Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, 7thNoodle είπε

πόσο σοφό είναι να βουτήξω στο TCL

Πως συγκρινεις το κλιματιστικο στην χρηση με τις απωλειες? εχεις πιθανοτητα με αυτα τα χρηματα να κανεις μονωση?

μαλλον οχι...οποτε παρε κατι να σωθεις μεχρι εκει που φτανει το χρημα που διαθετεις και οτι γλιτωσεις καλο θαναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Basilhs23___ είπε

Το 12αρι και το ψυγείο άστα όπως είναι. 

Το 18αρι θα το βάλεις σε άλλη γραμμή και οχι στην ίδια. Εφόσον θες να τα δουλεύεις και τα δύο. 

Ίσως να μην το έγραψα σωστά. Το 12αρι θα φύγει και θα αντικατασταθεί από 18αρι το οποίο θα είναι μαζί με το ψυγείο. 

 

Σε 18αρια μετα από λίγο ψάξιμο έχω δει το tcl miracle ii και midea mission ii. Χρήση 60% ψύξη 40% θέρμανση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, filipN είπε

Τα κλιματιστικά της leroymerlin δεν έχουν καμία διαφορά από τα υπόλοιπα κινέζικα της αγοράς (της ίδιας κατηγορίας τιμής ακόμα και τα λίγο ακριβότερα). Όμως τα χαρακτηριστικά που δίνουν είναι παραποιημένα, πάντα τους ξεφεύγει ένα + παραπάνω...

Εφόσον έχεις εμπειρία από παρόμοιο μηχάνημα και συγχρόνως 5 χρόνια εγγύηση τα EQUATION δεν είναι κακή επιλογή (Πιστοποίηση Eurovent) γι αυτή την τιμή. Αν προχωρήσεις σε αγορά να ζητήσεις να γίνει εγκατάσταση από συνεργείο της leroymerlin, γιατί είναι από τις λίγες εταιρίες που δίνουν 2 χρόνια εγγύηση τοποθέτησης.

Σε ευχαριστώ πολύ. 

Ναι παίζει να το ξανά προτιμήσω απλά εάν υπήρχε και κάποια επιλογή στα ίδια λεφτά και από άλλο κατάστημα θα πήγαινα και σε tcl είτε σε κάτι άλλο. 

 

2 ώρες πριν, Specs είπε

haier μαλλον ειναι... https://www.eurovent-certification.com/en/advancedsearch/result?program=AC&product_type=AC1%2FA%2FS%2FR&brand[]=EQUATION&keyword=#access-results

το GE ειναι 18ρι ψυξη 16ρι θερμανση  το TCL 12ρι στην ψυξη 9ρι στην θερμανση αρα δεν συγκρινονται

Πάντως έναν ψυκτικό που είχα φέρει για συντήρηση πέρυσι και πρόπερσι μου είπε ότι τα δύο κλιματιστικά που έχω είναι ακριβώς τα ίδια έχω ένα EQUATION 12 και ένα inventor omnia 12 και τα δύο πάνω κάτω την ίδια απόδοση έχουν και έλεγε πάντα αν θες να πάρεις κάτι πάρε κάτι καλό δλδ το γνωστό τρίπτυχο Daikin Fujitsu και Mitsubishi. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 7thNoodle είπε

Hmmm, οκ κατάλαβα, προσωπικά ήλπιζα οτι έκανε λάθος! χαχα

Οπότε στο budget μου 300-450, αποκλείεται να βρώ κάτι αν συμπλήρωσα σωστά το calculator.
Χρειάζομαι αναγκαστικά κάτι σε 16.000, και στα 9k-12k ξεχνάω σίγουρα τα εξτρά δωμάτια.
Πωωωω, με πόνεσε λίγο αυτό, εκτιμώ την βοήθεια όμως!
Ήμουν λίγο στα τυφλά και βγαίνει ενας μπούσουλας τώρα.

Αμα δεν μπορέσω να χτυπήσω τα 16 οικονομικά, πόσο σοφό είναι να βουτήξω στο TCL με την ελπίδα να με σώσει τουλάχιστον απτον καύσωνα? Η θα πληρώσω 4 φορές το κόστος του σε 3 χρόνια  με τις απώλειες που έχω?

Δες και μερικα καταστηματα που προσφερουν ατοκες δοσεις. Οπου και να πας το κλιματιστικο χρειαζεται. Απο το 2008 που εχω το δικο μου εχω κανει 3 μετακομισεις και παντα το χρησιμοποιουσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mr.Vox είπε

Απλό εντομοκτόνο για αρχή αν κατοικείς στον χώρο μόνιμα. Αν έχουν φτιάξει φωλιές δύσκολα ξεμπερδεύεις. Άνοιγμα και ψέκασμα με προσοχή μην σου επιτεθούν. Έλεγχος του χώρου γύρω γύρω για φωλιές. Το έχω ξαναγράψει. Μου έκαψαν την πλακέτα όταν ήταν καινούργιο.  Η φωτό είναι μετά από ένα χρόνο είχαν ξαναπάει και έφτιαξαν φωλιές. Έκτοτε μόνο σκέπασμα και έλεγχο όταν ξαναπηγαίνω. Παλιότερο μη inverter την έχει γλυτώσει. 

spacer.png

 

Λύση για εξοχικό αλλά πάντα κάνουμε έλεγχο

spacer.png

Η πρωτη φωτογγραφια ειναι απο την εξωτερικη μοναδα; Ανοιξες καποιο καπακι; Εχει 10 ημερες που το βαλαμε.

Στην ουσια μπαινουν απο την εξωτερικη μοναδα και χτιζουν φωλιες μεσα; Και μετα μπαινουν απο τις περσιδες στο εσωτερικο Inverter; Φανταζομαι μονο οταν αυτο ειναι σε λειτουργια, καθως οταν ειναι κλειστο, οι περδιδες κλεινουν. Μπορω να εχω ενα πλεγμα περιμετρικα απο την εξωτερικη μοναδα, ωστε να μη μπορουν να μπουν μεσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, tauri είπε

Ίσως να μην το έγραψα σωστά. Το 12αρι θα φύγει και θα αντικατασταθεί από 18αρι το οποίο θα είναι μαζί με το ψυγείο. 

 

Σε 18αρια μετα από λίγο ψάξιμο έχω δει το tcl miracle ii και midea mission ii. Χρήση 60% ψύξη 40% θέρμανση.

Αν η ασφάλεια είναι 10αρα, ενδέχεται τον χειμώνα με το πολυ κρύο και την υψηλή ισχύ, παίζει να σου ρίχνει την ασφάλεια αν προστεθούν τα ρεύματα εκκίνησης από το μοτέρ του ψυγείου. 

Απάντηση δίνει μόνο ηλεκτρολόγος άμα δει τι είδους μικροαυτοματο έχεις. Το δικό μου fujitsu 24αρι τον χειμώνα με τα χιόνια αγγίζει για κάποια λεπτά 3.2W, πρέπει να το έχω δει και πιο πολλά αν το βάλω στο turbo. Εκεί και 25αρα ασφάλεια να έχεις παίζει να υπάρξει πρόβλημα σε ρεύματα εκκίνησης προσιτου μοτέρ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Lazostat είπε

Φανταζομαι μονο οταν αυτο ειναι σε λειτουργια, καθως οταν ειναι κλειστο, οι περδιδες κλεινουν.η 

 

 

 

 

Η εξωτερική μονάδα δεν μεταφέρει κάτι μέσα εκτός και αν έχεις καμία τεράστια τρύπα στο τοίχο από εκεί που περνούν οι σωληνώσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Lazostat είπε

Η πρωτη φωτογγραφια ειναι απο την εξωτερικη μοναδα; Ανοιξες καποιο καπακι; Εχει 10 ημερες που το βαλαμε.

Στην ουσια μπαινουν απο την εξωτερικη μοναδα και χτιζουν φωλιες μεσα; Και μετα μπαινουν απο τις περσιδες στο εσωτερικο Inverter; Φανταζομαι μονο οταν αυτο ειναι σε λειτουργια, καθως οταν ειναι κλειστο, οι περδιδες κλεινουν. Μπορω να εχω ενα πλεγμα περιμετρικα απο την εξωτερικη μοναδα, ωστε να μη μπορουν να μπουν μεσα;

Ναι από την εξωτερική. Είχε και άλλες φωλιές τέτοιες μέσα σε μέγεθος περίπου. Αυτές δημιουργηθήκαν μέσα σε ένα χρόνο. Έχω ανεβάσει παλαιότερα φωτογραφίες. Σε  μέρες δεν νομίζω να έχει γίνει κάτι. Εσωτερικά δεν είχα πρόβλημα. Δς; και παρατήρησε και τον περιβάλλοντα χώρο. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Αν η ασφάλεια είναι 10αρα, ενδέχεται τον χειμώνα με το πολυ κρύο και την υψηλή ισχύ, παίζει να σου ρίχνει την ασφάλεια αν προστεθούν τα ρεύματα εκκίνησης από το μοτέρ του ψυγείου. 

Απάντηση δίνει μόνο ηλεκτρολόγος άμα δει τι είδους μικροαυτοματο έχεις. Το δικό μου fujitsu 24αρι τον χειμώνα με τα χιόνια αγγίζει για κάποια λεπτά 3.2W, πρέπει να το έχω δει και πιο πολλά αν το βάλω στο turbo. Εκεί και 25αρα ασφάλεια να έχεις παίζει να υπάρξει πρόβλημα σε ρεύματα εκκίνησης προσιτου μοτέρ. 

 Οκ ευχαριστώ θα φέρω ηλεκτρολόγο να το κοιτάξει.. έχετε να προτείνετε κάποιο 18αρι κλιματιστικο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, tauri είπε

 Οκ ευχαριστώ θα φέρω ηλεκτρολόγο να το κοιτάξει.. έχετε να προτείνετε κάποιο 18αρι κλιματιστικο;

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tauri είπε

 Οκ ευχαριστώ θα φέρω ηλεκτρολόγο να το κοιτάξει.. έχετε να προτείνετε κάποιο 18αρι κλιματιστικο;

Αν δεν επαρκεί το budget σου για μηχανήματα των γνωστών premium εταιρειών. 

Δες κάτι από Midea, Gree, Haier, TCL, Carrier. 

Μετα πήγαινε σε inventor, GE, Morris. Toyotomi, Crown, Tesla. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, filipN είπε

πάντα τους ξεφεύγει ένα + παραπάνω

Το equation σωστά το δείχνει.

Δεν το ήξερα ότι δίνει το leroy κλιματιστικά με eurovent.

5 ώρες πριν, Specs είπε

haier μαλλον ειναι

Το μάλλον τι το ήθελες; Tide plus λέει!

478698d224f69ce4dc9c4b503996bc0b.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το μάλλον τι το ήθελες; Tide plus λέει!

επειδη δεν τους πιανεις στο ...πειραγμα στοιχειων ολους αυτους και οχι μονο στο να προσθετουν και κανενα + στα Α οπως εγραψε καποιος πριν αλλα και παλιοτερα που εψαξα την αγαπημενη μου ινβεντορ εμφανιζε με τον ιδιο τροπο ενα Haier πιστοποιημενο αλλα με λιιιιγο τα στοιχεια ...αισιοδοξα ,σε εκδοση ινβεντορ.

Ενταξει δεν εiναι και Finlux!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Specs είπε

επειδη δεν τους πιανεις στο ...πειραγμα στοιχειων ολους αυτους και οχι μονο στο να προσθετουν και κανενα + στα Α οπως εγραψε καποιος πριν αλλα και παλιοτερα που εψαξα την αγαπημενη μου ινβεντορ εμφανιζε με τον ιδιο τροπο ενα Haier πιστοποιημενο αλλα με λιιιιγο τα στοιχεια ...αισιοδοξα ,σε εκδοση ινβεντορ.

Ενταξει δεν εiναι και Finlux!

Ναι ο ψυκτικος το inventor που εχω με το leroy merlin το equation ειναι το ιδιο που ειναι ουσιαστικα haier με αλλο logo.

Ευχαριστω πολυ παιδια για την βοηθεια , να στε καλα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, filipN είπε

- Είχε γράψει εχθές πριν από εσένα ο F_Kal (σελίδα 541), και τον προηγούμενο (Alpha Grissin SA) και τον επόμενο (PanClima) εισαγωγέα-αντιπρόσωπο των κλιματιστικών Panasonic. Από αυτά τα στοιχεία και μόνο ήταν εύκολο να βρεις τι συμβαίνει. Επίσης είχε πει ότι μερικά καταστήματα που τα πωλούν σήμερα αναφέρουν ονομαστικά τον εισαγωγέα (όντως, η Alpha Clima λέει στην ιστοσελίδα της (εδώ και κάποιους μήνες): Τα κλιματιστικά PANASONIC αντιπροσωπεύονται στην Ελλάδα από την PanClima).

- Επίσης δεν ήταν ιδιαίτερα δύσκολο-αν πληκτρολογούσες τις "σωστές" λέξεις-να εντοπισθούν και άλλες ιστοσελίδες με αναφορά στην τεχνική υποστήριξη των κλιματιστικών Panasonic στην Ελλάδα, την πανευρωπαϊκή εγγύηση, το θέμα των ανταλλακτικών κλπ.

Δεν θα επανέλθω.

Δεν  αναφερθηκα σε σενα προσωπικα ,και η απορια σε διαφορα ποστ, βασικα ηταν για το σερβις  .

Επισης και  ο F kal που αναφερεις απορει και ο ιδιος  και γραφει "Στο site της panclima δεν βλέπω αναφορά σε κάτι σχετικό με service."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...