρώτος ούτε ο τελευταίος, γνωστό και συχνό πρόβλημα σε πολλές πολυκατοικιες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, johnykim είπε

Καλησπέρα στο φορουμ.

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τους γείτονες που μένουν στο πάνω όροφο από εμένα.

Συγκεκριμένα, εγκαταστάθηκε το παρακάτω κλιματιστικό:

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198324-carrier-42qhc022d8ls-legacy

Το πρόβλημα είναι ότι δημιουργείται έντονος συντονισμός που φτάνει μέχρι κάτω που είναι η κρεβατοκάμαρά μου. Ο τοίχος που τοποθετήθηκε είναι σε πολύ άσχημη κατάσταση, και συγκεκριμένα στο σημείο που μπήκε, ο τοίχος είναι κούφιος που μπορείς να το διαπιστώσεις απλά χτυπώντας τον. Οι ίδιοι οι εγκαταστάτες, επειδή ήμουν εκεί κατά την εγκατάσταση, ανέφεραν ότι και μια βίδα δεν έχει πιάσει καλά.

Από την αρχή είχα προτείνει να τοποθετηθεί στη ταράτσα που βρίσκεται ακριβώς από πάνω, αλλά ο κάτοχος του κλιματιστικού δεν ήθελε καθώς έλεγε ότι θα έχει απώλειες επειδή θα έχει πολλές καμπύλες μέχρι τη ταράτσα. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Στο τεχνικό εγχειρίδιο του δικό μου κλιματιστικού τουλάχιστον, δεν βρήκα να αναγράφεται κάπου κάτι τέτοιο. Αναγράφονται τα:

1) Μέγιστο  μήκος σωλήνων χωρίς πλήρωση --> 15m

2) Μέγιστο μήκος σωλήνων με πλήρωση --> 25m

3) Μέγιστο ύψος εξωτερικής μονάδας --> 15m

Είχα μιλήσει και με έναν εγκαταστάτη που είχα μείνει ευχαριστημένος πέρσι με δικό μου κλιματιστικό , και μου απάντησε ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα να τοποθετηθεί στη ταράτσα, αρκεί να τηρηθεί η σωστή αναλογία μέτρων με ψυκτικό υγρό.

Το μήκος σωληνώσεων αυτή τη στιγμή, είναι ~2.5m και θα χρειαστεί περίπου ακόμα 2.5-3m.

 

 

IMG_20201208_125508.jpg

IMG_20201208_125521.jpg

IMG_20201208_125624.jpg

μια χαρα θα δουλευει στην οροφη.

απλα αποτι καταλαβα ο γειτονας σου τσιγγουνευτηκε τα εξτρα 3 μετρα σωληνες.(τα οποια ειναι καλουτσικα λεφτα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξανά η  tp link hs110 σε πολύ καλή τιμή από  e-shop (17.90€)

https://www.e-shop.gr/tp-link-hs110eu-wifi-smart-plug-with-energy-monitoring-p-PER.612806

Επεξ/σία από velissarios1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, sparker είπε

Τώρα έχω δυο θερμοπομπους stiebel eltron, 2500w για την σαλονοτραπεζαρια και ενα 1500w για το υπνοδωμάτιο τον οποίο μεταφέρω και στην κουζίνα. Αγόρασα το σπίτι φέτος τον Σεπτέμβριο. Δυστυχώς όμως στην πολυκατοικία δεν χρησιμοποιούν την Κεντρική θέρμανση εδώ και 8 χρόνια όπως με πληροφόρησαν!!!Είναι η δευτερη χρόνια μου στην Ελλάδα καθότι κατάγομαι από Αμερική.Δεν έχω μείνει στο σπίτι αυτό καλοκαίρι. Φίλοι πρότειναν το midea prime 12 και το Haier tundra green 12. Δεν ξέρω ίσως πρεπει να δω 18000. Ευχαριστώ για την απάντηση! 😊

Αν σε φτάνει ο 2.5KW θερμοπομπός, θα σε καλύψει λογικά το 12άρι.

Καλό το haier. Στην αγορά έχει αντικατασταθεί με το νεότερο tide. Και το Midea φαίνεται καλό , έχει και follow me και wifi. Διαβάζω κακές κριτικές όμως.  

Πρότεινα το tcl μιας και έχει τη μεγαλύτερη εγγύηση και έχει και καλές κριτικές. Αλλά όποιο και να προτιμήσεις από τα 3 θα σε καλύψει οπότε απλά κοιτάς ποια χαρακτηριστικά είναι πιο σημαντικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, sparker είπε

Τώρα έχω δυο θερμοπομπους stiebel eltron, 2500w

2,500w και οι δυο η ο καθένας από 2500

Ποσο πληρώνεις σε λογαριασμό ρεύματος με αυτούς τους θερμοπομπους που εχεις στο σπίτι? 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για τα χρήσιμα feedbacks. Τελικά αγόρασα το: https://www.airconenergy.gr/gr/el/products/aas-181eijfz1-n3-seira-fz-r32-new-model-se-6-atokes-doseis?ref=bestprice.gr Τώρα ειμαι σε αναζήτηση ψυκτικού για την εγκατάσταση του. Ευχαριστώ πολυ! 

🙏

 

11 ώρες πριν, liakjim είπε

Σφιχτό μπάτζετ.

Πάμε εδώ και ευελπιστούμε για το καλύτερο https://www.bestprice.gr/item/2156098102/tcl-elite-premium-prm-12chsaci-r32.html

Αναρωτιέμαι μήπως έπρεπε να κοιτάξεις 18άρι. Με τρομάζουν τα μόλις 2 χρόνια εγγύηση:

https://www.skroutz.gr/s/22899360/AUX-ASW-H18B4-FZR3DI-EU-Λευκό.html

Να έχεις τόσες πολλές απώλειες; Τώρα πως το κανονίζεις; Ζεστός ο χώρος γενικά; Βράζει το καλοκαίρι;

Τώρα έχω δυο θερμοπομπους stiebel eltron, 2500w για την σαλονοτραπεζαρια και ενα 1500w για το υπνοδωμάτιο τον οποίο μεταφέρω και στην κουζίνα. Αγόρασα το σπίτι φέτος τον Σεπτέμβριο. Δυστυχώς όμως στην πολυκατοικία δεν χρησιμοποιούν την Κεντρική θέρμανση εδώ και 8 χρόνια όπως με πληροφόρησαν!!!Είναι η δευτερη χρόνια μου στην Ελλάδα καθότι κατάγομαι από Αμερική.Δεν έχω μείνει στο σπίτι αυτό καλοκαίρι. Φίλοι πρότειναν το midea prime 12 και το Haier tundra green 12. Δεν ξέρω ίσως πρεπει να δω 18000. Ευχαριστώ για την απάντηση! 😊

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, sparker είπε

Ευχαριστώ για τα χρήσιμα feedbacks. Τελικά αγόρασα το: https://www.airconenergy.gr/gr/el/products/aas-181eijfz1-n3-seira-fz-r32-new-model-se-6-atokes-doseis?ref=bestprice.gr Τώρα ειμαι σε αναζήτηση ψυκτικού για την εγκατάσταση του. Ευχαριστώ πολυ! 

🙏

 

Τώρα έχω δυο θερμοπομπους stiebel eltron, 2500w για την σαλονοτραπεζαρια και ενα 1500w για το υπνοδωμάτιο τον οποίο μεταφέρω και στην κουζίνα. Αγόρασα το σπίτι φέτος τον Σεπτέμβριο. Δυστυχώς όμως στην πολυκατοικία δεν χρησιμοποιούν την Κεντρική θέρμανση εδώ και 8 χρόνια όπως με πληροφόρησαν!!!Είναι η δευτερη χρόνια μου στην Ελλάδα καθότι κατάγομαι από Αμερική.Δεν έχω μείνει στο σπίτι αυτό καλοκαίρι. Φίλοι πρότειναν το midea prime 12 και το Haier tundra green 12. Δεν ξέρω ίσως πρεπει να δω 18000. Ευχαριστώ για την απάντηση! 😊

Οι απωλειες που έβαλες 5697 βγάζουν αυτο

https://convertlive.com/el/u/μετατροπή/βατ/σε/βρετανικές-θερμικές-μονάδες-ανά-ώρα#5697

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Δηλαδη χρειαζομαι κλιματιστικό με ονομαστική αποδοση 19440 btu? 

 

13 ώρες πριν, liakjim είπε

Σφιχτό μπάτζετ.

Πάμε εδώ και ευελπιστούμε για το καλύτερο https://www.bestprice.gr/item/2156098102/tcl-elite-premium-prm-12chsaci-r32.html

Αναρωτιέμαι μήπως έπρεπε να κοιτάξεις 18άρι. Με τρομάζουν τα μόλις 2 χρόνια εγγύηση:

https://www.skroutz.gr/s/22899360/AUX-ASW-H18B4-FZR3DI-EU-Λευκό.html

Να έχεις τόσες πολλές απώλειες; Τώρα πως το κανονίζεις; Ζεστός ο χώρος γενικά; Βράζει το καλοκαίρι;

Τώρα έχω δυο θερμοπομπους stiebel eltron, 2500w για την σαλονοτραπεζαρια και ενα 1500w για το υπνοδωμάτιο τον οποίο μεταφέρω και στην κουζίνα. Αγόρασα το σπίτι φέτος τον Σεπτέμβριο. Δυστυχώς όμως στην πολυκατοικία δεν χρησιμοποιούν την Κεντρική θέρμανση εδώ και 8 χρόνια όπως με πληροφόρησαν!!!Είναι η δευτερη χρόνια μου στην Ελλάδα καθότι κατάγομαι από Αμερική.Δεν έχω μείνει στο σπίτι αυτό καλοκαίρι. Φίλοι πρότειναν το midea prime 12 και το Haier tundra green 12. Δεν ξέρω ίσως πρεπει να δω 18000. Ευχαριστώ για την απάντηση! 😊

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,  ψάχνω ενα air condition 18btu . Θα το χρησιμοποιώ ποιο πολυ για θέρμανση σε κουζίνα-χολ και διαδρομο που οδηγεί στην τουαλέτα, στις κρεβατοκάμαρες και στο σαλόνι. Ο χώρος ειναι γύρο στα 30 τετραγωνικά αλλά θέλω να πιάνει στις κρεβατοκάμαρες με ανοιχτές της πόρτες αμα χρειάζεται  , ο προϋπολογισμός μου δεν ειναι και πολυ μεγαλος σκέφτομαι για κατι τέτοιο 

https://www.skroutz.gr/s/23224315/Haier-Tide-Green-AS50TDMHRA-1U50MEMFRA.html

 έχετε να μου προτείνετε κατι καλύτερο εως 600 ευρώ η πρέπει να διαθέσω περισσότερα χρήματα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, toolate είπε

μια χαρα θα δουλευει στην οροφη.

απλα αποτι καταλαβα ο γειτονας σου τσιγγουνευτηκε τα εξτρα 3 μετρα σωληνες.(τα οποια ειναι καλουτσικα λεφτα)

Δεν θέλει στη ταράτσα γιατί λέει ότι θα έχει απώλειες.

12 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Δεν αναφέρει κάτι είτε από παράλειψη είτε γιατί είναι δεδομένο σε όλους τους επαγγελματίες, βέβαια και άλλα είναι δεδομένα αλλά δεν τα εφαρμόζουν. Οι γωνίες πρέπει να αποφεύγονται στο μέγιστο δυνατό. Σχετικα σωστή η παρατήρηση για τις καμπύλες, αν και από αυτές υπάρχει μια αντίσταση πίεσης αλλά πολύ λιγότερη σε σχέση με τις γωνίες, εξαρτάται και από την κλίση που έχουν οι καμπύλες.

Το συγκεκριμένο κλιματιστικό , αντικαταστάθηκε από ένα άλλο το οποίο... βρισκόταν ήδη στη ταράτσα. Σε άλλο οικογενειακό σπίτι έχουμε δυο κλιματιστικά σε ταράτσα (από το τελευταίο όροφο), 15 χρόνια τώρα, χωρίς να έχει συμβεί το παραμικρό.

Δεν αναγράφεται κάτι στο τεχνικό εγχειρίδιο, αλλά θα στείλω και email στην αντιπροσωπεία.

 

18 ώρες πριν, juneman είπε

Αν ήταν ο γείτονας ήταν οκ θα είχατε βάλει στην ταράτσα εξ' αρχής, οπότε θα έχεις πρόβλημα. Επίσης το κόστος της νέας εγκαταστάσεως θα το αναλάβει ποιος; Είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις για αυτό;

Έχω μιλήσει ήδη για το οικονομικό, ναι. Το πρόβλημα είναι στις απώλειες.

Η περίπτωσή μου αφορά συγγενικό πρόσωπο που του ανήκει το σπίτι, και έχει δημιουργηθεί πρόβλημα με "νέο" μέλος του σπιτιού που αγόρασε το κλιματιστικό. Γι' αυτό ψάχνω επίσημη απόδειξη. Αν το αποδείξω επίσημα, το συγγενικό πρόσωπο θα συμφωνήσει.

16 ώρες πριν, argitt είπε

Συμφωνώ κ εγώ ...Εγώ το δικό μου 24αρι ενω στην αρχή το είχα δίπλα από την εξώπορτα μετά το κατέβασα στο Ισόγειο σε εξωτερικό χώρο...Μήκος σωληνώσεων 8,5-9 μέτρα... Εννοείται ότι δεν ακούς τίποτα όταν δουλεύει η εξωτερική και η απώλεια είναι μηδέν σε απόδοση...Κόστος μεταγκαταστασης +πλήρωση ψυκτικού υγρού 90 ευρώ...Οπότε το μόνο που σε φρενάρει εάν δεχτείς το κόστος της αλλαγής είναι η γνώμη του ιδιοκτήτη....

Αν σέβεσαι τον γείτονά σου, κάνεις τουλάχιστον μια συζήτηση πρώτα. Μιλάμε όμως για άτομο πολύ εγωκεντρικό και ισχυρογνώμων. Το καλοκαίρι επένδυσα σε κουφώματα και σοβάτισμα του από κάτω τοίχου ακριβώς, καθώς ήταν άσχημη κατάσταση χτισμένο με άλφα μπλοκ. Δεν θέλω να φανταστώ τι φασαρία θα είχα με τα ξύλινα κουφώματα και μονό τζάμι.

Επίσης, με προβληματίζει κατά πόσο μπορεί να επηρεαστεί η υπόλοιπη τοιχοποιία λόγω των κραδασμών.

16 λεπτά πριν, johnykim είπε

Δεν θέλει στη ταράτσα γιατί λέει ότι θα έχει απώλειες.

Το συγκεκριμένο κλιματιστικό , αντικαταστάθηκε από ένα άλλο το οποίο... βρισκόταν ήδη στη ταράτσα. Σε άλλο οικογενειακό σπίτι έχουμε δυο κλιματιστικά σε ταράτσα (από το τελευταίο όροφο), 15 χρόνια τώρα, χωρίς να έχει συμβεί το παραμικρό.

Δεν αναγράφεται κάτι στο τεχνικό εγχειρίδιο, αλλά θα στείλω και email στην αντιπροσωπεία.

 

Έχω μιλήσει ήδη για το οικονομικό, ναι. Το πρόβλημα είναι στις απώλειες.

Η περίπτωσή μου αφορά συγγενικό πρόσωπο που του ανήκει το σπίτι, και έχει δημιουργηθεί πρόβλημα με "νέο" μέλος του σπιτιού που αγόρασε το κλιματιστικό. Γι' αυτό ψάχνω επίσημη απόδειξη. Αν το αποδείξω επίσημα, το συγγενικό πρόσωπο θα συμφωνήσει.

Αν σέβεσαι τον γείτονά σου, κάνεις τουλάχιστον μια συζήτηση πρώτα. Μιλάμε όμως για άτομο πολύ εγωκεντρικό και ισχυρογνώμων. Το καλοκαίρι επένδυσα σε κουφώματα και σοβάτισμα του από κάτω τοίχου ακριβώς, καθώς ήταν άσχημη σε κατάσταση χτισμένο με άλφα μπλοκ. Δεν θέλω να φανταστώ τι φασαρία θα είχα με τα ξύλινα κουφώματα και μονό τζάμι.

Επίσης, με προβληματίζει κατά πόσο μπορεί να επηρεαστεί η υπόλοιπη τοιχοποιία λόγω των κραδασμών.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sparker είπε

Δηλαδη χρειαζομαι κλιματιστικό με ονομαστική αποδοση 19440 btu?

Όχι. Στη συντήρηση χρειαζόμαστε λιγότερο. Επίσης η εφαρμογή δεν είναι οπωσδήποτε ακριβής. Καλή αγορά πρέπει να έκανες. Στο Sticky Post πάνω ψηλά έχει συμβουλές για την εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

liakjim θυμησε μου λιγο γιατι το ειχα διαβασει αλλα δεν το θυμαμαι.ο φιλος εβαλε το toshiba shorai premium που του ειπα.χθες τον ειδα και μου ειπε ολα οκ απλα καποιες φορες νιωθει οτι δεν βγαζει ζεστο αερα .αυτο οφειλεται στο οτι κατεβαινει χαμηλα το κλιματιστικο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, johnykim είπε

Δεν θέλει στη ταράτσα γιατί λέει ότι θα έχει απώλειες.

Το συγκεκριμένο κλιματιστικό , αντικαταστάθηκε από ένα άλλο το οποίο... βρισκόταν ήδη στη ταράτσα. Σε άλλο οικογενειακό σπίτι έχουμε δυο κλιματιστικά σε ταράτσα (από το τελευταίο όροφο), 15 χρόνια τώρα, χωρίς να έχει συμβεί το παραμικρό.

Δεν αναγράφεται κάτι στο τεχνικό εγχειρίδιο, αλλά θα στείλω και email στην αντιπροσωπεία.

 

Έχω μιλήσει ήδη για το οικονομικό, ναι. Το πρόβλημα είναι στις απώλειες.

Η περίπτωσή μου αφορά συγγενικό πρόσωπο που του ανήκει το σπίτι, και έχει δημιουργηθεί πρόβλημα με "νέο" μέλος του σπιτιού που αγόρασε το κλιματιστικό. Γι' αυτό ψάχνω επίσημη απόδειξη. Αν το αποδείξω επίσημα, το συγγενικό πρόσωπο θα συμφωνήσει.

Αν σέβεσαι τον γείτονά σου, κάνεις τουλάχιστον μια συζήτηση πρώτα. Μιλάμε όμως για άτομο πολύ εγωκεντρικό και ισχυρογνώμων. Το καλοκαίρι επένδυσα σε κουφώματα και σοβάτισμα του από κάτω τοίχου ακριβώς, καθώς ήταν άσχημη κατάσταση χτισμένο με άλφα μπλοκ. Δεν θέλω να φανταστώ τι φασαρία θα είχα με τα ξύλινα κουφώματα και μονό τζάμι.

Επίσης, με προβληματίζει κατά πόσο μπορεί να επηρεαστεί η υπόλοιπη τοιχοποιία λόγω των κραδασμών.

 

Επίσημη απόδειξη δεν μπορείς να λάβεις από ανώνυμα άτομα στο insomnia. Ζήτησε από την εταιρεία, δεν είναι υποχρεωμένοι, να σου δώσουν κάτι ως διαβεβαίωση. Αυτά που γράφει το manual κανονικά αρκούν. Στη δική σου περίπτωση μάλλον όχι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...